Αρχική Greek Goodgame Empire - Περι του παιχνιδιού Ερωτήσεις πάνω στο παιχνίδι

μπεριμοντ

2

Σχόλια

• 76er (GR1)76er (GR1) Αναρτήσεις: 25
    Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τους χρήστες manos1995 και emperorG.Το να ζητάει 50000 βαθμούς τόλμης και στα επίπεδα 30-69, πέρα απο τους 70αρηδες, το θεωρώ σκέτη κοροϊδία.
    Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος 45 επίπεδο πχ να πάρει διακοσμητικό σε καμμία περίπτωση.
    Όλοι ξέρουμε ότι στο παλιό μπεριμοντ ακόμα και τα μικρά επίπεδα με λίγη σχετικά προσπάθεια,μπορούσαν να πάρουν και το διακοσμητικό και το σετ εξοπλισμού.
    Τωρα διακοσμητικό ειναι ουτοπία και απο εξοπλισμό τι υπάρχει; Η πανοπλία ειναι για το τόπ 100 των 70. Ήταν ξεκάθαρα μια στοχευμένη αναβάθμιση για τους ρουμπινοκαρχαριες, Γι'αυτο και έβγαλαν το χάσιμο της τιμής ώστε να εξασφαλίσουν ότι θα μπουν όλοι οι μεγάλοι.
    Ωραιοι οι στρατιώτες για τους 250 και 100 πρώτους αλλα δεν συγκρίνονται με διακοσμητικό και σετ εξοπλισμού.
    Συγχαρητήρια, κάντε και άλλους παίχτες να παρατήσουν το παιχνίδι...
    76er @ GR 1
  • EnchantressEnchantress Αναρτήσεις: 2,845
    Ο χρήστης 76er (GR1) είπε:
    Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τους χρήστες manos1995 και emperorG.Το να ζητάει 50000 βαθμούς τόλμης και στα επίπεδα 30-69, πέρα απο τους 70αρηδες, το θεωρώ σκέτη κοροϊδία.
    Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος 45 επίπεδο πχ να πάρει διακοσμητικό σε καμμία περίπτωση.
    Όλοι ξέρουμε ότι στο παλιό μπεριμοντ ακόμα και τα μικρά επίπεδα με λίγη σχετικά προσπάθεια,μπορούσαν να πάρουν και το διακοσμητικό και το σετ εξοπλισμού.
    Τωρα διακοσμητικό ειναι ουτοπία και απο εξοπλισμό τι υπάρχει; Η πανοπλία ειναι για το τόπ 100 των 70. Ήταν ξεκάθαρα μια στοχευμένη αναβάθμιση για τους ρουμπινοκαρχαριες, Γι'αυτο και έβγαλαν το χάσιμο της τιμής ώστε να εξασφαλίσουν ότι θα μπουν όλοι οι μεγάλοι.
    Ωραιοι οι στρατιώτες για τους 250 και 100 πρώτους αλλα δεν συγκρίνονται με διακοσμητικό και σετ εξοπλισμού.
    Συγχαρητήρια, κάντε και άλλους παίχτες να παρατήσουν το παιχνίδι...
    http://prntscr.com/8gwkd1
    http://prntscr.com/8gwkh5
    Ορίστε μερικοί παίκτες που δεν είναι 70άρηδες, οι οποίοι κρίνοντας από την πορεία τους το πρώτο 24ωρο θα έλεγα ότι μάλλον θα πάρουν διακοσμητικό...το θέμα δεν είναι αυτό όμως.
    Δηλαδή αυτό που ζητάμε είναι χωρίς ουσιαστική προσπάθεια να παίρνει κανείς καλό εξοπλισμό και διακοσμητικά; Να μπαίνουν τα μικρά επίπεδα μόνα τους σε ένα γεγονός και να παίρνουν διακοσμητικό που αλλιώς μόνο με ρουμπίνια θα έπαιρναν και εξοπλισμό που με το σετάκι της λεπίδας σου δίνει διοικητή 90-90; Αυτό για σένα είναι πιο δίκαιο και καλώς καμωμένο;

Επιπλέον, αφού καμιά αλλαγή δεν σας αρέσει γιατί κανείς δεν προτείνει κάτι εναλλακτικό που να θέλει; Κάτι που θα τον ευχαριστούσε και θα ήταν "δίκαιο" κατά τη γνώμη του.

Τέλος....αν σε κάποιον δεν αρέσει το παιχνίδι το παρατάει...λογικό είναι...αλλά εγώ το βρίσκω λίγο τραβηγμένο να παρατήσει κάποιος το παιχνίδι γιατί δεν του αρέσει το Νέο Μπέριμοντ. Ας αφήσουμε λοιπόν τις μεγάλες κουβέντες και ας μην προσπαθούμε απλά να τραβήξουμε την προσοχή με τα λεγόμενά μας.

