Acasă Romanian Goodgame Big Farm - Jocul Sugestii, laudă, critică

Furt conturi de catre coop armycoop

Buna ziua!

Cei din cooperativa armycoop fura ferme pe banda rulanta de cativa ani incoace. Aseara ne-au mai furat o ferma(ilona) pe care au golit-o de resurse. Este o problema pe care n-ati rezolvat-o in atatia ani de zile. NU SE POATE ASA CEVA! ASTA E LIPSA DE RESPECT, IMPLICARE, ETC.. Este un joc in care se baga bani, reali!.
REZOLVATI PROBLEMA ASTA MAI REPEDE. E BATAIE DE JOC!!!

Comentarii

  • IRISIRIS Guest Postări: 1,305
    Buna seara!
    Regulamentul forumului este foarte explicit pentru situatiile de acet gen:

    Intre Voi

    1. Defaimarea si luarea peste picior

    A. Introducere

    I. Nu este permis sa discutati public despre actiunile si comportamentul necorespunzator al jucatorilor / cooperativelor pe forum, inclusiv acuzarea altor jucatori /  cooperative de comportament necorespunzator , cum ar fi inselaciune, hacking, furturi de cooperative sau alte lucruri similare. Daca ati intampinat un caz de inselaciune, va rugam sa contactati echipa de asistenta sau echipele noastre de forum cu privire la acest aspect, cu dovezi.


    Asadar, moderatorii forumurilor nu sunt abilitati sa rezolve aceste probleme. Doar voi puteti sa scrieti la Support si sa prezentati dovezi. Imi pare foarte rau, dar nu am cum sa va ajut!
    Aici trebuie sa faceti tichet la Support, la in-game-loss:


  • DragosSimona (RO1)DragosSimona (RO1) RO1 Postări: 9
    Buna ziua,

    Ati mai fost instiintati despre aceasta situatie si nu s-a facut nimic. De data asta nu vom mai lasa lucrurile asa. 
  • DragosSimona (RO1)DragosSimona (RO1) RO1 Postări: 9
    Vreti sa spuneti ca nu se stie despre aceasta situatie? Ne acuzati de defaimare? Am discutat cu o parte din liderii cooperativelor si vom discuta si cu restul, cu toata lumea. Am bagat bani in joc si ne acuzati pe noi de DEFAIMARE? Vom apela la toate caile de data aceasta pentru a se face dreptate. Daca in 48 de ore nu vom primi raspuns, vom apela la avocati, juristi si vom ajunge la judecata. Nu-si bate nimeni joc de noi.

    P.S. - Vom lua legatura cu cei de la suport si daca nu vedem rezultate in cel mai scurt timp, nu ne vom lasa pana nu desfiintam, "DEFAIMAM" si discreditam tot ce tine de acest joc.
  • IRISIRIS Guest Postări: 1,305
    editat 04.05.2020
    Buna dimineata!
    Va inteleg ca sunteti suparati, pentru ca si eu, ca jucator, am fost in aceeasi situatie acum 4 ani. Dar de aici si pana la a nu intelege ca ceea ce am citat mai sus este un capitol din regulament (pe care este clar ca nu l-ati citit pentru ca ati creat spam pe forum) si desi v-am spus ca trebuie sa scrieti la Support se pare ca nu ati facut acest lucru pana când ati scris mesajul de mai sus. Eu am explicat nu o data ce poate si ce nu poate sa faca un moderator, dar daca nu ma credeti, uitati aici extrasul din regulament care demonstreaza ca moderatorii nu pot sa va ajute sa va solutionati problema voastra:

    3. Cum postam ceva?

    A. Format
    I.  Inainte de a posta, trebuie sa stii clar ceea ce vrei sa spui si ce mesaj vrei sa transmiti. De exemplu, daca aveti o problema de scris in categoria de bug-uri, nu scrieti doar ca "nu functioneaza", ci explicati ceea ce nu functioneaza oferind cat mai multe detalii. De asemenea, va rugam sa evitati scrierea cu majuscule, evitati utilizare excesiva a scrisului bold ( ingrosat), precum si utilizarea dimensiunilor de font care nu sunt implicite. De asemenea, va mai rugam sa evitati postarea mai multor comentarii aproape in acelasi timp pentru a evita spamarea altor utilizatori cu notificari.

    B. Continut
    I. Forumul este locul potrivit pentru postarea mea? Va rugam sa va intrebati pe voi insiva aceasta intrebare inainte de a posta ceva pe forum. Daca de exemplu ai pierdut ceva in joc, forumul nu e locul potrivit pentru a posta acest lucru. In loc de forum, trebuie sa contactati serviciul de asistenta  si sa le spuneti despre problema. Acest lucru e valabil si pentru rapoarte privind conturi multiple, hartuire, schimbarea adresei de email, etc. De asemenea, daca primiti un mesaj pe adresa voastra de email ca sa contactati serviciul de asistenta, faceti acest lucru, deoarece echipa forumului nu e capabila sa va ajute. Daca sunteti afectati de un bug (defectiune in joc), puteti posta pe forum la categoria corespunzatoare.  

