Acasă Romanian Goodgame Big Farm - Ştiri Secţiunea de discuţii la anunţurile oficiale

Update 31.03.2016 - Schimbari la Campionatul Cooperativelor (II) - Discutii

13

Comentarii

  • Archangel (RO1)Archangel (RO1) Postări: 145
    Din 7 copaci care avea o livada de mere sau de ciresi ati redus totul la un copac imbracat ca un clown ? :))))
    De ce nu are si satisfactie cam 400 asa temporar ? Sa simta aia care baga gold ca nu trebuie sa munceasca atata sa ude copacu de 33 de ori  la vecini sa culeaga si ei bonusu marit de 100 200 300% pentru obiecte...?
    Aveti o strategie sa ii faceti sa bage mai putini galbeni in joc ? :)))))))))))))
  • TomV (RO1)TomV (RO1) Postări: 211
    :))))oook

    mie imi place rasplata..arata frumos,,asa,,de la departare :))
  • elena787 (RO1)elena787 (RO1) RO1 Postări: 1,222
    O bila neagra pentru ca nu mai apare cronometrul booster-elor sub indicatorul de fericire. Eraa foarte bine inainte, nu trebuia sa ma tot duc in cort.
    O bila alba petru roata campionatului. Premii bune, mult mai interesante decat la cea obisnuita. Mai ales punctele si obiectele de colectie.
  • cvg9 (RO1)cvg9 (RO1) Postări: 421
    Oare numai mie mi se pare o mare pacaleala acest campionat? Ce rost are sa ma "agit" pentru niste premii meschine (si meschin e un cuvant bland)? Macar inainte erau obiecte de colectie, acum ... seminte speciale. Obiectele de colectie sunt doar la roata - la jackpot! Sincer, as vrea vechiul campionat inapoi. Ioana zicea undeva ca i se pare trist, mie mi se pare de-a dreptul jalnic!
  • Deci, daca printr-o interventie divina sau prin manarea cu biciul de la spate a intregii cooperative sa joace misiuni si sa isi cheltuie proprii bani, am reusi sa ajungem pe locul 1 in liga de argint... Am primi fabulosul copac de 60 puncte de fericire, dimensiune 4/4 (mai putin decat un event tematic), 11 seminte de floarea soarelui (sunt socata de darnicie, desi jur ca ma deranjeaza 11.. e asa, impar), mirificul copac de bronz de fericire 55, si tot 4/4 (deja plang de fericire)... Pe bune? Adica... seriously? Si cainele meu venea cu idei de premii mai bune... si are 6 luni. 
    Ca sa nu mai vorbim de rasplatile pentru efort, care au scazut in valoare drastic. De ce sa primesc hrana si seminte speciale cand oricum le folosesc deja pt campionat?
    De ce liga de bronz primeste autorizatie pt aur si 8 jetoane, si liga de argint primeste 2 copaci inutili si 11 seminte :| (11!!!!, un numar atat de aleatoriu)....
    Sincer, am ajuns sa jucam campionatul doar ca efort de echipa sa simtim ca mai suntem o echipa. Eventual de integrare in colectiv a noilor membrii. Intreaga remodelare mi se pare patetica.

