Αρχική Goodgame Empire - Περι του παιχνιδιού Ερωτήσεις πάνω στο παιχνίδι Συμβουλές και κόλπα

Οδηγίες για πρώτη φορά σε γεγονός..

manos1995 (GR1)manos1995 (GR1) Αναρτήσεις: 2,183
επεξεργάστηκε 18.08.2015 σε Συμβουλές και κόλπα
Πρώτα απο όλα, να επισημάνω ότι μιλάω για τα εξής τρία γεγονότα :

α) Βασιλιάς των Αγκαθιών
β) Ακτή της λεπίδας
γ) Ο Κάτω Κόσμος

Οδηγίες για το πώς να καταφέρετε να βγάλετε ένα γεγονός , αλλά και να πάρετε τον εξοπλισμό που σας δίνει ( ΧΩΡΙΣ ΡΟΥΜΠΙΝΙΑ ):

Α) πρώτα από όλα, πρωτού ξεκινήσει ένα γεγονός, σιγουρευτείτε ότι έχετε πολλές ξύλινες ασπίδες, σκάλες, αλλά και πόρους...

Β) εισέλθετε στο γεγονός..

Γ) Αφού εισέλθετε, τότε ξεκινήστε να φτιάχνετε σκηνές και να κάνετε τις αποστολές που σας λέει έτσι ώστε να πάρετε πόρους αλλά και στρατό για να συνεχίσετε την πορεία σας στο γεγονός...Βαρόντας τον πρώτο πύργο, παίρνετε 10 βασιλικούς και ξεκλειδώνετε τα 3 χωριά επιπέδου 1.....Έπειτα, βαρέστε και τον δεύτερο πύργο με τον στρατό που σας δόθηκε...

Δ) Αφού λοιπόν βαρέσατε τους πύργους, τοτε ξεκινήστε τις επιθέσεις στα χωριά επιπέδου 1 (ΟΧΙ 2 ) έτσι ώστε να παίρνετε τους πόρους για να φτιάξετε τις απαραίτητες σκηνες..κάθε χωριό επιπέδου 1 , μπορεί να σας δώσει μέχρι και 444 απο καθε πορο...444χ3=1.332- μέχρι τόσους πόρους μπορεί να σας δώσει (όχι παραπανω)

:!: ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΙΑΖΕΣΤΕ - όλα στην ώρα τους εφόσον ο χρόνος που σας δίνει το γεγονός, είναι αρκετος...

Ε) Μην σταματάτε να βαράτε τα χωριά και να στέλνετε πόρους, αλλά και στρατό......Στην πορεία, βαράτε κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα έναν πύργο..

όταν καταφέρετε και φτάσετε 200-250 πληθυσμό και 170%+ ηθικό, τότε ήρθε η ώρα για να ξεκινήσετε τον δρόμο προς το τελικό κάστρο....θυμηθείτε να χρησιμοποιήσετε τους λαγούς στο πρώτο κύμα και μετά βάλτε τον κύριο στρατό με εργαλεία.....αποφύγετε τα πλευρά που έχουν 200% προστασία στους αμυνόμενους εμβέλειας...

Ζ) Αφού ρίξετε και το τελικό κάστρο και έχετε πάρει το διακοσμητικό, τότε ήρθε η ώρα για να πάρετε τον εξοπλισμό....Εάν θέλετε να πάρετε τον εξοπλισμό, να βαράτε τα χωρια πόρων επιπέδου 7 που δίνουν 120-129 φυλαχτα/πέρλες/πέτρες ρούνων...έτσι, εάν βαράτε 4 χωριά πόρων επιπέδου 7 την ημέρα , είσαστε μια χαρά μιας που θα παίρνετε σύνολο 450+ φυλαχτα κάθε μέρα....νομίζω ότι για να μπορέσετε να τα ξαναβαρέσετε, πρέπει να περάσουν 8 ώρες (δεν θυμάμαι καλα)....έτσι, θα έχετε μαζέψει αρκετά/ες φυλαχτα/πέρλες/πέτρες ρούνων για να μπορέσετε να πάρετε τον εξοπλισμό...

Για εξοπλισμό, θα σας συνιστούσα να παίρνατε το σετ του διοικητή απο τα αγκάθια και το φυλαχτό από τις λεπίδες έτσι ώστε όταν τα αναβαθμίσετε αρκετά, να πάρετε έναν καλό 90αρη διοικητή με πολύ καλά μπονους.....

Συμπληρώσεις:

Επίσης μην ξεχνάτε πως ακόμα και αν δε συμπληρώσετε τα απαραίτητα φυλακτά για κάποιο αντικείμενο ή διακοσμητικό, αυτά κρατιούνται και για το επόμενο γεγονός, οπότε μπορείτε να το συμπληρώσετε τότε.

