Αρχική Greek Goodgame Empire - Περι του παιχνιδιού Ιδέες, έπαινοι και κριτική

ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΝΕΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ

245

Σχόλια

• StaskoStasko Αναρτήσεις: 67
    επεξεργάστηκε 29.12.2012
    kouki έγραψε: »

Προσπαθω να καταλαβω τι ακριβως εννοεις... αν ειναι αυτο που φανταζομαι, τοτε, αν μπει ηθικο στις μοναδες, θα πρεπει να αλλαξει και ο τροπος μαχης, και οχι, δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι αυτο... να περιμενω 1-2-3 λεπτα-ωρες-μερες , να τελειωσει μια μαχη.

Υποτηθεται πως στο παιχνιδι κερδιζει ο υσχιρος, αυτος που κανει επιθεσεις και επιβιωνει.. και φτανουμε σε ενα σημειο ομως που δεν εχουμε στοχους πλεον, και βαραμε... μυγες.. ή περιμενουμε να μας βαρεσει κανας μικροτερος που κυνηγαει τιμη...

Ενας τροπος για να σταματησει αυτο το πραγμα, να ψαχνουμε στοχους και να μην βρισκουμε, ειναι να αλλαξει ο τροπος που αποκταμε τιμη... δλδ.. οχι με βαση την τιμη που εχει ο άλλος, αλλά με βαση το επιπεδο του... ετσι ολοι θα εχουν στοχους και ακομα και οι πιο μεγαλοι παικτες θα εχουν σκοπο να παιξουν...

Kάπου νομίζω ότι έχουμε μπερδέψει το τι παιχνίδι περιγράφουμε.
    Πιστεύω πως έχει στηθεί για να χαρακτηριστεί παιχνίδι στρατηγικής και οχι τυχερό παιχνίδι με στρατιωτικές μονάδες. Περισότερο μπίνγκο μοιάζει αυτή την στιγμή παρά στρατηγικό...
    Οι γύροι σε μία μάχη είναι υποχρεωτικοί για πολλους και διάφορους λόγους.. μερικούς θα τον εξηγήσω παρακάτω. Αλλά αν πιστεύει κάποιος οτι με μία φωτογραφία απλή μετά απο αναμονή 2-3 ωρών ότι έδωσε κάποια μάχη τότε πιστεύω ότι κάνει λάθος.

ΑΡΧΙΚΑ...
    1. Είναι επιβεβλημένο να μπορούμε να κάνουμε κατάληψη σε οποιοδήποτε κάστρο μη συμμαχικο και απο εκεί να μπορούμε να δώσουμε νέα επίθεση που θα έχουμε επιλέξει.
    2. Είναι επιβεβλημένο να μπορούμε να μπορούμε να "πατήσουμε" σε πόλη συμμάχου και απο εκεί να μπορούμε να δώσουμε επίθεση στον στόχο που έχουμε επιλέξει.

ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ
    1.Είναι επιβεβλημένο να ΜΗΝ διαρκεί η μάχη όσο η στιγμιαία επαφή γιατί είναι δυσανάλο σε χρόνο με τον χρόνο που ταξιδεψε ο επιτιθέμενος για να φτάσει στον στόχο του.
    Είναι μάλον θλιβερό να βλέπεις να τελειώνει μία μάχη με 700 μονάδες και απο τις 2 μεριές σε ενα δευτερόλεπτο και στην ουσία εσυ που τα έστειλες να μην έχεις κανένα "δικαίωμα¨διαχείρισης πάνω τους.
    2. Χρονική διάρκεια γύρων. Αυτή δύναται να οριστεί σύμφωνα με τις ταχύτητες των μονάδων, και πρέπει να είναι επαρκής όμως ο χρόνος ούτως ώστε να έχεις κάθε ευχαίρια να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις δυνάμεις απο την μάχη.
    Αυτό εξισοροπεί το όποιο προβάδισμα έχει ο αμυνόμενος στον πρώτο γύρο και απο εκεί και πέρα μπορούν σύμφωνα με την γνωση τους και την όρεξη τους να μεταβάλουνε την έκβαση της μάχης κατα το δοκούν.
    Και ναι εκεί να είσαι σίγουρη ο καλύτερος θα κερδίσει 8 στις 10 φορές.

