Strona główna Kącik kreatywności & zabaw forumowych

Zagadka

Znany polski polityk powiedział kiedyś 2*2=5, a jak będzie potrzeba to nawet i 11 (czy coś w tym stylu) ;)

Pytanie:
czy 2+2=11 może być równaniem?

Podpowiedź:
Pies Pluto nie jest w stanie sobie wyobrazić człowieka, bo jest postacią dwuwymiarową.

edit:
Odpowiedź proszę uzasadnić :)
Post edited by Grzelas (PL1) on

Komentarz

• Grzelas (PL1)Grzelas (PL1) Posty: 958
    edytowano 03.10.2016
    W związku z brakiem odpowiedzi - za wyjątkiem jednej na priwa i w dodatku prawidłowej, podaję rozwiązanie.

Podpowiedź miała zasugerować, że potrzebne jest inne spojrzenie na zadane pytanie.
    Przywykliśmy do używania dziesiętnego systemu liczenia, czyli takiego, w którym mamy 10 cyfr (0-9).
    Istnieją jednak inne systemy, chociażby dwójkowy i szesnastkowy - znane informatykom.

Zapis podany w pytaniu, dotyczy systemu trójkowego.
    W systemie trójkowym używamy trzech cyfr (0,1,2).

Odpowiednio więc zapis dziesiętny (z lewej) wygląda w trójkowym (po prawej) tak:
    0 - 0
    1 - 1
    2 - 2
    3 - 10
    4 - 11
    5 - 12
    6 - 20
    7 - 21
    8 - 22
    itd.

Na potrzeby zadania wystarczy. A więc 2+2=4 w systemie dziesiętnym, ale 2+2=11 w systemie trójkowym.
    Ot cała tajemnica.

PS. Oczywiście przy działaniu mógł znaleźć się indeks dolny (3), ale to sugerowałoby odpowiedź. W systemie dziesiętnym, domyślnie nie używa się indeksu (10) podczas rozpisywania działań.
    Post edited by Grzelas (PL1) on
  • Ee... po co od razu podałeś odpowiedź, nie mam czasu zbyt często czytać tych zabawowych stron forum, a odpowiedź na to pytanie nasuwała się mi niemal sama, jeszcze zanim doczytałem do końca pytanie. :-)
    Elita Warlords & Szlachta
    (EW Szlachta)
  • Po 5-u dniach :)
    Trochę mnie na priwa cisnęli ;)
  • Będę tu musiał jednak troszkę częściej zaglądać, czasem się fajne rzeczy trafiają. :-)
    Elita Warlords & Szlachta
    (EW Szlachta)
Sign In to comment.