Acasă Romanian Goodgame Big Farm - Ştiri Concursuri Forum

Concurs Forum - Halloween -> Prima Parte

BeoFarmerBeoFarmer Postări: 1,853
editat 28.10.2017 în Concursuri Forum

Dragi fermieri,

Cea mai infricosatoare zi a anului se apropie in pasi repezi, ceea ce inseamna ca trebuie sa incepem si noi sa facem pregatirile! Cel mai minunat moment este aproape aici.....nenumarate fantome, zombies si clovni vor vana printre cei vii, clopotelele usilor care chinuiesc urechile nevinovate si multe dulciuri...da, ati ghicit, este Ha-Ha-Haaaaalloweeen!!!

6
 

Concurs Halloween - Prima Runda -> Timpul Pentru Povesti Infricosatoare


Nimic nu se compara cu o poveste interesanta si foarte infricosatoare spusa in seara de Halloween, insa mai intai trebuie sa ne gandim la una care sa bage in sperieti orice ascultator!

In aceasta prima parte a concursului de Halloween trebuie sa creati o poveste originala la ferma folosindu-va de personajele BigFarm!

6

Cateva reguli mici:
  • Povestea trebuie sa fie obligatoriu infricosatoare si despre Halloween
  • Povestea trebuie sa contina minim 300 de cuvinte, maxim 500 de cuvinte 
  • Aprecierile oferite (vezi mai jos) pot fi primite doar din partea membrilor comunitatii, moderatorilor, prietenilor si colegilor de cooperativa. In cazul in care va oferiti aprecieri folosind conturi multiple le voi sterge
(Pentru ca probabil voi fi intrebat : 300 si 500 = numere orientative; + sau - cateva cuvinte nu reprezinta o problema, dar daca depaseste sau scade cu mult, nu va fi luata în considerare)

In plus, pentru a ma asigura ca povestile vor fi in mare parte originale, in cadrul povestii trebuie sa includeti urmatoarele cuvinte: 
  • BigFarm
  • Ferma
  • Magie
  • Dovleac
  • Vrajitoare
  • Moara
  • Numele a cel putin 2 personaje BigFarm ca personaje principale

6

Punctajul:

Punctajul va fi calculat in bomboane, adica fiecare apreciere oferita de voi la postarea unui participant se va lua in considerare ca 10 bomboane! blush Jucatorii cu cel mai mare numar de bomboane vor fi declarati castigatori! Oare cate bomboane poate sa obtina povestea ta? 

 Recompense

Doar nu credeati ca ramaneti doar cu bomboanele, nu? D  Recompensele pe baza aprecierilor/ bomboanelor oferite de voi sunt urmatoarele:

Locul 1:
  • Decoratiunea comunitatii foc de tabara CU FERICIRE SAT, oferita in premiera in aceasta comunitate
  • 5000 galbeni
  • 15 trifoi mic oriunde doriti voi si oricand (oferite din contul meu personal)
Locul 2:
  • 5000 galbeni
  • 10 trifoi mic oriunde doriti voi si oricand (oferite din contul meu personal)
Locul 3:
  • 3000 galbeni
  • 5 trifoi mic oriunde doriti voi si oricand (oferite din contul meu personal)
Locurile 4 si 5:
  • 2000 galbeni
  • 5 trifoi mic oriunde doriti voi si oricand (oferite din contul meu personal)
Locurile 6-10:
  • 1000 galbeni
  • 3 trifoi mic oriunde doriti voi si oricand (oferite din contul meu personal)
De asemenea, exista si un pachet special pentru cea mai frumoasa poveste aleasa de catre echipa de moderare:
  • 5000 galbeni
  • Decoratiunea comunitatii foc de tabara CU FERICIRE SAT, oferita in premiera in aceasta comunitate
  • 15 trifoi mic oriunde doriti voi si oricand (oferite din contul meu personal)
5

Ce mai asteptati? Impartasiti acest concurs cu prietenii si cooperativa voastra, astfel incat concursul sa fie cunoscut de cat mai multi jucatori!

Concursul va lua sfarsit pe data de 20/10/2017 la ora 18:00


Mult succes tuturor! 
Post edited by BeoFarmer on
«1

Comentarii

  • cristi si ferma (RO1)cristi si ferma (RO1) RO1 Postări: 1,062
    editat 13.10.2017
                                                         O NOAPTE ÎNGROZITOARE DE HALOWEEN

    A fost odata, intr-o noapte ploioasa de 31 octombrie 1996, o nemaiintalnita intamplare, langa ferma unor prieteni din Big Farm. Sigur ii stiti pe Benny si Tessa, din sarcinile noastre. V-ati intrebat vreodata daca au vreo poveste ? Ei bine, am facut lungi si lungi cautari si am aflat intr-un ziar, o stire cu titlul „ Teroare in Big Farm - declaratiile martorilor ”. Si am continuat sa citesc.

    Am aflat ca Benny si Tessa facusera un foc de tabara langa mica lor ferma. Se simteau bine intr-o noapte de Haloween. Mancau ceafa de porc la gratar cu un pic de sos si usturoi...mm....mi se face pofta. :D. Dar nu despre asta vorbesc.....toate intamplarile incep dupa un vânt naprasnic...aparut din senin, care incepe sa invarta palele morii. Cei doi au continuat sa manance. Vântul se intensifica din nou. Ei se amuză de acest lucru.

    Dupa cateva minute, acestia cred ca zaresc un lucru zburator care vine printre copaci. Incepe sa le fie frica, dar isi zic ca nu sunt copii sa se teama asa usor.. Forma zburatoare se tot mareste pana disting un chip diform, care aduce a o vrajitoare. Aceasta coboara pe pamant si vorbeste cu Benny si cu Tessa 

    - Plecaaaaaaati, plecaaaaaati, nu vreti sa va puneti cu mine! graieste vrajitoarea

    - Buna gluma de Haloween ! Hai Matilda, nu mai glumi ! zice Benny

    - Nu sunt Matilda! De nu veti asculta, blesteme asupra voastra vor cadea :

    Blesteme vor cadea, peste ferma ta / Gainile dovleci for fi, la fel si porcii,

    Demonii la voi se vor abate / Peste ale voastre aparate !

    O magie neagra, rea / Va va distruge ferma,

    Plecati acum, va spun / Trebuie sa va supun !