3. ΗΘΙΚΟ
    Το ηθικό δεν είναι κάποιος μπαμπούλας και το φοβάστε τόσο.
    Απλά πράγματα. Πίκτης σε μάχη που σε κάποιο γύρο δε θα έχει κάνει κάποιες αλαγές στην μάχη (να προσθέσει ή να αφαιρέσει στρατο και μηχανές) θα πέφτει το ηθικό του. Οχι πολύ αλλα αρκετά ώστε να μπορεί να πάρει προβάδισμα ο αντίπαλος.
    Αυτό γίνεται για να υπάρχουνε ακόμη περιλοστεροι ενεργοί παίκτες καθώς όταν κάποιος έιναι off line oi οι άμυνες του στο πέρας των γύρων θα πέφτουν λόγω ηθικού.
    Αν σε 2-3 (αναλογως τους χρονους των γυρων) δεν κάνει ο αμυνόμενος κάποια κίνηση τότε ο στρατός του θα λιποτακτεί (καθώς ο άρχοντας θα θεωρειται απων) και θα χάνεται η μάχη αλλά δε θα κατστρέφεται ο αμυνόμενος μεχρι το 0. Ετσι καταφέρνεις ακι περισότερες επιθέσεις να γίνονται και οι αμυνόμενοι που δεν μπορούνε να ειναι 24/7 πάνω απο το πισι να μην κατστρέφονται ολοσχερώς.

4. ΜΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΟΠΕΙΑ..
    Την ώρα που κάποιος δέχεται επίθεση .. απο την ώρα που η σάλπιγκα σαλπίζει δηλαδη. να μην μπορεί κανένας να αγοράσει εργαλεία άμυνας με ρουμπίνια...Για ευνόητους λόγους γιατί έτσι καταστρέφεται συθέμελα η όποια προσπάθεια και αποτέλεσμα κατασκοπείας έκανες...

5.ΤΟΙΧΗ...
    Αν φυσικά επικρατήσει ή λογική και οι μάχες γίνουνε με γύρους κάποια στιγμή αυτοί δεν είναι δυνατόν να γίνονται όλοι πίσω απο τα τοίχη.
    Ανάλογα λοιπόν το τι και πόσες μονάδες έχουνε οι 2 πλευρές και σύμφωνα με το επίπεδο του τοίχους τόσους γύρους θα παίζουμε και πάνω στο τοίχος. Μετά θα πρέπει να συνεχίζονται όλοι οι γύροι μέσα στην αυλή.
    Επίσης σημαντικό είναι και το 6. που ακολουθεί...

6. ΟΡΙΟ ΦΡΟΥΡΑΣ...
    Σε συνέχεια των τοιχων λοιπόν έχουμε το όριο φρουράς.
    Μα πόσους επιτέλους χωράει αυτή η αυλή? :) ... Όταν τα στρατεύματα του αμυνομένου
    ξεπερνούν ένα συγκεκριμένο όριο, που θα πρέπει να καθοριστεί, (ανάλογα με το επίπεδο του κάθε κάστρου) τότε η μάχη θα πρέπει να ξεκινάει αυτομάτως έξω απο τα τοίχη .. Όταν το στρατευμα μετά απο κάποιους γύρους και λόγω της μάχης θα μειώνεται τότε θα μπαίνουνε μέσα απο τα τοίχη και θα συνεχίζεται η μάχη.
    Έτσι οι επιλογές θα είναι πολλαπλές και για του 2 και θα χαίρονται ακόμη περισότερο τις μάχες τους.

7. Ο ΧΡΟΝΟΣ....
    Η άποψη μου για όλους όσους επίλεγουν να ασχοληθούν με κάποιο τέτοιο παιχνλιδι είναι γιατί θέλουνε να παίξουνε ένα πολεμικό παιχνίδι.
    Και σε ένα πολεμικό παιχνίδι ο χρόνος της μάχης δεν μπορεί να είναι το 1/400 του χρόνου που μέσο όρο αφιερώνει ο καθένας στο παιχνίδι.
    Στην ουσία το μόνο κομμάτι του παιχνιδιού που η πλειοψηφία των παικτων αναμένει είναι η ώρα της μάχης... Επιτέλους ας δώσουμε τις μάχες που θα θέλαμε και ο χρόνος μας να μην αναλώνεται σε ανούσια ταξίδια.. και αναμονή του πότε θα ξαναεμφανιστει ο εμποράκος για να αγοράσουνε υλικά και να ξαναξεκινήσουνε να χτίζουν... :)

Θα μπορούσα πραγματικά να γράφω ιδέες μεχρι το 40 και βάλε... αλλα περιμένω και δικές σας απόψεις καθώς η σύνθεση αυτών θα είναι αυτή που θα μας δώσει και το πιο άρτιο αποτέλεσμα.

