Anasayfa Turkish Konu Dışı

Yeni Moderatörlere ihtiyacımız var!


ModeratörEkibimize katılabilecek yetenekli kişiler için hep fırsat kollarız. Bu kişilerden biri de sensin! Eğlenceli bir hava sağlayıp topluluğu düzenlememize ve bilgilendirmemize yardım edebileceğini düşünüyorsan lütfen başvur. Forumda, duyurular konusunda, Discord'da ve diğer sosyal medya kanallarımızda bize yardımcı olacak kişiler arıyoruz.


Bu ilgini çekiyorsa BURAYA TIKLA


Her Hafta Bir Lider #6

Fransa Krallığı (TR1)Fransa Krallığı (TR1) TR1 Gönderiler: 446
Her Hafta Bir  Lider Serimize kaldığımız yerden devam.

III. Jan Sobieski (Osmanlı'yı Viyana Kapılarında Durduran Kral)


Hayatı

   Jan Sobieski 1629 yılında soylu bir aile içinde dünyaya geldi. Babası Jakob sarayda bir görev edinmiş, yaşamının sonuna doğru da Lehistan Senatosu'nun üyeleri arasında ona en yüksek rütbeyi sağlayan Krakow kale komutanlığına getirilmişti. Çok iyi bir eğitim gören Jan gençliğinde Batı Avrupa'nın birçok yerini dolaşma olanağı buldu.

Kumandanlığı

   1655'te İsveç İmparatorluğu Lehistan'ı istila etti. İsveç Tufanı denen bu olay sırasında genç Jan Sobieski önce Lehistan kralı Jan Kazimierz'e karşı olduğu için İsveçlilerin safında yer aldı. Ertesi yıl yeniden taraf değiştirerek İsveçlilere karşı mücadelenin önderleri arasına katıldı.

   1665'te koruyucusu Kraliçe Maria Ludwika'nın etkisiyle saray başmareşalliğine getirildi. 1666'da Lehistan ordusunda cephe komutanı oldu. Ekim1667'de Tatarları ve Kazakları Podhajce (günümüzde Podgaytsi, Ukrayna) yakınlarında yenilgiye uğrattı. 1668ilkbaharında Varşova'ya döndüğünde başkomutanlığa getirildi. 1665'te Fransız Marie-Casimire de la Grange d'Arquien (Marysienka) ile evlendi. Marysienka, Kral Jan Kazimierz'in 1668'de tahttan çekilmesinden sonra, Sobieski'yi kral seçtirmek istedi. Ama soylular 1669'da Michał Korybut Wiśniowiecki'yi kral seçince, Fransa kralı XIV. Louis'den kocasının kral olması için destek istedi.

   Kral Machal'ın kısa süren hükümdarlığı (1669 - 1673) sırasında, Sobieski bir yanda Kazaklar karşısında yeni başarılar kazanarak adını duyururken, öte yandan Fransa'ya karşı Habsburg yanlısı politikalar uygulayan krala cephe aldı. Kral Michał 1673'te öldü. O sırada devam etmekte olan 1671-1676 Osmanlı-Lehistan Savaşı'nda kumandanlık görevini üstlenen Sobieski 11 Kasım 1673 tarihinde Hotin yakınlarındaki yapılan çarpışmada Sarı Hüseyin Paşa komutasındaki Osmanlı ordularını yenilgiye uğrattı. Bu başarıları 1672'de imzalanmış olan Bucaş Antlaşması'nın ağır koşullarını değiştirmemekle beraber, Sobieski'nin saygınlığını büyük ölçüde artırdı. Sobieski nihayet Mayıs 1674'de Habsburgların desteklediği adaya karşı kral seçildi.

Krallığı

   Sobieski önce Fransa yanlısı bir politika izledi.Fransa'nın arabuluculuğuyla Osmanlılara savaşı sona erdirmeye çalıştı ve Haziran 1675'te Fransa'yla Jaworow Antlaşması'nı imzaladı. Bu gizli antlaşmayla Sobieski, Osmanlılarla barış yapıldıktan sonra Habsburglu Kutsal Roma Germen İmparatorluğu'na savaş açacağına söz veriyordu. Ekim 1676'da Osmanlılarla Zorawno'da, koşulları Bucaş Antlaşması'ndan biraz daha elverişli bir ateşkes sağlandı.

   Sobieski'nin, kuzeybatıda Prusya'dan toprak kazanmak amacıyla Fransa ve İsveç'in desteğini sağlama ve böylece güneydoğuda Osmanlılara kaptırdığı toprakları telafi etme umutları boşa çıkmıştı.