    - Stai, la ce sa ne supui ? intreaba Tessa

    - Liderii nostrii, ceii din Consiliul Vrajitoriei au observat pe harta lor ca sunteti pe un loc unde nu aveti voie sa stati ! M-au trimis sa va gonesc de pe acest pamant, iar de nu veti pleca, voi fi nevoita sa va distrug !

    - Nu te credem, zii, cine esti de fapt ? intreaba Tessa

    - Nu ma credeti....nu imi dati de ales...

    Ce va urma va fi momentul culminant al povestii. Fiti atenti, pentru ca nu voi zice de doua ori...: Isi scoase bagheta. Urma sa zica vraja distrugerii.

    - Abracadabra ! (P. S. - inspiratie Harry Potter pentru vraja :D )

    Vraja fusese aruncata din bagheta. Mai mult instinctiv decat rational cred, Benny sarise, o prinse pe Tessa si cazura la pamant. Se ridicara si incepura sa fuga la ferma lor. Odata ajunsi in resedinta principala, incepusera sa se baricadeze.....isi spusera ca acesta fusese cel mai ingrozitor Haloween....PREA infricosator.

    Dragi cititori, vreau sa va zic ca am ajuns la finalul acestei povesti. Puteti sa credeti aceasta mica povestioara, puteti sa nu eu nu ma supar. Insa, daca v-a placut, nu ezitati sa apasati butonul de apreciati, ca sa ma sustineti in acest concurs de Haloween !

    Multumesc si noroc la misiuni in competitie !

    Aprox. 500 cuv.

    Post edited by cristi si ferma (RO1) on
  • bulina 2004 (RO1)bulina 2004 (RO1) RO1 Postări: 109
    editat 13.10.2017
    BeoFarmer a zis:

    Dragi fermieri,

    Cea mai infricosatoare zi a anului se apropie in pasi repezi, ceea ce inseamna ca trebuie sa incepem si noi sa facem pregatirile! Cel mai minunat moment este aproape aici.....nenumarate fantome, zombies si clovni vor vana printre cei vii, clopotelele usilor care chinuiesc urechile nevinovate si multe dulciuri...da, ati ghicit, este Ha-Ha-Haaaaalloweeen!!!

    6
     

    Concurs Halloween - Prima Runda -> Timpul Pentru Povesti Infricosatoare


    Nimic nu se compara cu o poveste interesanta si foarte infricosatoare spusa in seara de Halloween, insa mai intai trebuie sa ne gandim la una care sa bage in sperieti orice ascultator!

    In aceasta prima parte a concursului de Halloween trebuie sa creati o poveste originala la ferma folosindu-va de personajele BigFarm!

    6

    Cateva reguli mici:
    • Povestea trebuie sa fie obligatoriu infricosatoare si despre Halloween
    • Povestea trebuie sa contina minim 300 de cuvinte, maxim 500 de cuvinte 
    • Aprecierile oferite (vezi mai jos) pot fi primite doar din partea membrilor comunitatii, moderatorilor, prietenilor si colegilor de cooperativa. In cazul in care va oferiti aprecieri folosind conturi multiple le voi sterge
    (Pentru ca probabil voi fi intrebat : 300 si 500 = numere orientative; + sau - cateva cuvinte nu reprezinta o problema, dar daca depaseste sau scade cu mult, nu va fi luata în considerare)

    In plus, pentru a ma asigura ca povestile vor fi in mare parte originale, in cadrul povestii trebuie sa includeti urmatoarele cuvinte: 
    • BigFarm
    • Ferma
    • Magie
    • Dovleac
    • Vrajitoare
    • Moara
    • Numele a cel putin 2 personaje BigFarm ca personaje principale

    6

    Punctajul:

    Punctajul va fi calculat in bomboane, adica fiecare apreciere oferita de voi la postarea unui participant se va lua in considerare ca 10 bomboane! blush Jucatorii cu cel mai mare numar de bomboane vor fi declarati castigatori! Oare cate bomboane poate sa obtina povestea ta? 

     Recompense

    Doar nu credeati ca ramaneti doar cu bomboanele, nu? D  Recompensele pe baza aprecierilor/ bomboanelor oferite de voi sunt urmatoarele:

    Locul 1:
    • Decoratiunea comunitatii foc de tabara CU FERICIRE SAT, oferita in premiera in aceasta comunitate
    • 5000 galbeni
    • 15 trifoi mic oriunde doriti voi si oricand (oferite din contul meu personal)
    Locul 2:
    • 5000 galbeni
    • 10 trifoi mic oriunde doriti voi si oricand (oferite din contul meu personal)
    Locul 3:
    • 3000 galbeni
    • 5 trifoi mic oriunde doriti voi si oricand (oferite din contul meu personal)
    Locurile 4 si 5:
    • 2000 galbeni
    • 5 trifoi mic oriunde doriti voi si oricand (oferite din contul meu personal)
    Locurile 6-10:
    • 1000 galbeni
    • 3 trifoi mic oriunde doriti voi si oricand (oferite din contul meu personal)
    De asemenea, exista si un pachet special pentru cea mai frumoasa poveste aleasa de catre echipa de moderare:
    • 5000 galbeni
    • Decoratiunea comunitatii foc de tabara CU FERICIRE SAT, oferita in premiera in aceasta comunitate
    • 15 trifoi mic oriunde doriti voi si oricand (oferite din contul meu personal)
    5

    Ce mai asteptati? Impartasiti acest concurs cu prietenii si cooperativa voastra, astfel incat concursul sa fie cunoscut de cat mai multi jucatori!

