Strona główna Na luzie

Kosmos

Dobra to ja się pytam gdzie jest mój stary temat Kosmos? Nie mogłem go znaleźć nawet w stworzonych przeze mnie tematach, więc zakładam nowy. Dla tych co nie wiedzą o co w tym chodzi. Piszę co jakiś czas ciekawostki o kosmosie. I teraz informacja dla tych którzy mnie czytali: Niektóre tematy będę powtarzał, bo mogą być osoby, które jeszcze nie czytały. A teraz pytanie do was: Czy ktoś powie mi jak się wybiera czcionkę (rozmiar i wygląd) i kolor tekstu, bo nie jestem połapany w tym nowym edytorze tekstu? Niedługo pojawi się pierwszy numer SEZONU 2 Ciekawostek o kosmosie.

Pozdrawiam,

Dominik
5596cfa1c7929png
Wyrabiam Sygnatury i prowadzę serię Kosmos
Domin_Klimek Diuk

Komentarz

• Vandoz (PL1)Vandoz (PL1) Posty: 239
    edytowano 07.10.2015
    Kurde podenerwowałbym Cie, tak gwoli tradycji, ale mało nas... mało nas... i smutno
    Więc cieszę się, że Ciebie widzę. Życzę zapału niczym ludzkie zwłoki i wytrwałości jak strumień drążący skałę. 
    Mam jednak nadzieję, że czasem uda Ci się popuścić wodze fantazji z tym kosmosem, bo co jak co, jak mawiał jeden z największych geniuszy świata, prawdopodobnie nie ma on swojego końca. A jest to twór fenomenalny i zatrważający, dzięki czemu ja wiem, że jego powstanie było bardzo skomplikowane. No ale już bo znowu się na mnie zdenerwujesz ;)
    A ja jestem w fazie tak jakby reinkarnacji i bije trochę diaboła z nietoperzymi skrzydłami co wyleźć nie chce belzebub,
    ja jako Twój czytelnik liczę że wspomnisz również o drganiach molekuł entropii entalpii interferencjach o tym jak wisimy w polu elektromagnetycznym... spróbuj dodać do swojego tematu magię, bo kosmos to magia 
    tak więc jeszcze raz powodzenia i ostrzegam przed kocią krytyką (obiecuje, że mało będę pisał) bo tylko dzięki niej człowiek może rozwijać się w takich dziedzinach

pozdrawiam

a co do pytania to kurcze pieczone nie wiem, wiem że szefowie forum wiedzą ;]
  • CM Asia07CM Asia07 Posty: 3,526
    edytowano 07.10.2015
    Niestety nie wszystkie działy poprzedniego forum zostały przeniesione na nowe forum. Jeśli temat definitywnie nie znajduje się wśród Twoich postów, oznacza to, że niestety utraciliśmy go podczas migracji forum. Jest mi bardzo przykro z tego powodu, ponieważ uważam, że wątek był ciekawy i mam nadzieję, że mimo wszystko zdecydujesz się go dalej, w nowych okolicznościach prowadzić. 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
    Post edited by CM Asia07 on
  • Vandoz (PL1) powiedział(a):
    Kurde podenerwowałbym Cie, tak gwoli tradycji, ale mało nas... mało nas... i smutno
    Więc cieszę się, że Ciebie widzę. Życzę zapału niczym ludzkie zwłoki i wytrwałości jak strumień drążący skałę. 
    Mam jednak nadzieję, że czasem uda Ci się popuścić wodze fantazji z tym kosmosem, bo co jak co, jak mawiał jeden z największych geniuszy świata, prawdopodobnie nie ma on swojego końca. A jest to twór fenomenalny i zatrważający, dzięki czemu ja wiem, że jego powstanie było bardzo skomplikowane. No ale już bo znowu się na mnie zdenerwujesz ;)
    A ja jestem w fazie tak jakby reinkarnacji i bije trochę diaboła z nietoperzymi skrzydłami co wyleźć nie chce belzebub,
    ja jako Twój czytelnik liczę że wspomnisz również o drganiach molekuł entropii entalpii interferencjach o tym jak wisimy w polu elektromagnetycznym... spróbuj dodać do swojego tematu magię, bo kosmos to magia 
    tak więc jeszcze raz powodzenia i ostrzegam przed kocią krytyką (obiecuje, że mało będę pisał) bo tylko dzięki niej człowiek może rozwijać się w takich dziedzinach

pozdrawiam

a co do pytania to kurcze pieczone nie wiem, wiem że szefowie forum wiedzą ;]