Την επίθεση σου δεν την καταλαβαίνω,δεν έγραψα για να τραβήξω προσοχή, για να επισημάνω τα λάθη έγραψα.
    για τους 70αρηδες δεν είπα τίποτα,για τους μικρούς ειναι το θέμα.Υποτιθεται τα γεγονότα ειναι για όλους,όπως πχ η ακτή της λεπίδας,ο κατω κόσμος κλπ.
    Σε ΟΛΑ τα παραπάνω γεγονότα ΟΠΩΣ και στο παλιό μπεριμοντ,όλα τα επίπεδα,κυρίως απο 40+,ακόμα και χωρίς ρουμπίνια,τελείωναν μια χαρα το γεγονός,έπαιρναν σίγουρα διακοσμητικό και πολυ δύσκολα ίσως 1 κομμάτι εξοπλισμού.
    Συνηθως με 500 ξύλινες ασπίδες και περίπου 300.000 χρυσό ήσουν εντάξει.
    Να υπολογίσουμε τι ζητάει το καινούριο μπεριμοντ:
    50000 τολμη/240 περίπου βαθμοί απο 1 Πύργο=209 περίπου φορές που πρέπει να χτυπήσουμε Πύργο 
    90 περίπου ξύλινες ασπίδες * 209=18810 ξύλινες ασπίδες * 810 αν θυμάμαι καλα χρυσό=15.236.100 σύνολο χρυσού.
    Τα συμπεράσματα δικά σας, μιλάμε για σαραντάρηδες και πενηντάρηδες επίπεδα.
    Η πρόταση μου ειναι,αν φυσικά ενδιαφερόμαστε και για τα πιο μικρά επίπεδα και όχι μόνο για τους ρουμπίνια τους, να μειωθεί το σύνολο τόλμης για το διακοσμητικό και ίσως μια διαβάθμιση των πύργων ανάλογα με το επίπεδο αυτού που κάνει επίθεση να έκανε ακόμα πιο ελκυστικό το χτύπημα τους απο όλα τα επίπεδα.
    Το παιχνίδι πια γίνεται με τους πύργους κυρίως,καλώς,όποτε το παραπάνω θα ήταν πιο βολικό για όλους.
    Το θέμα το άνοιξα γιατι ξέρω απο την δίκη μου συμμαχία μικρά επιπεδα(50+), που είδαν τις αλλαγές και τα έχασαν.Δεν ζητάω να δοθεί κάτι χωρίς προσπάθεια,αλλα όταν παίχτες σαν τον emperorG,που ειναι νομίζω απο τους πιο ενεργούς και λογικούς συμμετέχοντες στο φόρουμ,εκφράζουν έντονη δυσφορία,κάτι λάθος έχει γίνει.
    Συγνωμη για το μεγάλο κείμενο,αλλα έπρεπε να εκφράσω τον προβληματισμό μου με τον καλύτερο τροπο.
    76er @ GR 1
  • alexTHEBEST (GR1)alexTHEBEST (GR1) Αναρτήσεις: 1,618
    Την επίθεση σου δεν την καταλαβαίνω,δεν έγραψα για να τραβήξω προσοχή, για να επισημάνω τα λάθη έγραψα.
    για τους 70αρηδες δεν είπα τίποτα,για τους μικρούς ειναι το θέμα.Υποτιθεται τα γεγονότα ειναι για όλους,όπως πχ η ακτή της λεπίδας,ο κατω κόσμος κλπ.
    Σε ΟΛΑ τα παραπάνω γεγονότα ΟΠΩΣ και στο παλιό μπεριμοντ,όλα τα επίπεδα,κυρίως απο 40+,ακόμα και χωρίς ρουμπίνια,τελείωναν μια χαρα το γεγονός,έπαιρναν σίγουρα διακοσμητικό και πολυ δύσκολα ίσως 1 κομμάτι εξοπλισμού.
    50000 τολμη/240 περίπου βαθμοί απο 1 Πύργο=209 περίπου φορές που πρέπει να χτυπήσουμε Πύργο 
    90 περίπου ξύλινες ασπίδες * 209=18810 ξύλινες ασπίδες * 810 αν θυμάμαι καλα χρυσό=15.236.100 σύνολο χρυσού.
    Τα συμπεράσματα δικά σας, μιλάμε για σαραντάρηδες και πενηντάρηδες επίπεδα.
    Η πρόταση μου ειναι,αν φυσικά ενδιαφερόμαστε και για τα πιο μικρά επίπεδα και όχι μόνο για τους ρουμπίνια τους, να μειωθεί το σύνολο τόλμης για το διακοσμητικό και ίσως μια διαβάθμιση των πύργων ανάλογα με το επίπεδο αυτού που κάνει επίθεση να έκανε ακόμα πιο ελκυστικό το χτύπημα τους απο όλα τα επίπεδα.
    Το παιχνίδι πια γίνεται με τους πύργους κυρίως,καλώς,όποτε το παραπάνω θα ήταν πιο βολικό για όλους.
    Το θέμα το άνοιξα γιατι ξέρω απο την δίκη μου συμμαχία μικρά επιπεδα(50+), που είδαν τις αλλαγές και τα έχασαν.Δεν ζητάω να δοθεί κάτι χωρίς προσπάθεια,αλλα όταν παίχτες σαν τον emperorG,που ειναι νομίζω απο τους πιο ενεργούς και λογικούς συμμετέχοντες στο φόρουμ,εκφράζουν έντονη δυσφορία,κάτι λάθος έχει γίνει.
    Συγνωμη για το μεγάλο κείμενο,αλλα έπρεπε να εκφράσω τον προβληματισμό μου με τον καλύτερο τροπο.
    φιλε οχι οι πυργοι να μεινουν ετσι οπως ειναι απλα θα επρεπε να βγει η καινουργια ασπιδα του μπερι χωρις ρουμπνια να την παιρναμε π.χ. με 1100 νομισματα εφοσον η απλη εχει 810 και τωρα θα θελαμε περιπου 30-40 ασπιδες και θα μας ερχοταν ελαφρως πιο οικονικα εγω τωρα που ειμαι πρωτος στα λιονταρια στην καταταξη του μπερι εχω ξεσκιστειι και συνεχιζω να παιρνω ασπιδε και οντως 18810 ασπιδες ειναι σκετη μαλ**ια

αυτο που θα επρεπε ειναι να βγαλουν μερικες ανταμοιβες γι ανα συμφερει την εταιρεια και εστω για την καταταξη μας 30-69 αν και θα μπορουσα πανω απο 45 πεπιπεδο κυριως να βαλουν τα διακοσμητικο στα 15 με 20 χιλιαδες τολμη κα να επαναφερουν τα παλια διακοσμητικα π.χ. στις 5χιλ τολμη να παιρνουμε το λιονταρι και την αρκουδα αναλογα

σωστος?
    Αγαπημενο τραγουδι John Legend,All of me
    Αγαπημενη σειρα Greys Anatomy
    Αγαπημενη περιοχη.κορινθια ολη!
    Χαρακτηρας https://www.youtube.com/watch?v=tXDA5Lu0w-M

