Domů Otázky k Empire Návody

Potřebujeme nové moderátory!


ModerátorNeustále hledáme nové talenty do našeho týmu. A tím myslíme vás! Pokud si myslíte, že nám můžete pomáhat s organizací a informováním komunity a při tom všechny bavit, tak se přihlaste. Potřebujeme pomoci s fórem, zákulisním děním u oznámení, na Discordu i s našimi dalšími účty na sociálních sítích.


Pokud vás to zaujalo, klikněte ZDE


Pro nováčky: Základy hry a na co si dát pozor

Leafeon (CZ1)Leafeon (CZ1) CZ1 Komentářů: 2,775
upraveno 02.05.2019 v Návody
Zdravím,
S ohledem na diskuze poslední doby i vlastní zkušenost je zřejmé, že hra nabízí pro nezkušené hráče řadu nástrah a nejasností. Rád bych zde tedy uvedl alespoň základní přehled na co si dávat pozor.

Základní postup hrou

V podstatě celá úkolová řada funguje jen s kosmetickými úpravami od začátku hry, která se ale za tu dobu zcela zásadně změnila, což znamená, že spíše než k úspěšné herní kariéře vás teď úkoly vedou ke stavbě budov, které vůbec nepotřebujete a problémům s jinými hráči. Takže pokud vám nevadí přijít o pár stovek XP, na úkoly se vykašlete. Základní rady pro slušný postup jsou asi takovéto:
 • Jezděte barony, později věže na světech, je to otrava, ale když je o nějakých pár levelů zvednete, je z nich mnohem více surovin i zlata než z jakýchkoliv budov. Kromě toho z nich padá vybavení, které sice později vyměníte za červené sety, ale do začátku určitě pomůže.
 • Zaměřte se na produkci jídla. Ať už vás baví jezdit akce nebo si raději vyjedete na hráče, budete potřebovat hromady vojska a někdo ho bude muset živit.
 • Stavte pekárny. Je to drahá sranda, ale hodně pomůže, minimálně level 4 by měla být nejvyšší priorita. Pokud se vám nechce dávat do hry peníze, nemusí být na škodu nejprve zvednout stáje na písku a ohni, pomůže vám to častěji stíhat pevnosti a draky, ze kterých padá poměrně dost rubínů. 
 • Doporučuje se stavět všude strážní věže. Není to vyloženě nutnost pro hru, ale pokud vám pak někdo vymlátí útok, protože jste příchozí trubku viděli jen půl minuty, tak se nedivte. 
 • Naopak se vyhýbejte stavbě příbytků, příjem z daní je oproti tomu, co dovezete z věží, naprosto zanedbatelný a dost vám to ubírá veřejný pořádek. Pro potřeby denních úkolů se doporučuje postavit vždy pár příbytků na ostrovech, pokud tam aktivně nejezdíte.
Dodatek: Studna přání - Je naprosto k ničemu. V současnosti není žádný způsob jak mince štěstí získat.

Nesnažte se mít hned vlastní alianci. Ono to zní lákavě, ale vemte si, že na začátku hry budete mít co dělat s vlastním hradem a měli byste řešit X dalších hráčů, kteří na tom pravděpodobně budou ještě hůř než vy. Ideálně si zkuste pro začátek najít školku nějaké silnější aliance. Pravděpodobně tam narazíte na zkušenější hráče, kteří vám budou schopní s hrou poradit a budete pod ochranou hlavní aliance (pokud nebudete dělat prasárny).

Hráčský kodex

Ať už se vám to líbí nebo ne, na CZ i SK serveru (netuším, jak na ostatních) existují určitá pravidla, na kterých se dohodla větší část samotných hráčů. Tato pravidla nijak nesouvisí s těmi oficiálnímu, provozovatel hry jejich porušení nijak neřeší, nicméně se nemůžete divit, když tím způsobíte více či méně závažnou válku s jinou aliancí. Pravidla bývají i blíže upravena popisem aliance (zejména noční klid), takže čtěte, ale obecně se obvykle dodržuje následující:
 • Útočit vždy jen 1 na 1 (počet útoků není v zásadě omezen, ale na jednoho hráče jede vždy jen jeden hráč)
 • Útočit na hráče maximálně o 10 levelů menší než vy (platí pro levely normální, nikoliv legendy)
 • Neútočit na hořící hrady (za hořící hrad se obvykle nepovažuje takový, kde hoří méně než 5 budov nebo kde je zřejmé, že ho hráč nechává hořet záměrně)
 • Nekrást majetky (vesnice, monumenty, laboratoře, ostrovy, věže, základny, města a metropole, ale tam stejně nemáte šanci)
 • Neútočit na krátkou vzdálenost. Tady je trochu sporné, co se bere jako krátká vzdálenost, pokud chcete mít jistotu, jezděte na hráče, co jsou alespoň 100 polí od hradu, ze kterého jedete.
 • Neútočit na hráče na ostrovech.

