Acasă Romanian Goodgame Big Farm - Ştiri Secţiunea de discuţii la anunţurile oficiale

Discutii: Docuri, pescuit si altele

15

Comentarii

  • kalahari (RO1)kalahari (RO1) RO1 Postări: 61
    al13 (RO1) a zis:


    Traulerul este f bun, pt cantitatea de peste produsa. Eu am la palnie productie pt 24 ore, asa ca, acea perioada de 12-13 ore/produs nu e mare deloc! Up vaselor tine de posibilitatile dvs, de nivelul fermei si nr de dolari. Un clik pe ambarcatiune si se vad costul si timpul, pt lvl urmator. 


    Click pe ambarcatiune daca ai nivelul 8 la doc, zic de trauler.
    Or, nu poti avea, obiectiv, un astfel de nivel in mai putin de o sapt fara gold.
    Intrebarea mea nu era legata de palnie, ci de eficienta unui astfel de vas. Merita costurile pt traulere, cel putin intr-o prima faza? ori sunt suficiente salupele upgradate?
  • kalahari (RO1)kalahari (RO1) RO1 Postări: 61
    Ca sa fiu mai clar, 14 salupe upgradate (si dotate corespunzator) pot fi echivalente cu 7 traulere lvl1.  Cat costa lvl 2 la trauler, ca sa vad daca merita sa ridic docul la lvl8?

  • sin_axel (RO1)sin_axel (RO1) RO1 Postări: 396
    Nu s-a rezolvat nimic cu recoltarea (mincare de gaini -) si nici cu panoul de anunt. Pacat
  • kalahari (RO1)kalahari (RO1) RO1 Postări: 61
    Nu s-a rezolvat nimic cu recoltarea (mincare de gaini -) si nici cu panoul de anunt. Pacat
    anuntul cu construirea unui noi hambar a aparut si la mine, dar la restarea calc. s-a rezolvat
  • al13 (RO1)al13 (RO1) RO1 Postări: 79
    al13 (RO1) a zis:


    Traulerul este f bun, pt cantitatea de peste produsa. Eu am la palnie productie pt 24 ore, asa ca, acea perioada de 12-13 ore/produs nu e mare deloc! Up vaselor tine de posibilitatile dvs, de nivelul fermei si nr de dolari. Un clik pe ambarcatiune si se vad costul si timpul, pt lvl urmator. 


    Click pe ambarcatiune daca ai nivelul 8 la doc, zic de trauler.
    Or, nu poti avea, obiectiv, un astfel de nivel in mai putin de o sapt fara gold.
    Intrebarea mea nu era legata de palnie, ci de eficienta unui astfel de vas. Merita costurile pt traulere, cel putin intr-o prima faza? ori sunt suficiente salupele upgradat

    In primul rand, la Informatii doc, ai cantitatea de produse obtinuta/lvl, nu ambarcatiunile.
    Ambarcatiunile au max 6 nivele. 
    Nu am eu raspuns la nevoile tale, fiecare ferma cu specificul ei. 
    Eu daca doresc ceva, actionez in consecinta, daca  am si cu ce, daca nu, nu! :)
    Ca sa iti raspund, totusi, la o intrebare, Trauler, ca timp si cost, lvl 6-max- 10, 45 ore si 52 536 000 dolari.
  • kalahari (RO1)kalahari (RO1) RO1 Postări: 61
    al13 (RO1) a zis:

    al13 (RO1) a zis:


    In primul rand, la Informatii doc, ai cantitatea de produse obtinuta/lvl, nu ambarcatiunile.
    Ambarcatiunile au max 6 nivele. 
    Nu am eu raspuns la nevoile tale, fiecare ferma cu specificul ei. 
    Eu daca doresc ceva, actionez in consecinta, daca  am si cu ce, daca nu, nu! :)
    Ca sa iti raspund, totusi, la o intrebare, Trauler, ca timp si cost, lvl 6-max- 10, 45 ore si 52 536 000 dolari.
    Normal, dar nici nu am zis altceva. Nu poti avea trauler, ca sa dai click pe el, daca nu ai lvl 8 la doc, ca sa-l construiesti.
    In orice caz, se pare ca acest tip de pescuit este gandit sa functioneze optim cu toate tipurile de ambarcatiuni. Zonele de pescuit sunt fixe si sunt dispuse pe diferite adancimi. Degeaba faci trauler de 6, daca il folosesti necorespunzator. E doar o chestiune de cheltuit bani (reali), nimic interesant.
  • gainusha (RO1)gainusha (RO1) RO1 Postări: 41
    de departe mi se pare cel mai nepregatit event... beofarmer spunea ashea cu bold :))) STRATGIE :)))

    pai ce strategie sa adopt cand am pus - de ex - 4 barci acu 6 ore... sa zicem ca le-am pus pe toate cu toate sorturile de peste...

