Αρχική Greek Goodgame Empire - Περι του παιχνιδιού Ιδέες, έπαινοι και κριτική

ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΝΕΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ

afaneros (GR1)afaneros (GR1) Αναρτήσεις: 70
επεξεργάστηκε 10.09.2013 σε Ιδέες, έπαινοι και κριτική
Σαν μέλος και εγώ του παιχνιδιού και του φόρουμ μάζεψα ,ιδέες από όλα τα παιδιά για πράγματα που πρέπει να διορθωθούν σε αυτό το game .Θα ζητήσω ιδιαίτερη προσοχή από τα άτομα που διαχειρίζονται τον server.

1.διόρθωση τον προβλημάτων του chat,mail όπως το ο,τι τρώει λέξεις,δεν κάνει αντιγραφή και επικόλληση με το δεξί κλικ (με ctrl+c κάνει) ,δεν κλείνει με το esc , δεν κατεβαίνει η μπάρα όταν τα επιλέγεις με τον κέρσορα,δεν γίνεται προώθηση μηνυμάτων ,να διορθωθεί το πρόβλημα με το λεξιλόγιο δεν αφήνει αγγλικές ύβρις αλλά αφήνει ελληνικές.

2.Μείωση τον τιμών τον ρουμπινιών, ελαχιστοποίηση τον αγορών με ρουμπίνια γιατί δεν είναι φυσιολογικό να παίρνεις κτήρια μόνο με ρουμπίνια ,αδικείς έτσι αυτούς που δεν βάζουν και ξενερώνουν από το παιχνίδι , και κακά τα ψέματα χάνετε πελάτες.

3.Θέματα άμεσα με το παιχνίδι που πρέπει να αλλάξουν είναι το γεγονός πως οι συμμαχίες για αύξηση μελών ζητάνε πολλά που μόνο αν πληρώνεις εκπληρώνονται , να
γίνεται να προωθήσεις αναφορές σε όλες ( γίνονται παρεξηγήσεις με άλλες συμμαχίες)
να γίνεται να στέλνεις υποστήριξη σε όλους.να υπάρχει κάποιο όριο στο να βαράει κάποιος έναν μικρότερο με τεράστειες διαφορές και το αντίθετο(με βάρεσε στο οχυρό ένας μικρός και εγώ δεν μπορούσα να τον βαρέσω γιατί θα πήγαινα -100 τιμή ενώ αυτός μου τσέπωσε 300 τιμή)

4.Να υπάρχει γρηγορότερη και καλύτερη κάλυψη τον απαντήσεων στο φόρουμ. να φτιάξετε έναν μετρητή αποστάσεων όπως τα άλλα παιχνίδια στρατηγικής ωστέ να συγχρονιστεί η συμμαχία μας στις επιθέσεις , βαρέθηκα το κουμπιουτεράκι.

5.να εκμεταλευτείτε τα έσοδα που πήρατε ως τώρα για αξιοποίηση στο παιχνίδι και ανάπτυξη ειδάλλως δεν θα προσελκύσετε κόσμο ,μόνο με τις διαφημίσεις.

6.να μην δείνετε στρατό για την τιμή στους πρώτους(λέγατε οτι θα μπεί σε εφαρμογή αυτό σε λίγο).... ειδάλλως δεν υπάρχει νόημα να παίζουν οι μικροί , έχω σιχαθεί να βλέπω ερείπια γύρω μου , και δεν έχω ποιον να βαρέξω.

7.να αφαιρέσετε τα ρούμπινια που ζητάει για αλλάγη ονόματος και κάτι άλλα γελία θέματα που είναι για να παίρνετε λεφτά.έλεος δηλαδή μέχρι και για να αγοράσεις μια αλλάγη μιας απόχρωσης στην σημαία πρέπει να πληρώσεις. γιατί και να μην θές μόνο από τις αποστολές με 50 , 15 , 20 και τέτοια που πέρνω εγώ στο 29 τίποτα δεν κάνεις , τι να πούνε οι υπόλοιποι.

8.γιατί έχετε φόρους μέχρι 6 ώρες ... :S έχετε κτήρια μέχρι 30 ώρες και φόρους 6?? βλέπω παιδάκια 12 χρονών να σηκώνονται 3 η ώρα τα μεσάνυχτα , δηλαδή έλεος

9.να βγάλετε το χρονικό όριο που έχει όταν στέλνεις βοήθειες , να τα πάρει πίσω ο καθένας ότι ώρα επιθυμήσει

10.να προσπαθήσετε να διορθώσετε τα προβλήματα που αναφέρουν τα παιδιά για lag και bugs μιας που είναι flash game και νέο.

Έχω πολλά να πω ακόμα αλλά όλα με την σειρά τους , αυτό το κάνω επειδή μου αρέσει το παιχνίδι , ούτε από προσωπική απογοήτευση , ούτε επειδή έχω κάποιο άχτι στους διμιουργούς. ΕΛΠΙΖΩ ΑΥΤΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΗΧΗΣΗ ΣΕ ΠΟΙΟ ΥΨΗΛΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΔΡΑΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ (ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΑΘΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ Ή ΜΠΟΡΕΊΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΊΝΕΤΕ ΑΚΌΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΙΔΕΕΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΛΕΠΤΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΘΕΜΑ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ :!:
Post edited by afaneros (GR1) on
afaneros @ GR 1

«Η αξιοπρέπεια, η ευγένεια, η φρόνηση, η ακολασία, η φιλοκαλία, φανερώνονται απ' το πρόσωπο κι απ' τα σχήματα των ανθρώπων, κι όταν περπατάνε κι όταν κάθονται.»