  • elena787 (RO1)elena787 (RO1) RO1 Postări: 1,222
    Ai dreptate, Ioana. Si mie mi se par dezamagitoare recompensele... Poate ne intrecem pentru retrogradare... Pacat. Campionatul era chiar o idee buna, care unea membrii cooperativei si forma echipa frumos. Dar cu asa recompense... Raman doar orgoliile ca motive. Si nu mi se par a suficiente...
  • cvg9 (RO1)cvg9 (RO1) Postări: 421
    Eu credeam ca ne intrecem numai cu cooperative din aceeasi divizie, hai liga. Ca de aceea au facut aceasta impartire in ligi si divizii, ca sa echilibreze lucrurile. Dar se pare ca nu, au facut-o doar pentru recompense. Oare nemtii au sange de scotian, sau invers?
  • Aragon14 (RO1)Aragon14 (RO1) Postări: 69
    O bila neagra pentru ca nu mai apare cronometrul booster-elor sub indicatorul de fericire. Eraa foarte bine inainte, nu trebuia sa ma tot duc in cort.
    O bila alba petru roata campionatului. Premii bune, mult mai interesante decat la cea obisnuita. Mai ales punctele si obiectele de colectie.
    prelungesti boosterul cu dolari pe minim 10h si nu mai trebuie sa verifici din ora in ora cortul
  • Vio Vio (INT1)Vio Vio (INT1) INT1 Postări: 10
    editat 06.04.2016
    Inca  o  bila neagra , pt intreruperile astea dese.. de fapt , devine obisnuinta ...  Cumperi  boostere ,cheltuiesti  niste  bani , te  chinui sa faci  o  misiune amarata  , si  cand sa fie  gata  .. stai  ca si-a amintit cineva ca mai  lipseste  ceva si  intrerupe  jocul :))  Pe bune , o  fi  1 aprilie , dar  deja  nu mai are  nici  un haz .. :)
    Post edited by Vio Vio (INT1) on
  • Sora13 (RO1)Sora13 (RO1) Postări: 32
    Cand s-a anuntat update-ul eram in misiune. Mai dura 4 minute.
    Cand am reintrat pe joc mi-au aratat punctele de reputatie castigate.Din pacate ele nu s-au contorizat nicaieri.
    64000 de puncte de reputatie s-au sters cu buretele.
    Multumesc.
  • Aragon14 (RO1)Aragon14 (RO1) Postări: 69
    Recompensele astea sunt de toata jena, sunt mai atractive cele de la fermierul harnic. Vaai! Sper sa nu-l modifice si pe ala ca e singurul event care imi mai aduce satisfactie. Sper ca noile modificari pentru constructii sa fie unele care sa recompenseze dezamagirea legata de campionatul cooperativelor. Oare GGS are idee de ceea ce vor jucatorii? Eu nu cred! M-am uitat pe mai multe forumuri (EN,US,DE), toata lumea e dezamagita de modificare. Daca vad ca se afunda tot mai rau de ce nu tin cont de ceea ce se cere? Daca tot e un business sa mearga pe aceleasi model. Ori daca vor ca jucatorii sa cumpere galbeni sa transforme jocul doar pentru persoanele care isi permit sa investeasca bani si punct. De ce nu convertesc castigurile jucatorilor (dolarii) in bani reali? Le-ar fi mult mai usor si toata lumea ar fi multumita. Pe baza activitatilor de timp liber s-a construit o intreaga industrie care de asemenea necesita bani, adica muncesc 8-10-12-14h/zi ca sa castig bani apoi din ei imi platesc timpul liber, e echitabil? Macar timpul liber sa fie gratuit si sa nu mai auzi de termenul ,,bani". Prin analogie, daca  omul nu are bani sa mearga la teatru, cinema, muzeu, vacanta, macar sa se poata relaxa pe un joc pe pc. Care ar fi problema pentru GGS? Nu ar mai avea cu ce sa isi plateasca angajatii! Dar  ar putea incasa bani in functie de rateingul jocului, in functie de cate ore stau on utilizatorii, in functie de activitatea si premiile lor. 
  • Aragon14 (RO1)Aragon14 (RO1) Postări: 69
    Si s-au gasit sa faca lucrari de mentenanta in timpul competitiei ...pfff!
  • Arwyn (RO1)Arwyn (RO1) RO1 Postări: 403
    Aha! Acum au adaugat bara cu timpul boosterelor sus in dreapta, ca inainte. Macar atat!
  • Dacă acum sunt cu coop în argint, am vreo şansă să retrogradez în ''bronz''? Sau poate mă rog de careva de pe acolo să facem schimb de ''ligă''... De tot râsul premiile la ''argint'': GGS îşi bate joc, sau vrea să înveţe folclor şi înjurături româneşti şi nu ştie cum să facă??? Mi-e silă, greaţă şi scârbă de ceea ce a devenit întrecerea asta... Succes tuturor, dar eu voi face eforturi să ''promovez'' în bronz... cât or ţine premiile :)))
  • mutlei (RO1)mutlei (RO1) Postări: 6
    Asta chiar e nesimtire, e nesimtire curata, stim foarte bine ca la campionatele trecute am avut boostul pentru 12 ore care ne dadea 150% XP in plus, cu doar 15.000 gold cumparat, acum ia uitati-va mai jos si spune-mi mie daca asa ceva e firesc?
    Si in plus durata competitiei e de 147 de ore, si boostul il poti activa pana la 200 de ori, deci eu care vin cu ceva mai multi bani sa ii bag in joc, imi iau 53 de ore in plus degeaba? GGS-ul cred ca a lipsit la orele de matematica 
  • probook650g1 (RO1)probook650g1 (RO1) RO1 Postări: 91
    editat 02.04.2016
    Dragi colegi, prieteni, parteneri de joc, nu stiu cum sa va mai numesc (sper sa nu supar pe nimeni)
    Am citit postarile voastre si daca nu v-ati dat seama pana acum ca in lumea asta a jocurilor (ma refer la cele in care se investesc bani) jocurile sunt de doua categorii. prima este pay4fun iar a doua este pay4win. Acest joc BF este din a II-a categorie (posibil sa fi fost din prima cat. acum 3 ani asta nu stiu ca nu sunt asa de vechi in joc) (dupa cum cred ca ati remarcat ca se sare peste timp cu gold si nu numai, parcele fertile, turnuletze etc cu siguranta este din a II-a cat.).
    Eu unul m-am consolat cu ideea ca ggs-ul este din ce in ce mai "croit'' pe castig (si este normal sa fie asa, compania se dezvolta, scot jocuri noi etc) asa ca nu are rost ''sa-mi mai fiarba sangele in cap'' (dupa cum scria cineva pe aici) si sa-i injur pe astia de la ggs (oricum i-am injurat ca daca le-as pune cap la cap injuraturile treceam Dunarea de mult..eu fiind mai din nordul Ro) va dau cateva sfaturi... voi cei de lvl mic puneti-va pe treaba si faceti UP la fermele principale F1,2,3 pana ajungeti si voi la lvl 150-200 si o sa vedeti ca veti privi altfel jocul. (ex: ati vazut vreunul de lvl mare ca se plange de vreo misiune? NU cred). Abandonati fermele temporare ca poate asa ''o sa le fiarba sangele in cap'' la cei din GGS. Lasati-i pe cei de lvl mare ''sa le fiarba sangele in cap'' cu fermele temporare pt ca fara cateva sute de milioane de $ nu ai nici o sansa. Cautati pe cat posibil sa nu va enervati pt ca dupa cum vedeti nu va baga nimeni in seama.
    Tot timpul vor fi persoane -care vor investi in joc bani si timp, mai ales la inceput cand ai lvl mic (cand nu sti cu ce se mananca acest joc) unde apar oferte de +200% una dupa alta (mai tarziu cand avansati in lvl nu o sa prea mai le vedeti). La fel si colegii din coop fruntase vor investi bani ca sa castige (cu toate ca unii au spus ca nu o mai fac la nervi). si cativa dintre colegi au afirmat ca abandoneaza jocul dar tot joaca.
    Si eu am ''muscat'' la ofertele lor pana m-am experimentat.
    Acum eu o iau batraneste fara nervi, pas cu pas, investesc mai mult timp si mai putin bani (pt ca am destui deja investiti) in fermele proprii, nu investesc in a sari peste timpul de productie in competitii ar fi o pierdere aiurea de bani (pe tema asta ar fi mai mult de discutat), particip la toate event-urile etc.(inclusiv la acel event atat de controversat care a tinut numai 3 zile. Eu l-am terminat chiar cu cateva ore mai devreme de final. Eu care am lvl mai mic in joc, nu am avut activ decat pana la lvl 5 (6 nu era activ pt ca altfel il luam pe ala). Test sau mai putin test, dupa cum au afirmat cei de pe forumurile externe, cred totusi ca jocul este facut de o asemenea maniera in care ''te citeste'' si iti aloca un lvl max admis ca sa-l poti termina.
    Jocul in sine este captivant devine ca un drog, depinzi de el... ca devine din ce in ce mai prost sau mai bun... timpul o sa ne spuna asta...
    spor la fermuit dragi colegi. (sper sa nu ma injurati!!) (scz ortografia am scris la repezeala)
    Post edited by probook650g1 (RO1) on
  • Archangel (RO1)Archangel (RO1) Postări: 145
    Deci, daca printr-o interventie divina sau prin manarea cu biciul de la spate a intregii cooperative sa joace misiuni si sa isi cheltuie proprii bani, am reusi sa ajungem pe locul 1 in liga de argint... Am primi fabulosul copac de 60 puncte de fericire, dimensiune 4/4 (mai putin decat un event tematic), 11 seminte de floarea soarelui (sunt socata de darnicie, desi jur ca ma deranjeaza 11.. e asa, impar), mirificul copac de bronz de fericire 55, si tot 4/4 (deja plang de fericire)... Pe bune? Adica... seriously? Si cainele meu venea cu idei de premii mai bune... si are 6 luni. 
    Ca sa nu mai vorbim de rasplatile pentru efort, care au scazut in valoare drastic. De ce sa primesc hrana si seminte speciale cand oricum le folosesc deja pt campionat?
    De ce liga de bronz primeste autorizatie pt aur si 8 jetoane, si liga de argint primeste 2 copaci inutili si 11 seminte :| (11!!!!, un numar atat de aleatoriu)....
    Sincer, am ajuns sa jucam campionatul doar ca efort de echipa sa simtim ca mai suntem o echipa. Eventual de integrare in colectiv a noilor membrii. Intreaga remodelare mi se pare patetica.