Ονομα alexTHEBEST
    Επιπεδο 70
    Θρυλικο επιπεδο 87
    Βασιλιας alextTHEBEST ο Εκδικητικος
    Συμμαχια ΟΙ Βάραγγοι
    Πρωην συμμαχια Ε.Λ.Λ.Α.Σ
    Ρεκορ δοξας 137Κ
    Ττιλος τολμης alexTHEBEST ο Πλιατσικολογος!
    Ρεκορ τολμης 3210
    Μεγιστος τιτλος δοξας ο Αφοβος

Δεν υπάρχει επίθεση και κακώς το παίρνεις έτσι...όπως εσύ έχεις το δικαίωμα να εκφράζεις τη γνώμη έχω κι εγώ το δικαίωμα να διαφωνώ μαζί σου παραθέτοντας τα επιχεριήματά μου.
    Στο παλιό Μπέριμοντ δεν μπορούσες να πάρεις μόνο ένα κομμάτι εξοπλισμού, έπαιρνες και τα 2 μαζί...
    Προσωπικά αυτή ακριβώς είναι η ένστασή μου...είναι σωστό επίπεδο 40 να έχει το μισό σετ για διοικητή 90-90 και διακοσμητικό που μόνο από γεγονότα τύπου λεπίδας ή με ρουμπίνια θα μπροούσε να έχει;

Η δική μου άποψη είναι ότι εάν περιμένεις τον οπλοποιό για να αποκτήσεις ασπίδες έτσι κι αλλιώς πνίγηκες. Με 3 οχυρά στο πράσινο και πάγο και άμμο και νησιά (ας υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει κάστρο στις πύρινες ακόμα) μιλάμε για συνολικά 14 υποδοχές εργαλείων,χωρίς προνομιακό χρόνο ή έξτρα υποδοχές. Άρα με ένα πέρασμα από όλα τα κάστρα 70 ασπίδες. Με λίγη προσπάθεια μαζεύονται. Αν είναι αν αγοράσεις εργαλεία από τον οπλοποιό αγόρασε σκάλες, κριούς και φτιάχνε παντού ασπίδες. Επίσης δεν είναι μεγάλη ζημιά να αγοράσεις μια έξτρα υποδοχή εργαλείων για όσο είναι το Μπέριμοντ εδώ...ένας ενεργός παίκτης άνετα καλύπτει τη "ζημιά" σε ρουμπίνια.

Εγώ θα προτιμούσα κάθε κατάταξη να έχει δικό της διακοσμητικό και οι πόντοι που απαιτούνται για να το αποκτήσει ο παίκτης να ανταποκρίνονται στην προσπάθεια που πρέπει να κάνει κανείς για να το αποκτήσει.
    Η δική σου ιδέα είναι σωστή αλλά δεν ξέρω κατά πόσον είναι τεχνικά εφαρμόσιμη... Αν κατάλαβα καλά προτείνεις οι πύργοι να έχουν διαφορετικό στήσιμο ανάλογα με το τι επίπεδο είναι ο παίκτης που κάνει επίθεση, σωστα;
    Εμένα ο βασικός μου προβληματισμός είναι ότι δεν βλέπω τον EmperorG στο Μπέριμοντ... τουλάχιστον στον Ελλάδα 1. Δεν ξέρω αν έχει μπει σε κάποιον άλλο σέρβερ αλλά εδώ ότι συμπέρασμα έβγαλε ήταν από όσα είπε ο Manos1995. Κι εγώ σέβομαι και τους 2 παίκτες και το γνωρίζουν και οι ίδιοι όμως ο EmperorG ήταν πολύ ισοπεδωτικός στο σχόλιό του.

• manos1995 (GR1)manos1995 (GR1) Αναρτήσεις: 2,183
    Ο χρήστης Enchantress είπε:
    Ο χρήστης EmperorG (GR1) είπε:
    Δηλαδή πλέον σε αυτό το παιχνίδι για να πετύχεις το οτιδήποτε πρέπει ή να σκάσεις ένα κάρο ρουμπίνια ή να παίζεις 20 ώρες την ημέρα... έλεος επιτέλους, το έχουν ξεφτιλίσει εντελώς.
    Δηλαδή θα ήταν καλύτερα αν όλοι όσοι μπαίνανε παίρνανε το διακοσμητικό; Είναι ένα ΓΕΓΟΝΟΣ. Η συμμετοχή δεν είναι υποχρεωτική (όπως άλλωστε και το παιχνίδι) και είναι προφανώς για τους ενεργούς παίκτες που έχουν διάθεση να κυνηγήσουν κάποια παραπάνω βραβεία. Ο στρατός και ο εξοπλισμός μπορούν να κερδιθούν και από παίκτες που δεν παίζουν όλη μέρα, μιας και οι κατατάξεις χωρίζονται και σε επίπεδα αλλά και είναι ξεχωριστές για κάθε οίκο. Επιπλέον στους πύργους είναι εύκολο να κάνεις όσες επιθέσεις θέλεις χωρίς να τους κυνηγάς ή να περιμένεις πότε θα σβήσουν. Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα...
    Θα διαφωνήσω..

Το μπέριμοντ ήταν το μόνο γεγονός που περνούσες ''ωραία'' και έπρεπε πραγματικά να ασχοληθείς για να καταφέρεις να πάρεις διακοσμητικό κ.λ.π...όχι ότι τώρα δεν θέλει προσπάθεια, αλλά το παρακάνανε με τα ρουμπίνια..

Τώρα το μπεριμοντ το πήρε και αυτό η κατηφόρα...Στο παλιό, είχαν παίκτες που δεν έσκαγαν ρουμπίνια την ευκαιρία να πάρουν το διακοσμητικό χωρίς να δώσουν ούτε ένα ρουμπίνι...το μόνο που ήθελε, ήταν συγχρονισμός για να προλάβεις τους πύργους, προσοχή και καλός σχηματισμός επίθεσης... Τώρα, αυτό που μετράει για να πάρεις το διακοσμητικό είναι το ρουμπίνι μιας και όπως ανέφερα πιο πάνω, θέλεις 50.000 βαθμούς και κάθε πύργος σου δίνει με το ζόρι 180 χωρίς εργαλεία βαθμών τόλμης..