ΣΩΚΡΑΤΗΣ. :thumbsup:

screenshot10ic.png
«1345

Σχόλια

• ΚαβαλαρηςΚαβαλαρης Αναρτήσεις: 66
    επεξεργάστηκε 29.12.2012
    Φιλε εχεις απολυτο δικιο και μακαρι να σε ακουσουν.Καποιοα πραγματα εδω ειναι θλιβερα και χρειαζονται αμεσες ενεργειες,γιατι πολλη ξενερωνουν πριν καν αρχισουν.
    Hence you will not say that Greeks fight like heroes but that heroes fight like Greeks'
    Winston Churchill

Καβαλάρης. Κ΄2
    Kavalaris
    WWW1
  • puresinpuresin Αναρτήσεις: 9
    επεξεργάστηκε 29.12.2012
    Καλα oλα αυτo πoυ ειπε o Afaneros, εγω θα ηθελα ενα World Μap πoυ να δειχνει τoυς συμμαχoυς σoυ, τoυς εχθρoυς με διαφoρετικα χρωματα κτλ, θα βoηθoυσε.
    Τo πιo ασχημo απ oλα, ειναι oτι δε μπoρεις να στειλεις ενισχυση σε συμμαχιες πλην της δικιας σoυ, αυτo σε κανει να ανεβαζεις τo cap της guild για να μπoρεσεις να βoηθησεις τoυς συμμαχoυς, τραγικoυλι.

Καλως η κακως δεν εχω ξαναδει αλλo παιχνιδι να θελει τoσo χρημα,o αγoραστης ρoυμπινιων εχει τεραστιo πλεoνεκτημα απεναντι στoυς αλλoυς
    Ωραιo τo παιχνιδι δε λεω αλλα oταν δε θα χει κoσμo, πoυ δεν αγoραζει, θα βαρεθoυμε και εμεις πoυ τo κανoυμε.

Και βαζετε πoυ τα βαζετε με ρoυμπινια oλα δε δoυλευoυν κι oλας χαχα, oι πoλεμιστες σκιες, ηταν πραγματικα σκιες, δεν τoυς ακoυμπησε κανεις, εβγαζε σφαλμα σε oλoυς.

πιo πoλυ για να τα δει o κoσμoς τα γραψα, γτ δεν πρoκειται να αλλαξει κτ κ δε φταιει oυτε o mod oυτε oι admin.
    Smile!
    επεξεργάστηκε 29.12.2012
    Αυτο με τα χρωματα υπαρχει
    Hence you will not say that Greeks fight like heroes but that heroes fight like Greeks'
    Winston Churchill

Καβαλάρης. Κ΄2
    Kavalaris
    WWW1
  • puresinpuresin Αναρτήσεις: 9
    επεξεργάστηκε 29.12.2012
    Στo world map λεω, σε μια σελιδα να βλεπεις oλo τ server με χρωματιστες κoυκιδες, να βλεπεις πoυ ειναι πoιoς κτλ...
    Smile!
  • fotis14fotis14 Αναρτήσεις: 16
    επεξεργάστηκε 29.12.2012
    πολυ ευγενικος εισαι φιλε...το θεμα δεν ειναι ποιος φταιει αλλα ποιος την πληρωνει γιατι ακομα και εμεις που αρχισαμε να ριχνουμε χρημα φτανουμε σε ενα σημειο να σκετομαστε" ετσι θα μεινει" αν ειναι να το συνεχισω χωρις ρουμπινια και οπου παω,ετσι και αλλιως οσο πιο πανω φτανεις τοσο λιγοτερους αντιπαλους εχεις αρα λιγοτερο χρονο στις μαχες και περισοτερο στο χτισημο.....οσο για τους μαχητες σκιας.....αλλη ηττα......
    fotis1 @ GR 1
  • afaneros (GR1)afaneros (GR1) Αναρτήσεις: 70
    επεξεργάστηκε 29.12.2012
    Το χειρότερο είναι πως πληρώνουμε σε έναν server beta δηλαδή δεν πληρώνουμε για το φουλ προιον , πράγμα το οποίο μας αδικεί σε σχέση με τους άλλους server που πληρώνουν , τους ακούνε διορθώνουν πράγματα και είναι περιποιημένος και έχουν και στρατιώτες σκιάς που βγαίνουν στο φως .
    afaneros @ GR 1

«Η αξιοπρέπεια, η ευγένεια, η φρόνηση, η ακολασία, η φιλοκαλία, φανερώνονται απ' το πρόσωπο κι απ' τα σχήματα των ανθρώπων, κι όταν περπατάνε κι όταν κάθονται.»