    Am inceput sa rad cu lacrimi cand am vazut si eu aseara acelasi lucru aia din bronz sunt mai avantajati .. daca trag putin acolo sunt mult mai rasplatiti ca cei din argint ... ca sa nu mai zic de cei din aur care vor trage ca niste roboti cu fiabilitate crescuta!  Premii pentru catei de cotet asta dau ei  .
  • Archangel (RO1)Archangel (RO1) Postări: 145
    Ai dreptate, Ioana. Si mie mi se par dezamagitoare recompensele... Poate ne intrecem pentru retrogradare... Pacat. Campionatul era chiar o idee buna, care unea membrii cooperativei si forma echipa frumos. Dar cu asa recompense... Raman doar orgoliile ca motive. Si nu mi se par a suficiente...
    eu chiar mi-ash dori retrogradare in bronz! :)))
  • acufene (RO1)acufene (RO1) Postări: 31
    Cat de nesimtiti puteti fi sa faceti mentenanta in plin campionat si in plina misiune.....ca nu pierdeti voi timp si bani .....nenorocitilor...va bateti joc de timpul, banii si nervii celor care va baga bani in buzunare
  • acufene (RO1)acufene (RO1) Postări: 31
    In alte jocuri, fie sunt anuntate programele de mentenanta cu ceva timp inainte,  chiar cu o zi inainte, inclusiv intervalul orar cand se desfasoara, fie se blocheaza  activitatile in desfasurare pana la terminarea mentenantei si reluarea lor din acelasi punct. Dar asta presupune  ca administratorii sa ii  respecte pe cei care le folosesc serverul si le baga bani grei in buzunare. Sa va fie rusine, degeaba aveti pretenta ca sunteti dintr-o tara civilizata (Germania...pfffff)
  • alina10 (INT1)alina10 (INT1) Postări: 34
    acufene.....da translate...copy apoi paste la cea ce ai scris...apoi trimite direct in germania ...nemultumirea...daca tu ai bani de aruncat arunca-i.... cine nu te lasa? desigur  bagi bani  ...asta cum amicul mariachi a scris  trebuie sa respecti regulile jocului ....daca  adminii baga antenace tu trebuie sa taci si sa.....astea sunt reguli......tu pierzi bani iar jucatorul care nu a bagat  bani...pierde dor timp.... reguli draga...
  • alina10 (INT1)alina10 (INT1) Postări: 34
    editat 06.04.2016
    mama internetului..plateste producatorul jocului in functie de cat timp se sta pe internet pt acest joc... iar amaratii de bani ce ai bagati sa zicem 30 de jucatori...sunt 0000000000...acum GSL   asi da o sansa..adica atrage jucatorii reali care stau  pe joc.... cei care baga bani... aduc putin profit in buzunarele lor..pe cand  jucatorii mici  stau si se chinuie sa creasca...deci cu banii  sau fara banii........acum castiga cine sta mult pe joc si butoneaza....doriti top 10? ori  treabamulta ori de 10 ori mai multi bani aruncati....decizia apartine  fiecarui jucator in parte..succes


