Acasă Romanian Goodgame Big Farm - Comunitate Distracţie şi conversaţie

Cărţi

133shelly133shelly Postări: 290
Mai există un asemenea subiect?Am căutat însă nu am găsit.Aşa că m-am gândit să creez eu unul. Sunt persoane care iubesc să citească pe aici? (Romane poliţiste în special) Sau orice fel . Spuneţi-mi şi mie câteva care le-aţi citit şi v-au plăcut , poate îmi faceţi şi un mic rezumat.

O să plec într-un loc fără net vreo 3 zile şi o să-mi petrec mai mult de 7 ore pe drum , o să am nevoie de multe cărţi!:))

Am început ieri să citesc , The Colorado Kid (de Stephen King) şi azi am terminat-o , v-o recomand şi vouă , vă pune imaginaţia la încercare , deşi la final rămâi înlemnit şi-ţi vine să-ţi dai pumni în cap:))

Vă rog să nu comentaţi aiurea , doar de dragul de a avea posturi în plus , nu vreau să fiu nevoită să rog să fie închis şi subiectul acesta.

Hai să ne limităm la discuţii despre cărţi , dacă se poate !
Post edited by 133shelly on
«13

Comentarii

  • ice cold3ice cold3 Postări: 42
    editat 28.10.2013
    Citeam cu fervoare Stephen King in liceu. Mi-a placut fiecare carte a lui (din ce am reusit sa gasesc), dar si ecranizarile au fost foarte reusite.

    In "Shining" e vorba despre un barbat care se muta cu familia lui la o pensiune din muntii statului Colorado, in cautarea linistii si inspiratiei pentru romanul sau. Ei raman izolati acolo pe timpul iernii, iar barbatul innebuneste, fiind chinuit de amintirile si energia negativa capturate in cladire.

    "Anotimpuri diferite" e o colectie de cateva nuvele ale lui, foarte bizare ("Un elev capabil", "Metoda respiratiei").

    Am mai citit "Christine", infatisand o masina bantuita de spiritul necrutator al fostului proprietar. Pe aceasta am citit-o pe un drum lung cu masina, ca sa ma incadrez cat mai bine in context :)) A fost destul de freaky! Adevarul e ca si Stephen King stie cum sa iti absoarba toata atentia.

    O carte pe care nu am putut sa o las din mana a fost "Inainte sa adorm" de S.J. Watson, despre o femeie care sufera de o forma de amnezie in care uita tot ce a facut cu o zi in urma. In fiecare zi cand se trezeste, crede ca este o persoana cu douazeci de ani mai tanara, iar sotul ei trebuie sa ii spuna in fiecare zi cine este ea, cine este el, si unde se afla. E un roman plin de suspans, scris la persoana I, in mare parte sub forma unui jurnal.

    Daca iti plac romanele politiste, cred ca te va atrage seria Hannibal Lecter de Thomas Harris.
  • 133shelly133shelly Postări: 290
    editat 28.10.2013
    ice_cold a scris: »
    Citeam cu fervoare Stephen King in liceu. Mi-a placut fiecare carte a lui (din ce am reusit sa gasesc), dar si ecranizarile au fost foarte reusite.

    In "Shining" e vorba despre un barbat care se muta cu familia lui la o pensiune din muntii statului Colorado, in cautarea linistii si inspiratiei pentru romanul sau. Ei raman izolati acolo pe timpul iernii, iar barbatul innebuneste, fiind chinuit de amintirile si energia negativa capturate in cladire.

    "Anotimpuri diferite" e o colectie de cateva nuvele ale lui, foarte bizare ("Un elev capabil", "Metoda respiratiei").

    Am mai citit "Christine", infatisand o masina bantuita de spiritul necrutator al fostului proprietar. Pe aceasta am citit-o pe un drum lung cu masina, ca sa ma incadrez cat mai bine in context :)) A fost destul de freaky! Adevarul e ca si Stephen King stie cum sa iti absoarba toata atentia.

    O carte pe care nu am putut sa o las din mana a fost "Inainte sa adorm" de S.J. Watson, despre o femeie care sufera de o forma de amnezie in care uita tot ce a facut cu o zi in urma. In fiecare zi cand se trezeste, crede ca este o persoana cu douazeci de ani mai tanara, iar sotul ei trebuie sa ii spuna in fiecare zi cine este ea, cine este el, si unde se afla. E un roman plin de suspans, scris la persoana I, in mare parte sub forma unui jurnal.

