Kruki i obcy - jak się nie nadziać i być nadzianym

>:)  Kruki i obcy - jak się nie nadziać żeby być nadzianym >:) 

Poradnik szkolący młodych i niedoświadczonych graczy sojuszu Exodus


Witam Was :-) Pod dołem opiszę dokładnie jak sprawa ma się z Inwazją Kruków i Obcych. O ile w Nomadach/Samurajach strategia jest prosta i zawsze ta sama, o tyle w tych dwóch eventach, które chcę opisać już niekoniecznie. Nasz wróg jest chytry i podły, jego wojsko jest wszędzie, a do tego potrafi się przemieszczać podczas naszego ataku. Dlatego też ten temat wymaga o wiele więcej uwagi i skupienia niż jakikolwiek inny wątek, dotyczący na przykład Samurajów :) Jeśli ogarniemy co i jak... moi drodzy, nie ma się co oszukiwać... będziemy zbierać same kokosy. 
Zapraszam do przeczytania i zapoznania się z strategią ataku na największych i najtrudniejszych przeciwników NPC.


Spis treści:
1. Nie taki diabeł zły... (opis eventów)
2. Pierwszy stopień do zwycięstwa (zwrócona uwaga na konieczność wywiadu przed atakiem)
3. Jak się nie nadziać (różne rodzaje ustawień u kruka/obcego i opis strategii)
  3.1 Ustawienie na środku 
  3.2 Ustawienie na jednym boku  
  3.3 Ustawienie na dwóch bokach 
  3.4 Ustawienie na środku i boku 
  3.5 Ustawienie na trzech stronach 
4. Jak zostać nadzianym(flagi, jakich użyć... co gdy trafi się grubasek)
5. Za dowódcą w ogień (dowódcy, jakiego wybrać, jaki najlepszy)
6. Konia za królestwo (jak bronić, jakie ustawienia na murze, zbijanie ataku)


1. Nie taki diabeł zły...

Krótko opiszę na czym te dwa eventy polegają. Przyznam szczerze, że gdy wprowadzali Krwawe Kruki, zastanawiałam się po co wprowadzać drugi, taki sam event tylko pod inną nazwą. Kochani, czy to Inwazja Obcych czy Krwawe Kruki - nie ma znaczenia rozgraniczanie się na nazwy. Cel i jednego i drugiego eventu jest taki sam - wbić jak najwięcej punktów chwały i zgarnąć nagrody :)

Pod dołem, w poszczególnych punktach wyjaśnię jak puścić atak żeby ponosić optymalne straty i żeby zarobić jak najwięcej punktów chwały. Ważne jest aby nie pomijać żadnego punktu bo tutaj każdy jest ważny, więc prosiłabym o dokładne przeczytanie każdego wyróżnionego poniżej nagłówka.

Punkty chwały - zdobywane z Kruków i Obcych, znacznie podwyższają punkty mocy, a tytuły, które zdobywamy za punkty chwały pozwalają nam na odblokowanie dodatkowych premii czy też jednostek wojskowych.

Jak widać gołym okiem:


Warto zdobywać te tytuły, ale żeby je zdobyć musimy trochę "polatać" po Obcych i Krukach. Trzeba do tego trochę wiedzy i doświadczenia, żeby nie paść od razu na pierwszym ataku i nie wgryźć się zębami w mur :)


2. Pierwszy stopień do zwycięstwa

Jak już wielokrotnie wcześniej w poradniku o Nomadach i Samurajach wspominałam, że kluczowy jest wywiad - tu jest to wręcz najważniejsze. Nie ma wywiadu? Nawet nie marzcie o udanym ataku. 
O ile w Nomadach/Samurajach powiedzmy, można puścić na ślepo i ujdzie nam to prawie płazem i coś tam do nas wróci (ustawimy na trzy strony atak, damy drewniane narzędzia, żeby było co najmniej -180% dystansu, mury i brama) o tyle na Obcych/Krukach nie ma mowy o niezrobieniu wywiadu. Jeśli ustawimy na ślepo nic nam nie wróci :) Obcy to wyższa kasta, z wyższej półki i tu już trzeba się bardziej nakombinować.