Τα περισότερα απο τα παραπάνω είναι αποτελέσματα συζητήσεων μεταξυ των μελών της ELITE και πραγματικά χαίρωμαι που μου έδωσε το παιχνίδι την ευκαιρία να γνωρίσω αυτά τα παλικάρια.
    επεξεργάστηκε 29.12.2012
    Εχω μια ιδεα.Οραιο θα ηταν αν για καθε χωρα αναλογα με το τι ωρα νυχτωνει αντι για φοτιζομενο και πρασηνο τοπιο να υπαρχει ενα νυχτιατικο τοπιο.Επιδη ομως αυτο θελει πολλυ δουλεια αμα μπορουν οι ανοτεροι να το κανουν καλο θα ηταν να γινει.

Μακάρι να γινότανε αυτό Σωκράτη αλλά πραγματικά με το λαγκάρισμα που τρώει το παιχνίδι φαντάσου να περάσουνε και κάτι τέτοιο.... καήκαμε... :)

Μετά απλά δε θα κινείται τίποτε... :)
    επεξεργάστηκε 29.12.2012
    kouki έγραψε: »

Προσπαθω να καταλαβω τι ακριβως εννοεις... αν ειναι αυτο που φανταζομαι, τοτε, αν μπει ηθικο στις μοναδες, θα πρεπει να αλλαξει και ο τροπος μαχης, και οχι, δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι αυτο... να περιμενω 1-2-3 λεπτα-ωρες-μερες , να τελειωσει μια μαχη.

Υποτηθεται πως στο παιχνιδι κερδιζει ο υσχιρος, αυτος που κανει επιθεσεις και επιβιωνει.. και φτανουμε σε ενα σημειο ομως που δεν εχουμε στοχους πλεον, και βαραμε... μυγες.. ή περιμενουμε να μας βαρεσει κανας μικροτερος που κυνηγαει τιμη...

Ενας τροπος για να σταματησει αυτο το πραγμα, να ψαχνουμε στοχους και να μην βρισκουμε, ειναι να αλλαξει ο τροπος που αποκταμε τιμη... δλδ.. οχι με βαση την τιμη που εχει ο άλλος, αλλά με βαση το επιπεδο του... ετσι ολοι θα εχουν στοχους και ακομα και οι πιο μεγαλοι παικτες θα εχουν σκοπο να παιξουν...

Οσο για την αμυνα που οπως λες καλο θα ηταν να υπαρχει ενα μικρο πλεονεκτιμα...
    Θα πρεπει να αλλαξουν οι τιμες στις μοναδες αμυνας και αυξηθουν λιγο παραπανω ωστε να υπαρχουν μεγαλητερες πιθανοτητες μειωσης ζημιων απο παρατεταγμενους μαχητες και μαχητες συμπλοκης
    Καβαλαρης έγραψε: »
    Πρωτον, μην χρησημοποιεις χαρακτηρισμους που δεν χρειαζονται.Ιδεες απο αλλα παιχνιδια σαν και αυτο δεν εχω,αλλα θα ηθελα να γνωριζω το πως ακριβως εσυ εννοεις το πλεονεκτημα,διοτι μπορει να σε παρεξηγησα.Επιπλεον,εγω δεν ειπα οτι καλα κανει ο αμυνομενος και εχει τοσο μεγαλο πλεονεκτημα...ενω στην αρχη ανεφερα και τη λεξη 'θλιβερα'.Αυτο οντως μπορει καποιος να το εκμαιευσει οπως εσυ,γι'αυτο θα σε παρακαλουσα να επικοινωνεις μαζι μου για να σου διευκρινιζω τι εννοω αλλη φορα απο τη στιγμη που θεσ να σχολιασεις.

Βρε Καβαλάρης .. βρέ Καβαλάρης...
    Αν δεν κατανοείς τα απλά ελληνικά που και εγώ πολλές φορές κακοποιώ, τότε να με σχωρνάς αλλά δε πρέπει να αναλώνεσαι άλλο σε παιχνίδια αλλά να πιάσεις κανένα βιβλίο.
    Οσων αφο΄ρα τους χαρακτηρισμούς. Απλή παρατήρηση έκανα και μετά απο μερικές μέρες σπαμαρίσματος σου στο φόρουμ κατέληξα σε αυτό το συμπέρασμα.
    Οτι όπου βλεπουνε καβαλάρης να μην δίνει κανένας σημασία καθώς πρόκειται για φουμιακό μαιντανό, χωρι΄ς να έχει να προσφέρει κάτι σε αυτότο φόρουμ πέραν του σπαμαρίσματος του.