Θα συμφωνήσω στο ότι η συμμετοχή δεν είναι υποχρεωτική (και ούτε θα είναι άλλωστε), και στο ότι μπορείς να βαρέσεις τους πύργους όσες φορές θες..

Αλλά το πρόβλημα είναι άλλο...το μπέριμοντ το κάνανε όπως τους νομάδες και τους ξένους (κατατάξεις συμμαχίας και βραβεία), μόνο που δεν σε βοηθάει η συμμαχία, αλλά προσπαθείς μόνος σου...

Επίσης όπως ανέφερα πιο πάνω, με 4 πύργους είχες πάρει το διακοσμητικό και άνετα είχες βγει στην 100αδα, απλά ήθελε συγκέντρωση και προσοχή...

Αυτή είναι η άποψη από την δικιά μου την πλευρά.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Aπαγορεύονται τα greeklish!

Απαγορεύονται τα greeklish

Ελλάδα 1
    Συμμαχία: Barbarossa
    επίπεδο : 70
    όνομα : manos1995
    τίτλος: Πρίγκιπας
  • νικήτας4 (GR1)νικήτας4 (GR1) Αναρτήσεις: 104
    επεξεργάστηκε 16.09.2015
    Ο χρήστης manos1995 (GR1) είπε:
    Δηλαδή πλέον σε αυτό το παιχνίδι για να πετύχεις το οτιδήποτε πρέπει ή να σκάσεις ένα κάρο ρουμπίνια ή να παίζεις 20 ώρες την ημέρα... έλεος επιτέλους, το έχουν ξεφτιλίσει εντελώς.
    Δηλαδή θα ήταν καλύτερα αν όλοι όσοι μπαίνανε παίρνανε το διακοσμητικό; Είναι ένα ΓΕΓΟΝΟΣ. Η συμμετοχή δεν είναι υποχρεωτική (όπως άλλωστε και το παιχνίδι) και είναι προφανώς για τους ενεργούς παίκτες που έχουν διάθεση να κυνηγήσουν κάποια παραπάνω βραβεία. Ο στρατός και ο εξοπλισμός μπορούν να κερδιθούν και από παίκτες που δεν παίζουν όλη μέρα, μιας και οι κατατάξεις χωρίζονται και σε επίπεδα αλλά και είναι ξεχωριστές για κάθε οίκο. Επιπλέον στους πύργους είναι εύκολο να κάνεις όσες επιθέσεις θέλεις χωρίς να τους κυνηγάς ή να περιμένεις πότε θα σβήσουν. Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα...
    Θα διαφωνήσω..

Το μπέριμοντ ήταν το μόνο γεγονός που περνούσες ''ωραία'' και έπρεπε πραγματικά να ασχοληθείς για να καταφέρεις να πάρεις διακοσμητικό κ.λ.π...όχι ότι τώρα δεν θέλει προσπάθεια, αλλά το παρακάνανε με τα ρουμπίνια..

Τώρα το μπεριμοντ το πήρε και αυτό η κατηφόρα...Στο παλιό, είχαν παίκτες που δεν έσκαγαν ρουμπίνια την ευκαιρία να πάρουν το διακοσμητικό χωρίς να δώσουν ούτε ένα ρουμπίνι...το μόνο που ήθελε, ήταν συγχρονισμός για να προλάβεις τους πύργους, προσοχή και καλός σχηματισμός επίθεσης... Τώρα, αυτό που μετράει για να πάρεις το διακοσμητικό είναι το ρουμπίνι μιας και όπως ανέφερα πιο πάνω, θέλεις 50.000 βαθμούς και κάθε πύργος σου δίνει με το ζόρι 180 χωρίς εργαλεία βαθμών τόλμης..

Θα συμφωνήσω στο ότι η συμμετοχή δεν είναι υποχρεωτική (και ούτε θα είναι άλλωστε), και στο ότι μπορείς να βαρέσεις τους πύργους όσες φορές θες..

Αλλά το πρόβλημα είναι άλλο...το μπέριμοντ το κάνανε όπως τους νομάδες και τους ξένους (κατατάξεις συμμαχίας και βραβεία), μόνο που δεν σε βοηθάει η συμμαχία, αλλά προσπαθείς μόνος σου...

Επίσης όπως ανέφερα πιο πάνω, με 4 πύργους είχες πάρει το διακοσμητικό και άνετα είχες βγει στην 100αδα, απλά ήθελε συγκέντρωση και προσοχή...

εγω ομως ποτε δεν ειχα νικησει πυργο κατασκοπευσης οχι λαθος σχεδιασμος αλλα οτι δεν προλαβαινεις τωρα το μπεριμοντ μπορουν να το παιξουν και μικρα επιπεδα.Στο προηγουμενο μπεριμοντ ειχα βγει στους 100 αλλα εκανα επιθεσεις σε αλλους το μετανιωσα καπως γιατι δεν προλαβα να παρω 200 βαθμους πηρα 193 και ξοδεψα τοσες ωρες για το μπεριμοντ τωρα ειναι πιο ευκολο

Συμπερασμα:Στο παλιο το μπεριμοντ αν δεν ησουν ρουμπινατος ή πανω απο 50 λεβελ εβγαινες στους 100 και βεβαια αν εισαι μικρο λεβελ θα ξοδευες παρα πολυ χρονο.

Με τα αλλα συμφωνω

By Νικήτας4
    Θα διαφωνήσω..

Πολύ ωραία τα λέτε, κανείς όμως δεν απαντάει στην πρώτη μου ερώτηση. Κατά πόσον αυτό που γινόταν στο προηγούμενο Μπέριμοντ ήταν δίκαιο.

Το περνάω "ωραία" είναι εντελώς υποκειμενικό κι αν κρίνω το πόσοι έμπαιναν στα τελευταία Μπέριμοντ μάλλον η πλειοψηφία δεν περνούσε καλά.