screenshot10ic.png
  • afaneros (GR1)afaneros (GR1) Αναρτήσεις: 70
    επεξεργάστηκε 29.12.2012
    Αλλα πιστεύω πως το ακόμα χειρότερο είναι πως όσα λέμε πηγαίνουν στα σκουπίδια γιατί δεν τα προσέχουν , ούτε θα κάνουν κάτι για αυτά τα επόμενα 3 χρόνια .... ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΓΩ ΛΑΘΟΣ ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΩΘΩ ΠΟΥ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΠΑΡΕΑ ΜΟΥ ΕΠΕΝΔΥΣΑΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΜΑΣ
    afaneros @ GR 1

screenshot10ic.png
  • fotis14fotis14 Αναρτήσεις: 16
    επεξεργάστηκε 29.12.2012
    τουλαχιστον αγορασα πολιορκητικους κριους,βεβαια....χωρις τους μαχητες ειναι αχρηστοι αλλα αυτο ειναι αλλο καπελο!!! ενω ξεκινησα με τετοια ορεξη πριν 7-8 μερες αρχισα να νιωθω κοροιδο.
    fotis1 @ GR 1
  • StaskoStasko Αναρτήσεις: 67
    επεξεργάστηκε 29.12.2012
    Βασικά ο καλός μου φίλος "afaneros" έθεσε αρκετά θέματα και εμένα θα μου επιτρέψετε να υπερθεματίσω σε αρκετά απο αυτά, αλλα απο την άλλη πλευρά υπάρχουν μερικά θέματα που θα ήθελα να προσθέσω.

1. Εμπορικό κτήριο.
    Επιβάλεται να μπορούμε να εμπορευτούμε τα υλικά μας. Να μπορούμε να βάλουμε στο "εμπορικό κτήριο(?)" υλικά και να μπορεί να τα αγοράσει ο όποιοσδήποτε και έτσι να μπορούμε να μαζεύουμε χρυσό απο περισευούμενα υλικά.
    Επίσης να μπορούμε να βάλουμε ένα ποσό στο εμπορικό μας ζητώντας να έρθουν και να μας πουλήσουνε υλικά ίσα με την αξία του χρυσού.
    Οι τιμές θα καθορίζονται μέσα απο οριοθετημένα πλαίσια και θα έχουνε χαμηλότερη και υψηλότερη τιμή ανάλογα με την ζήτηση του υλικού που εμπορευόμαστε.

2. Σταύθμευση στρατευμάτων.
    Είναι αδιανότο να μην μπορούμε να "σταυθμεύσουμε" σε κάστρα συμμαχικά τον στρατό μας και απο εκεί να δώσουμε οποιαδήποτε εντολή θέλουμε.
    Δεν γίνεται να μην μπορούμε να "πατήσουμε" σε σύμμαχο και απο εκεί να δώσουμε όποια επίθεση θέλουμε.Πως αλλιώς εξάλου θα μπορέσουμε να στηρίξουμε συμμάχους για αρκετές μέρες όταν βρισκόμαστε σε εμπόλεμη κατάσταση? Με το να στείλεις απο 10 ώρες μακρυά για να κάνεις μία μάχη και μετά να μπορείς να ξαναβρεθείς για μάχες στο ίδιο πεδίο μαχών να θέλεις 20 ώρες.

3. Λαγγάρει σαν π....
    Τις περισότερες ώρες του 24ώρου το παιχνίδι να μην το πω σκληρά... αλλά σέρνεται.
    Η κατάσταση είναι απελπιστική μερικές φορές σε σημείο που ξεπερνά την ενόχληση και φτάνει στον εκνευρισμό. Στο κάτω κάτω της γραφής αν δεν μπορεί και δεν είναι σε θέση η εταιρία να το υποστηρίξει ακόμη ας περάσει στην είσοδο του παιχνιδιού οτι πρόκειται για παιχνίδι σε beta κατάσταση και να μην ζητάει χρήματα για τις λειτουργείες του. Εφόσων ΔΕΝ είναι ενα δωρεάν παιχνίδι και πληρώνουμε για αυτό τότε ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ και τον ανάλογο σεβασμό απο την εταιρία που μας το παρέχει και να λειτουργεί άριστα.

4. Ρουμπίνια .....
    Δεν θα σταθώ τόσο στις τιμές που έχουνε τα ρουμπίνια αλλα περισότερο στι τί οφέλη αποκομίζει κάποιος απο αυτά.
    Απογοητευτικό το γεγονός ότι μπορείς να αγοράσεις υλικά.
    Αν είναι δυνατόν δηλαδη να μπορείς να αγοράσεις υλικά... Ποιός ο κόπος και πως μπορείς να ξεχωρίσεις τον παίκτη που καθησε και αφιέρωσε χρόνο στις λειτουργείες του παιχνιδιου όταν ξέρεις ότι με τα ρουμπίνια μπορει κάποιος να έχει απεριόριστα υλικα για χτίσιμο.
    Απαράδεκτο το γεγονός ακόμη περισότερο ότι μπορείς να τελειώσεις κάποιο κτηριο στο δευτερόλεπτο με αποτέλεσμα ένας παίκτης που λογκάρει για πρώτη φορά να μπορεί μέσα σε 2 ώρες να έχει σχεδον απεριόριστα υλικα σε μεγαλες αποθήκες και με χτισμένα σε υψηλουτσικα επίπεδα τα βασικά κτήρια... ευτελίζετε το ίδιο σας το προιον καθώς κανένας νέος παίκτης δε θα γοητευτεί αλλά θα ξενερώσει όταν θα δεί οτι έφτασε ήδη αρκετα ψηλά αλλα ακόμη δεν έχει κατανοήσει τις βασικές λειτουργείες του παιχνιδιού και θα πρέπει να ξαναβάλει ρουμπίνια γιατί έτσι και αλλιώς δεν ξέρει ακόμη την τύφλα του. Ετσι μοιάζει ακόμη περισότερο το παιχνίδι με αρπαχτή...
    Απαράδεκτο το γεγονός ότι υπάρχουν κτήρια που μπορείς να τα αγοράσεις μόνο με ρουμπίνια γιατί εκεί ακριβώς καταστρέφεται πραγματικά το παιχνίδι. Για παράδειγμα ένα κτήριο όπως ο "φούρνος" που είναι απο τα καλύτερα κτήρια στο παιχνίδι είναι διαθέσιμο μόνο σε αυτούς που θα δαπανήσουνε χρήματα. Ε να με σχωρνάτε καλοί μου αλλα αυτο είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !!!
    Απαράδεκτο όπως οι "στρατιώτες σκιάς" ... και τα συναυτό εφευρετήματα της εταιρίας στην ρποσπάθεια της να μαζεψει χρήματα. Να σκίζεσαι με τις ώρες να έχεις ένα κάστρο ασφαλές για τα επίπεδα σου και τα επίπεδα των αντιπάλων σου ψάχνωντας την ιδανική άμυντικλη τακτική και να έρχεται ο άλλος και αφού έχει αγοράσει έτοιμο στρατό με τα ρουμπινάκια του να σου τα κάνει γης μαδιάμ...ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ
    Απαράδεκτη λοιπόν η κάθε μορφής αγορά μέσω ρουμπινιών. Είτε υλικών, είτε κτηρίων είτε στρατού, είτε αυτόματης ανάπτυξης των κτηρίων...
    :thumbdown:

