Acasă Romanian Goodgame Big Farm - Jocul Întrebări cu privire la joc Tutoriale şi sfaturi

Totul Despre Pescuit


Salutare tuturor,

Pentru multi dintre voi noua metoda de pescuit poate fi un calvar. Aici va voi explica in amanunt tot ceea ce trebuie sa stiti pentru a ridica o flota si a avea o crestere economica de cel putin 30-50 milioane de dolari pe zi

Mai intai de toate, trebuie sa finalizati toate cele 26 de misiuni necesare pentru deblocarea docului. Aceste misiuni apar la ferma principala sau la ferma floricola ca recomandate. Odata ce aceste misiuni sunt finalizate, o sa puteti avea acces la doc si la pescuitul la mare adancime!

Poate credeti ca partea complicata e deblocarea docului, insa asta e doar inceputul! Dupa ce deblocati docul, va va aparea urmatoarea zona de pescuit:


Voi trebuie sa va folositi de doc si sa construiti o flota cu care sa prindeti pestele. Docul are 8 nivele si poate fi construit si deblocat la urmatoarele nivele:
  • Doc nivelul 1 disponibil de la nivelul 20
  • Doc nivelul 2 disponibil de la nivelul 30
  • Doc nivelul 3 disponibil de la nivelul 40
  • Doc nivelul 4 disponibil de la nivelul 50
  • Doc nivelul 5 disponibil de la nivelul 60
  • Doc nivelul 6 disponibil de la nivelul 75
  • Doc nivelul 7 disponibil de la nivelul 90
  • Doc nivelul 8 disponibil de la nivelul 120
Barci:


Mai multe informatii despre doc dar si despre barcile lui puteti sa gasiti >>>aici<<<

Echiparea barcilor

Barca cu motor - Echipament:
           
Barca cu motor necesita docul la nivelul 1. Aceasta barca este cea mai ieftina la cumparare si echipare, insa si cea mai putin rentabila pentru profit.
Echiparea barcii joaca un rol foarte important. Fiecare tip de echipament are rolul sau (puteti cauta imaginile si in joc pentru mai multe informatii).

Salupa - Echipament



Dupa cum puteti observa, costul echipamentului a crescut putin, insa si barca si calitatea echipamentului este putin mai buna.

Vas Norfolk - Echipament
 
Pretul echipamentului tot creste, insa  vasul Norfolk deja e o barca destul de buna cu care se poate prinde destul de mult peste si sa aveti un profit de 15-20 de milioane de dolari pe zi.

Vas Skipjack - Echipament


Odata ce aveti acces la acest vas, profitul e foarte mare. NU exista zi in care sa nu faceti 30-50 milioane de dolari, iar cu putin noroc sare de aceasta suma.

Trauler - Echipament 

Inafara de aceste echipamente mai exista si echipamente pentru a prinde doar un tip specific de peste si echipament pentru protectie. NU este necesar sa protejati nava de pericole,se merita mai mult sa folositi spatiile de echipament cu alte echipamente.

Va voi explica cum se trimite nava la pescuit folosind o nava Skipjack, pentru ca doar de alea mai am, in numar de 14.
 
De obicei asa trimit eu nava skipjack la pescuit.
  • Partea neagra indica timpul economisit pentru calatorie - nu am folosit niciodata echipament pentru asta
  • Partea verde indica numarul maxim care poate fi prins de nava, adica capacitatea (bineinteles, cu echipament)
  • Partea rosie indica pestele pe care nava poate sa il prinda intr-o ora (cu echipament)
  • Partea galbena indica timpul in care nava pescuieste
  • Partea albastra indica tipul de peste pe care am vrut eu sa il prinda nava (echipament)
Barca pescuieste timp de 90 de minute, iar in 60 minute barca poate sa prinda 45 de peste. De aceea am pus ca numarul de capacitate sa fie de 69, deoarece cand nava se intoarce imi vine cu 67 pesti.
Dupa niste teste mi-am dat seama ca asa este cel mai profitabil, deoarece am incercat si prin alta metoda (e destul de buna si urmatoarea metoda pe care o prezint deoarece in zona cea mai departata de mal e cea mai profitabila, insa cea de mai sus e buna in toate situatiile)

De aceasta data nu am mai folosit culorile si nu o sa mai spun ce inseamna fiecare iconita.