    Concursul va lua sfarsit pe data de 20/10/2017 la ora 18:00


    Mult succes tuturor! 
    Toate bune si frumoase,dar aicci intervine o problema: Jucatorii care prefera sa joace solo sau intr-o cooperativa mai mica nu pot beneficia de voturi din partea colegilor,deci nu stiu cat  de corecta e jurizarea asta.....
    Stiu ca sunt intr-un fel off-topic,daca nu-ti place,sterge-mi postul,Beo:))

    PS:Prin asta nu acuz pe nimeni care participa la concurs sau asa ceva,deci sper sa se inteleaga ca nu e decat o parere
  • Lua (RO1)Lua (RO1) Postări: 67
    editat 20.10.2017

    >:)>:)>:)>:)>:)  A fost o data ca niciodata, ca de nu ar fi fost, nu s-ar mai fi povestit. O poveste despre o casa blestemata, intr-o ferma ce se numea Big Farm. Aceasta ferma a fost blestemata de o vrajitoare pe nume Tessa, cea mai infioratoare dintre toate vrajitoarele.  Supararea ei, venea din cauza unui baiat pe nume Benny, pe care l-a iubit din toata inima ei,dar care nu avea aceleasi sentimente pentru ea. George, tatal baiatului, l-a obligat pe acesta, sa se casatoreasca cu ea. Acesta accepta,iar un an de zile cat au fost logoditi, totul parea sa fie in regula. Magia iubirii Tessei,parea sa il fi transformat si pe Benny, si ca acesta ajunsese sa o iubeasca.Aveau planuri mari, in fiecare zi infrumusetau ferma tot mai mult, construisera chiar si o moara,sa poata face ei singuri mancare pentru animalute.Aveau si o gradina superba,cu o multime de legume, chiar si dovleci dulci si gustosi.Isi doreau chiar si copilasi. Totul era minunat!Dar in ziua de halloween,cand era planificata nunta , ceva s-a intamplat. Benny ca si iesit parca dintr-o vraja,a parasit-o pe Tessa in fata altarului. A fugit pe mare si nimeni nu l-a mai vazut vreodata. Se presupune ca ar fi fost mancat de rechini, dar asta este o alta poveste. Tessa,de trista ce era, hotaraste sa se sinucida, dar nu inainte de a blestema casa, in care a stat toata viata. Blestemul ei zicea asa: nimeni niciodata, sa nu poata traii linistit in aceasta casa, iar in fiecare an de halloween, un om va murii suferind din iubire, la fel ca mine! Iar blestemul ei s-a adeverit! Oricine statea in acea casa, in noaptea de halloween, cadea rapus,si nu se mai trezea niciodata! Acum casa este pustie, iar oamenii spun, ca in fiecare an de halloween, spiritul Tessei este zarit la fereastra!! >:)>:)>:)>:)>:)


     

     

     

    Post edited by Lua (RO1) on
  • Cuvintele care trebuie obligatoriu pune in text vor fi ingrosate

     
        " In seara de Halloweeen , in BigFarm se daduse startul la o petrecere in ferma plina de peripetii. Cu totii erau prezenti la petrecere , in afara de Daniel si Tessa , care au ales sa se plimbe prin padurea din apropiere. Dar se vorbea despre ea ca ar fi bantuita si ca spirite rele ar pasi pe lumea noastra de Halloween acolo.
           -Eu nu cred asa ceva! ziceau cei doi. Hai sa mancam placinta de dovleac!
           Se apucasera sa manance , dar auzira niste sunete ciudate. Sunetele se auzea din ce in ce mai tare , apoi se ivi o umbra , parca de vrajitoare. Mai rau! Era un demon!
            -HAHAHA! Inainte nu credeati ca as fi existat , dar acum veti crede pentru tot restul vietii! Plecati! Ferma voastra de langa padure nu este construita unde trebuie! O sa va o distrug!
             Daniel si Tessa fugira de indata la ferma lor , pe care o gasisera prapad , magie intunecata si feste o facusera asa. Era prea tarziu! Nu aveau ce sa mai faca! Singura sansa de a supravietui era sa fuga spre necunoscut!
             Li se parea ca vedeau spirite in moara lor distrusa. Nu se inselasera! Era demonul!
             Inca putin si ieseau din padure , dar un zid mare de piatra le-a ruinat dorinta. Era fix la iesirea din padure.
             - HAHAHAHAHA! ABRACADABRA!

           
    De atunci , nu se mai stie nimic despre cei doi. Nu s-a aflat nicio informatie si nici nu se va mai afla....

             In anul urmator, in aceeasi zi , Lester a pasit in padurea cea bantuita , sa infrunte spiritele cele rele , pentru ca se credea cel mai tare de la ferma si a vrut sa dovedeasca asta si batranilor din ferma : Matilda si George. A dat peste un cimitir infricosator. Ceata era peste tot. Intr-o gaura s-au aruncat doua cadavre cunoscute. Cand lester s-a uitat mai bine , era un cap in plus , nu avea corp.....

            >:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)

                      
                             
                            


          
          
        
  • BeoFarmerBeoFarmer Postări: 1,853
    Salut @bulina 2004 (RO1)

    Inteleg ceea ce spui, insa aprecierile pot fi primite din orice surse, numai din conturi multiple nu.

    Sigur se vor gasi membrii ai comunitatii care sa te aprecieze in caz ca participi, sau poti sa rogi cunoscuti din joc si sa le ceri ajutorul

    De asemenea, exista si un pachet special care nu e oferit pe baza aprecierilor, ci de echipa de moderare. Tocmai acesta e motivul pentru care exista acest pachet, daca exista o poveste extrem de reusita insa care nu e destul de apreciata sa oferim noi o recompensa :)  
  • Lua (RO1)Lua (RO1) Postări: 67
    Cuvintele care trebuie obligatoriu pune in text vor fi ingrosate

     
        " In seara de Halloweeen , in BigFarm se daduse startul la o petrecere in ferma plina de peripetii. Cu totii erau prezenti la petrecere , in afara de Daniel si Tessa , care au ales sa se plimbe prin padurea din apropiere. Dar se vorbea despre ea ca ar fi bantuita si ca spirite rele ar pasi pe lumea noastra de Halloween acolo.
           -Eu nu cred asa ceva! ziceau cei doi. Hai sa mancam placinta de dovleac!
           Se apucasera sa manance , dar auzira niste sunete ciudate. Sunetele se auzea din ce in ce mai tare , apoi se ivi o umbra , parca de vrajitoare. Mai rau! Era un demon!
            -HAHAHA! Inainte nu credeati ca as fi existat , dar acum veti crede pentru tot restul vietii! Plecati! Ferma voastra de langa padure nu este construita unde trebuie! O sa va o distrug!
             Daniel si Tessa fugira de indata la ferma lor , pe care o gasisera prapad , magie intunecata si feste o facusera asa. Era prea tarziu! Nu aveau ce sa mai faca! Singura sansa de a supravietui era sa fuga spre necunoscut!
             Li se parea ca vedeau spirite in moara lor distrusa. Nu se inselasera! Era demonul!
             Inca putin si ieseau din padure , dar un zid mare de piatra le-a ruinat dorinta. Era fix la iesirea din padure.
             - HAHAHAHAHA! ABRACADABRA!

