Acasă Romanian Goodgame Big Farm - Comunitate Distracţie şi conversaţie

Top 10 Filme Preferate

Dany270 (RO1)Dany270 (RO1) Postări: 646
Faceti un top din 10 filme, care v-au placut cel mai mult.Incep eu

1.Sweet November (2001)- cel mai bun film romantic
2.The Silence of the Lambs (1991)- un film genial
3.Rise of the Planet of the Apes (2011)-unul din cele mai bune filme,din ultimi 5 ani
4.Hannibal (2001)-A.Hopkins joaca super.Este filmul meu preferat.
5.Fight club(1999)- Este un film psihologic foarte bun(nu e un film cu bataie asa cum il considera multi)
6.Terminator 2 (1991) - unul din cele mai bune filme cu efecte speciale(considerat pionerul filmelor moderne la efecte speciale)
7.Ben-Hur (1959) -Este primul film cu 11 premii Oskar...mie mia placut forte mult filmul
8.Heat (1995)- Oau...unul din cele mai bune filme thriler
9.Deja Vu (2006)-Un film genial
10.The Godfather-o capodopera cinematografica

Asta e parerea mea.Astept si parerile voastre....poate nu am vazut toate filmele bune
Post edited by Dany270 (RO1) on

Comentarii

  • ice cold3ice cold3 Postări: 42
    editat 08.02.2014
    Fain subiect!
    Sunt cateva filme din lista ta pe care nu le-am vizionat; voi repara acest lucru... in timp. :D

    Acestea sunt cateva dintre filmele care m-au marcat intr-un fel sau altul (am incercat sa fac o lista cat mai diversificata):

    1. K-Pax (2001) - drama psihologica, SF, te lasa sa interpretezi singur finalul; melodia centrala a filmului e superba.

    2. The Green Mile (1999) - o drama cu putine elemente fantastice, adaptata dupa un roman de Stephen King; a avut 4 nominalizari la Oscar.

    3. Desert Flower (2009) - un film bazat pe autobiografia unei tinere din Somalia, care evidentiaza obiceiul inuman si grotesc pe care femeile somaleze trebuie sa-l indure (circumcizia la varsta de 3 ani). Peisajele africane sunt surprinse frumos, iar coloana sonora e deosebita.

    4. Dangerous Minds (1995) - unul din cele mai reusite filme despre profesorii care gandesc "outside the box" (un alt exemplu din aceasta categorie ar fi "Dead Poets Society", "Tuesdays with Morrie").

    5. Good Will Hunting (1997) - exista vreun film prost cu Robin Williams? :))
    Mereu mi-au placut filmele de genul acesta, despre oameni care exceleaza intr-un anumit domeniu (cum mai sunt "A beautiful mind", "Searching for Bobby Fischer", "Proof").

    6. Balanţa (1992) - unul dintre filmele mele preferate din cinematografia romaneasca (au jucat Maia Morgenstern si Razvan Vasilescu).

    7. The Iron Giant (1999) - o animatie foarte reusita, in stil clasic. Cred ca a fost filmul de desenate animate preferat in copilarie; mi s-a parut ca a avut un mesaj matur. As vrea sa-l revad intr-o zi.

    8. John Q (2002) - actiune, drama; despre ce e in stare sa faca un parinte pentru a-si salva copilul.

    9. Amélie (2001) - o comedie romantica frantuzeasca inedita; Audrey Tautou e adorabila in rolul principal.

    10. Cheeni Kum (2007) - m-a facut sa-mi placa filmele indiene, cu tot cu dansurile lor inedite :)) Are de toate, filosofie orientala, drama, iubire, gastronomie. Te face sa razi si sa plangi.
  • Dany270 (RO1)Dany270 (RO1) Postări: 646
    editat 08.02.2014
    numai 2 filme am vazut din lista ta...
  • Dany270 (RO1)Dany270 (RO1) Postări: 646
    editat 16.02.2014
    [comentarii editate de mariachi]
  • Dany270 (RO1)Dany270 (RO1) Postări: 646
    editat 27.02.2014
    Nimeni nu mai are ideei:o
  • Lady GodivaLady Godiva Postări: 51
    editat 02.03.2014
    seven suuuuuper politist
    vizitatorii 1,2,3..... singura comedie la care rid
    ultima dragoste de pe pamint sf cu batista
    ghost tot cu batista
    joe black
    highlander 1 cu batista si casti pentru coloana sonora integrala queen
    a single man pentru coloana sonora
    concertul hai sa zicem romanesc
    aliens 1,2,3..... sf vazut de jdemii de ori
    domnisoara pettigrew de sarbatori cind nu ma pot uita pentru a 100 oara la singur acasa

    bonus urzeala tronurilor serial

    terminator 2 fabulos, good will..... asijderea, iar amelie neaparat cu casti
  • Lady GodivaLady Godiva Postări: 51
    editat 02.03.2014
    valeuuuuu, am uitat de misiunea pentru muzica dumnezeiasca a lui ennio morricone
  • Dany270 (RO1)Dany270 (RO1) Postări: 646
    editat 07.03.2014
    Lady Godiva a scris: »
    seven suuuuuper politist
    vizitatorii 1,2,3..... singura comedie la care rid
    ultima dragoste de pe pamint sf cu batista
    ghost tot cu batista
    joe black
    highlander 1 cu batista si casti pentru coloana sonora integrala queen
    a single man pentru coloana sonora
    concertul hai sa zicem romanesc
    aliens 1,2,3..... sf vazut de jdemii de ori
    domnisoara pettigrew de sarbatori cind nu ma pot uita pentru a 100 oara la singur acasa

    bonus urzeala tronurilor serial

    terminator 2 fabulos, good will..... asijderea, iar amelie neaparat cu casti

    Interesanta lista,aliens face parte din istoria filmelor sf iar ghost e unul din cele mai bune filme romantice

    Mai astept parerile voastre,iar daca va este greu cu un top ,puteti sa scrieti cam ce filme v-au placut
  • Dany270 (RO1)Dany270 (RO1) Postări: 646
    editat 31.03.2014
    Mai astept parerile voastre,iar daca va este greu cu un top ,puteti sa scrieti cam ce filme v-au placut
  • ManagerSorin8ManagerSorin8 Postări: 2,113
    editat 26.12.2014
    Singur Acasă 1,2,3.--> comedie :)

    Mică Mireasa --> drama.

Lasati un comentariu

BoldCursivTăiat cu o linieOrdered listListă neordonată
Emoticon
Imagine
Aliniere la stângaAliniere la centruAliniere la dreaptaComutați vizualizarea HTMLComutați întreaga paginăLumini de comutare
Adăugați imagine/fişier