    sun gata dragele de ele dar... de unde stiu eu care contine pestele care imi trebuie????

    beofarmer, da-mi aici o strategie :)
  • BeoFarmerBeoFarmer Postări: 1,853
    de departe mi se pare cel mai nepregatit event... beofarmer spunea ashea cu bold :))) STRATGIE :)))

    pai ce strategie sa adopt cand am pus - de ex - 4 barci acu 6 ore... sa zicem ca le-am pus pe toate cu toate sorturile de peste...

    sun gata dragele de ele dar... de unde stiu eu care contine pestele care imi trebuie????

    beofarmer, da-mi aici o strategie :)
    Strangi pestele din toate barcile si le trimiti din nou la pescuit. Poate ai norocul sa gasesti si pesti care se cer la urmatoarea lada

  • gainusha (RO1)gainusha (RO1) RO1 Postări: 41
    amuzant... strategi deci... zau ca incep sa-mi schimb parerea despre inteligenta mea...
    se reduce odata cu fiecare update... si cu fiecare comentariu al tau beofarmer :)

    iti multumesc asa imi vad si eu lungul nasului :)

  • BeoFarmerBeoFarmer Postări: 1,853
    Daca la mine functioneaza aceste metode teoretic trebuie sa functioneze la toata lumea


    Am reusit aceasta performanta facand doar ce va tot repet pe aici de cateva zile.
  • -moon_light- (RO1)-moon_light- (RO1) RO1 Postări: 135
    de departe mi se pare cel mai nepregatit event... beofarmer spunea ashea cu bold :))) STRATGIE :)))

    pai ce strategie sa adopt cand am pus - de ex - 4 barci acu 6 ore... sa zicem ca le-am pus pe toate cu toate sorturile de peste...

    sun gata dragele de ele dar... de unde stiu eu care contine pestele care imi trebuie????

    beofarmer, da-mi aici o strategie :)
    Le botezi şi notezi la ce o trimiţi pe fiecare. Când se întoarce ştii ce are fiecare în ea. Asta este soluţia gândită de GGS ...
  • ArwynArwyn Guest Postări: 800
    Ziua buna dragi fermieri,
    Legat de modul de a afla ce peste ai intr-o barca, asta pana se va adauga optiunea de a vedea ce peste contine inainte de a o colecta (s-a sugerat acest lucru deja, jucatorii de pe toate serverele au raportat aceasta problema), eu spre exemplu am denumit barcile in functie de zona de pescuit unde le voi trimite in mod constant :smile:
     - H si T de la hering si ton, barcile denumite asa le voi timite mereu la balta cu pestii respectivi sau H si T 1, H si T 2 etc, H si T 1 echipat doar cu undita pt ton plus protectie mix-uri etc va culege doar ton deci cand o voi vedea la doc stiu ca are doar Ton in ea
    - CSPS 1,2,3,4 etc (de la cod, somon si peste spada , CSPS1 si 2 echipate cu undita doar pentru cod, CSPS3 si 4 undita doar pt somon etc cand le voi vedea la doc stiu care ce contin
    Sper sa va ajute sugestia mea, asa ca mult spor si fir intins!
  • lucpac (RO1)lucpac (RO1) RO1 Postări: 77
    Multumim, Arwyn pentru sfatul bun si spune-i si colegului tau sa coboare din sferele inteligente atunci cand ne da sfaturi. Jignind jucatorii nu-si arata calitatea de bun moderator. Incepuse bine, dar acum tine cu ursul....
  • BeoFarmerBeoFarmer Postări: 1,853
    editat 28.05.2017
    Multumim, Arwyn pentru sfatul bun si spune-i si colegului tau sa coboare din sferele inteligente atunci cand ne da sfaturi. Jignind jucatorii nu-si arata calitatea de bun moderator. Incepuse bine, dar acum tine cu ursul....
    Eu unul nu am jignit pe nimeni 

    Tu spuneai ca vrei sa notezi pe foaie si pix, iar eu am spus ca e nevoie doar de strategie si tinere de minte, din moment ce este un joc de strategie este normal sa ne faca si sa gandim putin, nu crezi?