Także Wasz pierwszy krok przed jakimkolwiek ustawianiem ataku, to wywiad.
Pierwszy i podstawowy krok,
decydujący o tym, czy zwyciężycie. To nie jest nic trudnego, a ratuje tyłki naszych żołnierzy przed zbędnymi klapsami i da nam tak potrzebne punkciki chwały. Pamiętajmy o tym, że wywiad ma być "świeży". Nie atakujemy kruków/obcych na którym robiliśmy wywiad bardzo dawno. Musi być sprzed najlepiej 2 minut, robimy wywiad i od razu ustawiamy.

Dzidy& Strzały - czyli jak atakować nomadów/samurajów  - o wywiadzie i nie tylko


3. Jak się nie nadziać

Kochani ten moment jest tak naprawdę najbardziej kluczowy. Omówimy sobie strategię i ustawianie ataku na Kruka/Obcego. Nasi wrogowie potrafią mieć różne ustawienia, więc pokażę Wam różne warianty ataku i wskażę, które wybrać aby wyjść na tym jak najlepiej i zgarnąć, to co chcemy :)
Uwaga! Nie u wszystkich będzie to wyglądało tak samo - nie będzie tyle samo wojska i te same narzędzia. Poniżej umieszczone screeny należy traktować jako przykład i punkt odniesienia, a pracować macie indywidualnie na swoich własnych wywiadach.

Zaczynamy!

<33.1 Ustawienie na środku - zaczniemy od jednego z najłatwiejszych ustawień obrony u obcego czyli obrona środkiem.Jak widzimy, mamy całkiem sporo narzędzi na murach oraz wojsko tylko i wyłącznie na środku. Zasada jest taka, że wszystko, całą premię, którą mamy w obronie u przeciwnika musimy wyzerować i tym samym poradzić sobie z wojskiem. Premia naszemu wrogowi daje dużą siłę, szczególnie wtedy kiedy tej premii jest dużo. Jeśli zaczynamy od pierwszej fali musimy sobie poradzić również z zabawkami, które wyszły nam w wywiadzie wyżej i które są uwzględnione na screenie niżej.

Ta premia 396% dystans, 213% mury, 226% brama, to nic innego jak zabawki (narzędzia), które obcy ma w obronie oraz premia dowódcy i bazowa premka.


Dlatego zasada jest taka - gdy atakujemy tą stroną gdzie u obcego jest wojsko w obronie, to na pierwszą falę dajemy ściągacza. To jest kolejny klucz do zwycięstwa, cieszącego nasze oko. Ściągacz "ściąga" nam premię zabawek z murów w pierwszej fali, sprawiając, że pozostaje tylko premia bazowa 100% oraz to, co ma dowódca. Tym samym pozwala nam to na mniejsze zużycie narzędzi i wyzerowanie wszystkich potrzebnych premii. Jeśli polecimy od 1 fali zabawki mogą się nam nie zmieścić bo tyle ich musimy dać aby wyzerować cała premię.

Na liczbach:
OBRONA DYSTANSOWA:
Otwór strzelniczy (+70%) obrony dystansowej x3 + premia obrony dystansowej kasztelana + 100% bazowej obrony dystansowej
70% x 3 + 85,8% + 100% = 396% 
BRAMA:
(Opuszczana krata (+75%) ochrony bramy x2 + 20,7% ochrony bramy kasztelana + 100% bazowej ochrony) - premia ochrony bramy przeciwnika z Twojego dowódcy
(75% x2 + 20,7% + 100%) - 44% = 226%
MURY:
(Mehikuł (+50%) ochrony murów x1 + premia obrony murów kasztelana + 100% bazowej ochrony murów) - premia ochrony bramy przeciwnika z Twojego dowódcy
(50% + 108% + 100%) - 45%


Po daniu ściągacza w 1 fali, zaczynamy wkładać wojsko od 2 fali i automatycznie odliczamy zabawki, które ściągnął nam ściągacz w 1 fali, ale żeby nie utrudniać, to po prostu możemy zapamiętać, że po ściągnięciu zabawek mamy 100% bazowej obrony murów/dyst/wręcz/bramy/fosy + to co ma kasztelan u kruka/obcego.

