15.02.2018 tarihli Twitch Yayın Akışının Özeti

OHM (TR1)OHM (TR1) Gönderiler: 1,041Moderator
04.04.2018 düzenlendi kategorisi Resmi duyurular için sohbetodası
Sevgili Topluluk Üyeleri

15 Şubat 2018'de, Empire oyuncularımız için bir Twitch-Stream yayınladık.

Yayın akışı bu kez Almanca idi, fakat herkesin en azından sorulan soruları ve verdiğimiz cevapları   anlaması için sizin dilinizde bir özet sunmak istiyoruz.

Ayrıca BURADA tekrar Soru & Cevap oturumunu izleyebilirsiniz.

1. Soru : Yakutlu birlikler hastanede otomatik olarak dizilmekte.Yakutlu birlikler ile yakutlu olmayan birlikleri hastanede seçmek ne zaman mümkün olacak?

Cevap :Birçok seçenek var: Temel fikir, seçim yapabilmenizdi: Yakutlu birliklerimi veya yakutlu olmayan birliklerimi iyileştirmek istiyor muyum? Bu seçeneği getirmek için, Kullanıcı Arayüzünü (UI) ve işlevselliği genel olarak değiştirmek zorundayız. Eğer esas amaç birlikleri silme konusuysa, daha önce bahsedilen seçenekten  uygulanması ve değiştirilmesi bakımından daha kolaydır. Hangi seçeneğin seçildiğine bağlı olarak, ilgili değişiklikleri ne kadar çabuk uygulayabileceğimiz de etkilenecektir.

Bu nedenle hepinize soracağımız soru şudur: Temel olarak askerinizi hastaneden silmeyi mi (daha hızlı uygulanması)  yoksa yakutlu birlikler ile yakutsuz birlikler arasından seçim yapmak / seçmek mi istiyorsunuz?

Hastane sorunlarının farkındayız ve zaten bir  süredir planlıyoruz, otomatik işe alım işlevlerine biraz daha uyum sağlamalıdır (örneğin, ittifak yardımı veya genel kullanılabilirlikle ilgili olarak). Çözümle daha yakından ilgileneceğiz ve buna göre bir plan  yapmak istiyoruz. (örneğin Kullanıcı Arayüzü, Tasarım vb. yönündeki çalışmalar)ve daha sonra size bu konuda daha fazla bilgi vereceğiz.

2. Soru : Özel kaynak köyleri ne zaman uygulanacak?

Cevap: Bu konuda bir sorunumuzvar. "Özel kaynak köyleri" özelliği, aslında çok zaman önce Empire için yapıldı ama bu sırada Empire ve E4K sunucuları (web tarayıcımız ve mobil sürümlerimiz) birleştirildi ve birbirlerine bağımlı hale geldi 

Bu, Empire'da bu özelliği uygulamak istiyorsak, aynı zamanda E4K'ya da uygulamamız gerektiğini ve bunun da mantıklı olduğunu, çünkü E4K oyuncularının da bu konuda çok mutlu olacağı anlamına geliyor.

Bunu henüz uygulayamamızın sebebi, öncelikle E4K tarafında takip etmek zorunda olduğumuzdan kaynaklanmakta. Ancak aynı zamanda diğer E4K konularına çok fazla çaba sarf etmeliyiz, çünkü şu anda efsanevi düzeyler gibi E4K'da farklı şeyler ayarlamaktayız, böylece E4K'daki oyuncular imparatorlukla aynı seviyelerde olabilecekler.Bunu yaparak, her iki oyunu da birbiriyle kıyaslanabilir hale getirmek istiyoruz ve bu yüzden henüz uygulayamadık.

Başlangıçta, her iki oyun için Mayıs ayında uygulamayı planladık.Ancak bunu söylerken, E4K tarafında bir süre erteleme ile sonuçlanabilecek bazı sorunlar olduğunu da belirtmek isteriz.Ama bizim planımız mayıs ayında bunu uygulamak.

3.Soru : İttifak Etkinliği Ne zaman Gelecek?

Cevap: Hangi ittifak etkinliğini kastediyorsun?

-İttifak turnuvası Mart ayında bazı yeni ödüller ile geri gelecektir.

- Ayrıca, bu etkinlikte biraz eğlenebilmeniz için, yeni ödüller ve mekaniğinde ufak bir değişiklik yaparak Nisan ayında ittifak turnuvasını tekrar yapacağız.

