Acasă Romanian Goodgame Big Farm - Ştiri Secţiunea de discuţii la anunţurile oficiale

DISCUTII - DUPA COMUTAREA PE HTML5

135

Comentarii

  • IRISIRIS Guest Postări: 1,305
    editat 28.01.2019
    Buna ziua,
    Am raportat urmatoarele erori:
    1. nu se poate vizualiza profilului jucatorilor ca mai inainte
    2. produsele de la nava sa corespunda cu cele de la sera
    3. boosterul personal apare din când in când ca fiind inactiv

    4. nu mai apar la ignore jucatorii din lista dinainte, dar daca incerci sa le trimiti mesaj, apare un anunt ca sunt ignorati 
    5. la recoltarea livezilor, o parte au mere coapte, la altii sunt copacii in floare
    6. orice recoltezi, dureaza o vesnicie ca sa ajunga in hambare si pierzi timp pretios din joc, mai ales la campionate sau pe durata artificiilor si jucatorii sunt suparati din aceasta cauza
    7. incarcarea navelor la pescuitul de mare adancime merge foarte greu: nu prea pot fi convinsi usor marinarii sa intre in nava
    8 .de multe ori nu se vede când este in port nava lui Barnacle
    9. sunt probleme cu chat-ul, pentru ca este greu de scris si scrisul apare cu intarziere
    10. 8-10% dintre jucatori au solicitat sa se poata juca din nou pe mobile si tablete. Ei joaca BF in pauza de masa (nu am scris ca si la job, in timpul programului :)) sau oricând in cursul zilei când au timp liber si nu sunt acasa si joaca atat pe laptop, cat si pe tablete sau smartphone
    11. a reaparut acel lag (lentoare) in joc si incarcarea mai greoaie a fermelor, când treci de pe una pe alta si jucatorii sunt disperati ca nu pot sa joace in conditii optime

    A adaugat si colegul din Franta si a rezultat o lista cu 23 de probleme de rezolvat, in care sunt incluse si compensatii si ce a mai ramas de solutionat din trecut.
    Am publicat aceasta lista ca sa stiti ca asa procedam noi saptamanal, iar zilnic reamintim ceea ce este mai urgent si ceea ce mai apare pe parcurs.

    Va doresc sa aveti o saptamana cat mai frumoasa!
  • Piratuvsbulldog (RO1)Piratuvsbulldog (RO1) RO1 Postări: 165
    alte bug-uri (cel putin la mine :) )


    https://imgur.com/a/MdJlEJI

    nu poti sa copiezi mesajele primite 
    nu merge nici cu ctrl+c si nici cu click dreapta dupa ce ai copiat mesajul

    https://imgur.com/a/5mBVwQC

    bug vizual:
    cand pe parcele primesti cadouri (vezi imag)
  • Piratuvsbulldog (RO1)Piratuvsbulldog (RO1) RO1 Postări: 165
    corectare la mesajul de mai sus
    "nu merge nici cu ctrl+c si nici cu click dreapta dupa ce ai copiat mesajul"

    nu merge nici cu ctrl+c si nici cu click dreapta dupa ce ai selectat mesajul resp

    dar poti sa copiezi mesajele tale trimise;dar nu poti sa copiezi mesajele primite :)

    un alt bug descoperit ,diferit de cel cu lista de ignor care a disparut dupa HTML 

    dupa ce dai la cineva un ignor iti apare in lista ca e ignorat
    dar dupa ce inchizi jocul si il deschizi iar ,iti dispare din lista juc ignorat si lista e goala
    dar juc resp ramane la ignor