Οσων αφορά τώρα το θέμα του ηθικού αν είχες κάνει μερικές μάχες (λέω ΑΝ) θα καταλάβαινες οτι κάτι λείπει.. (μάλον λείπουνε πολλά) άλλα ένα σημαντικό μέρος είναι και αυτό.

Θα σε παρακαλούσα να μην απαντήσεις ξανα σε σχολιό μου ή ερώτηση γιατί στα νήματα που προσπαθω να εμπλουτίσω με τις απόψεις μου θέλω να λείπουν οι "μαιντανοι"...
    επεξεργάστηκε 29.12.2012
    Καβαλαρης έγραψε: »
    Ωραια αυτα,αλλα το ηθικο πρεπει να μπει μεσα στα διακοσμιτικα γιατι αμ χρειαζονται καινουρια κτηρια θα εχουμε ριζικες αλλαγες.Επισης αμα αυτα μπουν θα χρειαζονται ,αναφιβολα, ρουμπινια.Οσον αφορα αυτο με τους
    στοχους ειναι πολυ δυσκολο και αυτο...

Εδώ φαίνεται πόσο "άκαπνος" είσαι γενικότερα αφού δεν μπορείς να κατανοήσεις την έννοια του ηθικού.
    Μιλάμε για καθαρά ηθικό στις μάχες και εκείνο μπορεί να ορίζεται σύμφωναμε με το ποιές και πόσες μονάδες βρίσκονται στην μάχη και κατα πόσο αυτές οι μονάδες διαχειρίζονται απο τον παίκτη...
  • ΚαβαλαρηςΚαβαλαρης Αναρτήσεις: 66
    επεξεργάστηκε 30.12.2012
    Πρωτα απ'ολα οπως η περισσοτεροι καταλαβαν,η απαντηση μου δεν απευθηνοταν στο κειμενο της Κουκι (μετα λες πως εγω δεν καταλαβαινω),λογω διαφορετικων νοηματων.

Eσυ φιλε Stasko που εισαι τοσο νοημων,αν ειχες εστω και το παραμικρο ιχνος στρατιγικης, θα καταλαβαινες οτι η μαχες δεν μπορουν να γινονται ετσι,καθως αμα μια μαχη φτασει στις τρεις τα ξημερωματα,δεν πιστευω πως θα εισαι ξυπνιος...Παρεπιπτοντως,τωρα που με ειρωνευτκες για τισ μαχες που εχω κανει,εσυ ποσες μαχες εχεις κανει ςστι 10 ημερες που υπαρχει ο κοσμος σου;Ποσα μαζικα σου εχουν κανει για να μιλησεις για μαχη εκτος τειχων;Με τι εργαλεια θα πολεμας εξω απο τα τοιχη;Με ριψη πετρων μαλλον οχι.
    (Το ηθικο σε περιπτωση που δεν το ξερεις,σε ολα τα γεγονοτα αποκταται απο διακοσμητικα...)
    Με απλα λογια αυτη η αναβαθμηση για της μαχες δεν ειναι εθικτη.
    Hence you will not say that Greeks fight like heroes but that heroes fight like Greeks'
    Winston Churchill

Καβαλάρης. Κ΄2
    Kavalaris
    WWW1
    επεξεργάστηκε 30.12.2012
    Εγω το ξερεις δεν το ξερεις ημουν ο πρωτος μου πηγα να θηξω τεττοια πραγματα,αλλα μου κλειδωσαν τα θεματα λογω απαντησεων,οποτε μην μου το παιζεις καποιος τωρα...
    Hence you will not say that Greeks fight like heroes but that heroes fight like Greeks'
    Winston Churchill