-İttifak başkenti de  unutulmadı !  Ancak, bu etkinlikteki mevcut teknik sorunlara ve tasarım sorunlarına dayanarak mevcut kodu yenilemenin , doğru ve işlevsel bir şekilde yeniden oluşturmanın mantıklı olduğuna karar verdik.Etkinliği bu  yaz ya da en geç sonbaharda geri getirmeyi planlıyoruz, bu yüzden bu süre sabırsızlıkla beklediğiniz bir süreç olacak.

4.Soru : Dakikalık süre geçlerin kullanımı ile ilgili  sorunlar ne zaman ele alınacak?

Cevap: Dakikalık süre geçlerin kullanımı konusu ; süre geçlere  verilen önem ve sayılarının çok fazla olması nedeniyle takibimizde.Her şeyden önce kullanımı pratik değil  çünkü ayrı ayrı her birini tıklamak çok fazla zaman alıyor.Bu konuyu, sizin için daha kolay hale getirmek için üzerinde çalışıyoruz.Sana tam olarak nasıl olacağını söyleyemeyiz - en azından şu an - ancak bu sorunun çözülmesi gereken bir sorun olduğunu biliyoruz ve hepimiz için daha kolay hale getirmeliyiz.


[Yayında izleyici yorumu: Yeni efsaneler salonu seviyeleri /ek saldırı dalgası]

Cevap :Efsaneler salonu bağlamında şu an için uygulayabileceğimiz şeylere bakıyoruz, ancak bu konuda gelecekte mutlaka bir şeyler olacak. Efsaneler salonuyla ilgili bir şeyler yapacaksak, her iki oyunda da uygulanabilir olması gerekiyor.

Ek saldırı dalgasıyla ilgili olarak: Böyle bir eğilim yok! Ek saldırı dalgası ile oyun içerisinde büyük bir dengesizlik oldu ve yeni saldırı dalgası ile savunma konusunda daha büyük bir dengesizliğe yol açacak.Bu konuda ilginç planlarımız var, ancak başka bir saldırı dalgası muhtemelen gelmeyecek.

5.Soru: Fırtına Adaları Ödülleri Ne Zaman Düzenlenecek?

Cevap : Gördüğünüz gibi, şuan  eski etkinliklerimize de dikkat ediyor ve onlara yeni ödüller de ekleyerek değişiklikler yapıyoruz  ve bu yaklaşımımız devam edecek.Genel olarak Fırtına Adaları, şu anda ne yazık ki önceliklerimiz arasında bulunmuyor.Ancak yakında fırtına adaları için bir güncelleme olacak, böylece bazı araçları ikiye katlama mekaniği artık çalışmayacak.Ayrıca Fırtına adalarını daha cazip hale getirmek istiyoruz, ancak şu an tam olarak ne olacağını kesin olarak söyleyemiyoruz.Sanırım önümüzdeki aylar boyunca  sıralanması gereken bir şey olacak.Aynı şey diğer tüm etkinlikler için de geçerli, bunu daha sık yapmayı istiyoruz

6. Soru: Etkinliklerdeki ittifak ödülleri ne zaman arttırılacak?

Cevap: Peki bu sorunun arka planı tam olarak  nedir?

Nispeten iyi ittifaklar(örneğin, iyi oyuncuları var, çok aktif bir şekilde oynuyorlar )  ödülleri diğerlerine göre çok muazzam bir hızda çabucak kazandıkları için etkinliğin geri kalan kısmında yapacak bir şeyleri mi kalmıyor?Bu konuda mı? Yoksa eski ödüllerin tekrar değişmesi mi gerekiyor? Bu soruların cevaplanması gerekiyor.?

Belki bize bunun hakkında bazı geri bildirimlerde  bulunursanız, böylece, özellikle ne anlama geldiğinizi bileceğiz, çünkü soru "Ne zaman arttırılacak ...?" Bir etkinlik için 10 ittifak ödülümüz olduğunu ve bizden 12. 13. ve 14.  ödülleri beklediğinizi varsayalım. Bu konuda mı ? yoksa sadece onların değiştirilmesini mi istiyorsun?

[Yayında izleyici yorumu: Daha erken / Daha geç saldırı uyarısı ]

Cevap : Daha erken / Daha geç saldırı uyarıları konusunda şu anda kesinlikle  bir değişiklik olacak diyemeyiz ama bu konuya mutlaka bir göz atacağız.