Τα αντικείμενα από τα γεγονότα μπορείς να τα πάρεις όσες φορές θέλεις ανα γεγονός..Δηλαδή αφού τα πάρεις την πρώτη φορά, μέχρι να τελιώσει το γεγονός δεν θα έχεις την δυνατότητα να τα ξανα πάρεις αλλά θα μπορείς να το κάνεις όταν ξανα αρχίσει το ίδιο γεγονός

Επισης μονο οι πυργοι εχουν στο πρωτο κυμα εργαλεια.... τα χωρια,κρυσφηγετα,καραβακια κλπ εχουν σε ολα τα κυματα εργαλεια

Αποφύγετε να πάρετε τον εξοπλισμό του Κάτω Κόσμου, μιας και έιναι κυριολεκτικά άχρηστος...

Ελπίζω να σας βοήθησα αρκετά :)

Τέλος, θα ήθελα να ευχαριστήσω τους : LEON1, EmperorG, Ιππολύτη, LegendaryOrfus και Enchantress που με βοήθησαν να συμπληρώσω τα απαραίτητα στοιχεία για τον οδηγό....
Post edited by manos1995 (GR1) on
[SIGPIC][/SIGPIC]

Aπαγορεύονται τα greeklish!

Απαγορεύονται τα greeklish

Ελλάδα 1
Συμμαχία: Barbarossa
επίπεδο : 70
όνομα : manos1995
τίτλος: Πρίγκιπας
«13

Σχόλια

• GeorgeFra2002GeorgeFra2002 Αναρτήσεις: 393
    επεξεργάστηκε 03.12.2014
    Χρήσιμο αλλά θα μπορούσες να μου πεις πότε μπαίνεις σε αυτά τα γεγονότα;

Δηλαδή:
    α) Βασιλιάς των Αγκαθιών
    β) Ακτή της λεπίδας
    γ) Ο Κάτω Κόσμος
  • jonypepony (GR1)jonypepony (GR1) Αναρτήσεις: 383
    επεξεργάστηκε 03.12.2014
    Γιατί σβήστηκε το μνμ μου;μάλλον για κεφάλαιο οπότε

Μπράβο πόλη καλό
    jonypepony @ GR 1
  • billy-bo (GR1)billy-bo (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 1,979
    επεξεργάστηκε 03.12.2014
    GeorgeFra2002 έγραψε: »
    Χρήσιμο αλλά θα μπορούσες να μου πεις πότε μπαίνεις σε αυτά τα γεγονότα;

Δηλαδή:
    α) Βασιλιάς των Αγκαθιών
    β) Ακτή της λεπίδας
    γ) Ο Κάτω Κόσμος

30 lvl +
    Si vis pacem para bellum
    Αν επιθυμείς ειρήνη, προετοίμαζε πόλεμο.
  • EnchantressEnchantress Αναρτήσεις: 2,845
    επεξεργάστηκε 03.12.2014
    jonypepony έγραψε: »
    Γιατί σβήστηκε το μνμ μου;μάλλον για κεφάλαιο οπότε

Μπράβο πόλη καλό

Δεν έχει σβηστεί κανένα μήνυμά σου από το θέμα....

Manos1995 ευχαριστώ για την αναφορά και χαίρομαι που βοήθησα :)
    Πολύ ωραία πρωτοβουλία :)
  • ΝΙΚΟΣ.2ΝΙΚΟΣ.2 Αναρτήσεις: 47
    επεξεργάστηκε 03.12.2014
    εμενα,μολις νικησα τον πρωτο πυργο, δεν μου εδωσε τιποτα. θα επρεπε να περιμενω την αποστολη;:?:
    knight_zpsf1116419.jpg
    επεξεργάστηκε 03.12.2014
    billy-bo έγραψε: »
    30 lvl +

Θα μπορούσες όμως να μου πεις εσύ ή κάποιος έμπειρος πιο συγκεκτριμέν, το επίπεδο δηλαδή;
  • EmperorG (GR1)EmperorG (GR1) Αναρτήσεις: 1,634
    επεξεργάστηκε 03.12.2014
    Ευχαριστώ Μάνο που με ανέφερες. Πολύ χρήσιμος οδηγός και σίγουρα βοηθάει πολύ.

Επίσης μην ξεχνάτε πως ακόμα και αν δε συμπληρώσετε τα απαραίτητα φυλακτά για κάποιο αντικείμενο ή διακοσμητικό, αυτά κρατιούνται και για το επόμενο γεγονός, οπότε μπορείτε να το συμπληρώσετε τότε.