           
    De atunci , nu se mai stie nimic despre cei doi. Nu s-a aflat nicio informatie si nici nu se va mai afla....

             In anul urmator, in aceeasi zi , Lester a pasit in padurea cea bantuita , sa infrunte spiritele cele rele , pentru ca se credea cel mai tare de la ferma si a vrut sa dovedeasca asta si batranilor din ferma : Matilda si George. A dat peste un cimitir infricosator. Ceata era peste tot. Intr-o gaura s-au aruncat doua cadavre cunoscute. Cand lester s-a uitat mai bine , era un cap in plus , nu avea corp.....

            >:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)

                      
                             
                            


          
          
        
    Este atat de greu sa faci o poveste originala? Ai luat cate putin din primele doua povesti, ceea ce nu este frumos!! 
  • cristi si ferma (RO1)cristi si ferma (RO1) RO1 Postări: 1,062
       Lua (RO1) a zis:
    Cuvintele care trebuie obligatoriu pune in text vor fi ingrosate

     
        " In seara de Halloweeen , in BigFarm se daduse startul la o petrecere in ferma plina de peripetii. Cu totii erau prezenti la petrecere , in afara de Daniel si Tessa , care au ales sa se plimbe prin padurea din apropiere. Dar se vorbea despre ea ca ar fi bantuita si ca spirite rele ar pasi pe lumea noastra de Halloween acolo.
           -Eu nu cred asa ceva! ziceau cei doi. Hai sa mancam placinta de dovleac!
           Se apucasera sa manance , dar auzira niste sunete ciudate. Sunetele se auzea din ce in ce mai tare , apoi se ivi o umbra , parca de vrajitoare. Mai rau! Era un demon!
            -HAHAHA! Inainte nu credeati ca as fi existat , dar acum veti crede pentru tot restul vietii! Plecati! Ferma voastra de langa padure nu este construita unde trebuie! O sa va o distrug!
             Daniel si Tessa fugira de indata la ferma lor , pe care o gasisera prapad , magie intunecata si feste o facusera asa. Era prea tarziu! Nu aveau ce sa mai faca! Singura sansa de a supravietui era sa fuga spre necunoscut!
             Li se parea ca vedeau spirite in moara lor distrusa. Nu se inselasera! Era demonul!
             Inca putin si ieseau din padure , dar un zid mare de piatra le-a ruinat dorinta. Era fix la iesirea din padure.
             - HAHAHAHAHA! ABRACADABRA!

           
    De atunci , nu se mai stie nimic despre cei doi. Nu s-a aflat nicio informatie si nici nu se va mai afla....

             In anul urmator, in aceeasi zi , Lester a pasit in padurea cea bantuita , sa infrunte spiritele cele rele , pentru ca se credea cel mai tare de la ferma si a vrut sa dovedeasca asta si batranilor din ferma : Matilda si George. A dat peste un cimitir infricosator. Ceata era peste tot. Intr-o gaura s-au aruncat doua cadavre cunoscute. Cand lester s-a uitat mai bine , era un cap in plus , nu avea corp.....

            >:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)>:)

                      
                             
                            


          
          
        
    Este atat de greu sa faci o poveste originala? Ai luat cate putin din primele doua povesti, ceea ce nu este frumos!! 

    Adevarat....asta am vazut si eu....Beo, nu stiu....dar daca eu as fi mod nu as puncta postarea...:|
  • Lua (RO1)Lua (RO1) Postări: 67
    editat 14.10.2017
    nu am treaba, sa castige oricine, dar pe merit! Daca noi ne-am chinuit sa scriem ceva original, altii de ce nu pot??  si dupa mai rade si ca lula!!! Beo, hai sa fim corecti!
  • BeoFarmerBeoFarmer Postări: 1,853
    Am citit acum toate cele 3 povesti iar toate mi se par ca sunt diferite si au ceva original

    Bineinteles ca in toate o sa auziti cuvantul vrajitoare care face o vraja...inca nu am auzit de vrajitoare care sa nu faca una :p

    Nu va temeti, sunt destule recompense pentru toata lumea, nu trebuie sa va sapati unii pe altii! Mie unul chiar mi-a placut asta:

             In anul urmator, in aceeasi zi , Lester a pasit in padurea cea bantuita , sa infrunte spiritele cele rele , pentru ca se credea cel mai tare de la ferma si a vrut sa dovedeasca asta si batranilor din ferma : Matilda si George. A dat peste un cimitir infricosator. Ceata era peste tot. Intr-o gaura s-au aruncat doua cadavre cunoscute. Cand lester s-a uitat mai bine , era un cap in plus , nu avea corp.....
         
    Asteptam si alte participari, sunt multe recompense de castigat! Dupa finalizarea concursului o sa recitesc si o sa verific toate povestile in parte sa ma asigur ca se incadreaza si respecta regulile! :)
  • Lua (RO1)Lua (RO1) Postări: 67
    era clar ca nu o sa faci nimic!
  • GABRlELA (RO1)GABRlELA (RO1) RO1 Postări: 77
    - BuHhhUuHhhuUuuuU,BuHhhUuHhhuUuuuU,BuHhhUuHhhuUuuuU. Se auzi la geamul Evei.
    - Cine este acolo? Intreba Eva speriata, tremurand fara sa nimereasca intrerupatorul veiozei.
    - BuHhhUuHhhuUuuuU,BuHhhUuHhhuUuuuU,BuHhhUuHhhuUuuuU. Se auzi din nou, de data asta cu mici ciocanituri in geam.
    Incercand din nou sa aprinda lumina, Eva constata ca din cauza fluctuatiilor de tensiune intense de mai devreme, sarise siguranta din panoul electric al fermei, aflat in pivnita. Deschise sertarul pe basbaite si nimeri o lanterna. Din cateva incercari, reusi sa o aprinda apoi se indrepta catre fereastra cu pasi mici. 
    - Cine este acolo? Intreba din nou, insa fara sa primeasca din nou vreun raspuns.
    Insipra adanc, isi facu' curaj si se apropie de fereastra, indrepta lanterna catre geam si dintr-o data se lumina toata fereastra, prin care se putea zari alaturi de doi ochi mari, de un galben intens. Eva ramane nemiscata, profund impietrita, acaparata parca de o magie, care nu ii permitea sa faca nici macar doi pasi. Pret de cateva secunde, pulsul incepu' sa ii scada, inima ii pompa cristale de gheata, iar cu fiecare bataie, se ingreuna tot mai tare. La scurt timp, batai puternice sa auzi in usa: 
    -Eva, esti in regula? Am auzit zgomote din camera ta!
    Benny intra in camera, iar in intunericul naucitor se zarea doar o lumina slaba ce provenea de pe podea.
    -Eva! Eva! Ben(pr.), o zgudui puternic si incerca sa ii opreasca tremuratul, dupa cateva clipe, se aprinse lumina iar Eva isi reveni brusc: Ce s-a intamplat, Ben? Ce cauti aici? 
    - Ce cauti tu aici? Ai inghetat de frig.
    - Nu stiu ce caut aici, imi amintesc ca citeam o carte si am adormit. Sunt debusolata.
    - Sa coboram, iti pregatesc un ceai fierbinte apoi voi aprinde focul in semineu.
    - Poftim, savureaza-l alaturi de placinta asta de dovleac.
    - Multumesc, Ben, am o presimtire ciudata, stii ca nu imi place sa ne aflam aici in perioada asta a anului, tinand cont de tragedia din anii trecuti de Halloween.
    - Linisteste-te, Eva, vrajitoarea a fost inchisa in moara din satul BigFarm, iar lucrurile au revenit la normal. Merg sa mai aduc cateva lemne. 
    .................................................................

