Revenirea in Marele Imperiu-capitolul 2

Au mers putin,iar in fata lor se profila o padure imensa.
Marc:Dupa padure este Marele Imperiu!
Horus:Haide,sa o luam din loc.
Toti 3 au intrat in padure.Dupa cateva zeci de metri,Addison spuse:
Addison:Uite,fragute!
Marc:Addi, poate este o capcana.
Addison:N-are cum sa fie,haide,sa ne infruptam!
Ajungand acolo a inceput sa manance cu pofta,astfel incat nu au rezistat ceilalti 2.L-au urmat.
Dupa cateva minute, niste mormaituri s-au facut auzite.
Horus:Ursi!Aud mai multe mormaituri,sunt mai multi.Trebuia sa ne vedem de drum.Hai sa plecam, poate mai avem o cale de scapare!
Si au luat-o la fuga,dar in spatele lor se auzeau tot mormaituri.Cand Addi si-a intors capul, a vazut 5 ursi venind in urma lor in goana mare.
Addison:Priviti!Repede,sa ne urcam in copacul asta, pare mai vanjos.
Au urcat la repezeala.Ursii s-au oprit la radacina si se uitat unul la altul.Unul dintre ei a inceput sa urce,iar copacul se scutura.
Marc:Ce ne facem?Nu mai avem nici o arma!Daca continua tot asa copacul se va rupe si vom cadea prada ursilor!
Horus:Hmmmm vedeti craca aia?Pare usor de rupt.Eu am s-o rup si am sa arunc in urs cu ea.Vreau sa il nimeresc in ochi.Faceti si voi acelasi lucru.La care,toti s-au pus pe adunat crengute si crengi mai mari.Ursul urca greoi.Cand au strans destule,au inceput sa arunce in urs.Pana jos erau 6 metri, copacul era inalt.Deodata,o creanga la  lovit pe urs in unul dintre ochi iar acesta si-a dat drumul.,nu se mai putea tine din cauza durerii.In cadere a cazut pe alt urs,care a fost omorat pe loc.El mai traia,dar fusese lovit bine si isi rupsese 2 labute.Nu putea merge.
Addison:Hahaa sa continuam tot asa,mai sunt 3.
Ceilalti 3 spumegau de furie.Un alt urs a inceput sa urce si a fost primit cu acelasi tratament,si a cazut pe ursul cu labutele rupte,pe care l-a omorat.La randul lui in cadere si-a rupt gatul si a murit.Ceilalti 2 s-au infuriat de-a binelea si au inceput a scuture copacul,ca sa cada jos.
Marc:
Nuuuuuu!
Copacul a cazut intr-adevar,pe unul dintre ursii ramasi in viata.Singurul care a ramas in viata s-a napustit spre ei.Atunci Horus a luat o piatra pe care a gasit-o repede cu ochii lui de vultur si a aruncat-o cu o forta uluitoare,si i-a spart capul ursului care s-a prabuit, lesinat.I-au infipt piatra si mai bine in cap pana i-a atins creierul,iar acesta a murit.
Addison:Uraaaaaa mereu suntem norocosi!Nu ma interseaza,vom lua pieile ursilor chiar daca ne va apuca noaptea.Avem ce manca, iar maine prietenii nostri vor fi foarte gelosi.
Marc:Sa inoptam aici?Ai inebunit?Vom avea alte pericole de infruntat.
Horus:Asa este,nu putem ramane aici,trebuie sa mergem mai departe.
Addison:
Dar...dar....pieile?!
Horus:Lasa-le Addi, ne pot aduce moartea.
Cei 2 au plecat,iar Addi i-a urmat cu parere de rau.Dupa ce au treaversat padurea,au ajuns la granita.
Marc:
In sfarsit, acasaaa!
Au mers mai departe.Deodata, din spatele lor s-a auzit:
Necunoscut:
Nu misca nimeni!
Cei 3 s-au intors si au vazut o garda.
Marc:
Ce s-a intamplat?
Garda:
Veniti cu mine la dl sergent.ACUM!
Horus:Am facut ceva gresit?
Garda:
N-AVETI DREPTUL SA-MI PUNETI INTREBARI!MARS INCOLO!
Cei 3 s-au executat si au ajuns impreuna cu garda la o casuta.A batut la usa si i-a raspuns un om vanjos,plini de muschi si foarte tanar.Garda a vorbit cu el intr-o limba necunoscuta.Apoi sergentul s-a uitat urat la cei 3 si le-a vorbit in limba materna:
Sergentul:Deci asa,mici spioni sectanti, credeati ca scapati nu?
Marc:Spioni?Am revenit acasa!S-a surpat pamantul cu noi si am ajuns in tinutul subteran sa vedeti cate.....
Sergentul:Tinutul subteran?Astea-s povesti de adormit copiii!Garda,du-i la spanzuratoare!Eu chem tot poporul din imprejurimi sa vada moartea a 3 dusmani!
Intr-adevar,Marele Imperiu nu se intelegea bine cu Piscurile de Foc.
Horus:Dar.....
Sergentul:Nici un dar!Du-i de aici!

Va urma..........
Messia intaiul @ ro 1
Sign In to comment.