5. Υποστήριξη συμμάχου.
    Μία επιλογή που θα πρέπει να προστεθεί στο παιχνίδι είναι και η υποστήριξη σε σύμμαχο. Οταν πατάμε να μεταφέρουμε τον στρατό μας στον σύμμαχο να μπορούμε να διαλέξουμε είτε την σταύθμευση σε αυτόν (βλέπε 2) είτε την υποστήριξη αυτού για συγκεκριμένες ώρες της επιλογής μας. Να μπορούμε να επιλέξουμε την μάξιμουμ ώρα που θα μείνουνε τα στρατεύματα μας στο συμμαχικό κάστρο την ώρα που τα αποστέλουμε. (2-4-6-8 ωρες κλπ) ούτως ώστε να μην είναι και απαραίτητο να χρειάζεται κάποιος να λογκάρει κάποια συγκεκριμένη στιγμή ώστε να δώσει εντολή να επιστρέψουνε οι μονάδες του στο κάστρο του.

6. Σετάρισμα επιθέσεων...
    Να δίνεται η δυνατότητα να αποθηκεύουμε μερικούς (3-4-5) σχηματισμούς επίθεσης.
    Δεν είναι τεμπελιά απλά η διαδικασία κουράζει όταν έτσι και αλλιως θα πρέπει πολλές φορές να στείλεις πανομοιότυπες επιθέσεις.

7. Αλαγές ονομάτων
    Καταντάει γελοίο το να θέλεις να αλάξεις απλά το όνομα σε ένα κάστρο σου ή οχυρό σου και να απαιτούνται ρουμπίνια για αυτό. Να μην μπορείς να αλάξεις δωρεάν την σημαία σου!!! Δε νομίζω πως υπάρχει έστω και ένας νοήμων άνθρωπος να μην σκεφτεί ότι είναι γελοιότητα το να χρειάζεσαι 10.000 ρουμπίνια για να αλάξεις το όνομα στην συμμαχία σου... fail...

8. Ένας χάρτης βρε παιδιάαααα....
    Είμαστε στην ουσία σαν τυφλοπόντικες χαμένοι μέσα στο πράσινο...Απαιτείται μία λειτουργία που να εμφανίζει σε έναν χάρτη τόσο την συμμαχία σου αλλα άλλο τόσο και όποια άλλη συμμχία επιλέξεις και να μπορείς να κλικάρεις πανω σε σημεία και να σου δείχνει τις αποστάσεις... Δε ξέρω αν έχουνε ήδη βγεί κάποια σκριπτς για αυτό άλλα απο την άλλη δε γνωρίζω κατα πόσο αυτό θα είναι νόμιμο στην χρήση απο τους κανονισμούς της εταιρίας. Χώρια που κάθε ένα σκριπάκι απλά θα επιβαρύνει το παιχνίδι που ήδη είναι σε εμετικά επίπεδα λαγκαρισματος...

9. Πολλαπλοι λογαριασμοί ....
    Έχει γεμίσει ο τόπος... είτε απο παίκτες που προσπαθούν με proxy servers ή με δεύτερη ip, που έχουνε διπλούς-τριπλούς λογαριασμούς και μπουκωνωνται με υλικα και πάσης φύσεως βοήθειες..
    Όσο ο μικρότερος παίκτης μπορεί να στείλει χωρίς κανένα πρόβλημα υλικα σε μεγαλύτερο και αυτό δε τιμωρείται τόσο αυτο το φαινόμενο θα μεγαλώνει...
    Βάλτε φραγμό στην αποστολή υλικών απο μικρότερους σε μεγαλύτερους και θα δώσετε μία ανάσα στο παιχνίδι...