[Yayında izleyici geri bildirimi : İttifak ödülleri ]

Cevap: Sonuçta her iki konu da ele alınmaktadır:Eğer değiştirirsek, ideal olur.En azından güçlü ittifaklar için yeni ve  zorluk derecesi fazla  ödüllerin olması ilginç olur.Biraz daha uzun süre rekabet ederek etkinliği on beş dakika sonra tamamlayamayacaklar. Bu, memnuniyetle dikkate alacağımız bir şey ve ödülleri daha cazip hale getirmek için genel yaklaşımımızla da uyumludur!

7.Soru: Forum neden GGS tarafından ihmal ediliyor ve neden orada bulunan sorular GGS tarafından yeterince hızlı cevaplanmıyor?

Cevap : Sorun şu: Topluluk Yöneticileri olarak bizler ( Community Manager)  sayısal bir dezavantaj altında çalışıyoruz. Bu yüzden de bize büyük bir iş tasarrufu sağlayan harika, gerçekten nazik,güzel ve kesinlikle yararlı moderatörler var. Onlar gerçekten iyi çalışıyor ve aynı zamanda birçok soruya cevap veriyorlar sorunları yukarı taşıyarak bize iletiyorlar. Ayrıca moderatörlerimizle çok şey hakkında bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Ama halen yönettiğimiz 14 farklı dilde  forum var. Birçok küresel duyuru tüm dillerde tarafımızdan iletilmektedir

8. soru: "Diyarın koruyucusu"başarısı hakkında :Mağlup edilen kale sayısı açısından bir tazminat ya da seviye ayarlaması düşünüyormusunuz ?

Cevap: ''Diyarın koruyucusu'' Başarı görevini değiştirdik çünkü mükemmellikten uzaktı.Sadece bir rütbe düzeyini, önceki düzeye göre yükselttik.Söylediğim  gibi, bu mükemmellikten uzaktı ve bunun için çok üzgünüz.Gelecekte her ne kadar başarının ilgili kısmını çoktan başarmış olmanıza rağmen sonradan bazı adımları düzeltmek zorunda kalmamak için bunu aklımızda tutacağız.Ancak geriye dönüp baktığımızda, maalesef bunun için daha fazlasını yapamıyoruz.

[Yayında izleyici yorumu: Yakut Teklifleri ]

Cevap :Konu Karmaşık : Sorun daha fazla oynamanız değil ,alacağınız daha az teklif. Ayrıca, çoğunuzun sizin için genel bonusları ve indirimleri düşürdüğümüz aşamayı (geçen yılın yazını) hatırladığını düşünüyoruz, ancak gördüğünüz üzere şu anda tekliflerimiz  daha cömerttir.Bu yüzden bunu her zaman rakamlarla ilişki içinde ve aynı zamanda o anda neyin mantıklı olduğuna göre ayarlıyoruz.Bu demektir ki, geçen yaz ki gibi, herkesin biraz daha az aldığı "ortalama" bir dönem sonrasında karşılık olarak  daha cömert davranacağımız anlamına geliyor.

9. Soru: Dekorasyonlar için bir merkez depo olacak mı?( Dekorasyonların karakol/ana kale lere bağlı olmadığı)

Cevap:Bu anlamda bir merkez depo oldukça zor olur çünkü kamu düzeni ve dağıtılma yöntemi şu anda ileri karakollarda ve ana kalelerde dengelenmiş durumdadır.Bunu sistemdeki matematiğe dayalı olarak nasıl halledebileceğimiz konusunda başka bir fikrimiz daha var  ancak dekorasyonların direkt olarak bir merkez depoda biriktirilmesini sağlamak mümkün değil.

10. Soru: Bir saldırı anında ekrandaki kırmızı çerçeveye eşlik eden sesli bir  uyarı uygulamak mümkün müdür?

Cevap: Bu teknik olarak mümkündür.Soru şu: ne tür sesler / akustik uyarılar almak istersiniz.Geri bildiriminiz,  ''Şekil değiştiren etkinliğinde saldırı boynuzu biraz daha az pratik görünüyordu, çünkü saldıranın şekildeğiştiren mi yoksa normal oyuncu mu olduğu ayırt edilemiyordu.Bu çok can sıkıcı.Gerçek oyuncu ile şekildeğiştiren saldırılarını ayırt etmemiz için farklı seslerin olması çok güzel olurdu ''

Bu konuda fikirlere açığız.Oyun tasarımcılarımızın farklı saldırılar için farklı sesler/uyarılar olmasının yararlı olacağı fikri vardı.Bu konudaki fikirlerinizi memnuniyetle iletmenizi bekliyoruz.Bunu yapmak çok kolay ve hızlı bir şekilde uygulayabiliriz