    Daca iti plac romanele politiste, cred ca te va atrage seria Hannibal Lecter de Thomas Harris.

    mersi de propuneri! pe Stephen King l-am descoperit recent , cand am inceput sa ma uit la serialele Haven si Under the Dome , ambele bazandu-se pe carti d-ale lui.
    Aceasta 'Inainte sa adorm" suna promitator , chiar o sa vizitez astazi o biblioteca poate o gasesc p-acolo!

    Despre Agatha Christie ce crezi?
  • ice cold3ice cold3 Postări: 42
    editat 28.10.2013
    Oh, nu ştiam de acele seriale. O să le caut. :D

    Agatha Christie merită citită; orice găseşti scris de ea.

    O descoperire recentă de-a mea este autoarea Rodica Ojog-Braşoveanu, supranumită "Agatha Christie a României". Am citit de la Adevărul "Cianură pentru un surâs" şi "Bună seara, Melania!". Romanele sunt scrise din perspectiva unei bătrâne cochete şi aparent naive :D, prinse în cazul rezolvării unor crime. Mai mult nu pot să spun că spulber tot farmecul, dar merită să încerci primul roman.
  • 133shelly133shelly Postări: 290
    editat 28.10.2013
    ice_cold a scris: »
    Oh, nu ştiam de acele seriale. O să le caut. :D

    Agatha Christie merită citită; orice găseşti scris de ea.

    O descoperire recentă de-a mea este autoarea Rodica Ojog-Braşoveanu, supranumită "Agatha Christie a României". Am citit de la Adevărul "Cianură pentru un surâs" şi "Bună seara, Melania!". Romanele sunt scrise din perspectiva unei bătrâne cochete şi aparent naive :D, prinse în cazul rezolvării unor crime. Mai mult nu pot să spun că spulber tot farmecul, dar merită să încerci primul roman.

    O sa-mi notez! :) Am citit cate ceva despre acest "Inainte sa adorm" suna promitator! Imi aduce mult aminte de cartea pe care ma apucasem eu s-o scriu dar n-am mai terminat-o niciodata :)))
  • kjhgjg2kjhgjg2 Postări: 2,233
    editat 28.10.2013
    eu am inceput carte CUORE de edmondo de amicis este superbaaaaaaaaa
    si cartea aventurile lui tom sawyer de mark twain
    V-i le recomand
  • danoanaeli (RO1)danoanaeli (RO1) Postări: 285
    editat 28.10.2013
    Va recomand sa cititi Stapinul Inelelor toate cele trei volume.Sunt absolut fascinante.Pentru cei ce iubesc aventurile, pentru cei ce iubesc psihologia, pentru cei pasionati de Sf acestea sunt cartile cele mai bune.In aceste trei volume ve-ti descoperi paralele intre Sf si istoria celui de al doilea razboi mondial, personaje reale imbracate in vesminte misterioase.Eu ador aceasta carte.De asemenea va recomand sa cititi Silmarion .Ador cartile, linistea si big farm.
  • liudy_9k2liudy_9k2 Postări: 27
    editat 11.11.2013
    Omul disparut, de Jeffery Deaver. Un roman detectiv plin de suspans si trucuri de magie.

    Se intampla mai multe crime si investigatiile arata ca faptasul este un magician. Asadar, detectivul o invita in echipa sa pe o tanara care se pricepe la trucuri de magie si incearca sa descopere cine este criminalul. Mi-a placut cartea atat pentru subiectul plin de suspans cat si pentru faptul ca am aflat multe trucuri de magie despre care nu stiam cum se intampla Ti-o recomand cu caldura.
  • xela61 (RO1)xela61 (RO1) Postări: 66
    editat 12.11.2013
    ice_cold a scris: »
    Oh, nu ştiam de acele seriale. O să le caut. :D

    Agatha Christie merită citită; orice găseşti scris de ea.

    O descoperire recentă de-a mea este autoarea Rodica Ojog-Braşoveanu, supranumită "Agatha Christie a României". Am citit de la Adevărul "Cianură pentru un surâs" şi "Bună seara, Melania!". Romanele sunt scrise din perspectiva unei bătrâne cochete şi aparent naive :D, prinse în cazul rezolvării unor crime. Mai mult nu pot să spun că spulber tot farmecul, dar merită să încerci primul roman.