10. Προβλήματα λειτουργικά
    Τα "κουμπιά" στα menu επιλογών είτε κάτω αριστερά είτε κάτω δεξιά είτε πάνω είναι πολύ μικρά και δεν βοηθάνε στην γρήγορη εναλαγή των παράθυρων που πρέπει να ανοίξεις.. και άνοιξε κλείσε δεκάδες φορές το λεπτό για να μπεις και να βγείς αποτο τσατ και να ξανανοίξεις μία αναφορά ή κάτι άλλο είναι μία τραγική διαδικασία που κουράζει πολλούς που έχουνε παίξει σε άλλα παρόμοια παιχνίδια χωρίς τέτοια προβλήματα χειρισμού. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΡΗΜΑΔΟ copy paste ...
    Θέλεις να μεταφέρεις κατι σε κάποιον τρίτο που βρισκεται εκτος συμμαχίας απο το τσατ και παιδεύσαι να δεις πως θα το κάνεις...

11. Σοβαρά προβλήματα...
    Να φτάσουμε στο σημαντικότερο πρόβλημα κατά την ταπεινή μου άποψη που δεν είναι άλλη απο τις μάχες.... Τις ποιές? Συγχωρέστε με ακόμη μία φορά αλλά αυτό το πράμμα μάχες δεν είναι... Και επειδή δεν μπορείς σε καμία των περιπτώσεων να χρησιμοποιήσεις το μεγαλύτερο όπλο που υπάρχει ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ...ΤΟΝ ΕΦΝΙΔΙΑΣΜΟ !!!..... τότε μοιραία ο αμυνόμενος παίρνει ένα μπόνους που φτάνει στο 75% και πολλες φορές ακόμη περισότερο...
    Και εφνιδιασμόςδεν μπορεί να υπάρξει όταν ο αμυνόμενος βλέπει την επίθεση απο ώρες μακρυά και όταν φτάσεις βρίσκεις εντελώς διαφορετική στημένη άμυνα απο αυτή που κατασκόπευσες... Εφόσων δεν εχουμε την δυνατότητα να "πατησουμε" σε συμμάχους είτε να κάνουμε κατάληψη σε κοντινό κάστρο του στόχου μας και να χτυπήσουμε απο εκεί τότε ο αμυνόμενος πρέπει να είναι μπούφος για να μην βγάλει άμυνα τέτοια που θα σε κατατρωπώσει..
    Αναγκάζονται έτσι οι παίκτες να εγκαταλείπουν το καθαρό παιχνίδι (1vs1) καθώς δεν υπάρχει δυνατότητα να κάνουνε την επίθεση που θα θέλανε και έτσι γίνεται μία χάβρα επιθέσεων όπου απλά στέλνουνε δεκάδες επιθέσεις σε έναν παίκτη που αργά ή γρήγορα θα υποκύψει... αλλά μέχρι τότε θα έχει σφάξει πάρα πολλούς... Απουσιάζει έτσι ή όποια στρατηγική και γίνεται απλά ένα μπουλούκι που το μόνο αποτέσμα και για τις 2 πλευρές θα είναι να αγοράζουνε με ρουμπίνια νέες επισπεύσεις στην στρατολήγηση...
    Mα το πιο αστείο έιναι ότι στην ουσία μπορείς να φτιάξεις έναν τεράστιο στρατό αλλά απο την στιγμή που θα τον στείλεις στην μάχη δεν ελέγχεις τίποτε πλέον απο αυτόν.
    Και να είσαι μέσα και να μην είσαι είναι ακριβώς το ίδιο... αφού ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΜΑΧΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΜΙΑ ΕΠΑΦΗ... δεν έχει γύρους ώστε να μπορέσεις να προσαρμόσεις την επίθεσή σου, να βάλεις ή να βγάλεις μονάδες για να σπάσεις το όποιο αβανταζ έχει ο αμυνόμενος...
    Καταντάει το παιχνίδι μία αέναη πάλη στο πόσες μονάδες θα βγάλεις για να πετάξεις στην ουσία πάνω στον όποιο αμυνόμενο... Χωρίς καμία στρατηγική ...
    Αυτο βεβαιως είναι ενα κομμάτι που (όπως όλα αξίζουν να συζητηθούν πιο διεξοδικά σε ξεχωριστά ποστς που θα γίνουν...

12. Μπινελίκια...
    Ένα απο τα χειρότερα σημεία του παιχνιδιού είναι ή ευκολία και η ευκαιρία που έχουνε οι αθυρόστομοι να βρίζουνε χυδαία μέσα στο παιχνίδι χωρίς να μπορουμε να κάνουμε κάτι για αυτό.
    Ενα φίλτρο δε φέρνει την άνοξη και θα πρέπει να λειτουργήσει κάτι διαφορετικό καθώ τις λίγες αυτές μέρες εδώ είδα σημεία και τέρατα που δεν έχω συναντήσει σε άλλα παιχνίδια του είδους...
    Πραγματικά προσέξτε το αυτο πιο άμεσα απο όλα καθώς υπάρχουνε πάρα πολλά μικρά παιδιά που παίζουνε (παρανόμως αφου δεν είναι δωρεαν) εδω μέσα...

13. Βοήθεια ..... να την κάνει ο θεός...
    Η βοήθεια που έχει το παιχνίδι αυτή τη στιγμη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ!!! ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ!!!
    Βάλτε μέσα τα κτήρια.. τις μονάδες... με όλες τους τις αναβαθμίσεςι και τα υλικά και τα ποσά που απαιτούνται.. να ξεστραβώνεται ο "πελάτης" βρε παιδια...

