Acasă Romanian Goodgame Big Farm - Ştiri Secţiunea de discuţii la anunţurile oficiale

Discutii: Modificari La Regiunea De Pescuit

1611

Comentarii

  • Denion (RO1)Denion (RO1) RO1 Postări: 297
    ceva nu este in regula, asa ar trebuii sa arate zona de pescuit? nu stiu ce sa fac

    http://prntscr.com/g9qdqe.



    OMG, a avut dreptate cineva ca s a imputit pestele :))))))))))))))))
  • syby (RO1)syby (RO1) RO1 Postări: 103
    toate bune si frumoase , toti suntem suparati ca GGSul isi bate joc de noi dar daca nu puten sa ne punem deacord sa facem ceva concret vor ramine doar vorbe in vint iar ei isi vor bate joc de noi in continuare  !!
      iar eu cred ca singurul loc unde ii doare sunt bani asa ca propun sa jucam ecologic fara stimulenti :)
    mergem ecologic, ca se poarta si cu timp alocat mai putin ca e vacanta
  • syby (RO1)syby (RO1) RO1 Postări: 103
    Dragi fermieri, zarurile au fost aruncate, nu se vinde pestele la liber , modificarile vor fi doar la contracte...
  • Petre Vali (RO1)Petre Vali (RO1) RO1 Postări: 236
    Nu am scris pana acum , am vrut sa ma abtin dar nu pot  imi este SCARBAA  de tot ....  Cum poti modifica ceva sa dai totul peste cap ?! , uite asa cu grija si cu prostiee , am ajuns la concluzia ca efectiv nu se gandeste cand se discuta  sa se faca un up pe bune !!! pff 
    PROSTIE , PROSTIE , PROSTIE ...BINE GGS TOT ASA  :D:D !!!!
    Cel mai de RAHAT up posibil de cand joc de 4 ani !! Trezirea baaa !!!
    ca a inceput sa puta !! 
    RUSINEEE 
    RUSINEEEE ! 
    Efectiv cum am mai spus mi-e scarba de tot jocul  acum , ma facut sa il urasc !! 
    Sa numai revin iar cu preturile celor 2-3 cladiri  care  sunt de ras , alea NU sunt preturi  , le-au pus asa sa rada de noi ... si noi ne chinuim cum cum sa le ridicam (unii dintre noi ) ...
    Nici peste , nici preturi reduse , nici pe ... nici  nimic  BUN , e ceva !

  • me262 (RO1)me262 (RO1) Postări: 2
    Hello ...
    cit mai pe scurt despre pescuit.. niste cretini ....In 24 de ore am avut doar 32 pesti spada...si aceeasi idioti au pus misiune zilnica de 50 de pesti spada ...?!??? ..Sunt cladiri la care nivelul 12, daca nu ma insel, sare de 220 milioane ..vinzarea directa a pestelui a disparut ...Sincer si timpul alocat pentru pescuit e mai mare ..Deci totul impotriva celor care au contrbuit intr-o masura mai mica sau mai mare la bonusurile lor, cumparind aur si altele .....
    Boi cu tzitze ... n-au decit sa ma baneze pentru postarea asta ...
    Toate cele bune!!!!
  • jan93 (RO1)jan93 (RO1) Postări: 10
    fermier nicu 
    vorbesc in numele cooperativei mica speranta si vreau sa anunt si celelante coop  ca se poate intra in greva cu conducerea  in asa fel sa ne asculte si pe noi jucatori .
    noi jucatori tinem jocu sa mearga inaite si nu invers.
    cerintele noastre trebuie sa fie ascultate sau citite si de dansi.