    da. Agatha Cristie are carti senzationale. Nu cred ca am ratat vreuna.
    Acum citesc carti de Steven Greer (daca citesti ceva de la el, ai senzatia ca traiesti intr-o alta lume, mai ales ca tipul a creat CETI.
  • sisia01sisia01 Postări: 173
    editat 16.11.2013
    Eu nu va facrezumat, ci doar va enumar cartile care mi-au placut mie cel mai mult si chiar le recomand: Fram, ursul polar;Heidi(chiar daca este pt copii mai mici);Printul fericit;Vrajitorul din Oz; Pinocchio (=]]]); Robin Hood; Aventurile lui Tom Sawyer; Micul Duce; Ocolulu Pamantului in 80 de zile; Steaua Sudului; Mizerabilii(Gavroche si Cosette); Morcoveata; Ulita copilariei; Colt Alb; Alice in Tara Minunilor; O mie si una de nopti; si cam atat. Sunt de ajuns? Nu are rost sa va mirati daca sunt putine...Am abia 13 ani. Mai am mult timp sa citesc.
  • CaTrAlIoNaRCaTrAlIoNaR Postări: 359
    editat 01.12.2013
    Voi ati citit colt alb?E cea mai geniala carte a lumii
  • dany26dany26 Postări: 649
    editat 02.12.2013
    CaTrAlIoNaR a scris: »
    Voi ati citit colt alb?E cea mai geniala carte a lumii
    da am citit-o
    A citit cineva toata cartea 'COPII CAPITANULUI GRANT'?
  • kitty8kitty8 Postări: 376
    editat 02.12.2013
    eu nu am citit-o..desi o am...STIU EU O CARTE CARE M-A IMPRESIONAT SI FASCINAT si care am citit-o de 3 ori pana acum toate cele trei volume-seria se numeste Misterele Romane-vol1:Talharul din Ostia,vol2.Vezuviul,vol3.Piratii din pompei-mie mi-a placut cartea la nebunie-e un roman de aventura ''politista''-nu chiar se potriveste cuvantul-dar carte te tine cu sufletul la gura mereu!:)v-o recomand!
  • Octav787878Octav787878 Postări: 657
    editat 10.01.2014
    Eu citesc nu parca m-ar pune invatatoarea sau alcineva eu citesc din placere va recomand print si cersetor e foarte frumoasa(cred ca ati citit-o)
  • mormota1111mormota1111 Postări: 68
    editat 11.01.2014
    Eu va recomand sa cititi "Aventurile lui Nils Holgersson in Suedia" e interesant si cool.
  • SystemSystem Postări: 106,969
    editat 01.02.2014
    Va recomand : "Generala cei mai naspa ani din viata mea " si " generala scapati-ma de aici" de Jammes Peterson.
  • dany26dany26 Postări: 649
    editat 03.02.2014
    va recomand : "generala cei mai naspa ani din viata mea " si " generala scapatima de aici" de jammes peterson

    Am auzit de :"Cei mai naspa ani din viata mea"
    insa nu am citit-o
  • SystemSystem Postări: 106,969
    editat 03.02.2014
    dany26 a scris: »
    Am auzit de :"Cei mai naspa ani din viata mea"
    insa nu am citit-o

    Sa o citesti !
    E super tare cartea ! :)
    Nici eu nu o am mi-a dat-o un coleg
    Si partea 1 si a 2
  • elena787 (RO1)elena787 (RO1) RO1 Postări: 1,222
    editat 04.02.2014
    Tuturor celor care iubesc cartile, indiferent de varsta, le recomand cu caldura intreaga serie "Calatorii extraordinare" scrisa de Jules Verne, al doilea cel mai tradus scriitor din toate timpurile. Mai mult sau mai putin cunoscute, 62 de romane compun aceasta impresionanta colectie de povesti extraordinare, fascinante si captivante. Probabil foarte putini dinre noi nu au citit macar unul dintre aceste romane. Eu una nu am intalnit macar unul care sa ma dezamageasca. :)
    Dintre cele mai cunoscute:
    - "Douăzeci de mii de leghe sub mări"
    - "Copiii capitanului Grant"
    - "Ocolul Pământului în 80 de zile"
    Si mai putin cunoscute, dar nu mai putin fascinante:
    - "Steaua Sudului"
    - "Doi ani de vacanță"
    - "Testamentul unui excentric"

    Si as mai tot continua... :D

  • Octav787878Octav787878 Postări: 657
    editat 04.02.2014
    E foarte frumoasa Vrajitorul din Oz.... da la inceput o sa para foarte seaca
  • AngrypandaAngrypanda Postări: 15
    editat 05.02.2014
    Buna tuturor cititorilor!
    Le recomand celor mai mici care acum trec de la nuvele, basme sau povesti la romane sa inceapa cu Robinson Crusoe de Daniel Defoe sau cu Legendele Olimpului de Alexandru Mitru. Sunt genul de romane care te fac sa regreti ca le-ai terminat de citit si sa-ti doresti sa existe o parte a doua.
    Pentru cei mai mari, va recomand o carte pe care mi-a pus-o tata in mana cand am terminat de citit clasicii rusi si simteam nevoia de ceva diferit: Conjuratia imbecililor de John Kennedy Toole. E un roman foarte amuzant despre un neadaptat ciudat ce se crede superior tuturor celor din jur si traieste in lumea lui.