    - Eva??! Evaa?! Eeeevaaaaaaa?!

    - Ce cauti in pivnita? Eva?
    - Eva??? De ce stai acolo si nu raspunzi?
    - Eva??? incepi sa ma sperii, raspunde, nu este o gluma tocmai buna!

    Eva se intoarse catre Ben, cu parul pe fata si capul putin plecat, fixandu-l pe Ben printre cateva suvite de par, cu doi ochi mari, de un galben intens si zise:
     
    - M-am intors!





     >:)  >:)>:)>:)>:)

  • cristi si ferma (RO1)cristi si ferma (RO1) RO1 Postări: 1,062
    ok.ok. Dar pana pana si vraja din povestea mea a copiat-o. Vraji sunt 100000, nu doar abracadabra. Hai, deja e prea de tot.
  • BeoFarmerBeoFarmer Postări: 1,853
    ok.ok. Dar pana pana si vraja din povestea mea a copiat-o. Vraji sunt 100000, nu doar abracadabra. Hai, deja e prea de tot.
    Unde ai vazut tu vrajitoare fara vraja si fara abracadabra?

    Nu asta e prea de tot, uite ce e prea de tot:

    Sa imi dai mie mesaj in joc, sa te plangi atat de postarea lui @luizazanuta (RO1)  cat si de postarea lui @Lua (RO1)  cum ca ambele ti-au plagiat postarea....iar pe forum sa va sustineti cat de mult puteti pentru a ataca alt participant

    Faceti aici scandal de parca luiza ar fura locul 1...nu va temeti, aprecierile oferite de jucatori decid asta, iar jurizarea din partea moderatorilor se va face doar in perioada 21-22 octombrie.
  •    Intr-o noapte inspaimantatoare de Halloween,gemenii Jack si Jim care mergeau la adunat de bomboane, au ajuns la  o resedinta din oraselul Bigfarm, aceea se spunea ca este cea mai bantuita resedinta din oras, acolo, acum 5 ani a locuit batranul George, insa a murit de inima rea,fiind tot timpul sub influenta unor vraji, facea tuturor numai rele si din acest motiv, dupa moarte nu a trecut pe cealalta lume si a ramas sa bantuie si sa sperie oamenii care calca in casa lui.
       Jack si Jim au ciocanit cu frica la usa casei bantuite, cand, deodata usa se deschite intr-un usor scartait, gemenii intra cu frica in timp ce usa se tranteste in spatele lor, Jack sare in sus de frica dupa bubuitura care s-a auzit de la usa, ferestrele incep sa suiere in timp ce afara incepe sa bata vantul si sa fulgere, ferestrele se trantesc de peretii casei, perdelele vechi si zdrenturoase flutura in toate directiile. Gemenilor le este frica, se uita in stanga si in dreapta uitandu-se dupa bomboane sau macar o placinta de dovleac, insa nu o gasesc.
       Baietii cauta bucataria, crezand ca acolo o sa gaseasca ceva dulce, cand, deoadata se aude un ras intepator de vrajitoare si un sunet suierator de la matura ei magica, baietii nu stiau de prezenta vrajitoarei, incearca sa se ascunda, Jim sub masa, Jack intre dulap si perete, dar ei au uitat ca ea face magie si ii poate gasi foarte usor.
       Despre vrajitoare se spunea ca statea in moara, a fost iubita lui George, ea incerca tot felul de vraji pe el, fara ca el sa stie, toata ferma era speriata de puterile ei. In timp ce vrajitoarea radea malefic si cauta cu privirea peste tot, folosea din cand in cand bagheta magica sa ridice fiecare obiect casa gaseasca gemenii, dar gemenii erau de negasit. Jack gasise dupa perete o portiune magica care il facuse invizibil, fugind apoi la fratele lui sa ii dea si lui din portiune, asa au reusit sa fuga din casa blestemata a batranului George, chiar daca nu au gasit bomboane cu siguranta pentru ei o sa ramana o amintire foarte infricosatoare pe care o sa o povesteasca multora sau poate, pe viitor o sa se stranga un grup mult mai mare  si o sa incerce sa vada ce se intampla in acea casa, daca este bantuita cu adevarat de batranul George sau este o casa care este sub stapanirea maleficei vrajitoare.
       Poate in anul ce va urma o sa vedem ce se va intampla, pana atunci, sa aveti un halloween plin de sperieturi si petreceri monstruase! Sper ca a fost o poveste pe placul vostru! 
  • Lua (RO1)Lua (RO1) Postări: 67
    ok.ok. Dar pana pana si vraja din povestea mea a copiat-o. Vraji sunt 100000, nu doar abracadabra. Hai, deja e prea de tot.
    Unde ai vazut tu vrajitoare fara vraja si fara abracadabra?