Συγνώμη για το μέγεθος, πραγματικά θα μπορούσα να είχα γράψει 5 φορές τόσα άλλα εγώ δεν ευελπιστώ ότι θα τα διαβάσεις και κάποιος όλα αυτά.
    Όλα μου τα παραπάνω λόγια έιναι ένα μάζεμα απόψεων των νέων μου φίλων που γνώρισα εδω στην συμμαχία ELITE καθώς και δικές μου σκέψεις όπου συζητώντας για το παιχνίδι στην ουσία μερόνυχτα θελήσαμε να ξεκινήσουμε μία συζήτηση για το ίδιο το παιχνίδι εδώ στο φόρουμ με σκοπο και στόχο να ευαισθητοποιήσουμε και αλλους παίκτες να πούνε τις απόψεις τους.
    Το ότι η εταιρία δεν θα σπεύσει να κάνει πράξη τις προτάσεις μας έιναι κατανοητο...

Θα μου πει και κάποιος στο κάτω κάτω της γραφής εσύ ρε φίλε γιατί παίζεις με τόσα αρνητικά?
    Για αυτό που μου πρόσφερε αυτο το ελειπέστατο παιχνίδι... και δεν είναι άλλο απο τα 10-15 παλικάρια που γνώρισα αυτές τις μέρες στην ELITE και οχι μόνο... Γιαυτο και μόνο θα περιμένω να δω κάποιο φως στο τούνελ σύντομα και να ξεκινήσουνε να περνάνε κάποιες αλαγές...

Θα τα ξαναπούμε σύντομα απο ξεχωριστές ενότητες για το κάθε θέμα και με άλλα θέματα που δε προβλήθηκαν ακόμη, με καλύτερες αναλύσεις και προτάσεις.
  • LaurentLaurent Αναρτήσεις: 419
    επεξεργάστηκε 29.12.2012
    Ανέφερα στον υπεύθηνο αυτά που γράψατε και θα ενημερωθείτε από τον καινούργιο χρόνο για τα παραπάνω :)
    Live for Nothing or die for something your call.
    Δεν απαντάω σε μηνύματα με ξενόφερτες γραφές.
    επεξεργάστηκε 29.12.2012
    Μπραβο ρε Laurent
    Winston Churchill

Καβαλάρης. Κ΄2
    Kavalaris
    WWW1
    επεξεργάστηκε 29.12.2012
    Φιλε μου Stasko,αυτα που γινονται στις επιθεσεις ειναι οντως θλιβερα για τους επιτιθεμενους.Αλλα,εκ πειρας,ο αλλος ακομα και με 8.000 στρατιωτες(τιποτα)μπορει να ξεκανει οσο στρατο και να στειλεις και,κακα τα ψεματα, ο αμυνομενος επιβαλλεται να εχει πλεονεκτικοτερη θεση απο τον επιτιθεμενο,αφου κινδυνευει να καταστραφει.
    Winston Churchill

Καβαλάρης. Κ΄2
    Kavalaris
    WWW1
    επεξεργάστηκε 29.12.2012
    Ομως,ενα ακομα προβλημα ειναι οτι αν θες να μετακονισεις,ΔΕΝ προλαβαινεις!Δηλαδη,εγω σημερα ηταν να μετακομισω...Δεν προκαμα ο καημενος,το (....) το συστημα επρεπε να βγαλει εκει περα το καστρου του καινουριου!Δεν μπορουσε να το βγαλει καπου αλλου στον κενο χαρτη του Κοσμου Ελλαδα 1 !Ποια η εννοια της μετακομησης αμα δεν εχεις χρονο;;;Γιατι μεσα στο απεραντο κενο να βγει ο παιχτης στα χαλασματα;;;
    Winston Churchill

Καβαλάρης. Κ΄2
    Kavalaris
    WWW1
    επεξεργάστηκε 29.12.2012
    Επισης,μπορει να μου πει καποιος ποσες ωρες ειναι 1,5 ημερες;Να ξερω να μπω οτι ωρα ειναι να προλαβω τουλαχιστον.
    Winston Churchill

Καβαλάρης. Κ΄2
    Kavalaris
    WWW1
  • StaskoStasko Αναρτήσεις: 67
    επεξεργάστηκε 29.12.2012
    Καβαλαρης έγραψε: »
    Φιλε μου Stasko,αυτα που γινονται στις επιθεσεις ειναι οντως θλιβερα για τους επιτιθεμενους.Αλλα,εκ πειρας,ο αλλος ακομα και με 8.000 στρατιωτες(τιποτα)μπορει να ξεκανει οσο στρατο και να στειλεις και,κακα τα ψεματα, ο αμυνομενος επιβαλλεται να εχει πλεονεκτικοτερη θεση απο τον επιτιθεμενο,αφου κινδυνευει να καταστραφει.

Προφανώς επειδή είσαι "εμπειροάπειρος" κατάφερες να συμφωνήσεις και να διαφωνήσεις μαζί...
    Πρώτα απόλα στην υππγραφή μου γράφει οτι θέλω σχόλια και απαντήσεις μόνο απο πραγματικά έμπειρα άτομα και όχι φορουμιακούς μαιντανούς που παπαγαλίζουν δεξιά αριστερά 5 χαζομάρες που άκουσαν απο κάποιους που όντως ξέρουν...