                                   vrem sa facvem greva sa nu mai pescuim deloc
    si daca nu ne asculta facem grva sa nu mai jucam deloc pana la rezolvarea problemei
  • daniel fermier (RO1)daniel fermier (RO1) RO1 Postări: 546
    Foarte bun update.ul,felicitari GGS din partea mea!
    Nemultumitii sper sa se lase de joc incepand de maine ☺
  • rxn. (RO1)rxn. (RO1) Postări: 97
    editat 17.08.2017
    fermier nicu 
    vorbesc in numele cooperativei mica speranta si vreau sa anunt si celelante coop  ca se poate intra in greva cu conducerea  in asa fel sa ne asculte si pe noi jucatori .
    noi jucatori tinem jocu sa mearga inaite si nu invers.
    cerintele noastre trebuie sa fie ascultate sau citite si de dansi.

                                   vrem sa facvem greva sa nu mai pescuim deloc
    si daca nu ne asculta facem grva sa nu mai jucam deloc pana la rezolvarea problemei

    S-a mai incercat... si au introdus "pescuitul" asta care a calmat apele..... iar acum se razbuna... o face ca si atunci..... exact aceeasi scena... actualizare cu modificari "scazute" lumea face scandal si "echipa care se ocupa de *problema* este in vacanta" .

    ---------------------------------------------
    Edit: ca s-o zic si aici, cineva a zis pe forumul englez  " avansam prea repede cu atat de multi dolari dar....cand avanseaza cu galbeni, nu avanseaza prea repede? "

  • Foarte bun update.ul,felicitari GGS din partea mea!
    Nemultumitii sper sa se lase de joc incepand de maine ☺
    LOL, deja ma las de joc, am inceput sa intru pentru mai putin timp......iar apetitul de joc este in continua scadere
  • Salutare

    Exercitiu (pentru .....pentru cei care s-au plictisit de joc si nu numai)

    Sunt curios cata cantitate de Flori de camp ar trebui sa vanduta ca sa poata creste Ascunzatoarea lui Lester la nivelul 4 - cost 15,000,000 Dolari pentru un jucator de nivel 14 (ca la acest nivel deja poate fi construita).

    Acum sa cautam printre jucatorii de nivel 14 sa vedem cum stau cu parcelele.........

    Majoritatea celor de nivel 14 au 2 parcele:
    - 1x1lv/15buc. la fiecare 2 minute
    - 1x2lv/16buc. la fiecare 2 minute
    avem 31buc. la fiacare recolta - 2 minute, asta inseamna 31Dolari/recolta.
    Costul de 15.000.000 Dolari inseamna 15.000.000/31=483.870,97 recolte
    in 24 ore poti obtine 720 recolte care inseamna 22.320Dolari -nu cred ca este jucator care sa stea atat pe joc intr-o zi....... dar mergem mai departe cu acest calcul. Pentru a ajunge sa strangem Dolarii necesari costului de crestere al cladirii in cauza avem nevoie de 15.000.000/22.320=672 zile sa-mi zica oricare din staful de la GGS unde este acea plictiseala la care se va ajunge? 

    Citat din comentariul/raspunsul modelatorului nostru
    "Cantitatile de dolari castigate prin vanzarea pestelui nu a fost o problema majora deoarece acest lucru a fost doar temporar, insa daca acest lucru ar continua ar avea un efect negativ asupra jocului si a placerii acestuia ( desii stim ca acest lucru poate fi greu de vazut pe termen scurt). Desi a fost foarte placut sa detineti tot timpul suficienti dolari pentru a extinde fermele si a moderniza cladirile rapid, acest lucru ar fi distrus cu timpul orice provocare pe termen lung.''

    Ce parere are marele expert in ale economiei de la cine castiga mai multi EUR/ROL(cheltuiti pe Galbeni) din faptul ca sunt mai multi jucatori pe server sau mai putini? sau de la acei jucatori care au mai multe conturi? se poate continua cu intrebarile multe randuri scrise dar ma opresc ca-mi creste tensiunea.