  • G74 (RO1)G74 (RO1) RO1 Postări: 274
    Bugul cel mai nou, apărut acum: deşi astă-toamnă am fost în diamant, coop mea a fost retrogradată în bronz. În ciuda tuturor trimiterilor la anatomie, genetică maternă şi ustensile bisericeşti, problema a rămas tot nerezolvată... bine măcar că s-au îndurat să dea premiile aferente poziţiei ocupate RECUNOSCÂND astfel măgăria făcută.
    DAR!!!! A DRACULUI TREABĂ: deşi data trecută am promovat în argint, acum ne trezim tot în bronz! Ce să înţeleg? ggs vrea nişte probe de înjurături maramureşene? Li s-a făcut dor de mama lor? Au ceva cu noi şi favorizează doar cumpărătoarele de care nu s-au atins, că de... de acolo vine grosul (câştigătoarea, crop shop, ferma visurilor)? N-am nimic cu membrii acelor coop, să fim înţeleşi, eu zic pe numere suedeze ceva de ggs! MÂNCA UN MARE CĂCAT hantăr, marea sculă pe basculă, că ''dacă veţi juca, veţi ajunge în timp unde vă e locul''... ZĂU???? Poate la beregata lui, că arabii văd că nu-i aruncă degeaba în aer... dacă fuţi mult omul, nu te aştepta să te pupe!!! Cum mama dracului să ajungi unde meriţi, dacă eşti mereu furat??? Abia aştept să văd cu ce căcat de răspuns se va veni acum ca justificare... pe lângă tâmpenia trecerii la htp-ulii, care merge ca curul!!! Şi vă invit, stimate moderatoare şi stimabili pudibonzi, ca înainte de a mă bana/comenta, să solicitaţi panaramelor ggs să ne acorde minimul respect şi corectitudine, şi nimeni nu le are grija!
    PS: sper că guşaţii gâjgâiţi au evidenţa la ce a fost data trecută, să nu mă apuc acum să fac poză şi film la tot ce mişcă, că iar încep!!!!
  • G74 (RO1)G74 (RO1) RO1 Postări: 274
    PS2: când o să fii şi tu furat, să-ţi permiţi să dai ''abuz'', cocălare nesimţit!
  • nela paraschiv (RO1)nela paraschiv (RO1) RO1 Postări: 123
    eu am ajuns la urmatoarea concluzie ,astea joaca alba neagra cu noi,cum s-a fc remedieri daca intampinam aceleasi probleme,functioneaza foarte in reluare,ba apare ca nu m-ai am nimic pe stoc  adica e totul pe 0,cand vreau sa pun humus pe parcele nu merge,la pescuit cand  echipez barcile  imi trebuie o ora ,dau clik sa recoltez cv de pe ferma nu merge trebuie sa dau cel putin 2 clikuri ,unde este rezolvarea?
  • gyumbix (RO1)gyumbix (RO1) RO1 Postări: 8
    Nu pot accesa Târgul satesc- caand dau clic fie pe caldire sau icoana din dreapta, imi iese din joc fectiv
  • Rody-rory (RO1)Rody-rory (RO1) RO1 Postări: 125
    editat 29.01.2019
    Buna seara.
    Acest lucru se intimpla la mai multi jucatori, pe mai multe browsere.
    Daca vreau sa intru pe cladirea Targului satesc  sau vreau sa dau accept pt recompensa ma scoate din joc.
    Acelasi lucru se intimpla si daca dau pe provocare, Am curatat tot , am restartat calculatorul, am schimbat browsere, am actualizat tot,  l-am curatat si de praf cum spunea un alt jucator , acceasi poveste. Nu pot vedea ce produse sint la provocare, cite puncte am facut, la ce recompensa am ajuns, ceea ce enerveaza la culme. Imi arata fereastra o secunda si apoi ma scoate din joc. Of, nu mai merge- asta imi spune. Pina a trece pe HTML nu am patit niciodata asa. Deci rezolvarea e la GGS.  Sper sa rezolve problema cit mai repede.