Δηλαδή δεν ήθελε ρουμπίνια για να προλάβει κανείς πύργους πριν; Δεν ήθελε στάβλο; Δεν ήθελε να βάλεις ρουμπίνια για να φτάσει η επίθεση γρήγορα; Η συγκέντρωση και η προσοχή από μόνες τους ήταν αρκετές; Μάλλον παίζαμε διαφορετικά Μπέριμοντ.

Το μόνο πρόβλημα που βλέπω να παρουσιάζετε είναι το πόσους βαθμούς ζητάει για το διακοσμητικό. Υπάρχει κάτι άλλο που θέλετε να προωθήσω ως feedback;
  • Sage (GR1)Sage (GR1) Αναρτήσεις: 1,619
    Παιδια τα παλιοτερα δωρα ηταν καλυτερα,γιατι μονο οι 70αρηδες να περνουνε εξοπλισμο,
    εσεις οι 70αρηδες ελπιζω να ειστε ευχαριστημενοι αλλα χρειαζομαστε και εμεις εξοπλισμο

Και για πιο λογο δεν βαζουνε ολοκληρο τον εξοπλισμο και βαζουνε μονο 1 κομματι του σετ?
    Ο χρήστης alextebre2001 (GR1) είπε:
    Οι ανταμοιβές δεν μου αρεσαν. Καλύτερες ήταν οι παλιές.
    Συμφωνω

Hakuma το νέο μου κάστρο...

• νικήτας4 (GR1)νικήτας4 (GR1) Αναρτήσεις: 104
    Θα διαφωνήσω..

Πολύ ωραία τα λέτε, κανείς όμως δεν απαντάει στην πρώτη μου ερώτηση. Κατά πόσον αυτό που γινόταν στο προηγούμενο Μπέριμοντ ήταν δίκαιο.

Το περνάω "ωραία" είναι εντελώς υποκειμενικό κι αν κρίνω το πόσοι έμπαιναν στα τελευταία Μπέριμοντ μάλλον η πλειοψηφία δεν περνούσε καλά.

Δηλαδή δεν ήθελε ρουμπίνια για να προλάβει κανείς πύργους πριν; Δεν ήθελε στάβλο; Δεν ήθελε να βάλεις ρουμπίνια για να φτάσει η επίθεση γρήγορα; Η συγκέντρωση και η προσοχή από μόνες τους ήταν αρκετές; Μάλλον παίζαμε διαφορετικά Μπέριμοντ.

Το μόνο πρόβλημα που βλέπω να παρουσιάζετε είναι το πόσους βαθμούς ζητάει για το διακοσμητικό. Υπάρχει κάτι άλλο που θέλετε να προωθήσω ως feedback;
    συμφωνω το τελευταιο μπεριμοντ δεν το ευχαριστηθηκα και γενικα ουτε και τοσο τα αλλα
  • DDark (GR1)DDark (GR1) Αναρτήσεις: 631

ήταν ποιο δίκαιο από αυτό το μπεριμοντ

πίστεψεμε στο παλιό μπεριμοντ περνούσαμε πολύ καλά και ας μην περνάμε το διακοσμητικό, ένα από τα καλύτερα event ήταν

σε αυτό το event θέλει 50.000 για ένα διακοσμητικού που δίνει 210 δ.τ.
    το οποίο θέλει 6 μέρες Χ 23 ώρες, 50.000/209=240 επίθεσης

καλύτερα ας παίξει κάποιος στης νομάδες που με λιγότερα από 1000 πλάκες παίρνεις  ένα διακοσμητικό που δίνει 205 δ.τ.
    το οποίο χρειάζεται ~15 επίθεσης

γέλιο εεε?????

