Revenirea in Marele Imperiu-capitolul 1

Pentru cei care vad pentru prima oara aceasta poveste va rog contactai linkul acesta: https://community.goodgamestudios.com/empire/ro/discussion/306495/despre-povestea-mea?new=1

Cei 3 au reusit sa treaca neobservati o buna bucata de timp prin piscuri.Marele Imperiu nu se afla departe, la doar 1-2 kilometri.Pe cer se vedeau zburand dragoni la mare inaltime, dar niciunul nu ii vedea sau nu ii baga in seama, din fericire pentru ei.Mai aveau o singura sabie si ramasesera doar cu arcul, fara sageti.Erau epuizati si abia isi mai tarau picioarele.Deodata, Marc a anuntat:
Marc:
Uite!O oaza,haide, pe acolo prieteni,este apa din belsug!
Acestia au alergat nu alta ca sa se improspateze si au gasit un rau de cativa metri intre maluri,dar care era foarte adanc.Prin el zburdau pestisori zglobii in toate culorile.Dupa ce s-au adapat, Horus a zis:
Horus:Eu vreau sa sar in rau ca sa prind pesti.Sunt lihnit, si mai avem putin de mers prin desertul asta.Nu va ingrijorati, stiu sa inot bine.
Sa ne amintim ca cei 3 nu au mai mancat sau baut nimic de cand l-au asasinat pe fostul rege din Ttinutul Subteran.
Addison:Horus, baga-ti mintile in cap, nu vezi cat de adanca este apa si cat de puternic este curentul?
Horus:Nu ma intereseaza.Nu ma puteti opri!Daca ma mai bateti mult la cap nu o sa mai aduc peste decat pentru mine!
Asadar cei 2 l-au lasat, vazand ca nu aveau cum sa se inteleaga cu el.Acesta sa dezbracat pana la brau si a sarit in apa.Din and in cand se mai scufunda ca sa prinda pestii.O,da!Horus era un bun inotator!
Dupa mai bine de 20 de minute, cand s-a scufundat pentru a nustiu cata oara, cei 2 au observat ca nu mai apare la suprafata.
Marc:Ce ne facem?Daca s-a inecat?Nu stiu sa inot!
Addison:
Asteapta aici.Am sa intru dupa el sa vad ce s-a intamplat.
Zis si facut, Addi s-a dezbracat si  scufundat dupa Horus,dar nu a uitat sa ia si sabia, pentru orice eventualitate.
Dupa inca 2-3 minute, Marc a observat ca nici Addi nu mai iesea la suprafata.A inceput sa isi roada unghiile speriat si sa dea roata in jurul unui bolovan.Ce se intampla cu adevarat in apa?Vom vedea imediat.
Cand Horus tot prindea pesti de zor si ii arunca pe mal, a vazut un ditamai somonul inotand mai jos.Atunci s-a scufundat bucuros de gaselnita,dar mare i-a fost mirarea cand a vazut ca un tentacul urias a prins pestele, care a disoparut.Un alt tentacul l-a prins si pe el.Atunci a vazut monstrul mai bine:Era un animal aproape asemanator cu caracatita,dar avea 4 entacule si un singur ochi, dar era mult mai mare ca o caracatita.Horus a fost tras de tentacul spre gura scarboasa a monstrului, dar chiar atunci cu totul altceva i-a distras atentia  mutantului.Era Addi, desigur, care a fost prins la randul lui de monstru.Acestia incercau sa scape din stransoare, dar o faceau degeaba.Era inevitabil sa nu fie mancati.Energia lui Horus a scazut si a lesinat din cauza lipsei de oxigen.Addi era sa pateasca acelasi lucru dar si-a adus aminte de sabie.Cu ultimele sfortari a scos-o si fix cand el si Horus erau sa fie mancati, Adii a infipt sabia in capul bestiei, care a scos un sunet ciudat si le-a dat drumul.Dusa de curent.Addi a reusit sa il prinda pe Horus la fix, caci si el ar fi patit acelasi lucru asemenea monstrului.Au reusit amandoi sa iasa la suprafata.Iar Marc a rasuflat usurat.Addison a fost ajutat si fix cand a ajuns la mal a lesinat la randul lui.Dupa jumatate de ora s-au trezit amandoi.
Marc:Slava Domnului!Am crezut ca ati murit!Am facut tot ce am putut ca sa va resuscitez si sa va aduc la viata.Spuneti-mi, ce s-a intamplat?
Atunci cei 2 i-au povestit tot.
Marc:O aventura palpitanta!Se pare ca vine noaptea.Haideti sa prajim acesti pesti si sa-i mancam, va trebui sa inoptam aici.Maine de dimineata vom fi ca noi!
Si chiar asa a fost.Au gasit cateva surcele si au aprins focul cu niste cremene, iar cand a venit din nou ziua,erau gata de plecare.Nu mai ramasese nimic din pesti, au fost halpaniti cu mare repeziciune.Au plecat fericiti, deoarece in zare se vedea Marele Imperiu.

Messia intaiul @ ro 1
Sign In to comment.