    Nu asta e prea de tot, uite ce e prea de tot:

    Sa imi dai mie mesaj in joc, sa te plangi atat de postarea lui @luizazanuta (RO1)  cat si de postarea lui @Lua (RO1)  cum ca ambele ti-au plagiat postarea....iar pe forum sa va sustineti cat de mult puteti pentru a ataca alt participant

    Faceti aici scandal de parca luiza ar fura locul 1...nu va temeti, aprecierile oferite de jucatori decid asta, iar jurizarea din partea moderatorilor se va face doar in perioada 21-22 octombrie.
    Pai atunci, Cristi si cum te-o mai chema, sa iti fie rusine!! Eu iti iau apararea, pentru ca mi se parea ca a copiat ceva de la tine, si tu ma intepi pe la spate?? Atunci cred ca esti mai hot decat, luiza!!! 
    Povestea mea nu are cum sa fie copiata de la nimeni!! Deoarece este oarecum inspirata din realitate. In localitatea unde stau, a fost o casa bantuitaa! desigur fara vrajitoare si chestii, !!!!
  • Lua (RO1)Lua (RO1) Postări: 67
    editat 15.10.2017
    Eu nu atac pe nimeni! spuneam doar sa fim originali! uite de ex imi plac povestile scrie de @Andreea_diavoli (RO1)  si @GABRlELA (RO1) deoarece sunt foarte originale si pt asta le-am dat apreciere  ;)
  • BeoFarmerBeoFarmer Postări: 1,853
    Si mie imi plac toate, fiecare au o parte de originalitate
  • AlinaSima (RO1)AlinaSima (RO1) RO1 Postări: 9
                                                                Dragostea invinge tot
    Desi toate povestile incep cu..A fost odata,,,eu am sa incep prin a va spune ca......Undeva departe de civilizatie, peste un imens ocean,la poalele unor munti,era un sat de fermieri,si pentru-ca erau foarte apropiati uni de alti au decis sa isi uneasca fermele,si astfel cele cateva ferme din sat au devenit una singura ce poarta numele de : Big Farm Community.Asadar in acest sat uitat de lume nu se putea ajunge decat pe apa,iar o data la 3 luni batranaul pescar Oleg venea si le aducea fermierilor provizi,,medicamente,,dulciuri,,cel mai tare insa il asteptau copii care stiau ca la fiecare sosire,Oleg venea cu o poveste noua......
    -A venit,a venit.Oleg este aici !!!
    -Hei dragi copilasi,,veniti la batranul Oleg sa ascultati o poveste adevarata ce sa intamplat intr-o noapte de Halloween,si care incepe cu bunul meu prieten George,el era indragostit de o frumoasa domnita ce se numea Matilda.Desi si tanara domnita ii impartasea dragostea,ei nu puteau fi impreuna din cauza lui Lester,un necioplit si jumatate care o dorea pe Matilda doar pentru el,nu pentru-ca ar fi iubit-o,ci doar pentru-ca George o iubea,si el,,,,,,Lester nu suporta ca alti sa fie fericiti.George si Matilda au decis sa fuga in lume,departe de ura lui Lester, si asa au si facut,dar dupa cativa ani,dorul de casa si familii iau facut sa revina,si impreuna cu cei 2 copii Danny si Tessa, ( NU TREBUIE SA VA EXPLIC CUM SE FAC COPII,NU ?? :)  )si-au vizitat rudele si prietenii pe care nu ii vazusera de ani de zile.In cele din urma au ajuns si la casa lui Lester,dar tare le era teama sa bata la usa.Cand in sfarsit dupa lungi incercari si-au facut curaj si au batut ,,usa se deschise larg cu un scartait sumbru si in pragul ei aparu Lester cu o ridicola palarie de vrajitor pe cap si cu o mantie negra pe umeri.La vederea celor 4 care stateau zambitori si prietenosi in usa lui Lester se inegri la fata de suparare si incepu sa tune si sa fulgere...
    -Voi?!?!?!? Ha,in sfarsit!!De cand ati fugit am fost la cele mai mari scoli de vrajitorie.Va asteptam,stiam ca veti veni intr-o buna zi,acum nu veti mai scapa de mania mea..HAHAHAHA!!!!!!! Prin puterea mea de mare vrajitor,va blestem pe voi si iub...
    Inainte ca Lester sa termine incatatia se opri brusc,,,,George,Matilda,fiica lor Tessa si fiul Danny,se strangeau tare in brate si isi sopteau :IUBIREA VA INVINGE,,,,,
    -Ha,ha,ha,nici cea mai puternica iubire nu va mai scapa,spuse Lester incercand sa isi reia incantatia..Va blestem sa nu ave..
    Dar chiar in acel moment,nimeni nu stie de unde,aparu un fulger care il trazni pe Lester si acesta cazu lat la pamant
    -De atunci dragi mei,se spune ca spiritul lui Lester bantuie in fiecare an in seara de Halloween cautand sa blesteme indragostiti..Dar eu va spun asa: DACA IUBITI DIN TOT SUFLETUL,NICI CEL MAI MARE RAU NU VA POATE ATINGE ( este un fapt experimentat,iubirea adevarata invinge orice ::)) )
  • Lua (RO1)Lua (RO1) Postări: 67
    cat de dragut!!  <3<3 nu respecta in totalitate tema de a fi infricosatoare, dar mesajul este unul foarte frumos!!  :'(<3<3<3<3
  • AlinaSima (RO1)AlinaSima (RO1) RO1 Postări: 9
    multumesc frumos Lua :)o:)
  • Draguta povestea! E super!
  • AlinaSima (RO1)AlinaSima (RO1) RO1 Postări: 9
    multumesc frumos luiza  o:):)