DDark-4-ever
    Darkness-4-ever
    Η λογική ότι το παλιό μπέριμοντ έδινε "άδικα" σετ εξοπλισμού χωρίς να χαλάς μισό ρουμπίνι είναι εξωφρενική. Δηλαδή το πιο αγαπημένο γεγονός, όποιος παρακολουθεί και ξένα φόρουμ θα το έχει διαπιστώσει αυτο, ήταν τόσο καιρό μια "αβλεψία" απο την εταιρία??? Αν αυτή είναι η επίσημη άποψη,γιατί ουσιαστικά αυτό 2 φορές αναφέρεις αγαπητή μου Συντονίστρια, έχουμε θέμα.
    Το παλιό μπέριμοντ είχε 2 βασικές ατέλειες:Για τους 70αρηδες που είχαν χαλάσει χρόνο και χρήμα να μαζέψουν τόλμη, υπήρχε ο κίνδυνος ο κάθε "μικρός" παίχτης να τους την μειώσει με μερικές επιθέσεις. Το 2ο ήταν ότι έπαιρνες 1 βαθμό τόλμης σε επίθεση σε άδειο στρατόπεδο, το οποίο ήταν απαράδεκτο.Η διόρθωσή τους είναι ένα μεγάλο θετικό βήμα.
    Το μεγάλο πρόβλημα, όπως αναφέρουν και παίχτες και στο Αγγλικό φόρουμ, είναι ότι το διακοσμητικό που είναι κοινό για όλες τις κατατάξεις(30-69 και 70), θέλει υπερβολικά μεγάλο αριθμό βαθμών τόλμης. Θα συμφωνήσω ότι η εύκολη και μάλλον εφικτή λύση είναι να υπάρχουν διαφορετικά διακοσμητικά για τις κατατάξεις. Το πιο δίκαιο νομίζω αυτό είναι.
    Δεν αναφέρθηκε κανείς εκτενώς για τον εξοπλισμό. Υπάρχει ένα μεγάλο ερώτημα: To σετ συμπληρώνεται με μέγιστο αριθμό μπέριμοντ τις 4 φορές(αν υποθέσουμε ότι και στις 4 σε βγάζει με το ίδιο μέρος);Αν όχι και είναι τυχαία ένα απο τα 4 κομμάτια κάθε φορά, ζήσε Μάη μου.
    Για να τελειώσω, το τσουβάλιασμα όλων των γεγονότων σε "΄τύπου Νομάδες", προσωπικά μιλώντας πάντα, δεν έιναι καλό. Το μπέριμοντ πάντα ξεχώριζε και τώρα αυτό χάθηκε.
    76er @ GR 1
  • PardalhPestrofa (GR1)PardalhPestrofa (GR1) Αναρτήσεις: 37
    Προσωπικά μου φαίνεται ολίγον τι μάπα. Στα παράπονα τώρα...:
    1) Μεγάλος αριθμός πόντων για το διακοσμητικό, δεν αξίζει τον κόπο. Για όσο διαρκούν οι νομάδες, βγάζω πλάκες για δύο σετ πήλινους και 700+ χιλιάδες χρυσό, χώρια τους στρατιώτες στο τέλος. Αξίζει αρκετά περισσότερο.
    2) Τραγικό το να δίνεται ο εξοπλισμός μόνο στην κατηγορία των 70 λέβελ. Μεγαλώνει κατά πολύ το χάσμα ενάντια σε 70άριδες και τους υπόλοιπους. Αντίθετα, εφόσον πάμε για το πιο "δίκαιο" δώσε τον εξοπλισμό σε όλες τις κατηγορίες και όποιος μπορεί ας τον πάρει στους τοπ 100, τοπ 50 ή οτιδήποτε.
    3) Φαντάζομαι ότι επειδή δίνεται μόνο ένα κομμάτι εξοπλισμού, τα υπόλοιπα κομμάτια θα δίνονται τυχαία σαν αντίστοιχο έπαθλο σε άλλα μπέριμοντ. Κάθε φορά που υπάρχει μπέριμοντ δηλαδή θα βγαίνει τυχαία το κομμάτι εξοπλισμού από το σετ. Πόσες ακριβώς φορές θα πρέπει να παίξει κάποιος για να το πάρει το σετ...; Άρα κάποιος ο οποίος θέλει όλα τα bonus θα πρέπει να κάθεται να περιμένει ας πούμε "πολύ" δεδομένης και της συχνότητα τους μπέριμοντ. Δεν λέω να δίνονται όλα μαζί, λέω να δίνονται με διαφορετικό τρόπο. 
    4) Μου φαίνεται για ακόμα μία ρουμπινορουφίχτρα και καιρός θα ήταν να σταματήσουν να σχεδιάζονται έτσι τα γεγονότα. Υπάρχουν τρόποι να προωθηθεί το παιχνίδι και να βγουν τα έξοδα και χωρίς τόση λύσσα για να βάζουν οι παίχτες ρουμπίνια. Στην τελική, μία εταιρεία θα έπρεπε να ποντάρει στο να αυξήσει το κοινό της, όχι μόνο το πόσα τους παίρνει.
    5) Ναι ήταν πιο δίκαιο το προηγούμενο μπέριμοντ από την άποψη ότι δεν χρειαζόσουν ένα εκ των δύο "είτε δεν έχω ζωή για όσο διαρκεί το γεγονός" είτε "βάζω ένα κάρο ρουμπίνια" για να πάρεις τα έπαθλα. Μπορούσες να τα καταφέρεις και χωρίς κάτι εκ των δύο.
    PardalhPestrofa @ GR 1
    Ο χρήστης DDark (GR1) είπε:
    ήταν ποιο δίκαιο από αυτό το μπεριμοντ

πίστεψεμε στο παλιό μπεριμοντ περνούσαμε πολύ καλά και ας μην περνάμε το διακοσμητικό, ένα από τα καλύτερα event ήταν

σε αυτό το event θέλει 50.000 για ένα διακοσμητικού που δίνει 210 δ.τ.
    το οποίο θέλει 6 μέρες Χ 23 ώρες, 50.000/209=240 επίθεσης

καλύτερα ας παίξει κάποιος στης νομάδες που με λιγότερα από 1000 πλάκες παίρνεις  ένα διακοσμητικό που δίνει 205 δ.τ.
    το οποίο χρειάζεται ~15 επίθεσης

γέλιο εεε?????

Δε θα κάθομαι να απαντάω 10 φορές στο ίδιο πράγμα παιδιά. Θα προωθήσω στην υποστήριξη αυτό για το διακοσμητικό που το κάναμε κυπριακό ζήτημα. Εάν υπάρχει κάτι ΠΕΡΑ από αυτό που πιστεύετε ότι θέλει διόρθωση είμαι όλη αυτιά.

Επιπλέον αυτό που λες για το διακοσμητικό από τους νομάδες(μιας και θέλεις να μπλέξουμε άσχετα πράγματα) είναι άκυρο,γιατί ισχύει μόνο για τους εβδομηντάρηδες και όταν τερματίσουν τους νομάδες. Που οι 90άρηδες νομάδες θέλουν και 5μιση ώρες να σβήσουν άρα χωρίς εργαλεία για πλάκες και χωρίς επιταχυντές σε 7 μέρες μαζεύεις περίπου 9000 πλάκες (αν υποθέσουμε ότι ξεκινάς κατευθείαν από το 90 και τους χτυπάς 4 φορές την ημέρα...)
    Τα μικρά επίπεδα; Δε θυμάμαι πόσο δίνουν μέγιστο οι νομάδες στα μικρότερα επίπεδα ώστε να σου πω πόσα χτυπήματα θέλει για το διακοσμητικό. Επίσης να μην αναφέρουμε πόσο δύσκολο είναι για τα μικρά επίπεδα να έχουν ένα καλό διοικητή για νομάδες που δε θα χρειάζεται ρουμπινάτα εργαλεία.
    Επιπλέον αυτό που λες για το διακοσμητικό από τους νομάδες(μιας και θέλεις να μπλέξουμε άσχετα πράγματα) είναι άκυρο,γιατί ισχύει μόνο για τους εβδομηντάρηδες και όταν τερματίσουν τους νομάδες. Που οι 90άρηδες νομάδες θέλουν και 5μιση ώρες να σβήσουν άρα χωρίς εργαλεία για πλάκες και χωρίς επιταχυντές σε 7 μέρες μαζεύεις περίπου 9000 πλάκες (αν υποθέσουμε ότι ξεκινάς κατευθείαν από το 90 και τους χτυπάς 4 φορές την ημέρα...)
    Τα μικρά επίπεδα; Δε θυμάμαι πόσο δίνουν μέγιστο οι νομάδες στα μικρότερα επίπεδα ώστε να σου πω πόσα χτυπήματα θέλει για το διακοσμητικό. Επίσης να μην αναφέρουμε πόσο δύσκολο είναι για τα μικρά επίπεδα να έχουν ένα καλό διοικητή για νομάδες που δε θα χρειάζεται ρουμπινάτα εργαλεία.
    κιτα άπλα μαθηματικά άντε στις νομάδες με 81lvl δίνει ας πούμε 50 πλάκες το λιγότερο, ένα γύρο 200 πλάκες άρα σε πέντε γύρους στο τσεπάκι το διακοσμητικό δλδ 20 το πολύ επίθεσης