GeorgeFra2002, μπορείς να μπεις εφόσον είσαι πάνω από 30 επίπεδο. Με δεδομένο ότι τα φυλακτά κρατιούνται, μπορείς να μπεις δοκιμαστικά την πρώτη φορά και αν δεν καταφέρεις πολλά πράγματα, κρατάς τα φυλακτά που μάζεψες και μπαίνεις άλλη φορά που θα έχεις δυναμώσει.
    Παίζω μόνος μου, χωριά πόρων δεν έχω, επιθετικά στρατολογώ πιο αργά και από την καθυστέρηση λόγω προστασίας, αλλά αυτό το έκανα 7 ώρες μετά την πτώση της πρωτεύουσάς μας στο Μπέριμοντ του Οκτωβρίου 2014: http://prntscr.com/4teyxx

EmperorG @ GR 1
    επεξεργάστηκε 03.12.2014
    EmperorG έγραψε: »
    GeorgeFra2002, μπορείς να μπεις εφόσον είσαι πάνω από 30 επίπεδο. Με δεδομένο ότι τα φυλακτά κρατιούνται, μπορείς να μπεις δοκιμαστικά την πρώτη φορά και αν δεν καταφέρεις πολλά πράγματα, κρατάς τα φυλακτά που μάζεψες και μπαίνεις άλλη φορά που θα έχεις δυναμώσει.

Ευχαριστώ, EmperorG. Η προσπάθεια μετράει πάντα. Βέβαια με την πρώτη φορά δεν θα καταφέρω και πολλά. Αυτό είναι σίγουρο αλλά ο κόπος αξίζει και οι στρατιώτες είναι χρήσιμοι. Φοβάμαι μόνο μην κάνουν κανένα Refresh και τα χάσουμε όλα.
  • jonypepony (GR1)jonypepony (GR1) Αναρτήσεις: 383
    επεξεργάστηκε 03.12.2014
    Ευχαριστώ, EmperorG. Η προσπάθεια μετράει πάντα. Βέβαια με την πρώτη φορά δεν θα καταφέρω και πολλά. Αυτό είναι σίγουρο αλλά ο κόπος αξίζει και οι στρατιώτες είναι χρήσιμοι. Φοβάμαι μόνο μην κάνουν κανένα Refresh και τα χάσουμε όλα.

Εγω το εύχομαι .τωρα που μπήκα κάντε το. Να πάρω κανένα διακοσμητικο
    jonypepony @ GR 1
  • EnchantressEnchantress Αναρτήσεις: 2,845
    επεξεργάστηκε 03.12.2014

Ίσα ίσα που θα σε βοηθήσει ώστε να είσαι καλύτερα προετοιμασμένος για την επόμενη φορά :)
    Ελπίζω ότι τέτοιο bug δε θα επαναληφθεί :)
    107.gif 13.6K
    επεξεργάστηκε 03.12.2014
    jonypepony έγραψε: »
    Εγω το εύχομαι .τωρα που μπήκα κάντε το. Να πάρω κανένα διακοσμητικο

Aπό τις αποζημιώσεις;
  • manos1995 (GR1)manos1995 (GR1) Αναρτήσεις: 2,183
    επεξεργάστηκε 03.12.2014
    Ευχαριστώ για τις θετικές γνώμες σας σχετικά με τον οδηγό....

EmperorG, πρόσθεσα αυτό που ανέφερες για τα φυλαχτά....ευχαριστώ για την υπενθύμιση :)

Εάν μου ξέφυγε κάτι σημαντικό που εντόπισε το μάτι σας, παρακαλώ να με ενημερώσετε εδώ έτσι ώστε να το προσθέσω στον οδηγό ..
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Ελλάδα 1
  • dimi78 (GR1)dimi78 (GR1) Αναρτήσεις: 44
    επεξεργάστηκε 03.12.2014
    Μπράβο Μάνο και στα άλλα παιδιά που βοήθησαν για αυτό!Θα βοηθήσει πολλά παιδιά που δεν το προσπαθούν γιατί το βλέπουν και τους φαίνεται πολύ δύσκολο και δεν το προσπαθούν καν!
    Νομίζω το πιο σημαντικό είναι αυτό που έγραψες να μην βιάζονται!
    dimi78 @ GR 1
    επεξεργάστηκε 04.12.2014
    dimi78 έγραψε: »
    Μπράβο Μάνο και στα άλλα παιδιά που βοήθησαν για αυτό!Θα βοηθήσει πολλά παιδιά που δεν το προσπαθούν γιατί το βλέπουν και τους φαίνεται πολύ δύσκολο και δεν το προσπαθούν καν!
    Νομίζω το πιο σημαντικό είναι αυτό που έγραψες να μην βιάζονται!