Dupa cum observati, am folosit echipament pentru timpul de pescuit, am marit capacitatea, si am scazut pestele prins pe ora.
Barca nu va veni plina, va avea 97-98 de pesti, fata de 67 in cealalta varianta, dar in ape foarte mari unde timpul e foarte mare!
Profit estimativ zilnic prima varianta: 30-50 milioane dolari, cu noroc peste
Profit estimativ zilnic a doua varianta: 35-60 milioane dolari, cu noroc peste

Prin noroc ma refer la mult peste-spada si mult somon. In zile mai proaste, se poate sa fie profit si de 20-25 milioane dolari

Mix  

Acestea ofera un bonus la pestele pescuit, insa nu am folosit pana acum din cauza spatiului limitat de echipamente pe o nava iar la prima vedere, fara sa incerc, nu mi se pare prea rentabil. 

In cazul in care mai doreste cineva sa adauge ceva, e rugat sa faca un comentariu acestei postari, sunt sigur ca am uitat de mentionat unele lucruri dar completez ulterior  :)

Mult succes la pescuit!  :p

Comentarii

  • PlayerDana28 (RO1)PlayerDana28 (RO1) RO1 Postări: 140
    Clar si la obiect :)
  • Foarte frumos si ordonat. Bravo !
  • Catharsis (RO1)Catharsis (RO1) RO1 Postări: 89
    Foarte bine prezentat!
    M-am jucat si eu cu barcile si am incercat metoda cu multe congelatoare doar ca barcile mele se intorc la ora 4 noaptea cu pestele spada ca nu am mai tinut cont de distanta :))
    Deci metoda 2 de luni pana vineri (timpul e ridicat, asa ca pot pune doar dimineata si seara);
    metoda 1 in weekend/timp liber inclusiv palnie cand o mai fi.
    Multumim pentru sfat!


  • lili (RO1)lili (RO1) RO1 Postări: 36
    momeala pentru peste creste cantitatea, dupa cum urmeaza:

    - Mix    = pt. orice tip de peste  (+10%)

    - Mix de stridii   = hering, ton, homar, cod, somon, peste spada  (+15%)

    - Mix de creveti = hering, ton, homar, cod, somon, peste spada  (+15%)

    - Mix de scoici   = hering, ton, homar, cod, somon, peste spada  (+15%)

    - Mix de hering  = homar, cod, somon, peste spada      (+20%)

    - Mix de ton       = homar, cod, somon, peste spada      (+20%)

    - Mix de homar  = cod, somon, peste spada                  (+25%)

  • sin_axel (RO1)sin_axel (RO1) RO1 Postări: 396
    Buna prezentare.
  • La a cata misiune sunt? Va fac o prezntare completa , ca sa va dati seama repede :

    Titlu : Fara munca nu-i rasplata!
    Personaj : Daniel Cooper
    Sarcini :
    Pescuieste 150 kg de Crap
    Un peste clasic pt. masa. Ar trebui sa fie usor de prins!
    Pescuieste 230 kg de Stiuca
    Candva vei putea s prinzi acest peste in somn!
    Pescuieste 150 kg de Bonito
    Pescuirea repetata a acestui peste va fi o practica excelenta!

    Rasplata :
    1.500 PX pescuit
    15.000 Dolari
  • EmperorFermier (RO1)EmperorFermier (RO1) Postări: 737
    editat 03.06.2017
    La a cata misiune sunt? Va fac o prezntare completa , ca sa va dati seama repede :

    Titlu : Fara munca nu-i rasplata!
    Personaj : Daniel Cooper
    Sarcini :
    Pescuieste 150 kg de Crap
    Un peste clasic pt. masa. Ar trebui sa fie usor de prins!
    Pescuieste 230 kg de Stiuca
    Candva vei putea s prinzi acest peste in somn!
    Pescuieste 150 kg de Bonito
    Pescuirea repetata a acestui peste va fi o practica excelenta!

    Rasplata :
    1.500 PX pescuit
    15.000 Dolari
    Esti la misiunea 13 . 
    Uite aici link-ul cu toate misiunile: https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/en/discussion/154396/tasks-for-olegs-fishing-quest/p1
  • CyberJohn (RO1)CyberJohn (RO1) RO1 Postări: 643
    Multumim mult pentru aceste informatii.
  • chiriacingrid (RO1)chiriacingrid (RO1) RO1 Postări: 15
    Buna ziua.

    Nu pot sa nu remarc faptul ca este un lucru bun realizat de moderator....insa am o singura remarca.

    Cel mai bun vas pentru pescuit este Traulerul......unul de nivel 3 (120) are capacitate mai mare decat un vas Skipjack la maxim (105) fara nici un fel de echipament ajutator.

    Eu am numai traulere si 2 vase Skipjack pe care le trimit sa pescuiasca ce mai ramane prin ochiuri.

    Sunt multe posibilitati de pescuit...fiecare face cum doreste atat timp cat este profitabil!

    Fir intins!
  • BeoFarmerBeoFarmer Postări: 1,853
    Buna ziua.