Tak więc dajemy wojsko od drugiej fali - ustawiamy wojsko dystansowe plus koniecznie osłony!!! Dlaczego? "Ano" dlatego, że dystans z osłonami ściągnie nam premię obrony dystansowej u obcego/kruka (tym samym rozbrajamy wojsko dyst w obronie), a wojsko wręcz w obronie u Kruka/Obcego jest słabe na ataki naszego wojska dystansowego.
Z drugiej strony jednak widnieje taki mały upierdliwy szczegół... Dystans jest wrażliwy na wręcz, dlatego możemy mieć dość spore straty. Na szczęście na środku możemy dać dużo wojska dystansowego, więc straty się zmniejszą.
 Więcej jeszcze na ten temat powiem przy innym ustawieniu obrony u Kruka/Obcego.

Dalej wypełniamy wojskiem fale :) Na środek cały czas dystans aby była pewność, że pokona wręcz i od 2 do co najmniej  3 fali dajemy zabawki na mury, a jeśli jest bardzo dużo obrońców na środku to dajemy i w czwartej, ale tylko tam gdzie jest wojsko.
Na flankach(bokach) wrzucamy wojsko typowo pod dziedziniec. Patrzymy co obcy ma na dziedzińcu (w naszym przypadku sam dystans) i takie wojsko wkładamy na boki. Pamiętamy o zasadzie: wręcz wybija dystans, dystans wybija wręcz. 

Tam gdzie nie ma zabawek, jest puste pole na narzędzia, dajemy flagi czerwone :) Tu znowu zależy od ilości obrońców - im mniej wojska (400~600) dajemy czerwone flagi, czyli te najsłabsze z 1% chwały. Od 600 wojska do 700,800,900 możemy dawać lepsze - niebieskie 2%, lepsze czerwone 4%, lepsze niebieskie 3%, flagi z obcych 4%  Po 1k woja w obronie u obcego dajemy już coś lepszego, ale o tym więcej w punkcie 4.

   1%       2%     3%      4%    Exp     5%      4%


Kochani, przy takim ustawieniu wojska u obcego, reasumując:
a) robimy wywiad
b) dajemy ściągacza w pierwszej fali
c) od drugiej fali lecimy z wojskiem oraz zabawki redukujące 100%+ to co ma kasztelan obcego/kruka
d) wypełniamy środek od 2 do 4 fali zabawkami, a flanki(boki) wojskiem pod dziedziniec
e) puste pola z narzędziami wypełniamy flagami
f) pamiętamy o dobrych dowódcy - ale to w punkcie 5 dokładniej opiszę

Podpunkty: a), b), e), f) powtórzą się w praktycznie wszystkich ustawieniach, więc pod dołem nie będę ich powtarzała.

Graficznie:

L. flanka:                                        Środek:                                                                      P. flanka:

1 fala - nic                                        1 fala - ściągacz                                                       1 fala - nic
2 fala - wręcz                                    2 fala - dyst + zabawki                                             2 fala - wręcz
3 fala -wręcz                                     3 fala - dyst + zabawki                                             3 fala - wręcz
4 fala - wręcz                                    4 fala - wręcz                                                           4 fala - wręcz

Wynik ataku na obcego z takim ustawieniem:

<33.2 Ustawienia na jednym boku - zależy od wojska jakie się na tym boku znajdzie, ale jedno z przyjemniejszych ustawień

Zapytacie dlaczego jedno z najprzyjemniejszych? :) Mamy tutaj dość spore pole do manewru jeśli chodzi o ustawienie wojsk. A co najważniejsze, wbrew powszechnej opinii, nie musimy lecieć tam gdzie jest wojsko i możemy w ten sposób uniknąć większych strat.Jak widzimy na screenie, w obronie u naszego obcego mamy głównie obrońców wręcz (deff) i jakiś pojedynczy zabłąkany off, którym nie trzeba się w żaden sposób przejmować, ponieważ on ułatwia nam tylko nasze zadanie. Na dziedzińcu mamy marny wręcz oraz znowu obłąkany off oraz paru ochotników na marne broniących zamek Kruczka.