  • cind vreau sa deschid tirgu satesc mi se inchide jocu cine ma poare ajuta
  • dicu isabela (RO1)dicu isabela (RO1) RO1 Postări: 204
    buna ziua:)
    este ok lista si multumim
    dar 
    ca urgenta asi dori sa pot intra pe targul sasesc pana sa se termine eventul 
    zau ca ma joc plina de nervi 
    cum o veni asta ? 
  • Mika40 (RO1)Mika40 (RO1) RO1 Postări: 75
    Buna seara,
    Pana in aceasta seara, cand s-a dat mesaj din partea ggs despre browsere si cum incearca ei sa rezolve problemele, jocul la mine mergea f bine...evident, cu unele bug-uri scrise mai sus, dar nici vorba de intarziere in joc, puteam macar sa recoltez fara probleme.
    Acum, dupa mesajul lor, au inceput mari probleme..adica trebuie peste 10 secunde sa se rezolteze o unitate de productie..............
    Ideea e, stimati dezvoltatori ai jocului, nu sa faceti jocul leeeent....ci sa ne lasati macar sa jucam la aceeasi viteza ca pana acum.
    Repet, pana acum nu am avut probleme de acest gen cu html...Puteam sa trec cu vederea alte bug-uri, dar acesta este f suparator.
    Ca observatie...."amuzanta"...s-au inmultit ofertele la gold...Oare de ce?

    O seara placuta
  • maria_7474 (RO1)maria_7474 (RO1) RO1 Postări: 127
    Dupa ce am actualizat Chrome,merge mai bine.
  • PlayerIonela (RO1)PlayerIonela (RO1) RO1 Postări: 17
    Buna!
    Se pare, ca acest joc, a devenit din ce in ce mai mult un mare STRES!!!!!
    Acum nu se poate accesa targul satesc, nu se vad produsele...deci ...ce facem inca 5 zile?
    Cerem jucatorilor care pot accesa targul sa ne spuna ce produse sunt la provocare si cat mai avem din acea provocare pana se aduce la 100%?
    Mai avem o alternativa...renuntarea la joc.
    Poate reusiti, eu tot sper, asta mi-a mai ramas...speranta...sa remediati problema cu targul satelor...una din miile de probleme aparute in decurs de un an de zile...
  • mina77 (RO1)mina77 (RO1) RO1 Postări: 6
    La mine merge foarte rau. Jocul e lent si am fost nevoita sa modific aranjamentul fermelor pentru a avea acces la anumite cladiri, pajisti, etc. De asemenea, nu stiu de unde pot cumpara seminte pentru sera, sincer, nu gasesc niciunde. Faptul ca nu mai putem juca de pe telefon este deranjant, de asemenea. Imi vine sa renunt...e o bataie de joc!
  • PlayerIonela (RO1)PlayerIonela (RO1) RO1 Postări: 17
    Buna!
    Pe langa problema cu targul satelor, acum, ca a aparut insula, nu o pot dechide,,,,(((((

    Oare e cineva interesat de toate aceste probleme, sau scriem aici doar pentru noi si moderatori...?


  • IRISIRIS Guest Postări: 1,305
    Buna ziua,
    PlayerIonela, din pacate exista intr-adevar probleme cu Targul satului, in special la jucatorii care nu au Windows10. Probleme au si cei care nu au actualizat Chrome ( la versiuna 71) sau Firefox (la versiunea 65). Da, ai dreptate ca jocul a devenit stresant, dar se incearca remedierea acestor probleme.

    Mina77, semintele pentru sera se cumpara de la Centrul comercial, care se gaseste in parcare. Acum nu mai exista comericanti in parcare, pentru ca toti sunt la Centrul comercial.
    Acum se poate juca pe mobil si mai multe informatii gasesti in paragraful de mai jos (este dintr-un material foarte mare, pe care il traducem zilele acestea):
    --------------
    În prezent, bucuria de a juca Big Farm pe dispozitivele mobile este blocată de o problemă, ceea ce împiedică utilizatorii unor aplicații de browser, cum ar fi Google Chrome și Firefox, să navigheze în ferma lor, ceea ce face ca agricultura să fie o provocare. Dar Big Farm este încă jucabil cu browserul Puffin. Iată o soluție mică pentru dvs.: Activați caracteristica cursorului mouse-ului sau trackpad-ului din setarea meniului, țineți apăsat cursorul mouse-ului sau trackpad-ul pentru putin timp până când apare cercul pe ecran. Odată ce cercul este încărcat, puteți glisa ecranul și puteți deplasa ferma. Pentru celelalte opțiuni, vom vedea dacă se poate face ceva din partea noastră.
    ---------------------

