Acasă Romanian Goodgame Big Farm - Jocul Sugestii, laudă, critică

Liga Fermierilor ...

Buna ziua 
Am o observatie in legatura cu acest eveniment ,sau o intrebare ...Nu stiu dupa ce criterii se aleg cele 9 jucatori cu care trebuie sa concuram  cu ocazia acestui eveniment .Dar ma gandesc ca ar fi corect sa concureze cei din liga de aur ,cu cei din liga de aur , cei din liga de argint tot cu jucatori din liga de argint..si asa mai departe...Ce sanse am eu ,sau alti jucatori din liga de argint  cu cineva de la coop. Castigatoarea ,Crop Shop ,Corsicano  sau jucatori din celelalte cooperative din liga de aur ...?Ma gandesc ca ma pot situa undeva dupa locul 3 de bronz...Nu vreau sa zic ca asta-i si scopul ...dar ma gandesc ...si ma gandesc cum se simte un castigator cauia i-a fost asigurat castigul in acest mod ...?...

Comentarii

  • IRISIRIS Guest Postări: 1,305
    Buna ziua!
    La sectiune *Ajutor*, de la Liga fermierilor, se gasesc toate infirnatiile solicitate:

      
    Daca esti in divizie cu cineva de la Castigatoarea, inseamna ca acea persoana fie a fost in concediu in perioada in care s-au stabilit diviziile, fie nu a jucat prea mult din diverse motive.
    Vestea buna este ca diviziile isi schimba componenta la urmatoarea editie a Ligii fermierilor.
  • Maci4 (RO1)Maci4 (RO1) RO1 Postări: 145
    ...Asta-i un raspuns cu care ai raspuns si nu ai zis nimic ....asa s-a vorbit candva in sedinta de partid ...:)Mecanismul de asociere ar trebuii sa fie reglat in asa fel sa aleaga concurenti din aceeasi liga ...indiferent daca joaca,sau nu  acel jucator ...
  • helper (RO1)helper (RO1) RO1 Postări: 5
    Banuiesc ca echilibrarea jocului e folosita drept lozinca de ggs doar cand le convine sau cand le pica bine la banca cu extrasele de cont.Daca la palnia de peste, fiind level mic iei tot ce cuprinde si mergi pe burta cand iei premii pentru care cei cu lvl mare de pescuit baga gold la greu ca sa le prinda,la competitie faci 3 misiuni si iei medalie de aur,ca na...esti best of...in timp ce altii stau pe joc ca statuile,in loc sa se distreze pe bune,acu vine palnia...la care pui alarma la telefon,sa te anunte ca tre sa culegi porumbu'....si toate astea pt ce???? primesti marile si noile cutii cu.........HRANA PORTOCALIE.....Penibilul a atins jena absoluta!!!! Sfatuiesc pe toate caile posibile ca programatorii ggs sa-si faca cont pe bf si sa joace acet joc!!!!...poate observa in acest mod simplu si direct cata hrana portocalie si bleu-jandarm se poate acumula pe acest joc datorita numeroaselor si minunatelor recompense pe care le ofera ggs din enorma bunatate si  totala lipsa de intelegere a acestui joc pe care se chinuie sa-l faca cat mai placut(incercam din rasputeri sa aflam pentru cine).Am doar vreo 20.000 de hrana...diverse culori....ggs we want more!!!  
    Succes la toate ligile trecute si viitoare!
  • Maci4 (RO1)Maci4 (RO1) RO1 Postări: 145
    Adversarii lui Lady Blue din coop.mea ,4 Jucatori din Castigatoarea ,cu nivele : 467;401;296;543 si 2 jucatori din Corsicano cu nivele :291,279...si de restul nu vorbesc ...Spun numai :-Vai ce masinarie perfecta ...
  • IRISIRIS Guest Postări: 1,305
    Maci4, 
    Cam ce raspuns doreai sa-ti dau? Daca acesta este mecanismul jocului, ai fi dorit sa spun minciuni? Habar nu am ce discutati voi la sedintele de partid si nici nu ma intereseaza, iar regulamentul jocului interzice referirile politice (daca nu ai citit materialul pe care l-am facut despre regulamentul forumului, te rog sa-l citesti, ca nu cumva sa-l incalci si sa fii sanctionata si sa nu stii de ce anume). 
    In ceea ce priveste distribuirea jucatorilor in divizii asa cum ai tu impresia ca ar fi bine: te-ai gandit cum ar fi ca un jucator din Castigatoarea care are lvl cel mai mic sa joace cu colegul de echipa care are lvl cel mai mare? Tie ti-ar conveni asa ceva? Evident ca nu est ok. Sa ma scuze jucatorii din Castigatoarea ca am facut referire la ei, dar se pare ca voi constituiti o problema pentru aceasta jucatoare si sper ca exemplul pe care l-am dat sa fie inteles de catre toata lumea. 