    Va rog sa ma tineti la curent cu raspunsul primit si daca se poate, folosind un ton adecvat. Nu sunt inamicul vreunei echipe si intoteauna am cautat sa ajut pe toata lumea, atat cat s-a putut.
    Va doresc mult succes in demersurile voastre.
    Post edited by IRIS on
  • fl3ryn (RO1)fl3ryn (RO1) RO1 Postări: 64
    buna seara
    are dreptate simona
    nu se face nimic si din ferma visleor au fost furate mai multe conturi care au fost duse acolo
    unele din ele au fost recuperate dar sunt persoane mai in varsta care nu stiu sa faca tichete la suport
    am sa pun aici dovada hotiei de acolo cu contul de care vorbeste ioana
    http://prntscr.com/sawjbl
    in print se vede data de 28-04 2020
    se vad doantiile de pe contul furat din coop ioanei
    se mia vede unele conturi care erau atunci acolo unele din ferma viselor gen katiuka,baba74 si altele
    multe din ele sunt inca acolo
    in printul asta e cum e scos contul afara de catre lidera nu are cum sa zica ca donat un jucator ca apoi sal scoata
    http://prntscr.com/sawl16
    inca o donatie prinsa in urmatorul print cu un cont din veteranii de data asta
    http://prntscr.com/sawm0m
    se vede in primul print cum era bagat contul ala dumitru
    si furturile astea sunt acum recente si norocul meu e ca aveam cont acolo bagat sa vad ce face cu conturile din ferma viselro asa am vazut ce sa intamplat
    am tirmis 2 tichete la suport si nu mi-au raspuns si au trecut cateva zile
    parerea mea e ca cooperativa aia trebuie blocata doar asa cred ca poate descuraja astfel de hoti

  • IRISIRIS Guest Postări: 1,305
    Buna ziua!
    Am tradus cu google translate tot ce ati postat aici (ca sa nu se interpreteze de catre nimeni ca as dori sa influentez eu intr-un sens sau in altul) si întrebarea la care se solicita raspuns este urmatoarea: vreunul dintre conturile despre care ati spus ca a fost dus in armycoop si descarcat acolo a avut parola  cunoscuta de catre alt jucator? adica cum se putea sti parola, ca sa se fure contul? Pana primesc raspuns la aceasta intrebare, traduc si postarea lui fl3ryn care contine si print screen-uri, ca sa se inteleaga mai bine despre ce este vorba.
    Astept clarificari de la voi.
  • Catharsis (RO1)Catharsis (RO1) RO1 Postări: 89
    Bună ziua
    Întrucât acesta e regulamentul forumului  și nu putem rezolva această problemă aici.. vă propun altceva:)
    Să creăm cât mai mulți dintre noi tichete la suport dacă avem dovezi (putem prelua pozele pe care le-au făcut alți colegi în caz contrar) și să le trimitem zilnic :) până va apărea un răspuns..dacă nu primim răspuns într-o săptămână.. ce să facem? trimitem de 2 ori pe zi același tichet.. și tot așa.. să-i umplem de mesaje:) Ne folosim de mijloacele care sunt permise..și insistăm, poate, poate, ceva să reușim!

  • IRISIRIS Guest Postări: 1,305
    Buna seara!
    Flavius, puteti sa-mi scrieti si mie prin mesaje pe forum (unde este plicul verde), nu direct ca sa vada toata lumea, deci si cei incriminati in mesajele de mai sus. Acesta era si unul dintre motivele pentru care nu este indicat sa se discute aici.  Deocamdata se investigheaza cauza care a dus la furtul contului. Nu este cazul sa faceti presiuni la Support, pentru ca problema este deja in studiu. Dar avem nevoie si de acel raspuns hotarator: de unde se cunosc parolele de catre cei care descarca conturile in acea cooperativa?
    Eu trebuie sa transmit raspunsul maine dimineata si din cele relatate  pentru mine este foarte clar ca este vorba despre mai multe conturi disparute.

    DragosSimona de unde au stiut parola cei care au descarcat contul ilona9 in cooperativa respectiva? Daca a fost stiuta si de catre altcineva, se incalca regulamentul si in acest caz nu se poate asigura protectia contului, iar jucatorul respectiv si-a asumat un mare risc (este ca si când dai cheia casei tale unui hot si il inviti sa te jefuiasca). Sau ar mai exista posibilitatea sa fie o parola foarte simpla si sa zicem ca a fost ghicita. 

     Un sfat pe care pot sa vi-l dau este sa va schimbati din când in când parola, mai ales daca este prea simpla, sau daca cumva credeti ca a putut fi ghicita de un coleg de echipa. Securitatea contului este in primul rand in mana jucatorului.

    Astept raspuns la intrebare!

    PS fl3ryn, sunt f bune dovezile tale si multumesc pentru ca ni le-ai pus la dispozitie, dar întrebarea este valabila si pentru conturile din echipa voastra.