  • Dany71772 (RO1)Dany71772 (RO1) RO1 Postări: 445
    editat 16.10.2017

                                   Vrajitoarea din taramul blestemat BigFarm

                        Intr-o lume fantastica in care domnea un print Daniel, bun la suflet, care avea un frate pe numele lui Benny, un print arogant, un  print avid de putere se spunea o legenda. In aceasta legenda era vorba despre o vrajitoare cu infatisare de zana care a fost intemnitata intr-un copac cu mult inaintea veacurilor noastre. Legenda spune ca trunchiul copacului plange incontinuu din cauza durerii rezultate din urma pastrarii vrajitoarei izolata de lumea oamenilor, iar in noptile cu luna plina se putea auzi plansetul copacului din orice colt al regatului.
                        In ziua majoratului printul Daniel pleaca in cautarea vrajitoarei cu scopul de a o elibera pentru a-l ajuta sa-l omoare pe Benny si sa devina viitorul rege. Acesta se leaga cu vrajitoarea printr-un juramant de sange jurandu-i sa dea rubinul dragonului din camera tronului. Vrajitoarea Tessa arunca o vraja asupra lui Daniel care il transforma master dovleac (un om al carui cap era un dovleac in flacari), acesta pierdandu-si constiinta devenind servitorul loial al vrajitoarei, pana la urmatorul rasarit al soarelui si Benny devine rege. Stiind cat de periculoasa era vrajitoarea acesta refuza sa-i ofere rubinul dar juramantul ii ofera vrajitoarei o magie demonica care ii permite sa-l blesteme pe Benny si tot regatul aflat sub conducerea sa.
                        Peste regatul BigFarm s-a abutut cel mai ingrozitor blestem, Tessa fiind o vrajitoare a lunii a aruncat o vraja care sa-i transforme pe toti in lupi la aparitia lunii pline. Blestemul ii facea pe toti sa-si piarda mintile si ii atacau pe toti vizitorii care avea gninionul sa ramana in noptile cu luna plina in regat. Vrajitoarea preia apoi palatul si il alunga pe printul Benny in moara cea veche din ferma satului. Benny era singurul lup cu blana de culoare alba pentru a-si aminti mereu de sufletul pe care l-a pierdut.
                        Dupa prima luna sangerie in care lupii s-au ucis intre ei si dupa care au decis sa retraga in cavernele subterane de sub oras, unchiul George, fostul sfetnic al regelui Daniel, a trimis un mesaj catre printesa Rose din regatul vecin cerandu-i ajutorul. Aceasta ii cere armurierului Steve sa creeze arme speciale si armuri care sa anuleze orice vraja, ceea ce s-a si intamplat.
                        Astfel in noptea de Hallowen printesa inpreuna cu armata regatului Roselor porneste calare pe cei mai puternici cai din tinut spre BigFarm si reuseste sa o omoare pe vrajitoare cu unul din pumnalele faurite de Steve. Toate vrajirile facute de vrajitoare se rup, mai putin cea aruncata asupra lui Benny ca se retrage in padure. Daniel si Rose se casatoresc chiar in cea noapte, noaptea de Hallowen, care repezinta biruinta binelui asupra spiritelor rele care stapanisera pamantul pana atunci.
    Post edited by Dany71772 (RO1) on
  • flori2007 (RO1)flori2007 (RO1) Postări: 131

    NOAPTEA VRAJITOARELOR

     

     Era o noapte rece de noiembrie.

                Moara lui Lester de la ferma lui,careia ii daduse numele  BIG FARM, scartaia in bataia vantului  iar cerul intunecat iti dadea fiori reci pe sira spinarii. Undeva in padurea din apropiere se auzea o cucuvea care adancea spaima de necunoscut. Ceata era prezenta si ea de parca vroia cu tot dinadinsul sa iti spuna si ea ca:’ E noaptea de Halloween!’

                Amicul lui Lester, George, se gandi sa ii faca vechiului sau prienten o vizita mai ales ca nu se vazusera de mult. Zis si facut ! In podul casei avea o mantie neagra, veche si ponosita ramasa de la stra-stra-bunici. Era numai buna pentru a se costuma asa cum cere traditia de Halloween. Isi lua mantia ponosita, fata si-o acoperi cu funingine din vatra sobei, pe cap isi puse paiele de la o matura veche iar in mana isi lua pe post de felinar un dovleac sculptat cu lumanare. Acum era o vrajitoare!  Nici macar mama lui, Matilda, nu il recunoscuse cand aparu in bucatarie langa ea. Saraca femeie era sa cada din picioare de spaima.  

                Astfel gatit se prezenta la usa lui Lester si batu la usa. Acesta ii deschise dar ca un facut in acelasi timp cucuveaua tipa si mai urat in noaptea adanca, moara incepu sa scartaie si mai tare sub bataia vantului iar aratarea din usa era… o vrajitoare hidoasa intr-o noapte de Halloween :brrr, brrr, brrr.

                Parul lui Lester se facu maciuca si nici una nici doua lua o galeata cu bomboane ce o avea la indemana si o zvarli in capul vrajitoarei tranti usa si nu o mai deschise.

                Abia intr-un tarziu reusi George sa il faca pe pritenul sau sa mai deschida usa. Lester inca tremura de frica iar bietul George avea ditamai cucuiul in frunte.

                Dupa cateva minute bune, dupa ce au stat si s-au uitat lung unul la altul, a diparut toata frica lui Lester ca prin magie iar durerea lui George disparu si ea ca luata cu mana.Au inceput sa rada apoi in hohote de toata tarasenia si de povestile despre Halloween !!!!!!!!!

  • Alinna4 (RO1)Alinna4 (RO1) Postări: 1,979
    editat 17.10.2017
                                                                     Noapte de Halloween

    Nerăbdarea cu care a fost așteptat 31 Octombrie a învăluit micul oraș al Californiei într-un continuu spirit de bucurie. Acum, când a sosit, parcă totul s-a transformat total. Pe străzi se văd doar fețele luminate ale felinarelor cuprinse de ecoul râsetelor copiilor costumați  în zombii și vrăjitoare, care merg din casă în casă pentru a aduna bomboane în coșurile făcute din dovleac.
    Departe de centrul orașului, la vechile ferme familia BigFarm a pregătit demult dulciurile, iar acum se bucură de aerul serii.
    - Cum ar putea ca locul ăsta să fie bântuit?  întrebă Tessa. Doar dacă privești în jur te încântă totul.
    - E doar un mit vechi, nu există așa ceva, spuse Benny și se apropie de ea mai mult. Unde sunt copiii?
    - Se jucau în spatele curții acum puțin timp.
    Se aud chicoteli din partea în care se află moara si vuietul vântului puternic. Cerul s-a întunecat și o negură a pus stăpânire pe fermă.  Picuri încep brusc să cadă.
    - Jack, Jim! Haideți, începe ploaia!
    Răspunsul nu a venit și nici gemenii nu au apărut. Zgomotul s-a mărit foarte mult, Tessa se îngrijoră.
    - Haide să vedem unde sunt, se înrăutățește vremea. Băieți!
    În scurt timp, au fost puși în fața unei scene care i-a uimit. Vântul stricase totul, frunzele erau peste tot, uneltele pe jos, iar băieții se jucau în hambar fără să bage în seamă uraganul de afară. O siluetă neagră plutea  la o mică distanță de ei. Un schimb de priviri între cei doi soți a fost de ajuns pentru a înțelege ce se întâmplă. 
    - Oh, tu! Tu ești vinovatul! acei ochi negrii plutitori și plini de furie se îndreptau spre Benny. Vei plăti pentru moartea mea și o vei face chiar acum!
    - Cred că este o greșeală, habar nu am despre ce vorbești.
    - Tatăl tău...îți spune ceva asta? Te aștept de atâta timp, în noaptea asta toată furia pe care am acumulat-o până acum nu va mai fi.
    - Ce vrei să spui? o expresie falsă apăru pe chipul lui Benny, își amintea vag când tatăl său, un vânător cunoscut, a fost distras și a țintit prost într-o zi de octombrie acum 5 ani. Oare fermierul ăsta bătrân să fi fost victima?
    Tessa tremură. 
    - Benny, ce se întâmplă aici? Ce vrea de la noi?
    Vocea ei îl scose pe Ben din gânduri.
    - Nu-ți face griji. Nu apucă bine să termine, căci George îl înhăță ridicându-l cât mai sus, iar apoi cu o singură mișcare îl lăsă să cadă îndeajuns de tare pentru a muri.
    Ca prin magie, George și cadravul lui Ben au dispărut. Totul a revenit la normal cât ai clipi, doar Tessa era cea care rămăsese în șoc cu mii de întrebări.
    Restul serii a fost plină de tăcere. Băieții au ajutat la strângerea bagajelor în liniște și au luat primul autobuz fără să să știe unde se vor îndrepta.