"Dla osób, które nie znają praw fizyki wszystko wydaje się być magią"
    5596cfa1c7929png
    Domin_Klimek Diuk
  • Domin_Klimek (PL1)Domin_Klimek (PL1) Posty: 1,063
    edytowano 08.10.2015

Astronomiczne jednostki odległości

Dla przypomnienia

Ten temat jest dla przypomnienia. Zanim wstąpimy do innych tematów trzeba znać jednostki odległości, bo inaczej nie będzie się rozumiało jaka to jest odległość.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jednostka astronomiczna (skr. AU,  j.a.) to obecna średnia odległość Ziemi od Słońca.    

1 AU = 149,6 mln km

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rok świetlny (skr. ly,  l.y.,  r.św.) to odległość jaką światło pokonuje w próżni w ciągu roku.

1 l.y. = 9 460 700 000 000 km (tak to 9 i niecała połowa miliarda kilometrów :smile: )

1 l.y. = 63 240 AU

Parsek (skr. pc) to odległość, z której odcinek równy jednej AU widzielibyśmy pod kątem jednej sekundy łuku.

1 pc = 3,0857 * 10^16 m

1 pc =3,2616 l.y. = 206 265 AU

Pochodne parseka (parseka nie parska)

1 kiloparsek = 1 kpc = 1000 pc

1 megaparsek = 1 Mpc = 1 000 000 pc

1 gigaparsek = 1 Gpc = 1 000 000 000 pc

Mam nadzieję, że zapamiętacie te jednostki :smile: 

5596cfa1c7929png
    Domin_Klimek Diuk
  • Vandoz (PL1)Vandoz (PL1) Posty: 239
    edytowano 08.10.2015
    "Wy­bit­ne umysły są zaw­sze gwałtow­nie ata­kowa­ne przez mier­no­ty, którym trud­no pojąć, że ktoś może odmówić śle­pego hołdo­wania pa­nującym przesądom, de­cydując się w za­mian na od­ważne i uczci­we głosze­nie włas­nych poglądów. "

"Cóż za smut­na epo­ka, w której łat­wiej jest roz­bić atom niż zniszczyć przesąd."
    "Wyob­raźnia jest ważniej­sza od wie­dzy, po­nieważ wie­dza jest ograniczona."
    "Mo­je doz­na­nia mają na­turę re­ligijną w tym sen­sie, iż jes­tem świado­my, że umysł ludzki jest zbyt og­ra­niczo­ny, by głębiej wniknąć w har­mo­nię Wszechświata, którą na­zywa­my "pra­wami natury"."

o a to idealnie pasuje ;]
    "Nauko­wiec jest niczym mi­moza, gdy sam po­pełni błąd, i niczym ryczący lew, gdy od­kry­je błąd zro­biony przez ko­goś innego. "

Albert Einstein. 
    Ale on też się pewnie nie znał na tych "prawach" ;]

ps radze nabrac wiecej dystansu do siebie, zrozumiec czym jest konstruktywna krytyka - odrzucic narcystyczne usposobienie bo ono prowadzi do zagłady, a takze wyjsc z domu, zakochac sie - pomaga to w zrozumieniu magii - chodz dla uczonych glow jest to proces chemiczny podobno ;]
  • Vandoz (PL1) powiedział(a):
    "Wy­bit­ne umysły są zaw­sze gwałtow­nie ata­kowa­ne przez mier­no­ty, którym trud­no pojąć, że ktoś może odmówić śle­pego hołdo­wania pa­nującym przesądom, de­cydując się w za­mian na od­ważne i uczci­we głosze­nie włas­nych poglądów. "