ευχαριστω φιλε μου....πολλοι νομιζουν οτι δεν γινεται να βγαλεις γεγονος χωρις ρουμπινια...γι'αυτον τον λογο το εφτιαξα το θεμα..για να τους διαψευσω και να οθησω τα μικρα σχετικα λεβελ να ξεκινησουν να ασχολουντε με τα γεγονοτα, μιας και μπορουν να προσφερουν πολλα....
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Ελλάδα 1
  • Ιππολύτη (GR1)Ιππολύτη (GR1) Αναρτήσεις: 922
    επεξεργάστηκε 06.12.2014
    Μανο εξαιρετικη πρωτοβουλια κι ευχαριστω για την αναφορα :)
    Σημαντικο ειναι οτι τα αντικειμενα των γεγονοτων μπορεις να τα ξαναπαρεις οσες φορες βγει το γεγονος. (δεν αφορα την πρωτη φορα αλλα πιστευω πως ειναι πολυ σημαντικο μιας και ειδικα το σετ απο τη Λεπιδα ειναι πολυ χρησιμο)
    Επισης πρεπει να διευκρινιστει οτι μονο οι πυργοι εχουν στο πρωτο κυμα εργαλεια.... τα χωρια,κρυσφηγετα,καραβακια κλπ εχουν σε ολα τα κυματα εργαλεια :)
    angel_signature_by_rreplica-d4qhveo.jpg
  • pablito2pablito2 Αναρτήσεις: 131
    επεξεργάστηκε 06.12.2014
    μπραβο μανο...εδωσες χρησιμες πληροφοριες οι οποιες ειναι πολυ χρησιμες για αυτους που δεν εχουν ξαναμπει ή περασει αυτατα γεγονοτα...:)

Barbarossa...Σ'αγαπω...pablito gr1
    pablito @ GR 1
    επεξεργάστηκε 28.12.2014
    Ιππολύτη έγραψε: »
    Μανο εξαιρετικη πρωτοβουλια κι ευχαριστω για την αναφορα :)
    Σημαντικο ειναι οτι τα αντικειμενα των γεγονοτων μπορεις να τα ξαναπαρεις οσες φορες βγει το γεγονος. (δεν αφορα την πρωτη φορα αλλα πιστευω πως ειναι πολυ σημαντικο μιας και ειδικα το σετ απο τη Λεπιδα ειναι πολυ χρησιμο)
    Επισης πρεπει να διευκρινιστει οτι μονο οι πυργοι εχουν στο πρωτο κυμα εργαλεια.... τα χωρια,κρυσφηγετα,καραβακια κλπ εχουν σε ολα τα κυματα εργαλεια :)

Τωρα το ειδα το μηνυμα, αν και αργα, αλλα προσθεσα αυτο που λες σχετικα με τα εργαλεια στους πυργους και τα αντικειμενα...

Ευχαριστω Ιππολυτη..:)
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Ελλάδα 1
  • Maimouth (GR1)Maimouth (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 31
    επεξεργάστηκε 29.12.2014
    Επιπεδο 7 βαρατε παντα τα ακριανα και οχι τα 2 κεντρικα.
    επιπεδο 5 εχει 3 κυματα εργαλεια.
    αρα σε παιρνει για κοροιδα.
    επιπεδο 8 βαρατε με ανδρικελα .
    Maimouth @ GR 1
  • alexTHEBEST (GR1)alexTHEBEST (GR1) Αναρτήσεις: 1,618
    επεξεργάστηκε 14.03.2015
    manos1995 έγραψε: »
    ευχαριστω φιλε μου....πολλοι νομιζουν οτι δεν γινεται να βγαλεις γεγονος χωρις ρουμπινια...γι'αυτον τον λογο το εφτιαξα το θεμα..για να τους διαψευσω και να οθησω τα μικρα σχετικα λεβελ να ξεκινησουν να ασχολουντε με τα γεγονοτα, μιας και μπορουν να προσφερουν πολλα....

φιλε ξεχασες να πεις οτι αν εχεις εστω και λιγα ρουμπινια μπορεις να παρεις τα ειδικα εργαλεια πο προσθετουν συν 30 κοντινη η συν 30 εμβελεια αναλογως πιο απο τα δυο θες
    Αγαπημενο τραγουδι John Legend,All of me
    Αγαπημενη σειρα Greys Anatomy
    Αγαπημενη περιοχη.κορινθια ολη!
    Χαρακτηρας https://www.youtube.com/watch?v=tXDA5Lu0w-M

Ονομα alexTHEBEST
    Επιπεδο 70
    Θρυλικο επιπεδο 87
    Βασιλιας alextTHEBEST ο Εκδικητικος
    Συμμαχια ΟΙ Βάραγγοι
    Πρωην συμμαχια Ε.Λ.Λ.Α.Σ
    Ρεκορ δοξας 137Κ
    Ττιλος τολμης alexTHEBEST ο Πλιατσικολογος!
    Ρεκορ τολμης 3210
    Μεγιστος τιτλος δοξας ο Αφοβος

Sign In to comment.