  • IRISIRIS Guest Postări: 1,305
    Buna ziua,
    PlayerIonela, ce browser folosesti? Internet Explorer sau Microsoft Edge? Sunt probleme deocamdata cu aceste 2 browsere si s-a solicitat sa se foloseasca Chrome (versiunea 71) sau Firefox (versiunea 64). Asa merge jocul cel mai bine. Din cate am inteles de la jucatori, merge si pe Opera (cred ca pe versiunea cea mai noua).
  • tudor gheorghe (RO1)tudor gheorghe (RO1) RO1 Postări: 788
    da merge si pe opera dar ca sa mearga bine chiiar si pe chrome  trebuie sa ai modul de operare pe 64 de biti 
  • fl3ryn (RO1)fl3ryn (RO1) RO1 Postări: 64
    intervin si eu cu un comentariu ca sunt si la mine cateva conturi care nu pot deschide targul satelor ca li se blocheaza jocul cum s-a mai raportat problema
    avantajul la mine este ca toti cei activ ajung la finalul tuturor premiilor personale deoarece cooperativa ofera bonusuri foarte mari la final
    ajungem si la 1000% si chiar daca nu vezi ,nu ai cum sa nu ajungi la finalul tuturor cadourilor usor
    ca ex daca la final intra un cont, cu 10-15 speciale de papadie cu humus istant si greble pe el chair daca nu a facut nimic inainte termina de luat toate cadourile la o misiune de papadie de ex
    daca sunt jucatori interesati sa ia toate premiile personale in ultimele 2 zile va deschidem poarta pentru a beneficia cat mai multi de ce ofera jocul pt asta mesaj la fl3ryn si specificati pt cadourile personale
    am mai vazut un coment mai sus cum noi am finanta ggs (exclus) nu incurajez jocul pe gold ne ajutam de gold dar cu ce iese din joc 95% din noi 
    noi suntem unde suntem datorita activitatii noastre si numarului mare de jucatori nu accept conturi care nu fac nimci la campionate planii si nici cu buline rosii neanuntate in prealabil lipsa lor
  • G74 (RO1)G74 (RO1) RO1 Postări: 274