Na pierwszy rzut oka co chcemy zrobić? Zapewne polecieć tam gdzie jest wojsko aby je wybić i na dziedzińcu zmiażdżyć wroga. Lecz... nie. Powiem Wam, że nie :) nie w tym ustawieniu u obcego/kruka. Możemy zrobić to w łatwiejszy i przyjemniejszy sposób dla naszego wojska.

Co się stanie jeśli polecimy tą stroną gdzie obcy/kruk ma wojsko? Jeśli już ktoś z Was leciał, to zapewne mieliście dość spore straty, pod warunkiem, że lecieliście dystansem. Bo jeśli wręczem to nawet nie ma o czym mówić. Jeśli jeszcze nie próbowaliście w miarę ustawić tego ataku to teraz wytłumaczę dlaczego nie lecimy tą stroną gdzie obcy ma dużo deffa wręcz i jak puścić atak inaczej - bo się da.

Znowu odwołam się do właściwości jednostek. Wręczem atakujemy dystans, a dystansem atakujemy wręcz. Jeśli polecimy tą stroną dystansem, w tym ustawieniu, gdzie obcy/kruk ma wojsko broniące wręcz, straty będą duże dlatego, że nasz dystans nie jest chroniony w żaden sposób przed siłą bojową jednostek walczących wręcz. 
Owszem - nasz dystans wybije ten wręcz na murach bo wręcz nie obroni się przed dystansem, ale nasze wojo i tak ucierpi bo nie wybroni się przed wręczem, a przypominam - jednostki dystansowe mają słabą obronę przed wręczem

Inna sytuacja by była, gdyby na murach stał sam dystans. Wtedy bowiem jest prościej wręczem z osłonami, łatwiej da się rozbić dystans na murach.. Wręcz jest wrażliwy na dystans, ale osłonami zredukuje się jego obronę. Tym samym pozostaje nam zredukowany dystans, który nie zaszkodzi naszym jednostkom atakującym wręcz.Teraz przejdźmy do sedna, czyli do tego jak zabrać się za atak, gdy widzimy takie ustawienie. Z wcześniejszych moich słów wynika, że nie polecimy tą stroną gdzie obcy/kruk ma wręcz, wiec pozostaje nam środek i prawa strona. Możemy jak najbardziej lecieć od pierwszej fali, ponieważ nie ma żadnego wojska obronnego, więc nie musimy dawać ściągacza. 
W pierwszej fali dajemy dystans + zabawki, na wypadek gdyby obcy/kruk w czasie naszego ataku zmienił ustawienia. Tutaj musimy uwzględnić całą premkę - łącznie z zabawkami na murach i wiadomo kasztelanem.Mamy 223% obrony dystansowej oraz 52,5% obrony dyst kasztelana. Dodajemy to do siebie i tyle premii musimy zredukować narzędziami :) 275% możemy zredukować 18 osłonami po -15%. Tak samo robimy z murami, a dopiero później bramą.

A więc lecimy dystansem, na wszelki wypadek gdyby obcy zmienił ustawienia i np. na środku dał nam wręcz. Naturalnie, mając dystans + osłony jesteśmy w stanie pokonać ten ewentualny wręcz na murach. Dalej wojsko na środku ładujemy naprzemiennie, czyli: w 1 fali dyst, w 2 fali wręcz, w 3 fali dyst, w 4 fali wręcz
Polecam jednak na bok, którym lecimy dać sam dystans, ponieważ jeśli obcy/kruk zmieni nam wojsko w trakcie ataku i ustawi je na bok, to dystansem, tak jak napisałam wcześniej, poradzimy sobie w ataku z ew. wręczem. Dodatkowo można dać w drugiej fali na bok osłony i coś na mury.