Bonusy a procenta

Ve hře můžete narazit na velkou spoustu různých bonusů na produkci surovin, sílu vojáků, rychlost verbování a mnoho dalších. Co je dost důležité vědět, že téměř všechny procentuální bonusy se počítají ze základu.
To v praxi znamená, že pokud máte například na jídlo jediný bonus 20%, tak se vám reálně produkce zvedne o pětinu. Ovšem pokud k němu přidáte bonus řekněme 30%, pak se vám o 30% nezvedne aktuální produkce, ale opět produkce základní. Tedy nová produkce nevychází 156% (100*1,3*1,2), ale 150% (100*(1+0,2+0,3)), to samozřejmě znamená, že čím více bonusů už máte, tím se vliv každého dalšího zdá menší. 
Existují i výjimky, tou nejpodstatnější je veřejný pořádek, který se s ostatními bonusy na produkci násobí a je proto jednou z nejdůležitějších věcí, na které byste při budování hradu měli brát ohled. 

A teď k procentům v boji. U bonusů, které něco zvyšují, platí výše popsané-vše jde ze základu. Ovšem na druhé straně také máme bonusy, které sílu vojáků, ochranu hradeb a podobně snižují a ty je potřeba od těch zvyšujících bonusů odečíst. Tedy pokud dáte do útoku tolik štítů, abyste vynulovali 100% dálky, s největší pravděpodobností to bude málo, obránci stále zůstane síla, která odpovídá bonusu kastelána a obranných prostředků. V praxi tak na úplné vynulování obránců na dálku potřebujete vynulovat někdy i přes 500% (to se týká hlavně vyšších legend, kvůli bonusům síně).

Omezení bonusů velitelů

Pokud skládáte velitele z červených setů, což byste měli, pak u mnoha z nich narazíte na omezení bonusů typu "platí proti nehráčským cílům", "platí proti nepřátelstkým hradním pánům" apod. Věnujte jim zvýšenou pozornost, neboť velitel, který je naprosto super proti nomádům, může být při útoku na hráče spíš k smíchu a naopak. 

Automatické nastavení útoku

Po nedávných změnách může být tato vychytávka při správném nastavení užitečná na akce. Ovšem nikdy ji nepoužívejte k útoku na hráče, jedině že byste si byli jistí, že u hry nebude. Automat totiž nepočítá se změnou obrany, nastavuje prostředky podle aktuálního nastavení (pokud máte špionáž, což se tedy taky úplně nedoporučuje), které vám ale trochu schopný obránce zaručeně změní a ty výsledky jsou pak opravdu tragické. 

Na co si dát pozor v akcích:

 • Cizáci, krkavci(vrány) a měniči jsou považováni za hráčské cíle a fungují na ně příslušné bonusy.
 • Cizáci (asi i krkavci) mohou vzácně změnit obranu.
 • Cizáci a krkavci mají obranné prostředky jen v první vlně.
 • Změna cizáka za jinou měnu než rubíny vám nejprve přidělí nový hrad a k němu teprve přidá bonusové obránce. Na velké cizáky ji tedy nepoužívejte, pravděpodobně si tím spíš pohoršíte.
 • V berimondu nejezděte na tábory hráčů, i když to máte v úkolech. Krom toho, že tím dříve či později někoho naštvete a vrátí vám to na všech světech, se to především z hlediska bodování nevyplatí. Zaměřte se na věže. 

K serveru INT3

Pokud jste se do hry zaregistrovali v nedávné době, nejspíše jste skončili na serveru INT3 (resp. mezinárodní 3). Měli byste vědět, že tento serveru je nastavený poněkud jinak než všechny ostatní. V prvé řadě se zde nevyskytují akce, což znamená více prostoru pro boj s ostatními hráči, ale horší dostupnost prostředků, vybavení a okras. Takže pokud vás boje s hráči nějak moc neberou, doporučuji zaregistrovat se kamkoliv jinam. Server můžete změnit na přihlašovací stránce dole uprostřed, jen bohužel budete začínat zcela od začátku. 

Pokud máte další otázky nebo vás napadá něco užitečného na doplnění, stačí napsat :-)
Post edited by Leafeon (CZ1) on
Tato diskuze je zavřená.