    Problema este alta, eu m-am referit la ceva, tu nu ai inteles, iar unii ... cum sa o spun mai frumos, nu cred ca am cum, dar unii au inceput sa faca referire si sa se gandeasca la altceva decat la ce am facut eu referire prin postarea mea, incepand sa se simta :#   :/
  • lucpac (RO1)lucpac (RO1) RO1 Postări: 77
    Nu stiu la ce ai facut referire atunci cand ai spus ca trebuie "tinere de minte"in afara de faptul ca noi, cei ce ce plangem, nu am avea asa ceva.  Eu joc sa ma relaxez, nu sa-mi incarc memoria cu numele si incarcatura barcilor. Atunci cand mai multi jucatori se plang de acelasi lucru, inseamna ca ceva nu este in regula cu jocul si nu cu memoria fiecariua. Lumineaza-ma ce altceva ai vrut sa spui.Si fara ironie, daca se poate.
  • BeoFarmerBeoFarmer Postări: 1,853
    Nu stiu la ce ai facut referire atunci cand ai spus ca trebuie "tinere de minte"in afara de faptul ca noi, cei ce ce plangem, nu am avea asa ceva.  Eu joc sa ma relaxez, nu sa-mi incarc memoria cu numele si incarcatura barcilor. Atunci cand mai multi jucatori se plang de acelasi lucru, inseamna ca ceva nu este in regula cu jocul si nu cu memoria fiecariua. Lumineaza-ma ce altceva ai vrut sa spui.Si fara ironie, daca se poate.
    Da,

    Trebuie sa trimiti barcile cu atentie. De exemplu, ca sa NU mai notezi pe foaie, vasele Norfolk le trimiti doar dupa un anumit tip de peste, salupele doar dupa un anumit tip de peste, barca cu motor doar dupa un anumit tip de peste, vasul skipjack doar dupa un anumit tip de peste, trauler-ul doar dupa un anumit tip de peste. Sau cuma  spus @-moon_light- (RO1) si @Arwyn, pui nume la barci. 

    Eu unul nu am nume la barci, stiu unde si ce trimit. Plus ca nu toate barcile sosesc in acelasi timp. Depinde de distanta de la mal si de echipament

    Prin "tinere de minte" nu ma refeream la faptul ca nu ar avea cineva, ma refeream la faptul ca jocul cere asta, cere gandire. Nu vreau sa mai continui acest subiect si sa intreb de ce ai reactionat asa, de aceea e ultima postare a mea in privinta "tinerii de minte"  
  • lucpac (RO1)lucpac (RO1) RO1 Postări: 77
    Fie cum spui tu si...incerc sa nu tin minte aceasta disputa.
  • Nu stiu la ce ai facut referire atunci cand ai spus ca trebuie "tinere de minte"in afara de faptul ca noi, cei ce ce plangem, nu am avea asa ceva.  Eu joc sa ma relaxez, nu sa-mi incarc memoria cu numele si incarcatura barcilor. Atunci cand mai multi jucatori se plang de acelasi lucru, inseamna ca ceva nu este in regula cu jocul si nu cu memoria fiecariua. Lumineaza-ma ce altceva ai vrut sa spui.Si fara ironie, daca se poate.
    Buna ziua !
    Imi cer scuze ca ma bag in aceasta convorbire.
    BigFarm este un joc de strategie.
    TU AI ALES SA-L JOCI. Nu el te-a ales pe tine. 
    Totul in acest joc se invata de la sine, prin simplul fapt ca il joci si-ti place.
    Nu trebuie sa notezi pe o foaie, sau sa-ti bati creierii intr-un fel. E ca .. mersul pe bicicleta. Odata ce l-ai invatat, nu-l mai uiti . 
    Fie cum spui tu si...incerc sa nu tin minte aceasta disputa.