WAŻNE! Zabawki, które dajemy, aby uchronić się przed stratą wojsk, gdyby obcy/kruk zmienił ustawienia muszą być rubinowe. To znaczy nie takie, które wyprodukujemy za surowce, ale takie, które kupimy za ruble lub dostaniemy. Jeśli obcy nie przestawi obrony, to te rubinowe zabawki do nas wrócą w porównaniu do zabawek(narzędzi) z obcych/kruków.

Tak więc od pierwszej fali lecimy do ostatniej z wojskiem. W wolne pola z narzędziami, tam gdzie mamy wojsko, dajemy chorągiewki. Jakie? Zależy od ilości wojska. To już wiemy. I tak generalnie mówiąc... to by było tyle przy tym ustawieniu :)

Graficznie:

L. flanka:                                    Środek:                                                                      P. flanka:

1-4 - NIC                                    1 fala - dyst + zabawki rubin,                                      1 fala - dyst + zabawki r.
                                                   2 fala - wręcz                                                              2 fala - dyst + zabawki r.
                                                   3 fala - dyst                                                                 3 fala - wręcz
                                                   4 fala - wręcz                                                              4 fala - wręczWynik bitwy przy ustawieniu obrony kruka/obcego na jeden bok:<3 3.3 Ustawienia na bokach - nie jest już tak przyjemny do atakowania jak wymieniony wyżej, ale też damy radę :)Tym razem wredny Kruk ustawił się na dwóch bokach. Na jednym boku jak widzimy sam wręcz, a na drugim pół na pół wręcz i dystans. Na dziedzińcu przeważa nam wojsko dystans - to są podstawowe informacje, które powinniśmy wyciągnąć z analizy wywiadu.

Miodzio to to nie jest, ale jak nie my to kto. Pierwsza rzecz... Musimy teraz podjąć ważną decyzję. Lecimy trzema stronami czy dwoma? A może jedną?
Kochani, tutaj weterani mogą się ze mną być może nie zgodzić, ale nie lecimy ani jedną ani trzema. Dlaczego? Otóż to jest to, co wcześniej powiedziałam :) Wykorzystamy tutaj fakt, że nasz dystans, którym polecimy przeciwko wręcz jest wrażliwy na jednostki broniące wręcz, więc zaatakujemy lewą stroną - tam mamy pół na pół i będzie nam łatwiej. 
Przebilibyśmy się prawą stroną, ale z dość sporymi stratami. 

Mamy jedną stronę załatwioną. Jak gołym okiem widać na środku nie mamy żadnego wojska, więc logicznie rozumując lecimy tą stroną. Teraz jak ustawić wojsko? 

Tak jak zwykle, gdy na murach mamy wojsko - w pierwszej fali ściągacz, a tam gdzie nie mamy wojska w obronie, to swojego nie wkładamy. Na flance lewej lecimy cały czas dystansem - od początku do końca wraz z narzędziami też od 2 do 4 fali(aby się upewnić, że zredukowaliśmy dystans w obronie). Środkiem zaczynamy od 2 fali dystansem, później naprzemiennie wkładamy wojsko, czyli:

Środek:

1 fala - nic
2 fala - dyst
3 fala - wręcz
4 fala - dyst

A więc podsumowując mamy tak:

L. flanka:                                                 Środek:                                                  P. flanka:

1 fala - ściągacz                                 1 fala - nic                                                   
2 fala - dyst + zabawki                       2 fala - dyst + flagi
3 fala - dyst + zabawki                       3 fala - wręcz + flagi                                    1-4 fale - NIC
4 fala - dyst + zabawki                       4 fala - dyst + flagi

To tyle filozofii w tym ataku :) Nie zapominajmy oczywiście, że przy takim ustawieniu może również trafić nam się wojsko broniące dystansowe. Wtedy, jak pisałam już wcześniej, sprawę mamy o wiele prostszą: możemy lecieć tam gdzie jest dystans wojskiem walczącym wręcz wraz z osłonami od 2 fali i na spokojnie rozbijemy.