    Nu pot sa nu remarc faptul ca este un lucru bun realizat de moderator....insa am o singura remarca.

    Cel mai bun vas pentru pescuit este Traulerul......unul de nivel 3 (120) are capacitate mai mare decat un vas Skipjack la maxim (105) fara nici un fel de echipament ajutator.

    Eu am numai traulere si 2 vase Skipjack pe care le trimit sa pescuiasca ce mai ramane prin ochiuri.

    Sunt multe posibilitati de pescuit...fiecare face cum doreste atat timp cat este profitabil!

    Fir intins!
    Ai dreptate, traulerul este o nava mai buna

    Eu am dat exemplu skipjack-ul deoarece doar de alea am, am 14.
    Pentru a face docul la nivelul 8 am nevoie de nivelul 120, iar eu doar azi voi face nivelul 80
  • chiriacingrid (RO1)chiriacingrid (RO1) RO1 Postări: 15
    Am inteles......

    Succes si fir intins!
  • -moon_light- (RO1)-moon_light- (RO1) RO1 Postări: 135
    la distanţe lungi este foarte bună şi protecţia, acolo probabilitatea de furtuni, etc fiind mai mare, implicit pierderile mai mari. Este indicată prima variantă pe perioada de activitate bună pe joc şi a doua variantă pentru activitate mai scăzută pe joc.
  • flori763 (RO1)flori763 (RO1) RO1 Postări: 46
    lili (RO1) a zis:
    momeala pentru peste creste cantitatea, dupa cum urmeaza:

    - Mix    = pt. orice tip de peste  (+10%)

    - Mix de stridii   = hering, ton, homar, cod, somon, peste spada  (+15%)

    - Mix de creveti = hering, ton, homar, cod, somon, peste spada  (+15%)

    - Mix de scoici   = hering, ton, homar, cod, somon, peste spada  (+15%)

    - Mix de hering  = homar, cod, somon, peste spada      (+20%)

    - Mix de ton       = homar, cod, somon, peste spada      (+20%)

    - Mix de homar  = cod, somon, peste spada                  (+25%)

    am trimis o salupa echipata sa pescuiasca ton si am completat cu mix de stridii care ar fi trebuit sa-mi aduca un bonus de 15%.  nestiind cum se calculeaza bonusul, am procedat in doua moduri: am echipat barca complet, fara a lasa loc liber pentru plusul adus de bonus si in al 2-lea mod, am lasat spatiu suficient pentru acel 15% dar nu am primit nimic in plus. nu stiu unde am gresit. poate cineva sa ma lamureasca?

    si inca o intrebare: barca amfibie nu functioneaza si pentru doc?
     eu am activat-o dar se pare ca la mine bonusul nu vrea sa vina pe nicio cale:)
    multumesc anticipat pentru raspunsuri.
  • BeoFarmerBeoFarmer Postări: 1,853
    Salut @flori763 (RO1)

    Nu, din pacate barca amfibie nu se ia in calcul la pescuitul la mare adancime

    Cat despre mix, nu pot sa spun prea multe, insa din ce am inteles e o mica problema la aplicarea lui care va fi rezolvata in curand 
  • CyberJohn (RO1)CyberJohn (RO1) RO1 Postări: 643
    cu ce sa echipezi un Trauler pentru un profit zilnic bun?
  • multumim ptr articol,si eu as vrea sa stiu cum sa echipez corect un Trauler...
  • ArmynaSoryna (RO1)ArmynaSoryna (RO1) RO1 Postări: 151
    editat 09.06.2017
    Buna seara ,felicitari pentru postare..ajuta enorm sa ne impartasim sfaturi ,sugestii,imagini legat de pescuitul la doc...numai ca dupa parerea mea multi nu isi dezvaluie observatiile sau modul lor de a echipa corect o barca.daca tot putem profita toti de sansa de a ne dezvolta fermele mult mai usor nu vad de ce nu ne ajutam reciproc ....si eu am testat en moduri,si tot nu sunt lamurit 
    la o balta cu homari am procedat asa ...Trauler niv. 2

    nava sta in larg aproape 8 ore si imi ofera 112 si cand a venit barca..surpriza ...36 homari doar

     de homari...sper eu fara pierderi,la homari nu am avut deloc pierderi,sper sa ajute cat de cat,si poate mai vin si alti colegi cu sfaturi noi si multmai bune 