    am mai vazut un coment mai sus cum noi am finanta ggs (exclus) nu incurajez jocul pe gold ne ajutam de gold dar cu ce iese din joc 95% din noi 
    noi suntem unde suntem datorita activitatii noastre si numarului mare de jucatori nu accept conturi care nu fac nimci la campionate planii si nici cu buline rosii neanuntate in prealabil lipsa lor
    Să fiţi sănătoşi!
    Dar pentru că mă simt vizat de comentariul tău, întreb şi eu ca omul : cum te-ai simţi dacă te-ai trezi din vârful diamantului în coada bronzului, de unde ţi-ar fi interzis să mai promovezi, chiar dacă câştigi liga, şi asta doar aşa, pentru că li se pare nărozilor de la ggs că e 'eroare''? Sincer, nu cred că i-ar conveni nimănui să fie bătaia de joc a gâjgâiţilor! Şi reiterez vechiul concept: AL DRACULUI, o 'eroare' benefică cum de nu se întâmplă??? Dar tac, poate intervin moderatoarele şi mă trezesc dracului în diamant direct, să mă căpăciţi voi, alea 3 mari... ;)
  • lil (RO1)lil (RO1) RO1 Postări: 40
    musai sa intervin si eu aici cu nemultumirea mea... inainte de ;;stralucita ;; idee a vreunui dorel fooarte blond de la ggs, de a trece pe html  coop mea juca in liga de diamant la targul satelor. Acum ,suntem in bronz...am picat ca si bolovanu prin magaria marca ggs si a manuitorilor jocului !!! culmea la provocari dau peste coop formate din 2 membrii, care  joaca in liga de aur !!!
    aloooo.....narozii de la ggs !!! nu v-ati gandit nci 1 minut sa opriti eventul asta si sa incercati sa remediati prostia voastra ???? ca vb cuiva...ofertele, minunatele si inegalabilele vanzari de rahaturi s-au inmultit ca urzicile... 
  • IRISIRIS Guest Postări: 1,305
    Asa este, aveti perfecta dreptate sa fiti nemultumiti din cauza retrogradarilor din Diamant in Bronz. Stiti ca s-a mai intamplat si sper sa nu se mai intample asa ceva, pentru ca este un stres foarte mare. Dar întrebarea mea este urmatoarea: ce aveti de castigat daca vorbiti urat pe forum si jigniti? Ajungeti mai sus? In afara de o *tacere impusa de regulament*, altceva nu mai poate fi obtinut. Asa cum au muncit cei din Corsicano si cei din Quo Vadis si la urmatoarea editie a targului ajung din nou in Liga de Diamant,  la fel pot sa faca toate echipele. Si vin tare din urma si Noro si Life. Dar asa cum spunea si G74, acolo vor cam incepe sa zboare fulgii. Si pe masura ce ajung in Diamant echipele care au rezultate la targ, vor dispare si cele cu cateva punctulete. Sunt convinsa ca vor reveni multe echipe in Diamant, pentru ca nu pot sa ramana acolo echipe cu zero puncte.
    Deci rugamintea mea este sa incercam sa ne calmam si sa vorbim civilizat si stiti bine ca in ceea ce ne priveste noi facem tot ce tine de noi ca sa ajutam toti jucatorii, indiferent in ce echipa sunt (si chiar daca ne-au mai bombanit).
    Va doresc sa aveti un weekend frumos, mai ales ca a iesit si soarele!
  • G74 (RO1)G74 (RO1) RO1 Postări: 274
    Toate bune şi frumoase, Iris, dar cea mai mare problemă, după cum vezi, nu e doar aceea a retrogradărilor, ci aceea a împiedicării promovării! Şi atunci cum să-şi descarce oamenii nervii? Aşa cum eu nu am fost crezut fără probe că am câştigat liga de bronz, nici eu nu cred că aceste 'zburări' din diamant în bronz se fac aleatoriu. Voi repeta până la exasperare: vreau să văd reacţia celor din actualul top 3 diamant dacă se trezesc din fruntea diamantului în coada bronzului ŞI FĂRĂ SĂ POATĂ PROMOVA, DEŞI CÂŞTIGĂ! Aşa că, să mă ierţi, dar în actualul context enumerarea acelor coop, Noro, QV etc este total irelevantă... trebuiau lăsate coop cum erau la început, şi cernerea să se facă de la sine, nu prin animalisme şi ordinarisme. Sau, ca o sugestie: o reaşezare globală a clasamentelor, ligilor şi diviziilor (ŞI ŞTIU CĂ SE POATE FACE!!!) DUPĂ ACTUALUL NUMĂR DE PUNCTE REALIZATE, indiferent de ligă şi divizie. Întreabă-ţi superiorii, te rog... li se pare corect ca zeci de coop să stea pe zero prin Ag, Au, Pt, Dm, iar altele să tot tragă aiurea în Bz?
  • IRISIRIS Guest Postări: 1,305
    Da, eu nu spun ca nu ai dreptate. Si sttiti ca si echipa mea a patit acelasi lucru, dar nu s-a lasat, desi am fost foarte demoralizati din aceasta cauza. Tocmai pentru ca stiu cum este va inteleg atat de bine. Mai stiu ca acum dezvoltatorii *sunt cu toate tunurile pe html* pentru ca doresc sa rezolve cat mai repede si mai bine erorile care impiedica ca jocul sa se desfasoare in conditii optime. Mai ales ca se joaca de pe diverse dispozitive, cu performante diferite. De asta cred eu ca este o mare provocare pt ei, dar vor face tot ce este posibil ca sa poata sa joace toata lumea. 
    Am sa mai fac inca o incercare referitor la retrogradari, desi nu stiu ce sorti de izbanda voi avea. Dar argumentul meu va fi tocmai faptul ca s-a mai repetat retrogradarea la alte doua echipe, ceea ce este cu adevarat ingrijorator. Voi solicita ca sa nu mai existe cazuri de nepromovare a echipelor in ligile corespunzatoare si jocul sa se desfasoare corect. 
    Eu va multumesc ca imi comunicati  problemele voastre ca sa pot sa le transmit dezvoltatorilor jocului.
     G74 ma bucur ca azi *ai ras tare de tot*  de comentariul meu de mai sus. Daca razi este bine, chiar daca eu sunt tinta. :smiley: Cum spunea si Charlie Chaplin *o zi in care nu ai ras este o zi pierduta*.
    O sambata placuta tuturor!
  • G74 (RO1)G74 (RO1) RO1 Postări: 274
    editat 02.02.2019
    Păi cum să nu râzi de bucurie sperând că totul se va rezolva??? Şi întotdeauna se râde de idee, nu de persoană... sau cu ideea, în cazul de faţă.

