Acasă Romanian Goodgame Big Farm - Jocul Sugestii, laudă, critică

Marirea capacitatii de stocare a APEI

Bun gasit draga comunitate.
E vremea sa ne trezim la viata; acum avem un moderator tanar si energic si foarte dragut, care e dispus sa ne sustina sugestile si in acest caz e vreamea sa ne gandim cum putem ajuta intreaga comunitate.
Orice propunere trebuie sa fie serioasa, bine argumentata si sa aduca un plus de valoare pentru toata lumea.
Propunerea nu trebuie sa fie doar ce isi doreste cineva si nu trebuie sa fie doar pentru binele acelei persoane, cooperativei sale sau chiar comunitatii romanesti...nu..propunerea trebuie sa avantajeze jucatorul de big farm din toata lumea si in acelasi timp compania GGS , daca chiar vrem sa o vedem pusa in practica.

Sa-mi fie scuzat off-topicul si sa trecem la subiect.
Este NEAPARATA NEVOIE de cresterea capacitatii de stocare a apei!
De ce?
1. Valoarea de 250 este de cand s-a infinatat jocul si pepiniera pe f1 (a trecut mult si nici o modificare nu a fost facuta)
2. A aparut pepiniera pe gastro si un consum suplimentar..deci e nevoie de un mai bun management al apei...si ptr asta o capacitate ami mare de stocare.
3. A aparut o noua sursa de apa - moara de pe f2..si evident e nevoie de o capacitate mai mare de stocare.
Toate au mers asa..cu aceasta subdimensionare...cat de cat ne-am descurcat....

Din momentul cand Big farm a primit 36 de loturi de teren pe ferma si 2 nivelurii n plus la cladiri, lucrurile NU  mai merg asa!!

1. Avem mai multe sectii acum care genereaza apa prin spatiul nou creat.
2. Avem noi niveluri la cladiri, care la productie pe capacitate maxima, genereaza mult mai multa apa.
Silozul pe f1 poate genera lejer la nivel maxim 60-80 de apa.
Moara de pe f2, la nivel 8 si cu hrana de rate poate genera lejer 120 de apa.

Imaginati-va situatia: dimineata avem fermele gata de cules..suntem adormiti  sau ne grabim la servici...nu stim ce sa culegem mai repede...ne infigem in moara sau in siloz...ahhh :(( ce greseala...
daca mai avem de peste noapte vreo 150 de apa in stoc si mai culegem inca 200....de fapt vom primii numai 100, ca 100 nu mai are unde sa intre...si deci o pierdem....
Sau poate gandim si vrem sa punem pepinierele la produs intai...o punem pe f1, dar pe f2 constatam ca n uavem amelioratori (ca astia se dau foarte prost - subiect de alta propunere care o voi face)..si consumam pana in 50 de apa..si pierdem peste 50 de apa.

Lucrurile trebuiau actualizate la capacitatea de stocare odata cu noul format de ferme Big farm.
Nu s-a facut asta, insa apoi a venit alta aditie - pestii si PESCARIA.
De data asta chiar ca o luam razna fara un upgrade la stocarea apei.
Pescaria va cere la anumite retete APA, DA APA!!!...de unde apa..daca nu o putem strange cand o avem???
Vom ramane fara..cu toata ca producem o tona..NU SE MAI POATE ASA!

Va ganditi...ok mai e mult pana sa ajungem noi la retetele care consuma apa...
Gresit...trebuie sa sustinem acum propunerea..ca n use va implementa peste noapte daca va fi adoptata..si pana o vor face...taman bine veti ajunge la retetele in cauza.

Astept cat mai multa sustinere din partea tuturor la aceasta propunere.
Impreuna dam forta oricarei propuneri
Multumesc!


Comentarii

  • Andrei-Liviu (RO1)Andrei-Liviu (RO1) RO1 Postări: 45
    foarte adevaratceea ce spui tu, clinn
    sustin din plin aceasta propunere
    avem nevoie de o capacitate mai mare daca nu chiar nelimitata de apa
    sper ca GGS sa  ia in considerare aceasta propunere

    multumim
  • BeoFarmerBeoFarmer Postări: 1,853
    Iti multumim pentru propunere care va fi trimisa echipei foarte curand! ;)
  • PlayerDana28 (RO1)PlayerDana28 (RO1) RO1 Postări: 140
    Voi ajunge curand la reteta de la pescarie care imi cere picaturi ( cea cu mahi-mahi), in conditiile de acum nu cred ca voi putea face face fata, desi produc multe picaturi foarte multe din ele se pierd.