Καβαλάρης. Κ΄2
    Kavalaris
    WWW1
  • Φιλιππος Κ.Φιλιππος Κ. Αναρτήσεις: 1
    επεξεργάστηκε 30.12.2012
    Φιλε Καβαλαρη έχεις δικιο για την απάντηση,όντως δεν κολλάει.
    Φιλιππος Κ. @ WWW 1
  • afaneros (GR1)afaneros (GR1) Αναρτήσεις: 70
    επεξεργάστηκε 30.12.2012
    Φίλε καβαλάρη μάλλον δεν έχεις παίξει άλλα παιχνίδια στρατηγικής.... εννοεί ηθική μάχης. ΟΧΙ !! ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΩΝ .Τόση ώρα αντιλέγεις σε κάτι που δεν υπάρχει παρα το προτείνουμε . Και στο κάτω κάτω άσε τους moderator να κρίνουν άμα είναι εφικτές οι προτάσεις μας . ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΟΜΩΣ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΚΛΕΙΔΩΣΑΝΕ .....ΝΟΗΜΩΝ :)
    afaneros @ GR 1

«Η αξιοπρέπεια, η ευγένεια, η φρόνηση, η ακολασία, η φιλοκαλία, φανερώνονται απ' το πρόσωπο κι απ' τα σχήματα των ανθρώπων, κι όταν περπατάνε κι όταν κάθονται.»

ΣΩΚΡΑΤΗΣ. :thumbsup:

screenshot10ic.png
    επεξεργάστηκε 30.12.2012
    καβαλαρης έγραψε: »
    πρωτα απ'ολα οπως η περισσοτεροι καταλαβαν,η απαντηση μου δεν απευθηνοταν στο κειμενο της κουκι (μετα λες πως εγω δεν καταλαβαινω),λογω διαφορετικων νοηματων.

Eσυ φιλε stasko που εισαι τοσο νοημων,αν ειχες εστω και το παραμικρο ιχνος στρατιγικης, θα καταλαβαινες οτι η μαχες δεν μπορουν να γινονται ετσι,καθως αμα μια μαχη φτασει στις τρεις τα ξημερωματα,δεν πιστευω πως θα εισαι ξυπνιος...παρεπιπτοντως,τωρα που με ειρωνευτκες για τισ μαχες που εχω κανει,εσυ ποσες μαχες εχεις κανει ςστι 10 ημερες που υπαρχει ο κοσμος σου;ποσα μαζικα σου εχουν κανει για να μιλησεις για μαχη εκτος τειχων;με τι εργαλεια θα πολεμας εξω απο τα τοιχη;με ριψη πετρων μαλλον οχι.
    (το ηθικο σε περιπτωση που δεν το ξερεις,σε ολα τα γεγονοτα αποκταται απο διακοσμητικα...)
    με απλα λογια αυτη η αναβαθμηση για της μαχες δεν ειναι εθικτη.

νόμιζα ότι δεν θα έβγαζες γέλιο αλλά έπεσα έξω... ζητώ συγνώμη απο τους υπολοίπους που αναζητούν την διασκέδαση...

πάμε λοιπόν να σου τα σπασω σε δίφραγκα μπας και πάρεις μπρος...

οι προτάσεις που γίνονται απο μένα είναι βασικά προτάσεις που βγαίνουνε έπειτα απο πολλές συζητήσεις των μελών της elite που περεπιπτόντως εσύ παρκάλεσες να γίνεις μέλος της αλλά έφαγες ..πόρτα...

με βάση αυτές τις συζητήσεις φτάνουμε σε συμπεράσματα τέτοια ππυ να μας δίνουνε την ευκαιρία να εκφράσουμε τις προτάσεις μας στην κατεύθηνση του τι θελουμε να αλαξει στο παιχνίδι και όχι τι θέλουμε να σουλουπώσουμε.

τέτοιες αδυναμίες παρουσίασαν αρκετά παιχνίδια του είδους και μετά απο τέτοιου είδους συζητήσεις καταφέρανε πλέον να δημιουργήσουνε πραγματικά άρτια παιχνίδια.. όσο άρτιο μπορεί να θεωρηθεί κάποιο παιχνίδι σαν αυτά...

ναι καλό μου καβαλάρι .. προτείνουμε πράγματα που δεν υπάρχουν στο παιχνίδι για να κάνουνε το παιχνίδι πραγματικά ενδιαφέρον και πραγματικά στρατηγικής.

επειδή δε λες να καταλάβεις (και δε ξέρω αν καταφέρεις να το κατανοήσεις εν τέλει), το τι εννοω με το ηθικό.. θα το ξαναπώ λίγο πιο αναλυτικά...

το ηθικό μπορεί να περάσει σε αυτοτο παιχνίδι μόνο αν αλαξει όλη η "μηχανή" των μαχών που υπάρχει αυτή τη στιγμή.