  • elly1234567890 (RO1)elly1234567890 (RO1) RO1 Postări: 10
    se mai rezolva problema cu jocul pe tableta ?
  • kalahari (RO1)kalahari (RO1) RO1 Postări: 61
    IRIS a zis:
     Mai stiu ca acum dezvoltatorii *sunt cu toate tunurile pe html* pentru ca doresc sa rezolve cat mai repede si mai bine erorile care impiedica ca jocul sa se desfasoare in conditii optime. Mai ales ca se joaca de pe diverse dispozitive, cu performante diferite. De asta cred eu ca este o mare provocare pt ei, dar vor face tot ce este posibil ca sa poata sa joace toata lumea. 

    Trecerea unei deco de pe o ferma pe alta prin valea decoratiunilor dupa 24 de ore sau chiar mai putin de sedere in aceasta extensie a fost bug? intreb acest lucru pt ca, dupa actualizarea jocului, acest lucru nu mai este posibil.
    Iar daca este posibil in cazul unor conturi, sa inteleg ca e un bug care se manifesta benefic, de data aceasta?

  • lynu (RO1)lynu (RO1) RO1 Postări: 115
    dupa actualizarea si trecerea pe HTML in dimineata asta l-am gasit pe omar
    cand il deschid imi arata asta:

    roamana, engleza si alta limba
    problema ar fi ca orice deschid pe langa ferma, centrul comercial, garaj etc., pt. prima oara imi apare tot omar asta
    numai omar peste tot, probabil sa nu pierd vreo oferta :))
  • lynu (RO1)lynu (RO1) RO1 Postări: 115
    de fapt la orice buton apas prin ferma, si unde-mi verific stocurile, tot omar
  • Artemis (FormerMod)Artemis (FormerMod) Guest Postări: 282
    Bună dimineața, 
      
    Am raportat eroarea de îndată ce am văzut reclamația pe forum, va fi văzută mâine de către dezvoltatori. 
      
    Am însă o soluție: reîmprospătați pagina cu jocul și nu mai apăsați pe Omar, în acest fel nu va mai apărea când deschideți alte evenimente sau butoane. Am observat că problema se declanșează doar atunci când se deschide evenimentul cu Omar (cel puțin așa e la mine)   

    Vă doresc o duminică frumoasă! :)

Lasati un comentariu

BoldCursivTăiat cu o linieOrdered listListă neordonată
Emoticon
Imagine
Aliniere la stângaAliniere la centruAliniere la dreaptaComutați vizualizarea HTMLComutați întreaga paginăLumini de comutare
Adăugați imagine/fişier