    Asa ca sustin cu fermitate ceea ce propune Clinn.
  • si eu sustin propunerea ta Clinn,GGS chiar ar trebuii sa faca ceva in privinta  picaturilor de apa
  • foarte bine punctat , sustin aceasta propunere ,sper sa fie luata in serios
  • Blurr01 (RO1)Blurr01 (RO1) RO1 Postări: 84
    Sustin si eu aceasta propunere ABSOLUT NECESARA !!!! 
    Se pierd aiurea f multe resurse... ca sa nu mai spun ca ar fi interesanta si o pepiniera pe floricola, daca tot avem iasomie la eventul fermierul harnic...

    cu o conditie - cantitatea de apa sa nu mai fie limitata !!!
  • elena86 (RO1)elena86 (RO1) RO1 Postări: 6
    si eu te sustin si cred ca ar trebuii sa faca ceva in acest sens,chiar avem nevoie de apa mai multa
  • Petre Vali (RO1)Petre Vali (RO1) RO1 Postări: 236
    Pro  ideii lui Clinn il sustin si sper sa se schimbe ceva cu acest subiect deschis ! :wink:
  • Alevinta (RO1)Alevinta (RO1) Postări: 12
    O propunere utila...Pacat insa ca nu a fost avuta in vedere din oficiu, de cei care au creat si au dezvoltat jocul.
    +1
  • Sustin si eu propunerea lui clinn...
    Speram sa o implementeze cat mai curand:)
  • BGD_2 (RO1)BGD_2 (RO1) RO1 Postări: 459
    Sustin si eu propunerea de marire a capacitatii de stocare a apei.

  • mocarina (RO1)mocarina (RO1) Postări: 26
    Felicitari pentru initiativa !!!

     Chiar merita sustinerea tuturor !!!  :)
  • Ariel_9 (RO1)Ariel_9 (RO1) Postări: 80
    editat 12.02.2017
    [...]
    Propunerea nu trebuie sa fie doar ce isi doreste cineva si nu trebuie sa fie doar pentru binele acelei persoane, cooperativei sale sau chiar comunitatii romanesti...nu..propunerea trebuie sa avantajeze jucatorul de big farm din toata lumea si in acelasi timp compania GGS , daca chiar vrem sa o vedem pusa in practica.
    [...]




    Este o propunere foarte buna, pe care o sustin si eu, chiar daca acum sunt foarte departe de retetele cu apa de la pescarie :)
    Deocamdata insa nu pare sa avantajeze compania GGS, asa cum ai scris in introducere, deoarece o capacitate mai mare de stocare a apei va reduce nevoia jucatorilor de a cumpara apa cu gold - desi probabil foarte putini o fac. Iar o crestere a capacitatii sa zicem de nivel "premium", disponibila doar contra unei sume de gold, nu ne-ar avantaja pe noi, jucatorii.
    [...]
    ar fi interesanta si o pepiniera pe floricola, daca tot avem iasomie la eventul fermierul harnic...


    Si cu aceasta propunere sunt de acord, bravo Blurr!
    Si daca moderatorul nostru, Beo, a trimis deja mai departe propunerea lui Clinn, il rog frumos sa o trimita si pe aceasta. Multumim :)
    Post edited by Ariel_9 (RO1) on
  • tudor gheorghe (RO1)tudor gheorghe (RO1) RO1 Postări: 788
    sustin propunerea de fapt pe toate  dar nu cred ca este in avantajul GGS deci doar sper sa se ia in seama:))
  • just (RO1)just (RO1) RO1 Postări: 3
    Subscriu propunerilor facute mai sus. Marirea capacitatii de stocare a apei este imperios necesara.
    De asemenea propunerea infiintarii pepinierei pe ferma floricola, in contextul in care, la "lucratorului harnic" (aka George :) ) se cer si "buruieni" de pe ferma floricola, isi are si ea rostul. Sper ca dezvoltatorii sa ia o decizie favorabila, ori daca nu, sa ne explice si motivul deciziei lor...
  • karo3061 (RO1)karo3061 (RO1) RO1 Postări: 6
    De acord cu propunerea .
  • Ladaru12Player (RO1)Ladaru12Player (RO1) RO1 Postări: 94
    de acord cu propunera
  • O propunere bine argumentata si cu mare utilitate pentru orice ferma. O sustin cu toata convingerea.
    Felicitari pentru initiativa!
    Sper ca dezvoltatorii jocului vor lua masurile de implementare cat mai curand. 
    Personal mi-as dori sa nu mai fie limitate nici laditele cu plantele pentru ameliorare, necesare la pepiniera..40 mi se par foarte putine, avand in vedere ca folosim mult acele seminte in campionatul cooperativelor.
     

Lasati un comentariu

BoldCursivTăiat cu o linieOrdered listListă neordonată
Emoticon
Imagine
Aliniere la stângaAliniere la centruAliniere la dreaptaComutați vizualizarea HTMLComutați întreaga paginăLumini de comutare
Adăugați imagine/fişier