    Nu inteleg, fraza " incerc sa nu tin minte aceasta disputa" .
    Ca si cum moderatorul, ti-ar datora tie ceva. 
    De altfel , nici nu inteleg de ce ar fi o disputa. Tu faci cum crezi tu, nu trebuie sa faci cum zice neaparat moderatorul.
  • gainusha (RO1)gainusha (RO1) RO1 Postări: 41
    imi este si jena la sa mai postez ceva... asta ca sa nu-mi mai arate beofarmer de cat de inteligti sunt cei de la bigfarm si cat de proasta sunt eu care le dau bani pentru asta...


    arwin, multumesc pentru sfat, asa voi face cata vreme big farmu lu geofarmer nu este capabil sa rezolve o cerinta...
  • lucpac (RO1)lucpac (RO1) RO1 Postări: 77
    Am spus disputa pentru ca am discutat in contradictoriu. Eu si altii ne-am exprimat nemultumirea privind lipsa datelor despre barci. Nu inteleg de ce trebuia tinuta partea GGS. Nemultumirea trebuie trimisa mai departe si atat. Fiecare isi construieste strategia lui. Mai buna sau mai rea. Iar moderatorul nu-mi datoreaza nimic decat o moderare impartiala. Gresesc cu ceva? Daca spun ceva nedorit nu se accepta?
  • ArwynArwyn Guest Postări: 800
    imi este si jena la sa mai postez ceva... asta ca sa nu-mi mai arate beofarmer de cat de inteligti sunt cei de la bigfarm si cat de proasta sunt eu care le dau bani pentru asta...


    arwin, multumesc pentru sfat, asa voi face cata vreme big farmu lu geofarmer nu este capabil sa rezolve o cerinta...
    Cu placere gainusha! Ma bucur ca ajuta aceasta idee.
    Cat despre postarile anterioare (legate de colegul meu dar si in general) lucrurile stau in felul urmator: 
    1. Traduce si transmite informatiile pe care le primeste (nu el adauga acel update, nu el face modificari cand apar erori etc)
    2. Transmite parerile jucatorilor in legatura cu problemele intampinate pe joc
    3. Da solutii la unele probleme fie din partea echipei fie din observatia proprie 
    4. Daca isi sustine punctul de vedere nu inseamna ca tine cu GGS deoarece si noi suntem simpli jucatori pe joc si intampnam aceleasi probleme ca toata lumea (la el a functionat varianta cu a urmarii baltile si timpul de pescuit al barcilor, la mine functioneaza cu denumirea barcilor <<si eu am incercat cu tinutul minte dar tot am incurcat oalele in final, m-am enervat am cules toate barcile apoi le-am luat la rand : denumire -> echipare -> trimis la balta>>)
    5. Avand in vedere ca el incearca cat de mult posibil sa fie la zi cu informatiile, sa le transmita la timp deoarece eu am o perioada mai incarcata si nu pot fi on pe joc/forum mereu, ar trebui de apreciat acest lucru.
    6. El are DOAR intentia de a ajuta jucatorii, nu sa jigneasca, nu sa rada de cineva chiar daca asa se interpreteaza in unele mesaje, daca l-ati cunoaste mai indeaproape ati vedea ce fel de om este (nu uitati ca aparentele inseala) ori daca l-ati intreba care este parerea lui fata de GGS cu siguranta ar raspunde printr-o  lista lunga.
    7. Ca si moderator atat el cat si eu, dar si altii, este imposibil ca raspunsurile noastre sa fie valabile la toata lumea (adica pe unii ii ajuta, pe altii nu), sa fim pe plac tuturor, nu suntem perfecti, suntem supusi greselilor.
    8. Cand sunt probleme pe joc noi oricum le raportam chiar daca nu le sesizeaza nimeni pe forum, daca nu le observam noi le observa alti moderatori, cineva le raporteaza pana la urma, ideea este ca noi nu putem influenta si modul in care echipa va rezolva problema, cand o va rezolva (in weekend nu lucreaza nimeni, noaptea nu lucreaza nimeni, au program normal de Luni pana Vineri pana pe la 6 seara, unii din ei stau si mai mult uneori)
    Daca vreodata eu sau @BeoFarmer vom ajunge in discutii contradictorii pe un anumit subiect asta nu inseamna ca trebuie sa va inhibati in a mai posta ceva pe forum, din contra ne bucuram cand va spuneti parerea indiferent care este aceasta. 
  • cvg9 (RO1)cvg9 (RO1) Postări: 421
    Mie mi se pare o modalitate grosolana de a ne face sa cheltuim / cumparam galbeni. Si cum as putea gandi altfel daca am de adunat creveti, urmeaza scoici, urmeaza stridii iar eu am locuri cu homari si cu cod. Am dat sa sara peste creveti .... si surpriza, urmatoarea recolta (a 4-a) - scoici. Peste cate recolte sa sar sa ajung sa adun ce am in balti? Asa ca am asteptat ... a aparut un loc de pescuit cu creveti/scoici/stridii. Cand am trimis barca la el, a aparut mesaj de eroare si s-a transformat in loc cu homar. Probabil ca programatorii au primit sarcina sa "inventeze" ceva care sa oblige lumea sa scoata banii din buzunar. Deci, in afara de faptul ca ne scutura de galbeni, care e scopul acestui UP? La ce folosesc pestii pe care ii prind?
  • ArwynArwyn Guest Postări: 800
    Up-ul este bun in sine din punctul meu de vedere,daca noii pesti sunt vanduti dau mai multi $ decat vechii pesti, la fel si mix-urile din acestia, din pacate in cadrul noii versiuni a evenimentului Fermierului Harnic exista cazuri in care suntem nevoiti sa cheltuim gold daca dorim sa facem punctajul necesar pentru a lua autorizatia de aur sau a fi in top. Eu una am renuntat sa il joc cum o faceam inainte deoarece de 2 zile nu mai am balta de css (creveti,stridii si scoici) iar a siloz imi cere stridii apoi scoici
  • cvg9 (RO1) a zis:
    Mie mi se pare o modalitate grosolana de a ne face sa cheltuim / cumparam galbeni. Si cum as putea gandi altfel daca am de adunat creveti, urmeaza scoici, urmeaza stridii iar eu am locuri cu homari si cu cod. Am dat sa sara peste creveti .... si surpriza, urmatoarea recolta (a 4-a) - scoici. Peste cate recolte sa sar sa ajung sa adun ce am in balti? Asa ca am asteptat ... a aparut un loc de pescuit cu creveti/scoici/stridii. Cand am trimis barca la el, a aparut mesaj de eroare si s-a transformat in loc cu homar. Probabil ca programatorii au primit sarcina sa "inventeze" ceva care sa oblige lumea sa scoata banii din buzunar. Deci, in afara de faptul ca ne scutura de galbeni, care e scopul acestui UP? La ce folosesc pestii pe care ii prind?
    Salut !
    Inteleg ca esti revoltat asupra acestui aspect.
    Asa este, poate ca dureaza mult , dar asa este jocul creat.
    Nu te obliga nimeni sa bagi bani in joc. Faptul ca tu donezi bani, nu inseamna ca e vina companiei GGS, cat este a ta. 
    Iar eroarea , se poate fi din cauza conexiunei proaste de internet.
    De exemplu : Te joci big farm si iti pica netul. Tu , poti sa mai faci modificari (adica sa continui sa joci ) dar, nu se vor lua in considerare modificarile facute , intrucat, conexiunea de internet a picat. O alta problema ar fii cookie-urile. Acestea sunt " urme " ale diferitelor site-uri pe care le acesati. Acestea trebuie sterse cat de des posibil, intrucat ingreuneaza browserul , si pot provoca de asemenea si erori. ( Aici ai un link https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/ko/discussion/142842/probleme