δηλαδή να γίνονται οι μάχες σε γύρους και σε κάθε γύρο ανάλογα με το τί δράση έχεις κάνει στο στράτευμα σου να κρατάς ή να χάνεις ηθικό.

αν δηλαδη πάει μία μαχη σε δεύτερο γύρο και ο ένας απο τους 2 που παιρνουνε μέρος δεν βάλει ή βγάλει στράτευμα τότε αυτομάτως να χάνει κάποιο ποσοστο ηθικού και έτσι να μειώνεται η δύναμη του πυρός που έχει.
    αυτο προυποθέτει φυσικά ότι οι μάχες θα πηγαίνουνε σε γύρους, :)
    όταν αυτό το ποσοστο του ηθικού θα μηδενίζει απο τον εναν απο τους 2 τότε το στράτευμα που έχει περισέψει θα σκορπιζεί και θα επανέρχεται σε μερικές ώρες και πάλι πίσω.
    ετσι εξασφαλίζεις πρώτα απόλα ότι στον οφλάιν παίκτη δε θα μπορείς να τον μηδενίσεις
    μόνο και μόνο επειδή απλα ο επιτιθέμενος χτυπησε στις 5 το πρωί .. :) φυσικά αυτό δεν έιναι κακό (το να βαράς όλο το 24ωρο καθώς τα δικά μας σκυλιά του πολέμου αυτό κάνουνε) αλλα μοιραία θα πρέπει να υπάρχει και κάποια ισοροπία...
    κατα δεύτερον εξασφαλίζεις έτσι ότι αργά ή γρήγορα οι παίκτες θα σκέφτονται και θα αναλύουν την κάθε τους επίθεση και κάθε τους άμυνα και έτσι όλο και περισότεροι θα ενδιαφέρονται για το παιχνιδι. (και δε θα περιμένουνε απλα τον έμπορα...)

και γιατί είναι αναγκαιότητα να γίνει αλαγη στην μηχανή των μαχών και γιατι πρεπει να μπορεις να πατήσεις σε σύμμαχο και να χτυπήσεις τον στοχο απο εκει?

γιατί πολύ απλά για να υπάρξει ουσιαστική στήριξη απο σύμμαχο σε σύμμαχο πρέπει να είναι όλη η συμμαχία ένας πυρήνας τόσο δεμένος με κοντινές πόλεις που έτσι δε θα μένει χώρος για να αναπτυχθούν ξένα κάστρα.
    όταν προχωρήσει το παιχνίδι και θα θέλεις να κάνεις μερικές μάχες με το υπάρχων συστημα μαχών θα πρέπει να τις κάνεις με τηλέγραφο...

αν όμως μπούνε στις μάχες οι γύροι τότε θα μπορεί ο κάθε ένας ακόμη και με 3 ώρες απόσταση να δεχτεί βοήθεια απο συμμάχους αφού και να έχει ξεκινήσει η μάχη αυτή θα είναι σε θέση ανάλογα με την διάθεση του αμυνόμενου να την κρατήσει όσο αντέχει για να φτάσει ή βοήθεια...
    τώρα μόλις βαρέσει η σάλπιγκα και και με την γνωση ότι θα είναι στιγμιαία η μαχη είναι σχεδόν αδύνατον να στειλείς βοήθεια στον σύμμαχο.εκτός και αν είναι δίπλα σου.

και μπορεί πάλι να σε παραξενεύω και να πεις που έιναι το κακό να είναι μαζεμένοι οι σύμμαχοι σε έναν πυρήνα. ε .. απλά για να υπάρχουνε αρκετοί στόχοι ανάμεσα στα μέλη της συμμαχίας ώστε να χτυπάνε.

ξερω ότι ίσως σε μπερδευω καλό μου καβαλάρι αλλά να συγχωρείς δεν ειπα ποτέ οτι πρότεινα κάτι απλό αλλά αντιθέτως κάτι πολύ σύνθετο που στην ουσία αλάζει ολόκληρη την μηχανή των μαχών.. (ποιά μηχανή δηλαδη αλλά λέμε τώρα).

επειδή ειρωνέυτικες και τις μάχες εκτός των τοιχών ... πέραν απο όψιμος παίκτης τέτοιων και παρόμοιων παιχνιδιών έχεις και παντελή έλειψη φαντασίας.
    τι θα τους πετάνε ρώτησες στις μάχες έξω απο τα τοίχη... σάπιες αγελάδες... στραγάλια με φυσοκάλαμα... σαίτες απο μπανανόφυλλα.... τα παππούτσια τους...