    Este parerea mea(spusa altfel) despre faptul ca au eliminat aceasta zona de pescuit de mare adancime

    Toate bune!(pentru cei care pot zambi in continuare)


  • BeoFarmer a zis:
    Uitati un exemplu a contractelor pentru nivelul maxim a pietei:

    lol cand se poate ajunge la asa contracte? daca nu ai Dolari sa te dezvolti?(zice unul de nivel 53)

    Appropos i-mi poate da cineva exemplu de un joc care sa fie mai putin costisitor, pentru cardul meu bancar? ca m-am oprit din a mai plati un joc care avea un cost de 13EUR pe luna si am venit aici unde sunt nevoit sa sap mai adanc ... cardul. 39.000 Galbeni pentru deblocare sector de constructie suplimentar aproximativ  16EUR la Ferma Vikinga.

    Multumesc
  • syby (RO1) a zis:
    nu te baza pe cooperative Beo ca o sa dispara si ele in curand din lipsa de jucatori 
    lol bine zici, am mai ramas 3 activi in cooperativa in care sunt acum.....
  • rxn. (RO1)rxn. (RO1) Postări: 97
    Oare de ce insista toata lumea ca "aurul" e necesar pe jocul asta? Acum urla si mai multi?
    Bine.. atunci, in trecut... ERA POSIBIL DACA AVEAI CU CinE IN JOC, dar lumea era ocupata si cand intra pe ferma insista cu subiectul galbenilor. Acum a facut-o si "mareata echipa ggs" sa ii dea dreptate, acum sunt mai multe "urlete" care spun ca "nu ai voie fara galbeni, nu te lasa jocul" , de fapt chiar "echipa ggs" a zis-o !! 

    * O PERSOANA ISI FACE O FERMA DIN PLACEREA DE A AVEA O FERMA, INTRA PE JOC SA IL JOACE DIN PLACEREA DE A JUCA JOCU ASTA SI ISI FACE FERMA CUM II PLACE, CUMPARA GALBENII AIA PENTRU CA ARE POSIBILITATEA ASTA SI II CHELTUIESTE CUM VREA UNDE VREA NESILIT DE NIMENI SI NIMIC!! 
    Iar jocul este placut cand e USOR de jucat, mai greu cand avansezi dar POSIBIL de jucat, iar premiile sunt MAI MARI.... POSIBILITATEA asta o cam duceti spre posibilitatea de a cumpara galbeni, iar unele aceleasi premii se obtin mai usor pe ferme mici ... si atunci jocul numai e "liber" pentru oricine vrea sa se bucure de el, ci devine o inchisoare unde unii cumpara premiii si altii se uita la aceia, ba ca nu-si pot creste propriile ferme, dureaza mult timp pentru ca primeste putin, ba ca desi au ferma crescuta e imposibil sa finalizezi evenimente (sa iei toate rasplatile) fara galbeni... pentru ca n-ai de unde scoate atat de multe in timpul care ti-l da. Dar cu galbeni se scoate mai mult...
    Si e stress si suparator ca x face milioane de puncte de experienta intr-o zi cu "galbeni" si eu avansand greu... nu pot ceea ce poate face x, iar in z ani pana ajung eu la nivelul acela SE SCHIMBA JOCUL.
    UPDATE nu ar trebui sa scoata ceea ce este deja... schimbate, puse intr-o ordine dar nu eliminate. 

    Chiar as vrea un tutorial de la "echipa ggs" de cum sa imbunatatesti tot pe o ferma noua si cat ar dura... Pentru ca preturile d imbunatatire si extindere cer cam multi dolari care se obtin in cam multi ani...
    Deci ideea e sa "traiesti" cu ferma, nu sa te joci cativa ani sa avansezi "prea repede" sa termini jocu si sa pleci... 

    Eu am jucat si alte jocuri online, si jocul care l-am jucat multi ani NU avea buguri... singurele care pareau *buguri* erau "programate" de cei care au facut un bot pt acel joc si au pus coduri dupa cum aparea in joc la ei, si la toti le apareau acel "bug" ... Cineva a mai zis pe forumul englez sa "numai acuzam programatorii, ca ei fac ce li se spune" . Si acolo totul era POSIBIL fara "gold" , exista comert intre jucatori si puteau obtine 99% din lucrurile care s obtineau numai cu "gold" , nu facea nimeni scandal ca nu-i convenea, se dadeau multe premii, se faceau echipe intre jucatori iar oponenti erau npc... nu se bateau pe bani reali pt top 5. Si "goldul" era d sute de ori mai scump decat aici, si necesar sa avansezi repede, dar se putea cumpara de la alti jucatori... Jocul acela numai are updates de ani, au scos toate jocurille (le-au oprit pur si simplu) acela inca mai este acolo ca cei care il mai joaca le cumpara "goldul" . 