  • tudor gheorghe (RO1)tudor gheorghe (RO1) RO1 Postări: 788
    nu stiu de ce va agitati ca GGSul vrea bani , e normal sa vrea pentru ca a vazut o oportunitate de a face bani , si nu consider ca au o vina , vina este a celor care dau bani , asa cum spune o vorba din batrini distractia , fudulia si prostia se platesc  eu prefer sa ignor toate frumoasele imbunatatiri care ma obliga sa dau mai mult de cit sunt dispus sa platesc si ma joc si fara sa ma agit dar sunt si lucruri care se pot face si fara gold sau cu sume modice !!
    iar moderatori nu sunt vinovati cu nimic ei cred ca doar incearca sa ajute  desi uneori mai folosesc unele lozinci care pare ca apara interesul GGSului:)
  • cvg9 (RO1)cvg9 (RO1) Postări: 421
    cvg9 (RO1) a zis:
    Mie mi se pare o modalitate grosolana de a ne face sa cheltuim / cumparam galbeni. Si cum as putea gandi altfel daca am de adunat creveti, urmeaza scoici, urmeaza stridii iar eu am locuri cu homari si cu cod. Am dat sa sara peste creveti .... si surpriza, urmatoarea recolta (a 4-a) - scoici. Peste cate recolte sa sar sa ajung sa adun ce am in balti? Asa ca am asteptat ... a aparut un loc de pescuit cu creveti/scoici/stridii. Cand am trimis barca la el, a aparut mesaj de eroare si s-a transformat in loc cu homar. Probabil ca programatorii au primit sarcina sa "inventeze" ceva care sa oblige lumea sa scoata banii din buzunar. Deci, in afara de faptul ca ne scutura de galbeni, care e scopul acestui UP? La ce folosesc pestii pe care ii prind?
    Salut !
    Inteleg ca esti revoltat asupra acestui aspect.
    Asa este, poate ca dureaza mult , dar asa este jocul creat.
    Nu te obliga nimeni sa bagi bani in joc. Faptul ca tu donezi bani, nu inseamna ca e vina companiei GGS, cat este a ta. 
    Iar eroarea , se poate fi din cauza conexiunei proaste de internet.
    De exemplu : Te joci big farm si iti pica netul. Tu , poti sa mai faci modificari (adica sa continui sa joci ) dar, nu se vor lua in considerare modificarile facute , intrucat, conexiunea de internet a picat. O alta problema ar fii cookie-urile. Acestea sunt " urme " ale diferitelor site-uri pe care le acesati. Acestea trebuie sterse cat de des posibil, intrucat ingreuneaza browserul , si pot provoca de asemenea si erori. ( Aici ai un link https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/ko/discussion/142842/probleme