όσες μονάδες υπάρχουνε καλό μου καβαλάρι που παίζουνε μέσα στα τοίχη μπορούνε να πολεμήσουνε και έξω απο αυτά. εκτός αν ο τοξότης δεν μπορεί να τοξοβολήσει έξω απο καποιο κάστρο...
    στην τελική δες καμία ταινία εποχής και θα πάρεις μερικές ιδέες το πως γινότανε και τι πετούσανε στις μάχες τότε...
    επίσης ίσως γίνεις και λίγο τολμηρος και φανταστείς και μερικές νέες μονάδες στο παιχνίδι ... όπως οι .... καταπέλτες.... αλλά ίσως ζητάω πολλά απο σενα μικρό μου καβαλαρι ε?

λοιπόν εγω δεν έχω κανένα πρόβλημα να σε βλέπω να προσφέρεις γέλιο στο φόρουμ και αν θέλεις καλό μου καβαλάρι εγω θα σου απαντάω κάθε φορά που θα θελήσεις να πείς την εξυπνάδα σου...

το θέμα της συζήτησης εδω σε αυτό το τοπικ είναι ιδεεσ (που να τις βρεις) και προτάσεις....( πως να τις περιγράψεις αραγε...)

και για να βάλω εδώ μια άνω τελεία (γιατί είμαι σίγουρος οτι το καλό μου καβαλάρι θα επιστρέψει με νέα χιουμοριστικά επεισόδια) θα ήθελα όποιος έχει να αντιπροτείνει κάτι να το κάνει ... όποιος στερείται απλά φαντασίας καλό είναι να μην γράφει γιατί ετσι καταδυκνύει τον κομπλεξισμό του.

υγ.
    Αν καλό μου καβαλάρι και συναυτώ όψιμοι προσκεκλειμένοι του δεν μπορείς να σκεφτείς οτι σε αυτά τα παιχνίδια ΝΑΙ
    οι περισότερες μάχες γίνονται ΜΕΤΑ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΔΗ ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ ΤΟΤΕ ΠΑΡΑΤΑΤΟ ΑΠΟ ΤΩΡΑ!!! απλά θα βόσκεις
    επεξεργάστηκε 30.12.2012
    Φιλε μου Stasko,εγω εκανα απλα μια διαφωνια και εσυ την πηρες κατακαρδα....δεν χρειαζονται οι προσβολες σου εδω περα...Οσο για αν θα με παρεται στους ELITE ή οχι,λιγο με νοιαζει...Εγω φιλε μου απο πρακτορα της STEEL Bushmast(αν τη ξερεις) κληθηκα εκει λογω στρατιγικης(την απερριψα και πηγα σε SPARTA).

Ακου τωρα αυτο το ενδεχομενο,
    Αν στη μαχη εχουν περασει καποιοι γυροι και μετα ερθει μια υποστιριξη και εκεινη βρει τα στρατευματα να πολεμανε στα τειχη ή στην αυλη,τι θα γινει;Θα διακτινηστουν οι στρατιωτες για να περασουν απο τους επιθετικους ;
    Αλλα,επειδη ειπες αν ο αμυνομενος αντεξει,εχω και εδω μια απορια:
    Αμα η υποστιριξη φτασει τοτε που η μαχη θα ειναι εκτος τειχων ακομα,τι θα γινει;Θα τους περικυκλωσουν και θα πολεμουν και απο τα νοτα τους οι επιθετικοι;
    Εδω φιλε μου φαινεται το ποσο λαθος εισαι,διοτι στην αρχη ειπατε για 55% πλεονεκτημα υπερ του αμυνομενου στις μαχες και εκφρασατε το αντικτυπο κτυπημα απο τους επιτιθεμενους με ομαδικες επιθεσεις και τωρα μιλας για μαχες διαρκειας που δινουν στον αμυνομενο παραταση χρονου(με ανακριβειες).Εεεεε αυτα δεν γινεται να ισορροπιζουν....
    Οσον αφορα το ποσοι συμφωνειτε με αυτες τις ιδεες(καμια 50αρια ατομα οπως εχω δει),εγω εχω να σου πω οτι οι αλλοι 2900 παιχτες του κοσμου σας να μπορει να διαφωνουν διαφωνουν.
    Παιροντας υπ'οψην οτι αυτα μπορει να γινουν οι επομενες ανβαθμισεις,ΑΠΑΙΤΩ να σταλει μηνυμα προσωπικα σε καθε παιχτι του Empire(διοτι ολοι οι παιχτες βαριουνται να συνδεονται στο forum) και να ψηφιζουμε τι θελουμε.
    Για να συνοψισω,εμενα δεν με νοιαζει καθολου το πως ειναι τα αλλα παιχνιδια σαν και τουτο.Με νοιαζει μονο το πως ειναι αυτο και η εξελιξη του.
    Winston Churchill