"Cóż za smut­na epo­ka, w której łat­wiej jest roz­bić atom niż zniszczyć przesąd."
    "Wyob­raźnia jest ważniej­sza od wie­dzy, po­nieważ wie­dza jest ograniczona."
    "Mo­je doz­na­nia mają na­turę re­ligijną w tym sen­sie, iż jes­tem świado­my, że umysł ludzki jest zbyt og­ra­niczo­ny, by głębiej wniknąć w har­mo­nię Wszechświata, którą na­zywa­my "pra­wami natury"."

o a to idealnie pasuje ;]
    "Nauko­wiec jest niczym mi­moza, gdy sam po­pełni błąd, i niczym ryczący lew, gdy od­kry­je błąd zro­biony przez ko­goś innego. "

Albert Einstein. 
    Ale on też się pewnie nie znał na tych "prawach" ;]

ps radze nabrac wiecej dystansu do siebie, zrozumiec czym jest konstruktywna krytyka - odrzucic narcystyczne usposobienie bo ono prowadzi do zagłady, a takze wyjsc z domu, zakochac sie - pomaga to w zrozumieniu magii - chodz dla uczonych glow jest to proces chemiczny podobno ;]
    He he ty potrafisz wyprowadzić mnie z równowagi. ;)
    5596cfa1c7929png
    Domin_Klimek Diuk
  • Domin_Klimek (PL1)Domin_Klimek (PL1) Posty: 1,063
    edytowano 24.10.2015

Czarna dziura

Czarne dziury to obiekty o tak silnej grawitacji, że nawet światło nie może jej opuścić, a skoro światło nie może jej opuścić to jak udało się je zlokalizować.
    Jedną z najsłynniejszych, pierwszo odkrytych jest Cygnus X-1 rentgenowski układ podwójny (co sprawiło, że ją odkryto) odkryty w 1964 przez Minoru Ode (Japończyka) dzięki jemu wynalazkowi kolimatorowi rentgenowskiemu. Minoru Oda wymyślił ten wynalazek dzięki gryzoniom; Minoru Oda lubił przychodzić i pooglądać jak bawią się różne zwierzątka.
    Odkrycie Cygnusa X-1 trwało 7 lat.

Ten obiekt był zakładem fizyków: Stephenem Hawkingiem i Kipem Thornem w 1974 roku. Nie wiadomo było czy ów obiekt istniał więc każdy mógł wygrać. Stawką zakładu były stare czasopisma. Hawking założył się, że ten układ nie ma czarnej dziury a Thorne, że jest. W 1990 roku, Hawking przyznał rację Thorne'owi. Hawking złożył swój podpis przegrania zakładu na papierze, na którym został napisany.

Stephen Hawking

Kip Thorne. Nadal pamięta ten zakład wspomniał o tym w filmie ,,Tajemnice Czarnej Dziury".
    Czarne dziury powstają na wskutek śmierci dużej gwiazdy. Czarne dziury ogromnie zakrzywiają czasoprzestrzeń, a niektórzy naukowcy uważają, że prowadzi do innego wszechświata uważają je za tunele czasoprzestrzenne. Jednak wszyscy się mylą co do niej (ci co prawie nic nie wiedzą o Wszechświecie) myślą, że czarne dziury wciągają, a tak nie jest tylko wymierzone w nie obiekty wpadają np. kilka kilometrów od horyzontu zdarzeń wyrzucimy kostkę cukru w przestrzeń nad czarną dziurą ale ona nie wpadnie, a jak wycelujemy w czarną dziurę to wpadnie, ale stopniowo zwalnia aż się zatrzyma, ale najważniejsza zasada czarnych dziur jest taka "Im więcej materii zjadam tym cięższa się staję" :p.