και κάτι για τα μικρά επίπεδα
    συγνώμη κιόλας δλδ κάθε φορά έναν 70lvl που το παίζει 1 χρόνο το λιγότερο θα πρέπει να τον συγκρίνετε με έναν  δίμηνο παίκτη???
    εγώ μέχρι να φτιάξω εξοπλισμό δεν ασχολήθηκα σοβαρά με τα event μόνο βαρόνους, και τους τελευταίους μήνες τα πήρα σβάρνα.
    άρα ας φτάσει και αυτός 70lvl, ας φτιάξει διοικητή και μετά να ασχοληθεί

λες και το πρόβλημα είναι πως θα πάρει το διακοσμητικό ένας 40lvl

DDark-4-ever
    Darkness-4-ever
  • manos1995 (GR1)manos1995 (GR1) Αναρτήσεις: 2,183
    επεξεργάστηκε 16.09.2015

Με το περνάω ''ωραία'' εννοώ ότι είχε την αγωνία για το εάν θα προλάβεις τους πύργους, το εάν θα προλάβεις να μαζέψεις γρήγορα στρατό για τον επόμενο πύργο προτού σε κάψουν κ.λ.π . Ναι, σε μερικούς αυτό δεν είναι ωραίο αλλά προτιμάτε τα γεγονότα όπως είναι λεπίδες κ.λ.π, που το μόνο πράγμα που κάνεις είναι να βαράς τα πυργάκια , να στέλνεις στρατό και πόρους χωρίς κανείς να σε ανταγωνίζεται; αυτό κατά την γνώμη μου είναι βαρετό..

Τώρα , όσων αφορά το παλιό μπέριμοντ, μπορώ να πω πως για να πάρεις το διακοσμητικό, να βγείς στην 100αδα κ.λ.π, όχι, δεν ήθελε ρουμπίνια....εγώ χωρίς ρουμπίνια ούτε για στάβλους, όταν τελείωσε το γεγονός είχα πάρει και τις πανοπλίες και το διακοσμητικό με 240 περίπου (εάν θυμάμαι καλά βαθμούς). Τώρα, εάν κάποιος έβαλε ρουμπίνια για να το καταφέρει, δικιά του απόφαση ήταν, δεν τον κατηγορώ και δικαίωμα του...

Όπως είπα πιο πάνω, για να προλάβεις τους πύργους ήθελε απλά προσοχή στην ώρα ( το πότε θα μπορείς να τον ξαναβαρέσεις και το πότε στο περίπου θα ''ανοίξει'' άλλος πύργος). Μετά πάει ο σχεδιασμός επίθεσης επειδή έβλεπα παίχτες που είχαν προλάβει πρώτοι τον πύργο αλλά έβαζαν στρατό όλο στο κέντρο και μόνο και χωρίς εργαλεία περιμένοντας να νικήσουν. 

Επίσης να πω πως δεν συγκρίνω τα 2 βραβεία που είχε με το διακοσμητικό του πρώτου...Για να το πάρεις εκείνο φυσικά και ήθελε ρουμπίνια..

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως μη ανεπτυγμένοι παίχτες είχαν την δυνατότητα να πάρουν βραβεία χωρίς ρουμπίνια αλλά με λίγη προσπάθεια....Τώρα, τι δίνει; Εργαλεία, στρατό και κάτι δωράκια , τα οποία αφού τα πάρεις σε λίγες μέρες δεν θα υπάρχουν...
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Aπαγορεύονται τα greeklish!

Απαγορεύονται τα greeklish

Ελλάδα 1
    Συμμαχία: Barbarossa
    επίπεδο : 70
    όνομα : manos1995
    τίτλος: Πρίγκιπας
    Ο χρήστης DDark (GR1) είπε:
    και κάτι για τα μικρά επίπεδα
    συγνώμη κιόλας δλδ κάθε φορά έναν 70lvl που το παίζει 1 χρόνο το λιγότερο θα πρέπει να τον συγκρίνετε με έναν  δίμηνο παίκτη???
    εγώ μέχρι να φτιάξω εξοπλισμό δεν ασχολήθηκα σοβαρά με τα event μόνο βαρόνους, και τους τελευταίους μήνες τα πήρα σβάρνα.
    άρα ας φτάσει και αυτός 70lvl, ας φτιάξει διοικητή και μετά να ασχοληθεί