II. Viyana Kuşatması

Viyana Kuşatmasında Sobieski (1686)

   1683 yazında Osmanlı orduları Viyana'yı kuşattığında, Sobieski yaklaşık 25 bin kişilik ordusunun başında yardıma koştu. Viyana'yı kurtarmak amacıyla toplanan bütün komutanlar arasında en yüksek rütbeli olduğu için yaklaşık 75 bin kişilik müttefik kuvvetlerinin komutasını üstlendi. Avrupa tarihini belirleyen en önemli savaşlardan bir olan bu savaşın sonucunda Osmanlı ordularını Kahlenberg'te yenilgiye uğrattı (12 Eylül1683).

   Buna karşılık Sobieski 1683 sonbaharında Osmanlıların elindeki Macaristan'a düzenlenen seferde aynı başarıyı gösteremedi. 10 bin Leh askeriyle Macaristan'a ulaşan Sobieski 6 Ekim 1683 tarihinde Ciğerdelen mevkiinde Budin valisi Kara Mehmet Paşa'nın ordularına yenildi ve canını zor kurtardı. Ertesi gün Lorraine Dükü V. Charles'ın komutasındaki Avusturya ordusu Osmanlıları yendiler ama savaştaki başarısızlığı yüzünden Sobieski'nin Kutsal Roma İmparatoru I. Leopold'la ilişkileri bozuldu. Sobieski'nin amacı Eflak ve Boğdan'ı Osmanlılardan almak, Lehistan'ın etki alanını Karadeniz kıyılarına kadar genişletmekti. Bu amaçla 1684-1691 arasında Boğdan'da çeşitli harekatlara girişti ama çoğunlukla başarısız oldu. Son seferinde tutsak düşme tehlikesiyle bile karşılaştı.

Düşmanınla sık sık çatışma, yoksa ona bütün savaş sanatını öğretirsin.

Ben savaş çıktığında ata binmeyeceğim. Ben ata bindiğimde savaş çıkacak. (Napoléon)

Yorumlar

 • Zuhal atlıalp (TR1)Zuhal atlıalp (TR1) Gönderiler: 136
   :D 
 • OHM (TR1)OHM (TR1) Moderator Gönderiler: 1,147
  eline saglık ubeyde bu tür yazılarla forumu renklendiriyorsun.devamını bekleriz

  Ortada bir neden varken buna karşı oluşan zıtlık bir etki oluşturur -OHM Kanunu Hayatın Kanunudur
  Oyunla ilgili sorunlarınızı oyundan değil forum üzerinden mesaj atınız
 • Alturra2 (TR1)Alturra2 (TR1) Gönderiler: 34
     ;)
  "Köyün İtleri, Kendi Aralarında Düşman Olsalar Da Kurdu Görünce Birleşirler."
  "The villages are united with the enemies among themselves, and with the appearance of the wolves."
 • Fransa Krallığı (TR1)Fransa Krallığı (TR1) TR1 Gönderiler: 446
  OHM (TR1) dedi:
  eline saglık ubeyde bu tür yazılarla forumu renklendiriyorsun.devamını bekleriz
  Her hafta bir tane paylaşıyor olacağım hem forum renklensin hemde insanların genel kültürü :)
  Ben savaş çıktığında ata binmeyeceğim. Ben ata bindiğimde savaş çıkacak. (Napoléon)

 • ErwinRommel (TR1)ErwinRommel (TR1) Gönderiler: 138
     ;)
  Güzel sözmüş :)

  Fikir özgürlüğü yok! Sadece İmparatora inanmak var!

  Teknoloji yok! Sadece kadim bilgiler ve makina ruhları var!

  Acıma yok! Kafirlere, mutantlara ve insan dışı varlıklara ölüm var!

  Huzur yok! Geleceğin karanlık evreninde her yerde savaş var!

                                       For the Emperor!!

 • SAKLI (TR1)SAKLI (TR1) Gönderiler: 136
  cidden forumda tek güzel şey şu zamanda çok teşekkürler forum adına  :)
  G.A.Z.İ.

Bir Yorum Bırak

KalınİtalikÜstü çizgiliOrdered listSırasız liste
Emoji
Görsel
Sola hizalaOrtalaSağa hizalaHTML görünümüne geçTam sayfaya geçIşıkları aç/kapat
Görsel/dosya bırak