Παρόλη όμως την διαθεσή μου να μην απαντώ σε τέτοιους τύπους σα και σένα, θα κάνω την εξαίρεση και θα σου πω πως ΝΑΙ .. ο αμυνόμενος πρέπει να έχει ένα πλεονέκτημα αλλα αυτό να μην ξεπερνάει το 55% σε σχχέση με τον επιτιθέμενο.
    Και πως το περνάς αυτό στο παιχνίδι? Ένας τρόπος είναι με το ηθικό των μονάδων που τώρα απουσιάζει απο το παιχνίδι.. Αυτοι που έχουνε πραγματική εμπειρία απο τα παιχνλιδια αυτά θα καταλάβουνε τι λέω πόσο μάλον ακόμη καλυτερα αν τα διαβάσουνε αυτοί που πρέπει ...
    επεξεργάστηκε 29.12.2012
    Πρωτον, μην χρησημοποιεις χαρακτηρισμους που δεν χρειαζονται.Ιδεες απο αλλα παιχνιδια σαν και αυτο δεν εχω,αλλα θα ηθελα να γνωριζω το πως ακριβως εσυ εννοεις το πλεονεκτημα,διοτι μπορει να σε παρεξηγησα.Επιπλεον,εγω δεν ειπα οτι καλα κανει ο αμυνομενος και εχει τοσο μεγαλο πλεονεκτημα...ενω στην αρχη ανεφερα και τη λεξη 'θλιβερα'.Αυτο οντως μπορει καποιος να το εκμαιευσει οπως εσυ,γι'αυτο θα σε παρακαλουσα να επικοινωνεις μαζι μου για να σου διευκρινιζω τι εννοω αλλη φορα απο τη στιγμη που θεσ να σχολιασεις.
    Winston Churchill

Καβαλάρης. Κ΄2
    Kavalaris
    WWW1
  • koukikouki Αναρτήσεις: 124
    επεξεργάστηκε 29.12.2012
    Stasko έγραψε: »
    ΝΑΙ .. ο αμυνόμενος πρέπει να έχει ένα πλεονέκτημα αλλα αυτό να μην ξεπερνάει το 55% σε σχέση με τον επιτιθέμενο.
    Και πως το περνάς αυτό στο παιχνίδι? Ένας τρόπος είναι με το ηθικό των μονάδων που τώρα απουσιάζει απο το παιχνίδι..[/B][/COLOR][/FONT]

Προσπαθω να καταλαβω τι ακριβως εννοεις... αν ειναι αυτο που φανταζομαι, τοτε, αν μπει ηθικο στις μοναδες, θα πρεπει να αλλαξει και ο τροπος μαχης, και οχι, δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι αυτο... να περιμενω 1-2-3 λεπτα-ωρες-μερες , να τελειωσει μια μαχη.

Υποτηθεται πως στο παιχνιδι κερδιζει ο υσχιρος, αυτος που κανει επιθεσεις και επιβιωνει.. και φτανουμε σε ενα σημειο ομως που δεν εχουμε στοχους πλεον, και βαραμε... μυγες.. ή περιμενουμε να μας βαρεσει κανας μικροτερος που κυνηγαει τιμη...

Ενας τροπος για να σταματησει αυτο το πραγμα, να ψαχνουμε στοχους και να μην βρισκουμε, ειναι να αλλαξει ο τροπος που αποκταμε τιμη... δλδ.. οχι με βαση την τιμη που εχει ο άλλος, αλλά με βαση το επιπεδο του... ετσι ολοι θα εχουν στοχους και ακομα και οι πιο μεγαλοι παικτες θα εχουν σκοπο να παιξουν...

Οσο για την αμυνα που οπως λες καλο θα ηταν να υπαρχει ενα μικρο πλεονεκτιμα...
    Θα πρεπει να αλλαξουν οι τιμες στις μοναδες αμυνας και αυξηθουν λιγο παραπανω ωστε να υπαρχουν μεγαλητερες πιθανοτητες μειωσης ζημιων απο παρατεταγμενους μαχητες και μαχητες συμπλοκης
    επεξεργάστηκε 29.12.2012
    Ωραια αυτα,αλλα το ηθικο πρεπει να μπει μεσα στα διακοσμιτικα γιατι αμ χρειαζονται καινουρια κτηρια θα εχουμε ριζικες αλλαγες.Επισης αμα αυτα μπουν θα χρειαζονται ,αναφιβολα, ρουμπινια.Οσον αφορα αυτο με τους
    στοχους ειναι πολυ δυσκολο και αυτο...
    Winston Churchill

Καβαλάρης. Κ΄2
    Kavalaris
    WWW1
  • ΣωκρατηςΜπιτζηςΣωκρατηςΜπιτζης Αναρτήσεις: 358
    επεξεργάστηκε 29.12.2012
    afaneros έγραψε: »
    Σαν μέλος και εγώ του παιχνιδιού και του φόρουμ μάζεψα ,ιδέες από όλα τα παιδιά για πράγματα που πρέπει να διορθωθούν σε αυτό το game .Θα ζητήσω ιδιαίτερη προσοχή από τα άτομα που διαχειρίζονται τον server.

1.διόρθωση τον προβλημάτων του chat,mail όπως το ο,τι τρώει λέξεις,δεν κάνει αντιγραφή και επικόλληση με το δεξί κλικ (με ctrl+c κάνει) ,δεν κλείνει με το esc , δεν κατεβαίνει η μπάρα όταν τα επιλέγεις με τον κέρσορα,δεν γίνεται προώθηση μηνυμάτων ,να διορθωθεί το πρόβλημα με το λεξιλόγιο δεν αφήνει αγγλικές ύβρις αλλά αφήνει ελληνικές.