    Problema securitatii conturilor intervine periodic pe forum si inca din 2018 a fost postat un material pe aceasta tema, tocmai pentru a ajuta jucatorii sa se protejeze mai bine:

    https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/ro/discussion/171106/securitatea-contului-si-parolei-cum-ramai-in-siguranta

  • Nababul (RO1)Nababul (RO1) RO1 Postări: 2
    Data trecuta cand a mai fost aceasta situatie cu aceeasi Armycoop au fpost puse zeci de dovezi de genul asta am scris la suport de nenumarate ori si nu s-a rezolvat nimic..Jucatorii sunt de vina pt ca spun parolele sau au parole prea usoare si sunt ghicite Asta a fost raspunsul celor de la suport.Si au mai zis ca noi nu putem dovedi ca banii de păe conturi nu au fost donati de buna voie de proprietari,Asa ca......... Succes.Chiar daca aceasta cooperativa va fi inchisa(ceea ce nu se va intampla) cine ii va opri sa faca alta????  NImeni.
  • DragosSimona (RO1)DragosSimona (RO1) RO1 Postări: 9
         Buna seara,

         "Dar avem nevoie si de acel raspuns hotarator: de unde se cunosc parolele de catre cei care descarca conturile in acea cooperativa?". Am ras putin si apoi m-am enervat la intrebarea asta. Serios?! Ilona9, Liliana si Linica (ultimelor 2 le-au fost furate si "descarcate" acum 2 ani) n-au dat parolele nimanui. Nu erau gen 1234 sau 0000. Nu suntem prosti, deci sa nu se puna problema "de unde stiau parolele". Le stiu pentru ca securitatea este slaba. S-au gasit fel si fel de cheat-uri,hack-uri si smecherii ( s-au spart parole la nasa, dar la big farm). S-a verificat in ultimii ani lucrul asta? Cat de pusa la punct este siguranta conturilor? Vorbim de conturi ale unor jucatori activi si care n-au parole 1234. Ghicite? Serios?! Va rog sa incercati sa ne ghiciti voi parolele. Dar ghicit. 
    Lucrurile stau in felul urmator: - Am vorbit cu majoritatea lideriilor coop mari. Toti mi-au spus ca si de la ei s-au furat ferme de la 2-3 la o cooperativa intreaga. Avem idei, ne mai gandim si la altele fiindca de data asta lucrurile nu mai pot continua in felul asta. Ori rezolvati ori inchidem "tarabele"! Problema asta o avem de cativa ani buni. Si daca scrii pe google numele cooperativei in cauza iti apar forumuri pe care se discuta de prin 2017-2018 despre aceasta problema. Suntem deja pe mai multe piste, analizam, suntem convinsi ca trimitand inca un mesaj (al n+1) cu aceasta problema la suport vom primi acelasi ..... si suntem siguri ca-s mai "multi" implicati. Nu numai din cooperativa cu pricina. 
         Concluzii: Sa nu credeti ca-s eu vocala de fel, insa, cand cineva isi bate joc de mine, intr-un fel sau altul, ma duc cu el pana-n panzele albe ca sa aduc in dreptul meu ceea ce este legal si regulamentar.  
         Consider ca nu suntem respectati, am bagat bani intr-un joc care nu are un sistem bun de siguranta, nu suntem ascultati, suntem tratati de sus, amenintator, zeflemitor, cu aroganta, etc...
        Vorbim de bani, bani reali furati, protectia datelor personale. Vorbim despre infractiuni! Se intampla, nu zic (s-a intamplat si la nasa- ca sa nu mai folosesc caps - intelegeti unde bat, ca eu ma conformez si respect), dar nu s-a facut nici macar o verificare mediocra. Atentie, nu vrem o verificare mediocra! Vrem sa rezolvati problema cat mai repede!!

    P.S. - Vor primi si cei de la suport mesajul despre care vorbeai, numai ca, de data asta nu vrem sa mai fie un mesaj ca cele care au fost pana acum.

    Numai bine!
        
         


  • maria_7474 (RO1)maria_7474 (RO1) RO1 Postări: 127
    Si din cooperativa Gabriel au disparut vreo 5-6 cooperative,acum 2 ani si anul trecut,am anuntat si nu s-a luat nici o masura.
  • Blurr01 (RO1)Blurr01 (RO1) RO1 Postări: 84
    Aceasta problema a fost sesizata si acum 2 ani, cu dovezi la fel de serioase.
    https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/ro/discussion/170761/lions-du-soleil-spargeri-de-conturi-discutie-deschisa/p1

    poate ca ar fi bine ca moderatorii sa uneasca cele 2 posturi, astfel incat sa fie mai evidenta amploarea si gravitatea fenomenului...
    solutii exista, GGS ar trebui sa le stie! 

Lasati un comentariu

BoldCursivTăiat cu o linieOrdered listListă neordonată
Emoticon
Imagine
Aliniere la stângaAliniere la centruAliniere la dreaptaComutați vizualizarea HTMLComutați întreaga paginăLumini de comutare
Adăugați imagine/fişier