  • -moon_light- (RO1)-moon_light- (RO1) RO1 Postări: 135
    pentru cei interesaţi, le pot furniza numerele de sms ale unor Asociaţii non-profit, unde banii lor ar fi apreciaţi la adevărata lor valoare ...
  • Copacul Rosu mi se pare un premiu foarte bun insa el este gandit de dezvoltatori nu ca un premiu musai ci ca o metoda de a combate mercenarismul, care cel putin la noi pe server daca nu si pe altele devenise o moda!!
    Buna ziua ! Stau si  ma intreb : echipa ta , domnule Clinn , a ajuns pe podium fara gold ? Despre ce fel de mercenarism vorbim aici ?  Cand esti  batut  , adversarii tai sunt mercenari , dar  cand voi folositi goldul in acelasi mod , nu mai e acelasi  lucru ?:))
  • Rody-rory (RO1)Rody-rory (RO1) RO1 Postări: 125
    Copacul Rosu mi se pare un premiu foarte bun insa el este gandit de dezvoltatori nu ca un premiu musai ci ca o metoda de a combate mercenarismul, care cel putin la noi pe server daca nu si pe altele devenise o moda!!
    Buna ziua ! Stau si  ma intreb : echipa ta , domnule Clinn , a ajuns pe podium fara gold ? Despre ce fel de mercenarism vorbim aici ?  Cand esti  batut  , adversarii tai sunt mercenari , dar  cand voi folositi goldul in acelasi mod , nu mai e acelasi  lucru ?:))
    Tu cel care te ascunzi in spatele lui Puiutz stii foarte bine despre ce mercenarism vorbeste. Numai ca acum nu va putea lua copacul cooperativei cu el cum lua marul cind pleca in cooperativa lui. Daca aveti ceva de spus faceti-o in fata fara sa va ascundeti in spatele altor conturi. Si nu se foloseste  gold in acelasi mod, ca atunci cistigam noi marul si nu voi. Este o diferenta uriasa intre noi si voi la folosirea goldului.
  • wizardmt13 (RO1)wizardmt13 (RO1) RO1 Postări: 68
    Felicitari castigatorilor!
  • TLC (RO1)TLC (RO1) Postări: 49

