Revenirea in Marele Imperiu-capitolul 3

Salutare am hotarat sa imi continui povestea.Pentru cei care vad asta pentru prima oara,puteti vedea partile anterioare aici:
https://community.goodgamestudios.com/empire/ro/discussion/306495/despre-povestea-mea#latest - prima parte
https://community.goodgamestudios.com/empire/ro/discussion/306499/revenirea-in-marele-imperiu-capitolul-1#latest - capitolul 1 partea actuala
https://community.goodgamestudios.com/empire/ro/discussion/306618/revenirea-in-marele-imperiu-capitolul-2#latest - capitolul 2 partea actuala

Sa revenim la poveste.....

Garda i-a condus pe cei trei pe un drum mai ascuns si i-a adus in centrul orasului, locul unde se afla spanzuratoarea.Multi oameni stateau sa se uite si ii huiduiau pe cei 3.I-au atarnat pe toti cu capul de sfoara aducatoare de moarte,iar fix cand calaii se pregateau sa traga scaunele de sub picioarele nenorocitilor,cineva a strigat:
Necunoscut:STAAATI!SUNT NEVINOVATI
Calaii s-au uitat la persoana respectiva, inclusiv sergentul.Cei 3 nu aveau cum sa intoarca capul.Barbatul era de o statura herculeana, cu brate proeminente si brunet,cu ochi albastri si fara barba.Pe fata se putea citi o privire inteligenta.
Sergentul:Cine esti si de ce crezi ca acesti natarai de spioni sunt nevinovati?
Necunoscut:Spioni?Ba bine ca nu!Sunt prietenul lor.Acum 4 zile in miezul zilei ii asteptam la hanul din oras impreuna cu alti prieteni, si am observat ca ei nu mai ajungeau.Am inceput sa ne facem griji ca nu mai sosesc.In zilele ce au urmat am batut la usile caselor lor si nu a raspuns nimeni.I-am cautat peste tot, nici urma de ei.Am sperat sa nu se fi intamplat nimic cu ei,iar acum ii vad in fata ochilor,la un pas de moarte.
Sergentul:E adevarat miseilor?
Cei 3 abia au reusit sa dea din cap.Erau speriati.
Sergentul:In sala de judecata!ACUM!
Cei 3 au fost desprinsi din spanzuratoare si au fost dusi in sala de judecata.Doua ore mai tarziu ieseau din sala de judecata,fericiti si incantati ca au scapat si ca le-a sarit in ajutor bunul lor prieten Jack.
Horus:Nu stiu cum sa iti multumim,Jack!
Jack:Sa imi multumiti?Pentru ce?Prietenul la nevoie se cunoaste!Dar haide, spuneti-mi ce vi s-a intamplat,nu ma mai tineti in suspans.
Cei 3 au spus toata povestea adevarata de la cap la coada, din momentul cand au cazut in Tinutul Subteran pana in momentul de fata.
Jack:
Daca nu v-as fi cunoscut, nu as fi crezut o iota.Deci Tinutul Subetran exista cu adevarat?Ce intereseant!Dar haide la restul prietenilor, se vor bucura imens ca v-ati intors.
Chiar asta s-a intamplat,s-au intalnit la barul in care n-au avut ocazia sa o faca in acea zi nefericita,cei 3 si-au spus povestea de multe ori.Prietenii nu se saturau ascultand-o.Intr-un final s-au intors fiecare la casele lor, la ora de 2 noaptea.Urmatoarea zi a fost una cat de cat obisnuita,ca cele de dinainte.Pe la ora 1 dupa amiaza Addison trebuia sa mearga la piata.Pe drum a vazut locul unde ei 3 cazusera in Tinutul Subteran, dar fusese reparata.Reparatorii probabil ca nici nu stiau ce a provocat acea ruptura sau ce se afla dedesupt.Addi s-a inchinat si a mers mai departe.Pe drum a fost atras de o discutie vorbita de 2 barbati, si s-a ascuns intr-un tufis ca sa nu fie vazut ca era atent la discutia acestora.
Necunoscut 1:Ai auzit noua veste?
Necunoscut 2:
Care?
Necunoscut 1:
Cum care?Tu nu traiesti pe acest pamant?Asa zisul "Tinut Subteran" si Piscurile in Flacari ne-au declarat razboi!
Necunoscut 2:CEEE?Cum asa?Este imposibil!Care este cauza?
Necunoscut 1:Ttrei barbati se spune ca au intors lucururile pe dos pe acolo care apartineau Marelui Imperiu.Se spune ca au omorat regii Piscurilor in Flacari si al "Tinutului Subteran".Regele nostru stie insa intreaga poveste, eu nu stiu mai multe amanunte.Stiu insa ca Piscurile in Flacari si Tinutul Subteran au propus pace, cu conditia sa le predam cei 3 barbati necunoscuti.Regele nici nu vrea sa auda de asa ceva,vor lupta pana la capat pentru a le arata dreptatea celor 3.Se spune ca inamicul dispune de 10 milioane armata plus alte lighioane , iar noi abia avem 2 milioane.Regele a trimis scrisori tuturor celorlalte regate pentru sprijin, sa vedem ce ni se va raspunde.
Necunoscut 2:Formidabil!Si regele isi sacrifica 2 milioane  de oameni pentru 3 neispraviti?Este strigator la cer!Deci trebuie sa imi scot rabla mea de armura de la naftalina?
Necunoscut 1:Din pacate da!Ne mai intalnim, am ceva treaba pe acasa.Salut!
Necunoscut 2:
Tte salut si numai bine!
Addi a asteptat ca cei 2 sa se faca nevazuti si a iesit din boschete in fuga ca sa isi anunte prietenii de noutatile nelinistitoare care se facusera prezente.

Va urma..........

Messia intaiul @ ro 1
Sign In to comment.