  • Denion (RO1)Denion (RO1) RO1 Postări: 297
    BeoFarmer a zis:
    Si mie imi plac toate, fiecare au o parte de originalitate
    Cum adica au o parte de originalitate?? Ori sunt ale lor, ori nu mai sunt....De aia e Romania unde e astazi...Nu e prima data cand Luiza se ''inspira'', mare grija cu ea dragi participanti ca acum mai scoate o poveste din ultimele 3 :)))))
  • Denion (RO1)Denion (RO1) RO1 Postări: 297
    Lua (RO1) a zis:
    nu am treaba, sa castige oricine, dar pe merit! Daca noi ne-am chinuit sa scriem ceva original, altii de ce nu pot??  si dupa mai rade si ca lula!!! Beo, hai sa fim corecti!
    Am scris si mai sus, nu e prima data cand face asta si e lasata in pace..Ar trebui de rusine sa isi stearga povestea si sa faca alta.
  • Ambramburica (RO1)Ambramburica (RO1) RO1 Postări: 138
                             Spiritul Halloween-ului

    - Sunteți pregătiți băieți pentru o nouă poveste spusă de bătrânul Steve?
    - Da, unchiule Steve, răspund în cor gemenii Jack si Jim. 
    - Atunci să ne apropiem de foc. Spiritul Halloween-ului nu trebuie să ne prindă la întuneric. Țineți-vă de mână băieți, nu vă dați drumul, orice ar fi. Ohooo, câte nu s-au petrecut în pădurea de lângă ferma asta... 
    - Au fost crime, unchiule? Întreabă Jim curios.
    - Crime, zici? Hăhăhă, ce știi tu de crime? Când eram eu tânăr așa ca voi, umblam cu tata toată ziua la fermă.  Așa mult îmi plăcea. Niciodată însă nu mă lăsa să înoptez aici, oricât îl rugam. Așa că într-o noapte, pe 31 octombrie 1947, mi-am luat inima în dinți și când tata a venit aici cu bunicul meu i-am urmărit prin pădurea asta deasă. La un moment dată însă, s-a auzit așa un urlet puternic, că a trebuit să îmi astup urechile. M-am împiedicat de un dovleac și am căzut, însă când am dat să mă ridic am văzut ceva ce m-a îngrozit. Tatăl meu era o fantomă! Puteam vedea prin el și îl puteam auzi scoțând niște suntete ciudate. Tremuram tot și nu știam ce să fac. Am alergat în BigFarm. Eram singur și îmi era frică. Am încercat hambarele, dar totul era încuiat. Nu aveam unde să mă ascund. 
    - Și ce ai făcut, unchiule?
    - Ce să fac? Am simțit că cineva mă privește. Apoi o mână rece m-a prins de braț. Am țipat cât am putut de tare, dar cealaltă mână mi-a astupat gura.
    - Nerodule! Ce cauți aici? Ți-am spus să rămâi acasă!, îmi aud bunicul țipând.
    - Bu-bu-nicule! Ce mă bucur să te văd!
    - Lasă vorba. Vino aici și ajută-mă să deschidem moara asta veche. Nu mai durează mult și va apărea Matilda. E o vrăjitoare bătrână ce caută să fure spiritele oamenilor. Trebuie să intrăm aici, dar nu înainte să îți găsim tatăl. Dacă îl va găsi ea prima din păcate...  îl vom pierde. Va rămâne o fantomă  și va bântui pădurea pe vecie.
    - Mi-e frică bunicule! Dacă ne face fantome și pe noi?
    - Nu ne va transforma. Moara asta e închisă printr-o magie străveche. Nicio vrăjitoare nu-i poate trece pragul. Și nici vrăjile ei nu îi afectează pe cei ce se află înăuntru. Uite-o copile! Împingeee, trebuie să deschidem ușa.
    - Mmmmm, ce avem noi aici??? Ia te uităă, ce copilaș, ce pistruiat micuț! Încep să simt cum niște degete lungi și ascuțite se joacă pe spatele meu. Mă întorc și ...
    - Și ? întreabă curios Jack?
    - Tata încerca să mă trezească. Se pare că adormisem în hambar și visasem fantome și vrăjitoare. Doar nu credeați că există așa ceva, ha ha ha!
    - Oooof, iar ne-a păcălit Jim! Oftează Jack. Haide la somn.
    Băieții intră în cort. Se lasă liniștea. O ceață deasă învăluie pădurea. Sunte bizare răsună în noapte. Bătrânul Steve se afundă în negura pădurii.
    - Tatăăăăă!, se aude strigătul bătrânului...

  • ggg32 (RO1)ggg32 (RO1) RO1 Postări: 13
    Big like, Ambramburica! 
  • BeoFarmerBeoFarmer Postări: 1,853
    Concursul a luat sfarsit!

    Va multumim pentru participare, voi anunta castigatorii maine, cel tarziu poimaine
Aceasta discutie a fost inchisa comentariilor!