[Yayında izleyici yorumu: Şekil Değiştiren Puan Hesaplaması]

Cevap:Evet, bir formülü var. Puanlar  rastgele oluşturulmuyor ve aşağıdaki faktörler bu puanları belirliyor:

-Düşmana yapılan bir saldırıda öldürülen birliklerin miktarı ( ne kadar ),birliklerin gücü ( ne kadar güçlü ),
-Buna ek olarak saldırıda kullanılan birlik sayısı bu hesaplamayı etkilemektedir

11. Soru: İki hedef arasında aynı anda krallık hammaddelerini ( kömür,cam,yağ ,demir) ve normal kaynakları ( odun,taş,yiyecek) göndermek neden mümkün değil?

Cevap: Teknik olarak bu mümkün ve yapmak çok büyük bir çaba gerektirmiyor.Bundan dolayı ortaya çıkacak olumsuz durumları ( istismar ,kötüye kullanım) değerlendirerek bir planlama yapmamız gerekiyor.Bunu dikkate alıyoruz ve oyunda ne zaman uygulanacağını umarım  en kısa sürede duyuracağız.

12. Soru: HTML5'e dönüşüm ne zaman gerçekleşecek?

Cevap: Öncelikle: Teknik olarak oyunumuzun temelini oluşturan Flash teknolojisi yavaş yavaş ömrünü doldurmakta.Tabi ki bunun için bir çözüm düşündük ve HTML5 olarak adlandırılan bir teknolojiye güvenmeye karar verdik. Bununla Empire'ı kurulmuş herhangi bir web tarayıcısında oynayabilirsiniz.HTML5 ile  imparatorluğun akıllı telefon tarayıcısında oynanması da mümkün olacak.
Yakın bir zamanda ilk duyurularımızı yapacağız. Bu, önümüzdeki günler ve haftalar boyunca daha fazla bilgi gelmesini bekleyebileceğiniz anlamına gelir.Derecelendirmek amacıyla Empire için  bir açık beta sürümü olacak ( hangi dillerde önce gelecek? hangi sunucular önce test edilecek?) Bununla ilgili yeni bilgilerin yaklaşık olarak Nisan ayında yayınlanacağını ve bu süreçte açık beta sürümüne geçeceğimizi varsayabilirsiniz.Bunun yanında HTML5'in Chrome, Firefox ve Edge tarayıcıları üzerinde çalışacağını söyleyebiliriz. Daha önce de belirtildiği gibi diğer tarayıcılarda da çalışacağız, yalnızca bu üçünü vurgulamak istiyoruz, çünkü HTML5'in sorunsuz çalışacağından eminiz.

[Yayında izleyici geri bildirimi : Dilek Kuyusu ]

Cevap: Kuyunun oyun içerisinde kalması niyetindeyiz, çünkü onunla hala bir şeyler yapmak istiyoruz.Tam olarak ne olacağı henüz tartışılmadı.Çok farklı konseptlerimiz var( mesela nasıl görünebilir?) ve öncekinden farklı çalışması gerekiyor.Sizin için faydalı olmalı.Eğlenceli olmalı.Yararlanılmalıdır.Dilek kuyusu şu anda  kalenizde işe yaramıyor, ama bu böyle kalmayacak!

13. Soru: Çırak dükkanı geri gelecek mi? Gelmeyecekse toplanan çırak simgeleri ne olacak?

Cevap: Ortaya çıktığına göre biz zaten çırağı uygulamak istedik.Çırakta bulunan ekipmanların çoğu oyun boyunca başka birçok aşamada zaten mevcuttur. Toplanan çırak jetonlarıyla oyuncuların daha kolay bir şekilde set veya öğeler elde etmesi çırağın müthiş bir özelliğiydi.Peki bize bu konuda en çok ne yardımcı olabilir?Çırakta olmasını istediğiniz elde edilmesi zor olan setlerin-öğelerin bize geri bildirim olarak iletilmesi bize yardımcı olacaktır.

14.Soru: Gelecekte bir ziyafet şenliğini son iki saatte  iptal etmemiz yada uzatmanız mümkün olacak mı?

Cevap: Bu teknik olarak mümkün, ama tasarım aşamasında iptal için oyuncunun bunu bir kez daha düşünmesi gerekecektir.Sorulan başka bir soruya cevap olarak :bir ziyafeti 6 saatten 12 saate çıkarabiliriz ama bu daha pahalı olacaktır.

15.Soru: Karargah ve Malikane seviyelerinde yükseltme olacak mı ?