    Multumim !


  • grala47 (RO1)grala47 (RO1) RO1 Postări: 11

    Echilibreaza si asta ??!??? jucator level 38 sa joace cu 139 109 78 75 ???  ala de 57 mai zic da restu nu e un echilibruuu!!! aveti balanta stricataa!!



    de cand s-au inventat misiunile in joc, si voi tot n-ati invatat ca nu nivelul de joc conteaza, ci capacitatea de productie si performantele in misiuni.
    in loc sa comparati nivelele si sa fiarba sangele in voi, de ce nu comparati cate parcele, staule, cotete etc. au respectivii jucatori si ce punctaje fac prin misiuni. acolo este adevarata comparatie, si daca vreti argumente pentru GGS, acolo trebuie sa le cautati. daca ii tot dati inainte cu nivelul, nu se uita nimeni la voi...

    mai  bine   zi  gabenii   conteaza
  • premii jenante in campionatul precedent incercati sa stimulati cu premii consistente
  • laura2 (RO1)laura2 (RO1) Postări: 7
    Va fimai bine nu o sa mai castige o singura coop. Cum se obtin dolarii rurali?

Lasati un comentariu

BoldCursivTăiat cu o linieOrdered listListă neordonată
Emoticon
Imagine
Aliniere la stângaAliniere la centruAliniere la dreaptaComutați vizualizarea HTMLComutați întreaga paginăLumini de comutare
Adăugați imagine/fişier