<33.4 Ustawienie na środku i boku - bardziej przyjemne niż nasze poprzednie ustawienieTutaj nasz przeciwnik nie popisał się akurat swoją obroną, ale wyobraźmy sobie, że na murach stoi mocny wręcz, dokładniej rzecz biorąc na lewej flance. 

Tutaj sytuacja będzie podobna co przy ustawieniu 3.2. Mamy jedną flankę bardzo mocno chronioną wręczem oraz środek taki jaki widzimy na screenie. Lewą flanką nie polecimy bo będziemy mieli duże straty, ale za to mamy wolną prawą. Lecimy wiec od drugiej fali, w pierwszej dając ściągacza na środek. Pamiętamy o  poprawnym wyliczeniu premii po daniu ściągacza (od 2 fali: 100% bazowe + to co ma kasztelan zamku obcego/kruka) Lecimy na środku dystansem przez 2 i 3 falę a w 4 dajemy wręcz. Na prawej flance dajemy sam wręcz, jeśli na dziedzińcu, tak jak powyżej na screenie, mamy głównie dystans. Należy pamiętać o tym, że tam gdzie nie ma wojska w obronie, to ustawiamy swoje własne pod wojsko na dziedzińcu wroga.


Graficznie:

L. flanka:                                    Środek:                                                   P. flanka:

1-4 - NIC                                    1 fala - ściągacz                                       1 fala - nic
                                                   2 fala - dyst                                              2 fala - wręcz
                                                   3 fala - dyst                                              3 fala - wręcz
                                                   4 fala - wręcz                                           4 fala - wręcz

To tyle przy tym ustawieniu, nie jest trudne, prawda? :)

<33.5 Ustawienie na trzech stronach - ostatnia opcja i jedna z trudniejszych, jeśli mamy wybór, to jej nie bierzemy, ale jeśli komuś by się zachciało :)Tak jak i w powyższych przykładach, jeśli mamy w obronie dystans, to jest o wiele prościej, ale skupmy się na tym, co wtedy gdy mamy w obronie wręcz na wszystkich trzech stronach.

Kochani, moim zdaniem nie ma tu dobrego rozwiązania... albo nawet nie ma w ogóle :) Po prostu jeśli mamy taki zamek, to nie lecimy, bo szkoda naszego wojska, jeśli przy ustawieniu 3.1 i 3.2 możemy polecieć o wiele łatwiej i z o wiele mniejszymi stratami.

Możecie próbować, ale np. przy takim skanie, który mi się trafił ostatnio przy obcych:

...to marnie to widzę :)

Potracimy wojska wszędzie, gdzie byśmy chcieli lecieć. Może środkiem tak strasznie by nie poszło, ale i tak wszystko spotkało by się na dziedzińcu, a wojska z środka, z naszego ataku, jest zbyt mało by mogło tyle wybić na dziedzińcu. Będziemy mieli naprawdę duże straty.

Tym sposobem kończymy omawianie ostatniego możliwego ustawienia. Przechodzimy do punktu 4.

4. Jak zostać nadzianym

Ktoś wie jak zostać nadzianym poza wygraniem w totolotka lub zwinięciem komuś portfela z tysiącem złotych? :) Nie? To Wam powiem.

Już wcześniej poniekąd wspomniałam o tym, jak zostać nadzianym, chociaż nie ubrałam tego akurat w takie słowa. Kochani, coś specjalnego na nasze talerze, czyli potocznie zwany "grubasek" - zamek obcego/kruka mający bardzo dużo obrońców. Zazwyczaj jest to od 1k i wzwyż, a najwyższy, który widziałam, to 6k i 7k :)
 
Screen z ataku na "grubaska" jednego z moich sojuszników:


Jak widzicie wpadło mu 1,11 mln chwały na czysto.