    Dar conteaza si "mintea" a ce fel de persoana a gandit........... si unde gandesc mai multi la fel ei au dreptate (mersii cuiva pentru gandurile astea) si ei fac LEGEA in locu respectiv. Iar la cum "gandeste" lumea asta.... imi este cam interzis sa vorbesc eu.
  • Buna draga comunitate!
    Eu am sustinut inca de la inceput ca, se castiga prea usor si prea multi bani si ca jocul nu mai are farmec, asa ca asteptam aceasta reechilibrare. Greseala mare a fost ca din start nu trebuia sa se dea drumul la versiunea aceea de pescuit si sa se astepte pana cand era gata asta.
    Reactile umane sunt logice...e ca si cand ai avut un salariu de 10.000 si ti-l reduce la 500.
    Daca in schimb aveai 250 si ti-l crestea la 500 era toata lumea bucuroasa nu? (cam asta e filozofia)
    Sa revenim la partea reala si practica: Total de acord ce a spus Rodica si alti jucatori: dai bani din ferme pe echipamente care acum sunt scumpicele si apoi te uiti cum "se impute" pestele pe stoc, sperand ca intr-o zi o sa vina si in contract care sa-l poti expedia cu acel peste si asta pentru ca s-a modificat substantial si repartitia pestilor in balta.
    Iarasi daca at fi sa ne uitam la retetele din golful Sirenei, unde scrie ca file de peste rar se face din cod, somon si spade, ma gandesc ca e logic ca acesti pesti sa apara rar si ca asta e de fapt normalitatea care trebuia sa existe de la bun inceput. Insa acum aceasta normalitate loveste cam dur si ca atare trebuie sa venim cu propuneri pertinente care sa aiba ceva sansa de realizare.
    Si da, recunosc public ca acum avem un moderator care transmite feedback-ul si care se implica si e DE APRECIAT acest lucru si in acest caz ar trebui sa ne exprimam si aici si nu musai pe ENG, deoarece suntem acum auziti si de aici.
    Daca ati remarcat din valoarea contractelor, deja pretul pestilor e redus substantial, asa ca propunerile mele OFICIALE sunt urmatoarele:
    1. Sa se poada vinde pestele la liber, ca oricare produs, din moment ce acum valoreaza putin si nu  mai dezechilibreaza balanta..e cel mai logic si firesc..si cine vrea acel bonus de 25% de la piata sa munceasca si acolo.....altfel vom avea mult hering pe stoc degeaba si bani zero.
    2. Mixurile NU at trebui sa fie cerute in contracte -  E O MARE GRESEALA - faci mixuri pentru a face cutii cu mistere, ptr hrana de alge, ingrasamant, de alge etc si nu ca sa iei niste amarati de dolari.
    3. La piata organica avem (ce-i drept mai rar) crema de miere sau sapun...care aduc profitul cel mai bun...e LOGIC si firesc sa avem si la piata de peste in contracte cerinte cu retetele cele mai valoroase de la golful Sirenei, asa cum se arata si in poza cu update-ul (pentru ca am citit pe ENG aseara ca de fapt e pacaleala si la contracte NU  se cere nici o reteta).
    4. Cadourile sunt...cadouri si nu cred ca pot fi folosite in propria ferma insa am putea primii mai multe jetoane si produse premium decat cadouri care asa cum a spus si colega mea, nu pot fi folosite la tine in ferma.
    (probabil ca GGS stie ca exista in fapt, contrar regulamentului multe multi accounturi si lumea isi pune singura cadouri (si nu e nimeni fraier sa inchida  conturi care iti aduc bani ..ca totul se rezuma la bani :( chiar daca e impotriva regulamentului oficial...) dar mai sunt si oameni care nu au multi account) si beneficiaza greu de cadouri.
    5. In fine, existent unui pret official de vanzare a pestilor este necesara pentru a isi dezvolta fiecare strategia de pescuit si de contracte, ca altfel nu vorbim de joc de strategie si se contrzice insasi "definitia" oficiala a jocului.

