Revenirea in Marele Imperiu-capitolul 4

Aaveti partea precenta a povestii aici: https://community.goodgamestudios.com/empire/ro/discussion/306495/despre-povestea-mea?new=1

Inainte sa incep vreau sa le urez tuturor copiilor la multi ani,dar si celor care nu au implinit inca 18 ani, care nu se mai pot numi copii.Nu in ultimul rand, la multi ani adultilor cu suflet de copil!

La multi ani!

Am pus a 4-a parte azi ca sa le fac un mic cadou tuturor  copiilor  care citesc aceasta poveste,nu as fi pus-o pentru ca am timp liber limitat.

Sa fabulam!

Addison le-a povestit discutia celor 2 necunoscuti prietenilor lui, care au fost ingrijorati.Ttrebuia doar sa pretuiasca buna-vointa regelui!Dar hai sa lasam putin personajele noastre si sa trecem la niste chestii de politica.

In Ghetarul Iernii Vesnice

Sfesnic:Domnule imparat!Domnule imparat!
Imparatul:Sper sa ai un motiv intemeiat pentru care imi intrerupi pranzul.Spune,ce s-a intamplat?
Sfesnic:A sosit o scrisoare!M-i s-a spus ca trebuie deschisa imediat,este foarte importanta.
Imparatul:Ce stai asa, atunci?Dami-o imediat si iesi de aici!
Sfesnicul s-a conformat iar imparatul a deschis scrisoarea.Aceasta era scrisa cu un scris ingrijit,iar Regele Ghetarului Iernii Vvesnice a stiut pe loc de la cine e.A inceput sa citeasca:

Stimate rege,

Va aduc vesti ingrozitoare.Tttrec direct la subiect:am intrat in razboi cu Piscurile de Foc si cu Ttinutul Subteran.Necesitam ajutor.Vom discuta despre rasplata!

Regele Marelui Imperiu

Imparatul:SFEESNIC!
Acesta a intrat pe loc pe usa.
Imparatul:Adumi imediat cardinalul!
Dupa o discutie infocata, sfarsitul a fost acesta:
Imparatul:Ne vom alia cu tabara opusa.Nu vreau sa il ajut pe parlitul acela, imi omoara scandinavi zilnic!
Cati soldati avem la dispozitie?
Cardinal:Aproximativ 1 milion!
Imparat:Bine.Trimite o scrisoare de prezentare a situatie in Piscurile de Foc,si and primesti raspunsul trimite soldatii.Vor fi nimiciti cei din Marele Imperiu!
Cardinal:Dupa voia d-voastra, stimate rege!
Si a iesit din camera.
Discutii de acest gen au aparut si in Insulele Furtunii,si pe Coasta Cutitelor,si in Nisipurile in Flacari,dar si in Berimond.Aici este o prezentare generala:Toate Ttinuturile s-au aliat cu dusmanii vrand sa se razbune,inafara de Coasta Cutitelor care aducea 400000 de soldati in marele imperiu,si Nisipurile in Flacari care se declarau neutri.Cei din Insulele Furtunii aduceau 700000 de soldati dusmanilor, Berimondul de 2 ori pe atat.Marele Imperiu trebuia sa se pregateasca cum trebuie!

In Marele Imperiu

Rege:Aagent de recrutare!
Agent de recrutare:Sa traiti,mMaria Voastra!
Rege:Recruteaza cat mai multi soldati,sa nu-ti scape nimic,Orice soldat ne poate fi folositor!
Agent de recrutare:Da sa traiti!
Rege:Si nu uita sa anunti poporul,toti soldatii dsiponibili deja instruiti sa se prezinte maine cum se crapa de ziua la cazarma.S-a intteles?
Agent de recrutare:Da sa traiti!

In acest timp, eroii nostri se pregateau de razboi si cumparau toate armele necesare.
Marc:Inamicii nu vor sti ceea ce i-a lovit!Vor dori sa se retraga!
Aaddison:Asa este.Toti pentru unul si unul pentru toti!
Iar toti cei de fata care erau vreo 12 in total si-au batut spadele poate pentru ultima oara in carciuma aceea aducatoare de necaz.

Cand acestia faceau planuri,inamicii negociau cum sa imparta teritoriul dupa castig.

Va urma.......................

P.S.:Imi pare rau ca a fost capitolul asa scurt :( N-am mai avut timp sa nascocesc!
Messia intaiul @ ro 1
Sign In to comment.