CZTERY FALE
Jaka jest strategia ataku? Gdy mamy cztery fale, to lecimy od pierwszej fali, bez ściągaczy, trzema stronami ponieważ potrzebujemy dużo wojska na grubaska. Nie będziemy go w stanie pokonać lecąc od drugiej fali - za mało wojska w naszym ataku. Co się wiąże z atakiem od pierwszej fali, to oczywiście premia, którą już tłumaczyłam. (100% bazowa + zabawki + to co ma kasztelan zamku obcych/kruków). Tutaj najlepiej użyć zabawek/narzędzi rubinowych, mają większą premkę.
W drugiej fali, jeśli widzimy, że np. w lewej flance w której jest dużo obrońców w wręcz, to też dajemy zabawki, ale już zwykłe np. z eventu i odliczamy premię zabawek! Wszędzie tam, gdzie nie mamy narzędzi obronnych wkładamy najlepsze flagi dodające premkę do chwały, ustawiamy herb na premię do chwały i dowódca z premką do chwały.


PIĘĆ I SZEŚĆ FAL
Tutaj możemy sobie pozwolić na ściągacze w pierwszej fali, bo mamy po prostu więcej fal. 
Dalej zależy od ustawień grubaska :)

5 fala - 120 lvl legendarny(lvl sali)
6 fala - 360 lvl legendarny(lvl sali)


  1%       2%     3%      4%    Exp     5%      4%                   
   
Bierzemy "Sztandar końskiego ogona" 5% i wciskamy tam, gdzie mamy wolne miejsce.


Herb na chwałę:

Później kupujemy lepsze za rubiny, jeśli osiągniemy odpowiednie progi pkt osiągnięć.


Dowódca z % na chwałę:Premia do chwały za ataki sojuszu:Oraz, co ważne, to ilość honoru:Z tymi wszystkimi premkami powyżej oraz zdobytą wiedzą o ataku na kruki/obce możemy spokojnie ruszać na grubaska.


5. Za dowódcą w ogień 

Teraz trochę o dowódcach. Być może powinnam to była umieścić nawet w punkcie 2 ale stwierdziłam, że przebrniemy najpierw przez żmudną teorię i na koniec napiszę co nieco o dowódcach, którzy odgrywają tak ważną rolę co dobre ustawienie ataku.

Pierwsza i najważniejsza informacja: nasz dowódca potrzebuje jak najwyższych premii!

Takim dowódcą na pewno nie wygramy:Nasz dowódca potrzebuje minimalnie czegoś takiego:


W czym różnica? Widać gołym okiem :)Potrzebujemy jak najwięcej siły bojowej jednostek walczących wręcz oraz dystans, coś na mury, bramę i fosę oraz ważne, żeby było coś na dziedziniec. Przeciwko takiemu kasztelanowi:

  vs.      =  PORAŻKA!

Najzwyczajniej w świecie nie damy rady z dowódcą na 4% i 17% siły jednostek wręcz i dystans.
Potrzebujemy jak najlepszego dowódcy. Skąd go zdobyć? Najlepiej składać dowódców z wydarzeń miesięcznych (Festiwal Wiosennych Nocy, Zimowy Atak)

Patrz Festiwal Wiosennych Nocy w Kwietniu

Bądź zabieramy się za składanie dowódcy z zdobytych elementów wyposażenia, co nie jest najlepszym pomysłem, ale lepszy taki niż żaden.
Możemy również dowódcę kupić za talizmany u Zmiennokształtnego (15k) lub za Insygnia (coś koło 30k), u Nomada, Samuraja. zdobyć w Krukach/Obcym od 70 lvl za 663k pkt chwały (element po elemencie zbieramy co kolejną edycję) Warto poskładać set Król Cieni z zadań w Księdze Misji :)


Zmiennokształtny:Obcy:Zbieranie dobrych dowódców trochę zajmuje, ale warto poświęcić czas i siły dla takich wyników w obcych i krukach:

Ustawienie obcego - środek, atak według punktu 3.1 Dowódca z obecnego wydarzenia kwietniowego, ulepszony hełm i zbroja do +15, broń i artefakt +10 (planowane na +15)Podsumowując:
- jak najlepszy dowódca z premkami
- najlepiej sety z wydarzeń miesięcznych
- warto ulepszać elementy tych setów
(bez kamyków, ponieważ za ulepszanie z kamykami poleci nam więcej kasy)
- dobry dowódca wraz z wiedzą jak atakować, to podstawa naszej wygranej!