    Spor la joc si o zi frumoasa!

    Draga clinn,
           Nu sunt de acord cu ce ai spus tu in aceasta postare, deoarece nu toata lumea are putea ta financiara de a ajunge la nivelul la care esti acum, sunt conturile nou create care au .......de munca si daca muncesc si pe cont cat sunt nevoiti sa munceasca pentru a avea  ce pune in farfurie de mancat, nu stiu unde mai este placerea jocului de a relaxa/recrea jucatorul si GGS va avea o mare surpriza la lipsa de jucatori.

    Toate bune!
  • BeoFarmerBeoFarmer Postări: 1,853
    editat 18.08.2017
    Ei, pai daca nimeni nu imi raspunde la comentariu, si nimeni nu vine cu propuneri CONSTRUCTIVE pentru a ameliora "necazul" nostru, eu voi transmite ideile mele fara a fi discutate si aprobate de voi, iar daca se vor lua in considerare sa nu va mai aud discutand ca nu va convin acele lucruri, cand eu v-am lasat aici sa discutati despre ele si sa imi spuneti ce parere aveti
    Sedinta in care se discuta despre asta e azi, nu mai e prea mult timp...

    Daca nu zic nimic, moderatorul nu va baga in seama, daca zic ceva, pe voi va doare fix in pix

    Acum va puteti certa inutil in continuare!
  • balti cu spada nu mai exista?de cand cu up'ul nu am mai avut o balta cu acest peste desi la contracte se cere
  • BeoFarmer a zis:
    Ei, pai daca nimeni nu imi raspunde la comentariu, si nimeni nu vine cu propuneri CONSTRUCTIVE pentru a ameliora "necazul" nostru, eu voi transmite ideile mele fara a fi discutate si aprobate de voi, iar daca se vor lua in considerare sa nu va mai aud discutand ca nu va convin acele lucruri, cand eu v-am lasat aici sa discutati despre ele si sa imi spuneti ce parere aveti
    Sedinta in care se discuta despre asta e azi, nu mai e prea mult timp...

    Daca nu zic nimic, moderatorul nu va baga in seama, daca zic ceva, pe voi va doare fix in pix

    Acum va puteti certa inutil in continuare!
    Neatza! draga Moderator

    Parerea me este urmatoarea;
    GGS ne-a luat jucaria/papusa si au rupt-o, tu acum vrei sa o peticesti si sa o inapoiezi, cine crezi ca va vrea o jucarie/papusa peticita si o va considera noua?
    Pentru a scapa de tot acest val de neliniste/suparare/frustrare este nevoie de o jucarie noua(asta inseamna ca trebuie sa fie mai buna ca cealalta) pot/vor EI (GGS) sa reintroduca vanzarea pestelui de la  aceleasi preturi si ceva peste?
    Daca DA atunci nu vei mai auzi/citi comentarii decat de la carcotasi.

    Asta poti transmite in marea sedinta

    Toate bune!
  • tudor gheorghe (RO1)tudor gheorghe (RO1) RO1 Postări: 788
    nu ma intereseaza idea ta o fi buna pentru tine !!!
    ideea este sa lase vinzarea pestelui la liber chiar daca va fi la preturi mai mici asta poate ca ii va multumi pe toti si sa mai scada preturile nesimtite la diverse constructii si la echiparea barcilor!!
  • syby (RO1)syby (RO1) RO1 Postări: 103
    Ce nu ai inteles Beo ?! Vrem vanzarea libera la peste -----nu facem alte concesi