Cevap: Yükseltme  ile ilgili sorun şu: Yükseltirsek  ne olur ?
Her kale ve karakol için bir kumandan var, bu yüzden malikaneyi yükseltmek istersek,karakollara da uygulamak zorunda kalacağız ve bu kesinlikle olmaz.Karargah ile ilgili olarak birşeyler düşünebiliriz.Şuan da etkinlerden kazanmış olduğumuz NPC ve özel komutanlarının ekipman ve öğeleri için daha fazla komutan alanı olması gerekiyor.Bu çok mantıklı ve bunun için zamanlama konularına ve bununla ilgili herhangi bir teknik sorun olup olmadığına bakmak zorundayız.

[Yayında izleyici geri bildirimi : Ekipman Deposu]

Cevap: Bunun için, gerçekten,örneğin yangın hasarı olan bir şeyi daha çabuk bulabilmek için tüm listeyi tıklamak yerine,belirli nitelikleri aramak için bir filtre özelliği gibi bir şey olmalıdır.Bu konu öncelik listemizde üst sıralarda yer alıyor, çünkü bazı şeyleri daha kolay ve kullanıcı dostu hale getirmek istiyoruz, böylece gerçek oyuna konsantre olabilirsiniz.

16. Soru: Diğer Krallıklardan doğrudan büyük imparatorluktaki karakollara kaynak göndermek ne zaman mümkün olacak?

Cevap: Bu teknik olarak mümkündür ve kullanılabilirlik bakımından bir başka önemli konu durumundadır, çünkü şu an için zaman kazandıran başka bir çözüm bulunmamaktadır. Fakat bunun için önce dengelemeye ve bunun nasıl gerçekleştirilebileceğine veya onu kötü niyetli oyuncuların nasıl istismar edebileceğine bakmalıyız. Ama prensip olarak bu konuya olumlu yaklaşıyoruz

17.Soru: Kimse istemediği halde çok fazla sayıda ve çeşitte asker /alet dayatmanızın ardındaki sebep nedir?

Cevap:Bu gibi oyunlarda, yeni şeyler uygulamak tamamen normaldir. Oyuna yeni şeyler eklemeyi bırakacak olsak, derhal tüm ekibimizi eve göndermemiz gerekir

Ancak, bununla ilgili sorunların farkındayız  (oyuncuların kolay organize olmasını engelleyen filtre edilemeyen özellikler gibi).Bazı şeyleri daha kolay ve kullanışlı hale getirmek için gelecekte daha fazla çalışmak istiyoruz.Ancak, yeni şeyleri uygulamayı bırakmayacağız, çünkü hepsi iş modelimizin bir parçası.

18. Soru: Neden kraliyet macerasının  başlatılması ve görevlerinin değiştirilmesi esnasında oyun içerisinde duyuru yapılmıyor?

Cevap:Bu duyuruyu yapabiliriz ama bu hepinizin neyi istediğini ve nasıl olması gerektiği veya yeni bir şeye doğru dikkatinizi çekmek için nasıl bir yol izlememiz gerektiği sorusunu gündeme getirir.Bunun yanında forumları ziyaret etme gibi  imkanınız da her zaman var.Orada her zaman böyle şeyleri duyuruyoruz.

19. Soru: Yeraltı Dünyası, Devrik Kral, Bıçak Kıyısı etkinlikleri ne zaman geri gelecek? Bu etkinliklerin ödülleri ne zaman değiştirilecek?

Cevap: Evet, bu etkinlikler için kesinlikle yeni ödüllere ihtiyacımız var.Temel düşüncemiz bu etkinlikleri düzenleyerek daha cazip hale getirmek.Ancak bu çok fazla çaba gerektiriyor.Bu nedenle, görüşlerinizi topluluk olarak sormak istiyoruz:Bu etkinliklerde, ödüller yenilenip değiştirilirse bir gelişme olur mu yoksa onlarda tamamen yeni bir şeyler mi istiyorsunuz?


Bütün sorularınız için Teşekkür ediyoruz ve gelecekteki Twitch-Stream yayınını izlemenizi ve katılmanızı umuyoruz
Hepinize güzel bir hafta sonu diliyoruz!Ortada bir neden varken buna karşı oluşan zıtlık bir etki oluşturur -OHM Kanunu Hayatın Kanunudur
Oyunla ilgili sorunlarınızı oyundan değil forum üzerinden mesaj atınız
Post edited by OHM (TR1) on

Yorumlar

Sign In to comment.