Tunel Czasoprzestrzenny
    Supermasywne czarne dziury to są czarne dziury to są czarne dziury w centrach galaktyk (tak w naszej też) to obiekty bardzo ogromne i masywne, a nawet w przyszłości będzie można zobaczyć cień czarnej dziury (to w zasadzie na tle czarnej dziury), ale żeby zobaczyć ten cień potrzebny będzie teleskop, z którego można zobaczyć meszek na twarzy osoby która stoi na szczycie kilku kilometrowej, która jest oddalona od miejsca obserwacji ponad 100 km, ale ten teleskop jest tak duży, że będzie złożony z 3 innych dużych. 1 będzie na Hawajach, 2 w Chile, a 3 nie pamiętam :p. Supermasywna czarna dziura to czarna dziura o masie sięgającej rzędu milionów, a nawet miliardów mas Słońc. Supermasywne czarne dziury mają pewne interesujące właściwości, odróżniające je od czarnych dziur o niewielkich masach:
    *średnia gęstość takiego obiektu może być bardzo mała, nawet mniejsza od gęstości wody. Wynika to z faktu, iż promień czarnej dziury wzrasta liniowo ze wzrostem jej masy, w konsekwencji czego jej średnica maleje znacznie szybciej;
    *w sąsiedztwie horyzontu zdarzeń supermasywnej czarnej dziury nie odczulibyśmy potężnych sił pływowych. Z uwagi na fakt, że osobliwość centralną dzieli znacząca odległość od horyzontu zdarzeń, hipotetyczny astronauta podróżujący ku centrum takiej czarnej dziury nie odczułby znaczących sił pływowych, dopóki nie znalazłby się głęboko w jej wnętrzu
    Słowniczek

Czasoprzestrzeń - zbiór zdarzeń zlokalizowanych w przestrzeni i czasie, wyposażony w strukturę afiniczną i metryczną o określonej postaci, w zależności od analizowanego modelu fizycznej czasoprzestrzeni. Zwykle się przedstawia jako siatka rozłożona po całym wszechświecie.
    Horyzont zdarzeń - to miejsce oddzielająca 2 światy ten realny i ten nie realny w tym nie realnym według innych naukowców np. my tam wpadniemy my się rozerwiemy na strzępy 

Symulacja przejścia czarnej dziury przed galaktyką (galaktyka w tle). Czarny punkt w środku to właśnie horyzont zdarzeń. Dookoła niego widać soczewkę grawitacyjną
    Supermasywna czarna dziura - jak by wyglądał jej cień

U góry: artystyczna wizja pochłaniania gwiazdy przez supermasywną czarną dziurę. Na dole: możliwa obserwacja takiego procesu w naszej galaktyce

Post edited by Domin_Klimek (PL1) on
    5596cfa1c7929png
    Domin_Klimek Diuk
  • Wróciłem do gry, więc wróciłem do forum. Spodziewajcie się nowych ciekawych numerów
    5596cfa1c7929png
    Domin_Klimek Diuk
  • Czekamy z niecierpliwością :dizzy: 
    A co Ty myślałeś? hehe
  • Rok świetlny (skr. ly,  l.y.,  r.św.) to odległość jaką światło pokonuje w próżni w ciągu roku.

1 l.y. = 9 460 700 000 000 km (tak to 9 i niecała połowa miliarda kilometrów smile )

1 l.y. = 63 240 AU

Czy przypadkiem nie za dużo zer? Bo jak dla mnie to wyszło niecałe 9,5 biliona km

barbys @ pl 1
  • Miliardów kilometrów bo miliardy są jako biliony w Wielkiej Brytanii, ale ok poza tym
    5596cfa1c7929png
    Domin_Klimek Diuk
  • Nowych filmów raczej nie ma, ale jeszcze trochę zostało, ale te bardziej nudne, więc będzie tak, że jeszcze z 2, 3 numery i potem trochę dłuższe przerwy będą między numerami, ale nadal mam swoje zeszyty i coś z nich wyszperam. Może być jeszcze tak, że będę wstawiał te numery, które były, ponieważ przy przenosinach ten temat nie dał rady i będą powtórki
    5596cfa1c7929png
    Domin_Klimek Diuk
Sign In to comment.