  • Maci4 (RO1)Maci4 (RO1) RO1 Postări: 145
    Se pare ca nu ne intelegem nici cum ...Am zis ca jucatorii din aceeasi liga sa concureze intre ele,nu jucatorii din aceeasi coop .,cum ai inteles tu ...
     Si ce am postat ,cum ti se pare adversarii lui Lady Blue ,cu nivel 219,  sunt ,cum am specificat mai sus  de nivele 400si una ,chiar nivel peste 500..e corect ?
    Sa-mi fie scuzat ...dar mie nu mi se pare corect ...
    Iar cu politica ,am facut o gluma ,care dupa cum se vede nu o intelegi ,si anume ,ca acolo se vorbeste in asa fel ,-intr-un mod diplomat ,-ca cel care a vorbit sa raspunda ,dar sa nu spuna nimic .Iar pentru aceasta parere nu cred ca merit sanctiune ,dar totdeauna am suportat si voi suporta in continuare consecinta greselilor mele .
  • lynu (RO1)lynu (RO1) RO1 Postări: 115
    si eu am picat cu doi care au nivel peste 50 (aproape de 600) si comparand fermele sigur nu avem aceleasi abilitati :neutral:
    eu nu am decat 202, sigur a dat eroare mecanismul asta de alcatuire, ca altfel nu-mi explic, pana azi am nu am picat decat in limita nivelului meu
  • IRISIRIS Guest Postări: 1,305
    Da, vad si eu ca nu ne intelegem, pentru ca exemplul dat pentru jucatorii din Castigatoarea a fost foarte limpede dupa parerea mea: ei sunt toti in Liga Maestrilor, deci se presupune ca ar trebui sa joace intre ei?
    Si mai am un argument: in fiecare liga exista o diferenta mare intre jucatorul clasat cel mai sus si ultimul. Si atunci, cum sa nu se supere si ei? Gandeste-te numai la faptul ca sunt multi jucatori care au fost in primele echipe si au plecat si si-au infiintat echipe noi, care sunt la inceput. Cam cum ar fi ca cei de la incepatori sa joace cu cineva cu lvl 500, doar pentru ca este in aceeasi liga cu ei?
    De asta au ales ca sa fie in aceeasi divizie jucatori cu abilitati apropiate (nu doar ca lvl, cat si ca rezultate la ultimile eventuri). Iar acest sistem este verificat de mult timp in jocul Empire, de unde a fost adus in Big farm. Deci nu au facut ceva la intamplare.
    Am sa-ti mai dau un exemplu: eu am fost in iulie in concediu si nu am jucat la campionate si la alte evenimente si din acest motiv sunt in divizie cu jucatori cu lvl mult mai mic. Evident ca acum lista colegilor de divizie se va modifica, pentru ca am facut ceva puncte la campionat si se misca si palnia. Deci totul este in miscare.
    Practic este un alt sistem decat cel cu care am fost noi obisnuiti pana acum. Si banuiesc ca ne mai asteapta si alte surprize...
    Sa ai o seara placuta!
  • Maci4 (RO1)Maci4 (RO1) RO1 Postări: 145
    Sa ai o seara buna si Tu 
     Nu ma mai contrazic cu tine ,vad ca nu vom ajunge la ,,numitor comun ,, nici o data ...dar observ ca la un punct parerile noastre se intalnesc ,si anume ca ceva nu e in regula cu aceasta ,,masinarie bine incercata la Empiere,, chiar daca acolo nu a zis nimeni nimic 
     Castig sau pierd ...tot cutii colorate vor ramine ...
  • BestClaudiu (RO1)BestClaudiu (RO1) RO1 Postări: 1
    Nu mi se pare corect ce se intampla.. cu toata liga asta..adica am o grupa infernala din care pot iesi pe locul 7.. GGS ce faceti? ziceti ca faceti grupe ok ..ati insirat niste argumente aiurea acolo prin care justificati aceste grupe..ar trebui facute duupa activitate si nivel ..pentru ca eu nu am efectiv sanse sa ma lupt cu cei de nivel mare.. faci performanta acolo unde se poate ..nu unde sunt oameni cu capacitati mult mai mari..din pacate pe final de event ati stricat tot.. mi se pare un lucru prost gandit..dati.ne sanse sa ne luptam si sa jucam..nu ma demoralizati inca de la inceput fiindca asa se lasa lumea de joc .. si vreti sa castigati oameni si bani presupun,nu?! atunci ganditi.va ce aveti de facut.. sunteti ca acest caz super mediatizat ..nu este vina noastra noi ne.am facut treaba..si va spalati e maini aruncand niste argumente ce nu isi au locul..ne implicam daca avem si unde ..