    Eroarea SIGUR nu e din cauza legaturii la net si nici a cookie-urilor. Eram la doc cand s-au schimbat baltile. Si ma bucuram ca macar 4 barci pot prinde niste creveti pentru event. Dar imediat cum am dat sa se culeaga a aparut mesajul si s-a schimbat balta de creveti in balta de homari si s-a dus si in spate, cu toate ca eu am dat sa pescuiasca aproape de mal. 
    Mesajul de eroare e cel care apare din cand in cand, si pe care, se pare ca tu inca nu l-ai primit. Nu ai suficienta vechime in joc. Nu cred ca esti in masura sa dai sfaturi, cand acum 1 sau 2 saptamani cereai sfaturi in legatura cu "rezerva un proiect". Fara suparare. Iar eu nu "donez" bani, eventual platesc in serviciu / produs.
  • cvg9 (RO1) a zis:
    cvg9 (RO1) a zis:
    Mie mi se pare o modalitate grosolana de a ne face sa cheltuim / cumparam galbeni. Si cum as putea gandi altfel daca am de adunat creveti, urmeaza scoici, urmeaza stridii iar eu am locuri cu homari si cu cod. Am dat sa sara peste creveti .... si surpriza, urmatoarea recolta (a 4-a) - scoici. Peste cate recolte sa sar sa ajung sa adun ce am in balti? Asa ca am asteptat ... a aparut un loc de pescuit cu creveti/scoici/stridii. Cand am trimis barca la el, a aparut mesaj de eroare si s-a transformat in loc cu homar. Probabil ca programatorii au primit sarcina sa "inventeze" ceva care sa oblige lumea sa scoata banii din buzunar. Deci, in afara de faptul ca ne scutura de galbeni, care e scopul acestui UP? La ce folosesc pestii pe care ii prind?
    Salut !
    Inteleg ca esti revoltat asupra acestui aspect.
    Asa este, poate ca dureaza mult , dar asa este jocul creat.
    Nu te obliga nimeni sa bagi bani in joc. Faptul ca tu donezi bani, nu inseamna ca e vina companiei GGS, cat este a ta. 
    Iar eroarea , se poate fi din cauza conexiunei proaste de internet.
    De exemplu : Te joci big farm si iti pica netul. Tu , poti sa mai faci modificari (adica sa continui sa joci ) dar, nu se vor lua in considerare modificarile facute , intrucat, conexiunea de internet a picat. O alta problema ar fii cookie-urile. Acestea sunt " urme " ale diferitelor site-uri pe care le acesati. Acestea trebuie sterse cat de des posibil, intrucat ingreuneaza browserul , si pot provoca de asemenea si erori. ( Aici ai un link https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/ko/discussion/142842/probleme