6. Konia za królestwo 

W tym punkcie opiszę jak się obronić by nie musieć oddawać królestwa za konia i nie musieć uciekać :)
 Kochani, podstawa to deff na zamku podczas wydarzenia obcy/kruk.  P o d s t a w a. Bez tego ani rusz. Możecie jedynie wsiadać na tego konia i zostawić całe wojsko atakujące na pewną śmierć, ale przecież nie o to nam chodzi, prawda?

Mając deffa możemy już pomyśleć o ustawianiu obrony. Na dobrą sprawę, gdy widzimy nadciągający atak obcego/kruka, to mamy możliwości dwie:
- zbić atak kruka/obcego - co w praktyce oznacza zaatakowanie zamku z którego leci na nas atak, gdy nasze wojsko dojdzie i i potyczka się powiedzie, to zamek obcego znika i wtedy atak z niego puszczony również
- obronić - tutaj trzeba znać podstawową zasadę w obronie

Zbijanie łatwo jest ogarnąć, ale jak ustawić obronę? Jak się to mówi: "ustawiamy obronę pod atak", czyli indywidualnie, jeśli można to tak nazwać. Do każdego ataku, który na nas poleci. Jednak jest parę ważnych rzeczy, które należy zapamiętać
w obronie: jednostki broniące wręcz przeciw jednostkom atakującym wręcz, a jednostki broniące dystansowe przeciw jednostkom atakującym dystans  oraz bronimy tylko i wyłącznie dwoma stronami i absolutnie nie wojskiem mieszanym! Albo wręcz albo dystans.Żeby niepotrzebnie nie rozdrabniać wojska, to bronimy dwiema. Oraz co ważne... nie bronimy offem (wojsko atakujące) bo to jest z góry skazane na porażkę, a widziałam już takie obrony w jednym sojuszu..

Pierwsza rzecz
Według zasady, że bronimy dwiema stronami, wybieramy dwie łatwiejsze w obronie, uwzględniając również premię z zabawek, które widzimy w podglądzie ataku. Zerowanie premii w obronie działa tak samo jak w przypadku ataku na obcego/kruka, tylko odejmujemy od naszej premii premię zabawek od kruczka/obcego.

Druga rzecz
Jeśli widzimy, że obcy na boku, którym bronimy leci głównie wojskiem dystansowym, to według wymienionej przeze mnie powyżej zasady obrony, ustawiamy na pasku 100% obronę wręcz. Tak samo jest jeśli leci przewaga wręcz na bok. W ten sam sposób (wręcz - wręcz, dyst - dyst) bronimy środek.

                                                                 Suwak z premią bojową jednostek w obronie:
                                                               

                                                


Ważny jest również nasz kasztelan. Jak najlepszy, również set z wydarzeń miesięcznych, taka opcja jest najlepsza. Można znowu poskładać, ale to niewiele nam da. Potrzebujemy premię dyst, wręcz, mury, brama, fosa i coś do obrony dziedzińca. Nie zapominamy o zabawkach na murach! Nawet z dobrze ustawioną obroną nie damy rady bez zabawek, jeśli leci bardzo mocny atak.


I... to by było na tyle z całego poradnika :) Tak jak pod każdym informuję - jeśli macie jakieś uwagi, problemy, to piszcie pod spodem lub na grę. Prosiłabym żeby to zrobić w miarę szybko bo czas edytowania mija po 24h :)
Dziękuję za przeczytanie i mam nadzieję, że niniejsza treść pozwoli Wam na puszczanie dobrych ataków, z dobrym bilansem. Do wszystkiego trzeba jednak czasu i nie zniechęcajcie się, jeśli na początku coś Wam nie będzie wychodziło - to normalne.
Praktyka czyni mistrza :)

Olusia12365


Komentarz

Sign In to comment.