λες και το πρόβλημα είναι πως θα πάρει το διακοσμητικό ένας 40lvl
    Δες τα προηγούμενα σχόλια και πες μου εσύ ποιο είναι το πρόβλημα.
    Τέλος πάντων εγώ δε δίνω άλλη συνέχεια...στην τελική δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει...
    Ο χρήστης PardalhPestrofa (GR1) είπε:
    2) Τραγικό το να δίνεται ο εξοπλισμός μόνο στην κατηγορία των 70 λέβελ. Μεγαλώνει κατά πολύ το χάσμα ενάντια σε 70άριδες και τους υπόλοιπους. Αντίθετα, εφόσον πάμε για το πιο "δίκαιο" δώσε τον εξοπλισμό σε όλες τις κατηγορίες και όποιος μπορεί ας τον πάρει στους τοπ 100, τοπ 50 ή οτιδήποτε.
    ειδικά αν πας 70lvl δεν ολοκληρώνετε κανένα σετ,
    διότι σε όλα τα event τα μοναδικά τα έχουν στους τοπ1 τοπ20 τοπ100 που δεν μπαίνεις χωρίς ρουμπινιά και
    ιδικά το τοπ1 είναι το ποιο γέλιο πράγμα που έχω δει 
    DDark-4-ever
    Darkness-4-ever
  • EmperorG (GR1)EmperorG (GR1) Αναρτήσεις: 1,634
    επεξεργάστηκε 17.09.2015
    Συγκρίνουμε το παλιό ΓΕΓΟΝΟΣ Μπέριμοντ με το καινούριο και αν τα πράγματα γίνανε καλύτερα ή χειρότερα. Αυτό που ίσχυε στο παλιό Μπέριμοντ είναι ότι κάποιος που θα πήγαινε με συγκεκριμένη στρατηγική μπορούσε να πάρει το διακοσμητικό και τον οπλισμό χωρίς να είναι υποχρεωμένος να ξημεροβραδιάζεται. Δεν το έπαιρναν όλοι, αλλά μόνο όσοι ήξεραν πώς παίζεται το Μπέριμοντ και δεν τρέχανε σε άσχετες διαδικασίες (πχ υποστήριξη φιλικών πύργων). Ξέρω αρκετούς που πήρανε και τα 2 χωρίς να σκάσουν ρουμπίνια. Στρατό επίσης κέρδιζαν όλοι οι παίκτες της νικήτριας ομάδας, οπότε δε βλέπω πώς αυτό θεωρείται συν στο νέο Μπέριμοντ.

Μια που μιλάμε για το διακοσμητικό: δεν μπήκα στο Μπέριμοντ, αλλά με τα νούμερα που λέει ο Μάνος, για να μαζέψεις τους 50000 βαθμούς χωρίς να δώσεις ρουμπίνια για βαθμούς τόλμης θέλεις 278 επιθέσεις σε πύργους. Με ξύλινα εργαλεία θα πάει κανείς σε τόσους πύργους; Και τις τεράστιες απώλειες πώς ακριβώς θα τις καλύπτει αν δε στρατολογεί όλη μέρα;
    Εφόσον αποφασίσει να δώσει ρουμπίνια, πόσα ακριβώς πρέπει να δώσει; Γιατί αν είναι πάνω από 95000 δεν αξίζει καν τον κόπο. Η αψίδα τιμής δίνει 215 δημόσια τάξη σε αυτό το κόστος.

Υ.Γ. 1 Ρωτάς αν ήταν δίκαιο αυτό που γινόταν στο παλιό Μπέριμοντ; Δικαιότατο. Δεν κατάλαβα, γιατί να μην μπορεί να πάρει ένας 50ρης με προσπάθεια και σωστή στρατηγική οπλισμό 90-90 από 2 γεγονότα; Δηλαδή τον 90-90 πλέον θα πρέπει να τον έχουν μόνο οι 70ρηδες και οι 40ρηδες που αγοράζουν το δήμιο; Και το λες αυτό δίκαιο εσύ;

Υ.Γ. 2 Με κατηγορείς ότι ήμουν ισοπεδωτικός χωρίς να μπω στο Μπέριμοντ. Δηλαδή λες ότι αυτό που λέει ο Μάνος δεν ισχύει; Διότι αν ισχύει δε χρειάζεται να μπω για να καταλάβω τι θα παίζει μέσα. Βάζω κάτω τα νούμερα, κάνω πράξεις και συγκρίνω. 
    Για να σου κάνω όμως τη χάρη μπήκα μέσα στο Μπέριμοντ και μάντεψε τι είδα: 269 βαθμοί από μια επίθεση σε πύργο που χρειάστηκα 41 ασπίδες χιτοσίδηρου. Δε βλέπω λοιπόν κάπου λάθος στην αρχική μου δήλωση...

Υ.Γ. 3 Λες ότι το παλιό Μπέριμοντ έχασε την αίγλη του. Φυσικό ήταν αφού έμπαινε κάθε μήνα. Στα πρώτα Μπέριμοντ που ήταν κάθε τετράμηνο μπαίνανε ολόκληρες συμμαχίες και γινόταν κανονικός πόλεμος μεταξύ τους. Ολόκληρες στρατηγικές στήνονταν για το πώς θα κέρδιζε η μια ή η άλλη ομάδα. Όταν όμως πήραμε τους οπλισμούς και τα διακοσμητικά από 2 και 3 φορές (εγώ συγκεκριμένα 7 φορές) δεν είχε νόημα να ξαναμπούμε. 
    Ο λόγος που θα ξαναμπεί ένας παίκτης στο Μπέριμοντ είναι για να μαζέψει όλο το σετ. Το ίδιο ακριβώς που γίνεται και στα άλλα γεγονότα πλέον. Άρα ποια η διαφορά του Μπέριμοντ με τους νομάδες πχ;
    Post edited by EmperorG (GR1) on
    Παίζω μόνος μου, χωριά πόρων δεν έχω, επιθετικά στρατολογώ πιο αργά και από την καθυστέρηση λόγω προστασίας, αλλά αυτό το έκανα 7 ώρες μετά την πτώση της πρωτεύουσάς μας στο Μπέριμοντ του Οκτωβρίου 2014: http://prntscr.com/4teyxx

EmperorG @ GR 1
    δεν αξίζει το μπεριμοντ πια, και εγώ κακός μπήκα στο μπεριμοντ
    σκέτη απογοήτευση 

DDark-4-ever
    Darkness-4-ever

Σχολιάστε

Έντονη γραφήΠλάγια γραφήΔιαγραφήOrdered listΜη ταξινομημένη λίστα
Χαρακτήρες Emoji
Εικόνα
Στοίχιση αριστεράΣτοίχιση στο κέντροΣτοίχιση δεξιάΕναλλαγή προβολής HTMLΕναλλαγή πλήρους σελίδαςΕναλλαγή φωτισμού
τοποθέτησε την εικόνα/αρχείο