    Eroarea SIGUR nu e din cauza legaturii la net si nici a cookie-urilor. Eram la doc cand s-au schimbat baltile. Si ma bucuram ca macar 4 barci pot prinde niste creveti pentru event. Dar imediat cum am dat sa se culeaga a aparut mesajul si s-a schimbat balta de creveti in balta de homari si s-a dus si in spate, cu toate ca eu am dat sa pescuiasca aproape de mal. 
    Mesajul de eroare e cel care apare din cand in cand, si pe care, se pare ca tu inca nu l-ai primit. Nu ai suficienta vechime in joc. Nu cred ca esti in masura sa dai sfaturi, cand acum 1 sau 2 saptamani cereai sfaturi in legatura cu "rezerva un proiect". Fara suparare. Iar eu nu "donez" bani, eventual platesc in serviciu / produs.
    Da. Asa e. Nu sunt in masura sa dau sfaturi, legate de joc la nivel strategic,intrucat chiar recunosc ca joc de 2 saptamani. 
    Dar mi-am dat si eu cu parerea la nivel tehnic, unde cred ca am putut fi in masura sa-mi spun punctul de vedere . Intrucat, din cate am vazut in acest joc, foloseste cam acelas sistem ca si GGE-ul. 
  • kalahari (RO1)kalahari (RO1) RO1 Postări: 61
    In continuare ar fi fost utile informatiile despre durata si costurile fiecarui nivel de ambarcatiune si ale fiecarui nivel la doc.
    O problema relativ minora e aceea ca trimiterea vaselor la o arie de pescuit presupune selectarea fiecaruia si reluarea actiunii, desi putea fi creata functia de selectare simultana a 2, 3, 4 vase. O alta este ca redenumirea vasului impiedica aflarea nivelului acestuia prin simpla pozitionare a cursorului in dreptul lui, ceea ce nu se intampla daca vasul ramanea cu numele lui.
  • MickyGhost (RO1)MickyGhost (RO1) RO1 Postări: 274
    Dragii și dragile mele,

    Pentru a concluziona eu am două probleme:
    - lipsa unui anumit tip de pește mai ales la începerea eventului pentru un anumit interval de timp. În acest caz aș fi obligată să folosesc gold și nu mi se pare corect.
    - imposibilitatea de a vedea ce pește aduce fiecare vas. Și aici iar nu mi se pare corect să punem problema de strategie, tactică etc., știm cu toții că se mai poate recolta din greșeala, viteză etc. 
    Cea mai comodă metodă, pentru mine, este să trimit fiecare tip de vas la un anumit tip de pește, dar.... să existe acel soi de pește.

    keep calm and have fun.
  • -moon_light- (RO1)-moon_light- (RO1) RO1 Postări: 135
    editat 29.05.2017
    Revin cu câteva concluzii după acest up şi voi face şi câteva referiri la eventul tocmai încheiat.

    Update-ul este foarte profitabil pentru oricine, se poate trimite orice barcă la un banc de peşte şi va pescui chiar dacă nu o echipezi cu nimic. Dacă o echipezi, profitul creşte exponenţial. La protecţia navelor e loc de îmbunătăţiri, este practic imposibil să te protejezi de toate evenimentele, eu am apărat 3 dintre ele şi totuşi am avut pierderi ...

    Despre event, am mai scris pe aici pe undeva câteva consideraţii, le centralizez acum:

    1. faptul că nu putem vedea ce este într-o barcă este un mare incovenient, s-au sugerat mai multe metode, eu rămân la părerea că este necesar să vedem efectiv ce avem în fiecare. Când este eventul  fermierul harnic, nu ai cum să le valorifici judicios decât vezi ce e în ele, că le trimiţi unde ai nevoie efectiv.

    2. nu este în regulă ca la un event să nu ai acces la un produs care ţi se cere, deci ori se măreşte numărul bancurilor de peşte ori se face o modificare de soft să avem la un moment dat acces la toate tipurile de peşte.

    3. cerinţele pentru a ajunge la vasele cele mai mari, traulerele, sunt foarte mari pentru cine nu vrea să ridice docul cu cardul. Nivelul 120 pescar este o utopie, la fel ca şi ultimele update-uri: şcoala, copac, laborator, utopie pentru jucătorii care nu folosesc cardul.

    În concluzie, cu mici ajustări, poate fi un update foarte reuşit.
    Post edited by -moon_light- (RO1) on

Lasati un comentariu

BoldCursivTăiat cu o linieOrdered listListă neordonată
Emoticon
Imagine
Aliniere la stângaAliniere la centruAliniere la dreaptaComutați vizualizarea HTMLComutați întreaga paginăLumini de comutare
Adăugați imagine/fişier