    Post edited by ArmynaSoryna (RO1) on
  • Buna seara ,felicitari pentru postare..ajuta enorm sa ne impartasim sfaturi ,sugestii,imagini legat de pescuitul la doc...numai ca dupa parerea mea multi nu isi dezvaluie observatiile sau modul lor de a echipa corect o barca.daca tot putem profita toti de sansa de a ne dezvolta fermele mult mai usor nu vad de ce nu ne ajutam reciproc ....si eu am testat en moduri,si tot nu sunt lamurit 
    la o balta cu homari am procedat asa ...Trauler niv. 2

    nava sta in larg aproape 8 ore si imi ofera 112 si cand a venit barca..surpriza ...36 homari doar

     de homari...sper eu fara pierderi,la homari nu am avut deloc pierderi,sper sa ajute cat de cat,si poate mai vin si alti colegi cu sfaturi noi si multmai bune 

    Salut !
    Capacitatea maxima este de 112 pesti , asa cum ai spus tu.
    Dar asta nu inseamna ca iti vor si prinde cei 112 pesti.

    Trebuie sa adaugi  un "Echipament specific de pescuit". 
     Cu respectivul echipament, pescuiesti un anumit peste. Poti folosi mai multe echipamente, pentru a pescuit pesti diferiti. 

    Uite poza de mai jos cu echipamentele:
    Ce este  in chenar rosu , indica tipul de peste pe care il poti pescuii cu respectivul echipament.


  • ArwynArwyn Guest Postări: 800
    editat 09.06.2017

    Ei iata cum echipez eu un trauler (nivel 1) pentru homar:

    PS: Am selectat in culori diferite echipamentul si bonusurile pe care le da



    Si iata care este rezultatul (plus sau minus pierderi uneori)



    Iar asa echipez pentru un anumit tip de peste in baltile care au mai multe feluri de peste (in cazul de fata este vorba de pestele spada)



    Iar rezultatul este ( din nou plus/minus pierderi):



    Echipament de viteza cred ca va fi posibil sa il folosesc dupa ce voi mari nivelul traulerelor deoarece le va creste capacitatea si nu va mai fi nevoie sa folosesc congelatoare sau atata echipament de prindere a mai mult peste pe ora, astfel in spatiile libere voi putea pune echipament de viteza. Banuiesc ca o parte din jucatorii care au deja nivelul ridicat sau maxim la cel putin un trauler poate confirma asta. Sper sa va fie de ajutor metoda mea  ;):*

  • ArmynaSoryna (RO1)ArmynaSoryna (RO1) RO1 Postări: 151
    multumim ptr imagini..ajuta enorm 
  • Au stricat totul, asa ca din pacate nu mai este folositor la "produs" bani ... :(   
  • Sim20 (RO1)Sim20 (RO1) Postări: 4
    Exista un nr. limita de vase pe care le pot avea in flota? Am 14 si nu mai pot construi.
  • Artemis (FormerMod)Artemis (FormerMod) Guest Postări: 282
    Bună seara,

    Da, numărul limită este de 14, de aceea nu poți să mai construiești altele.

    O seară frumoasă! :)
  • G74 (RO1)G74 (RO1) RO1 Postări: 274
    Exista un nr. limita de vase pe care le pot avea in flota? Am 14 si nu mai pot construi.
    Aşa că mai bine construieşti 13 şi laşi un loc liber pentru a putea construi, apoi demola eventualele bărci sau nave primite ca premiu. Altfel, se vor acumula inutil în depozit şi va trebui să le pierzi prin ştergere.
  • Sim20 (RO1)Sim20 (RO1) Postări: 4
    Multumesc!
  • Bucuresti (RO1)Bucuresti (RO1) RO1 Postări: 10
    O mulțime de păreri aici. Dar nu spune nimeni nimic despre elice și celelalte accesorii care se pare că sunt marcate ca siguranță (sper că zic bine). A înțeles cineva dacă sunt, într-adevăr, utile la ceva? Că le tot câștigăm, dar nu am înțeles dacă aduc vreun beneficiu ca să ocupe un loc în barcă.
  • BGD_2 (RO1)BGD_2 (RO1) RO1 Postări: 459
    editat 03.06.2020
     Nu aduc nici un beneficiu real. Ocupa locurile degeaba. Mai bine folosesti momeala extra sa treci peste acele x%sanse sa intalnesti ceva si te-ai scos. Eu le sterg de obicei. 
     In schimb ce ma enerveaza pe mine este echiparea greoaie a navelor dupa cea de-a trei-a nava trimisa la pescuit. Trebuie sa ies de pe regiunea de pescuit si sa intru iarasi pentru a putea echipa navele usor.

Lasati un comentariu

BoldCursivTăiat cu o linieOrdered listListă neordonată
Emoticon
Imagine
Aliniere la stângaAliniere la centruAliniere la dreaptaComutați vizualizarea HTMLComutați întreaga paginăLumini de comutare
Adăugați imagine/fişier