  • cvg9 (RO1)cvg9 (RO1) Postări: 421
    Imbunatatiri: sa faca orice sa ne readuca profiturile sau sa scada preturile la UP-uri sau pierd jucatori. Si poate ca pe termen scurt nu ii intereseaza decat cei care cumpara/cheltuie galbeni, dar pe termen lung conteaza si nr de jucatori, ca si de acolo vin profiruri - din nr celor care le viziteaza pagina.
  • yoyobz (RO1)yoyobz (RO1) RO1 Postări: 43
    Sa introduca un sondaj cu intrebari concrete:
    1.Ce parere aveti despre piata de peste?
    2.Ce parere aveti despre joc?
    3.Ce parere aveti despre echipa ggs?
     Sa fie cu doua variante de raspuns:buna/rea(proasta).
    Nu cu abureala aceia de raspuns...pe o scara de la  1 la 10.
    Si daca sunt sinceri sa ne prezinte rezultatul concret cati au participat si cum au raspuns,dar in cifre.
    Daca fac asta eu cred ca indiferent de rezultat mai castiga ceva....respect.
  • BeoFarmerBeoFarmer Postări: 1,853
    Voi ce nu ati inteles??? Pestele nu va mai putea fi vandut niciodata, chiar Product Manager-ul a zis!

    Cu cat o sa intelegeti voi asta mai repede, cu atat va fi mai bine si o sa putem cauta alte solutii pentru a imbunatatii piata si sa gasim solutii sa facem PROFIT



  • syby (RO1)syby (RO1) RO1 Postări: 103
    Noi am inteles perfect, ei nu au inteles ca o treime din jucatori au devenit activi datorita acestui up
  • SPYSPY Postări: 41
    syby (RO1) a zis:
    Noi am inteles perfect, ei nu au inteles ca o treime din jucatori au devenit activi datorita acestui up
    Inactivi sau activi?
  • syby (RO1)syby (RO1) RO1 Postări: 103
    Ferma nu ne o poate lua....o sa mai jucam peste 1 an , 2 sau 3 cand va deveni mai atractiv...banii investiti nu se pierd
  • syby (RO1)syby (RO1) RO1 Postări: 103
    ACTIVI...au inceput sa joace de cand s a facut docul
  • balti cu spada nu mai exista?de cand cu up'ul nu am mai avut o balta cu acest peste desi la contracte se cere
    cum sa avansez cu piata daca de 2 zile nu am balti cu spada.,cod  
  • syby (RO1)syby (RO1) RO1 Postări: 103
    Jocul devine atractiv cand poti sa te extinzi, sa modernizezi, sa poti aranja cum iti place si nu pe termen lung...sa produci si sa vinzi a devenit plictisitor, e pt copii
  • syby (RO1)syby (RO1) RO1 Postări: 103
    Provocarile constau in competitii, este un joc colectiv, nu in modernizare si extindere
  • Rody-rory (RO1)Rody-rory (RO1) RO1 Postări: 125
    Buna dimineata.
    Sa nu ne mai bage pe git uneltele ( grebla, perii etc.) Nu echipez barcile cu ele. Am nevoie de dolari pt. asta.
    Si nu vreau sa muncesc pe celelalte ferme ferme pt. a cheltui dolarii in regiunea de pescuit.
    Daca nu vor sa faca schimbari sa fie sanatosi, jocul merge mai departe datorita noua, jucatorilor si l-au tot dezvoltat datorita jucatorilor cu dare de mina si celor care au stat online pe joc( ca si de aici se cistiga bani, ca de aia au facut Happy hour).
    Si cum spunea un jucator sa facem abstractie de reg. de pescuit si cind vor vedea ca nu au reusit vor regindi strategia. 

    o zi buna tuturor.

Lasati un comentariu

BoldCursivTăiat cu o linieOrdered listListă neordonată
Emoticon
Imagine
Aliniere la stângaAliniere la centruAliniere la dreaptaComutați vizualizarea HTMLComutați întreaga paginăLumini de comutare
Adăugați imagine/fişier