      ganditi-va bine! o zi buna sa aveti! stiu ca acest nu va schiba nimic in mare parte fiindca n.am eu putere ca sunt micut ,dar mi.am spus parerea! 
  • IRISIRIS Guest Postări: 1,305
    Buna ziua!
    Voi transmite sugestiile voastre referitor la alcatuirea grupelor la Liga fermierilor.
  • G74 (RO1)G74 (RO1) RO1 Postări: 274
    Ca o minimă compensare, aş sugera ca recompensa de final să fie acordată ţinându-se seama de activitatea totală, nu doar dacă s-a obţinut obligatoriu  o medalie de aur, pentru că unii, deşi ''trag''' serios, s-ar putea să nu aibă nici o şansă să iasă primii, deşi ar avea activitate totală mai mare decât unii care cad într-o divizie slabă şi ies apriori primii. Ceva asemănător cu ce se întâmplă în liga satelor, unde zeci de coop au stat în platină şi diamant deşi făceau zero puncte, în timp ce alţii îşi rupeau genunchii pentru a avansa. Succes.
  • IRISIRIS Guest Postări: 1,305
    Da, este o propunere buna si mi-ar place foarte mult sa se tina cont de ea. Dar vezi si tu ca programul informatic a fost facut astfel incat sa se aleaga impreuna jucatorii cu potential apropiat. Dar ce te faci daca unul trage cu gold? Este clar ca s-a dus potentialul pe apa Sâmbetei? Si poate sa aiba si lvl apropiat de al tau. Jocul asta este facut sa se joace cu gold, din cate se vede in ultima vreme. Bine ca mai exista inca cateva ocazii când se mai pot castiga autorizatii, iar targul satului este pe locul 1 la acest capitol.
  • kalahari (RO1)kalahari (RO1) RO1 Postări: 61
    Eu cred ca situatia invocata este numai aparent discriminatorie, iar in clasamentul final se va vedea o distribuire care nu este supusa neaparat rangului/nivelului de PX.
    Este adevarat ca un cumul de locuri 2 si 3 in primele etape te va dezavantaja in repartitia pentru ultima/penultima grupa, dar aceasta situatie constituie totodata un avantaj in clasamentul final, in conditiile in care cumulul de medalii favorizeaza pe cei cu multe locuri 2 si 3.
    Din acest punct de vedere, nu cred ca este ceva de reprosat.
  • YukiMatsumoto (RO1)YukiMatsumoto (RO1) RO1 Postări: 21
    Legat de liga maestrilor dar poate offtopic cu discutia deschisa ... cum se calculeaza pe ce loc ar trebuii sa ies la sfarsitul sezonului de liga, eu de exemplu am momentan 4 medalii de aur si 1 de argint si sunt pe locul 199, dar persoane cu 1 medalie de aur, 1 de argint si 1 de bronz sunt pe 188, sau la fel ca mine cu 4 aur si 1 argint sunt pe 130, altele cu 2 de aur si 4 de bronz pe locul 98? depinde aici cate medalii ai? nu conteaza de ce fel sunt? sau cate medalii de argint fac una de aur? poate ma lamureste cineva si pe mine ...
  • IRISIRIS Guest Postări: 1,305
    Am sa intreb si eu maine, pentru ca nimeni nu a inteles cum se face acest lucru. Este un mare mister, cel putin deocamdata,
  • kalahari (RO1)kalahari (RO1) RO1 Postări: 61
    Nu e niciun mister, clasamentul se face in functie de titlul obtinut, cum ar fi horticultor talentat, horticultor, gradinar ambitios, etc, ceea ce inseamna ca oricare medalie participa la progres, fiind in final avantajati jucatorii care participa la toate eventurile, iar nu cei care obtin cateva medalii de aur, dar care absenteaza in rest ori sunt pe ultimul loc.
    Tocmai de aceea spuneam ca nivelul jucatorului nu conteaza, ci faptul ca acesta joaca, fara a fi decisive acele locuri 1. Locul in clasament este dat de insumarea tuturor medaliilor, iar nu doar a acelora de aur, ag. si bronz.
  • G74 (RO1)G74 (RO1) RO1 Postări: 274
    Ai dreptate, @Kalahari, dar cred că cel puţin în cadrul actualului context, când bulibăşelile ggs s-au ţinut lanţ, ar trebui luate în considerare pentru clasamentul final medaliile cumulate, nu doar cei care au obţinut minim o medalie de aur. Dar ştiu că nu se va întâmpla acest lucru :(

Lasati un comentariu

BoldCursivTăiat cu o linieOrdered listListă neordonată
Emoticon
Imagine
Aliniere la stângaAliniere la centruAliniere la dreaptaComutați vizualizarea HTMLComutați întreaga paginăLumini de comutare
Adăugați imagine/fişier