    Apropo, ati observat ca e usor sa-ti dai seama cine citeste si cine nu, dupa modul de exprimare?
  • elena787 (RO1)elena787 (RO1) RO1 Postări: 1,222
    editat 06.02.2014
    Am savurat fiecare cuvant din "Robinson Crusoe", rectind-o de cateva ori. Si de asemenea am citit si numeroasele "adaptari", daca pot sa le zic asa, dupa aceasta idee a lui Defoe a omului, familiei, grupului etc izolati de lumea civilizata, printre care si "Doi ani de vacanta" a lui Jules Verne.
    Am citit cu mare placere si pe nerasuflate "Vraciul" si "Profesorul Wilczur" scrise de Tadeusz Dolega Mostowicz. Retin ca si ieri ca in a doua noapte de citit, a venit tata in toiul noptii si mi-a luat becul din camera pentru ca tot nu puteam lasa cartea din mana. :)))))) Am visat actiunea cartii si posibilul ei sfarsit in acea noapte!! :)))
    Sunt foarte multe carti fascinante. Subiectul asta poate merge la nesfarsit. Sa le dezvaluim pe parcurs. ;)


    Intr-adevar, cartile contribuie foarte mult la dezvoltarea exprimarii corecte.
  • Dany270 (RO1)Dany270 (RO1) Postări: 646
    editat 08.02.2014
    Citeste orice carte scrisa de Dostoievski.
    Recomand cartea scrisa de el: Demonii.
    -Portretul lui Dorian Gray de Oskar Wilde
    Daca doresti sa te amuzi citeste Decameron de Boccaccio
  • GirlAdela1GirlAdela1 Postări: 17
    editat 21.02.2014
    Buna tuturor.Eu am citit Aventurile si Misterele lui Sherlock Holmes de Conan Doyle cand eram in liceu si mi-a placut asa mult ca imi duceam cartea cu mine si la scoala si citeam pe ascuns.Imi mai place Stephen King, am aproape toate cartile lui , iar pe care nu am reusit sa le cumpar le-am imprumutat de la prieteni sau bibleoteci.Mi se pare genial omul si toate cartile lui te fac sa te gandesti la ele cel putin o saptamana dupa ce le-ai terminat.
  • Lady GodivaLady Godiva Postări: 51
    editat 02.03.2014
    pentru iubitorii de sf vorbitor in numele mortilor si xenocid de orson scott card
    si pentru adultii cu stomac tare o carte cum nu au mai citit si nici nu vor mai vrea sa citeasca luni de fiere de paul bruckner
  • Ioana3852Ioana3852 Postări: 63
    editat 11.03.2014
    Pentru iubitorii de fantasy va recomand de la J. R. R. Tolkien (Copiii lui Húrin, Silmarillion, Povești neterminate) si de la George R. R. Martin seria "Cântec de gheață și foc" (7 volume)
  • nini102nini102 Postări: 5
    editat 11.03.2014
    Vă recomand Colț Alb
  • MihaiMisteriosuMihaiMisteriosu Postări: 589
    editat 03.05.2014
    20.000 de lege sub mari genial
  • Ioana_brojbeanu (RO1)Ioana_brojbeanu (RO1) Postări: 931
    editat 03.05.2014
    Din punctul meu de vedere cam orice autor englez al perioadei 1800-1950 merita recomandat :P Incluzand aici Dickens, Austen (e un pic mai veche dar na :P), Hardy, Galsworthy, Bronte, Gaskell, Trollope, Lawrence, Eliot...etc
  • Ambramburica (RO1)Ambramburica (RO1) RO1 Postări: 138
    editat 03.05.2014
    Ceva de dragoste? :D
  • SystemSystem Postări: 106,969
    editat 04.05.2014
    Ce zice-ti de "Singur pe lume " ?

Lasati un comentariu

BoldCursivTăiat cu o linieOrdered listListă neordonată
Emoticon
Imagine
Aliniere la stângaAliniere la centruAliniere la dreaptaComutați vizualizarea HTMLComutați întreaga paginăLumini de comutare
Adăugați imagine/fişier