2.Μείωση τον τιμών τον ρουμπινιών, ελαχιστοποίηση τον αγορών με ρουμπίνια γιατί δεν είναι φυσιολογικό να παίρνεις κτήρια μόνο με ρουμπίνια ,αδικείς έτσι αυτούς που δεν βάζουν και ξενερώνουν από το παιχνίδι , και κακά τα ψέματα χάνετε πελάτες.

3.Θέματα άμεσα με το παιχνίδι που πρέπει να αλλάξουν είναι το γεγονός πως οι συμμαχίες για αύξηση μελών ζητάνε πολλά που μόνο αν πληρώνεις εκπληρώνονται , να
    γίνεται να προωθήσεις αναφορές σε όλες ( γίνονται παρεξηγήσεις με άλλες συμμαχίες)
    να γίνεται να στέλνεις υποστήριξη σε όλους.να υπάρχει κάποιο όριο στο να βαράει κάποιος έναν μικρότερο με τεράστειες διαφορές και το αντίθετο(με βάρεσε στο οχυρό ένας μικρός και εγώ δεν μπορούσα να τον βαρέσω γιατί θα πήγαινα -100 τιμή ενώ αυτός μου τσέπωσε 300 τιμή)

4.Να υπάρχει γρηγορότερη και καλύτερη κάλυψη τον απαντήσεων στο φόρουμ. να φτιάξετε έναν μετρητή αποστάσεων όπως τα άλλα παιχνίδια στρατηγικής ωστέ να συγχρονιστεί η συμμαχία μας στις επιθέσεις , βαρέθηκα το κουμπιουτεράκι.

5.να εκμεταλευτείτε τα έσοδα που πήρατε ως τώρα για αξιοποίηση στο παιχνίδι και ανάπτυξη ειδάλλως δεν θα προσελκύσετε κόσμο ,μόνο με τις διαφημίσεις.

6.να μην δείνετε στρατό για την τιμή στους πρώτους(λέγατε οτι θα μπεί σε εφαρμογή αυτό σε λίγο).... ειδάλλως δεν υπάρχει νόημα να παίζουν οι μικροί , έχω σιχαθεί να βλέπω ερείπια γύρω μου , και δεν έχω ποιον να βαρέξω.

7.να αφαιρέσετε τα ρούμπινια που ζητάει για αλλάγη ονόματος και κάτι άλλα γελία θέματα που είναι για να παίρνετε λεφτά.έλεος δηλαδή μέχρι και για να αγοράσεις μια αλλάγη μιας απόχρωσης στην σημαία πρέπει να πληρώσεις. γιατί και να μην θές μόνο από τις αποστολές με 50 , 15 , 20 και τέτοια που πέρνω εγώ στο 29 τίποτα δεν κάνεις , τι να πούνε οι υπόλοιποι.

8.γιατί έχετε φόρους μέχρι 6 ώρες ... :S έχετε κτήρια μέχρι 30 ώρες και φόρους 6?? βλέπω παιδάκια 12 χρονών να σηκώνονται 3 η ώρα τα μεσάνυχτα , δηλαδή έλεος

9.να βγάλετε το χρονικό όριο που έχει όταν στέλνεις βοήθειες , να τα πάρει πίσω ο καθένας ότι ώρα επιθυμήσει

10.να προσπαθήσετε να διορθώσετε τα προβλήματα που αναφέρουν τα παιδιά για lag και bugs μιας που είναι flash game και νέο.

Έχω πολλά να πω ακόμα αλλά όλα με την σειρά τους , αυτό το κάνω επειδή μου αρέσει το παιχνίδι , ούτε από προσωπική απογοήτευση , ούτε επειδή έχω κάποιο άχτι στους διμιουργούς. ΕΛΠΙΖΩ ΑΥΤΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΗΧΗΣΗ ΣΕ ΠΟΙΟ ΥΨΗΛΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΔΡΑΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ (ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΑΘΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ Ή ΜΠΟΡΕΊΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΊΝΕΤΕ ΑΚΌΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΙΔΕΕΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΛΕΠΤΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΘΕΜΑ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ :!:

Εχω μια ιδεα.Οραιο θα ηταν αν για καθε χωρα αναλογα με το τι ωρα νυχτωνει αντι για φοτιζομενο και πρασηνο τοπιο να υπαρχει ενα νυχτιατικο τοπιο.Επιδη ομως αυτο θελει πολλυ δουλεια αμα μπορουν οι ανοτεροι να το κανουν καλο θα ηταν να γινει.
    safe_image.php?d=AQCZLZWxJDLfSgA4&w=155&h=114&url=http%3A%2F%2Fi4.ytimg.com%2Fvi%2FK3r0FkBp07A%2Fmqdefault.jpg%3Ffeature%3Dog
    Never give up.
    Go out and figth till you survive.Show them that you are the one.You can do this.
    Fight for your life.
    Fight for your free.
    And be proud to be you.
    Βecause, that being a good soldier comes down to one thing, to one single question:
    What are you prepared to sacrifice?

Σχολιάστε

Έντονη γραφήΠλάγια γραφήΔιαγραφήOrdered listΜη ταξινομημένη λίστα
Χαρακτήρες Emoji
Εικόνα
Στοίχιση αριστεράΣτοίχιση στο κέντροΣτοίχιση δεξιάΕναλλαγή προβολής HTMLΕναλλαγή πλήρους σελίδαςΕναλλαγή φωτισμού
τοποθέτησε την εικόνα/αρχείο