Καβαλάρης. Κ΄2
    Kavalaris
    WWW1
    επεξεργάστηκε 30.12.2012
    Ο καταπελτης που ειπες μπορει να κανει για τους επιτιθεμενους,αλλα θελω να δω τι θα βρεις για τους αμυνομενους.Βρε φιλε δεν εχεις καταλαβει κατι,αλο αυτα τα εργαλεια και να γινουν θα θελουν ρουμπινια.Το οτι ο δυνατος θα γινει δυνατοτερος συνεχιζει...
    Winston Churchill

Καβαλάρης. Κ΄2
    Kavalaris
    WWW1
  • saxo panos2saxo panos2 Αναρτήσεις: 5
    επεξεργάστηκε 30.12.2012
    stasko ποσο καιρο εισαι στο παιχνιδι?
    saxo panos2 @ WWW 1
    επεξεργάστηκε 30.12.2012
    στο μονο π εχεις δικιο ειναι για τισ αγορεσ με τα ρουμπινια σημαιες ονοματα κλπ
    οσο για τισ μαχεσ εξω απο τα τοιχοι ειναι απο αλλο game....
    μην τα μπερδευεις...
    saxo panos2 @ WWW 1
    επεξεργάστηκε 30.12.2012
    εμπειρε ποσο καιρο εισαι στο game?
    saxo panos2 @ WWW 1
  • andreas1294andreas1294 Αναρτήσεις: 4
    επεξεργάστηκε 30.12.2012
    Παιδιά. Η μόνη αλλαγή που πρέπει να γίνει είναι η τιμές των ρουμπινιών.
    andreas1294 @ WWW 1
    επεξεργάστηκε 30.12.2012
    Φιλε αφανερε θα δεις τωρα που πας 30 λν τι εννοω με τα διακοσμητικα.
    Winston Churchill

Καβαλάρης. Κ΄2
    Kavalaris
    WWW1
    επεξεργάστηκε 30.12.2012
    Stasko ο Καβαλάρης μιά χαρά είναι. Εσύ έχεις το πρόβλημα. Να πας στον γιατρό σου να σου το κοιτάξει.
    andreas1294 @ WWW 1
  • afaneros (GR1)afaneros (GR1) Αναρτήσεις: 70
    επεξεργάστηκε 30.12.2012
    θέλω 30 exp για το 31 και μετά καπάκι πέρνω το 32 από μια αποστολή που δίνει 700 exp . τι θα έπρεπε να ξέρω δηλαδή?
    afaneros @ GR 1

«Η αξιοπρέπεια, η ευγένεια, η φρόνηση, η ακολασία, η φιλοκαλία, φανερώνονται απ' το πρόσωπο κι απ' τα σχήματα των ανθρώπων, κι όταν περπατάνε κι όταν κάθονται.»

ΣΩΚΡΑΤΗΣ. :thumbsup:

screenshot10ic.png
    επεξεργάστηκε 30.12.2012
    Στον βασιλια των αγκαθιων αμα πας θα δεις τα διακοσμητικα που δινουν ηθικο και θα καταλαβεις τι λεω. ?)
    Winston Churchill

Καβαλάρης. Κ΄2
    Kavalaris
    WWW1
    επεξεργάστηκε 30.12.2012
    Ο αφανερος ειναι πολυ βλακας
    andreas1294 @ WWW 1

Σχολιάστε

Έντονη γραφήΠλάγια γραφήΔιαγραφήOrdered listΜη ταξινομημένη λίστα
Χαρακτήρες Emoji
Εικόνα
Στοίχιση αριστεράΣτοίχιση στο κέντροΣτοίχιση δεξιάΕναλλαγή προβολής HTMLΕναλλαγή πλήρους σελίδαςΕναλλαγή φωτισμού
τοποθέτησε την εικόνα/αρχείο