Acasă Romanian Goodgame Big Farm - Jocul Întrebări cu privire la joc

Multiaccount

Alik.MAlik.M Postări: 113
De foarte multe ori se discută pe această temă și scuza cea mai comună este fie „nu sunt singurul jucător cu mai multe conturi” sau „nu am știut pentru că nu am citit termenii”. Dacă contul a fost banat din cauza conturilor multiple trebuie să rezolvi situația cu cei de la support. Doar ei pot bloca sau debloca conturi!

Voi încerca să vă explic de ce aceste două scuze nu pot fi acceptate (voi folosi formularea la singular, însă nu fac referire la cineva în mod special):

Fiecărui jucător îi este permis să dețină un singur cont pe lume/server. Să te joci de pe mai multe conturi deodată reprezintă o încalcare a termenilor și condițiilor de utilizare. http://www.goodgamestudios.com/terms-conditions/

1. „nu sunt singurul jucător cu mai multe conturi” – dacă știai că și alți jucătorii au mai multe conturi și au încălcat regulamentul, de ce nu ai făcut o raportare, ci ai preferat să faci la fel?
Dacă într-o societate mai mulți indivizi încalcă legea, acest lucru nu înseamnă că legea devine invalidă (poate exemplul meu este extrem, însă și jocurile au reguli așa cum societățile au legi).
2. „nu am știut pentru că nu am citit termenii” – de vreme ce ai fost de accord cu termenii de utilizare în momentul în care ai deschis contul, înseamnă că i-ai citit sau cel puțin trebuia să îi citești. Aceștia ți-au fost aduși la cunoștință, deci nu poate exista nici o scuză.

Situații de multiaccount și rezolvarea acestora:
a) Dacă există mai multe persoane care joacă pe aceeiași lume trebuie să anunți (in avans) echipa pentru a evita blocarea contului. Cu toate acestea, dacă într-adevăr există mai multe persoane, trebuie să trimiți o dovadă care să confirme acest lucru. Pentru aceasta este nevoie de o copie a buletinului (datele personale CNP, serie și Nr. nu sunt importante, ci adresa trebuie sa fie vizibilă) pentru a dovedi că există mai multi jucători care au o conexiune comuna la internet. Trimiterea copiilor de pe buletin nu este obligatorie, însă fără acestea (adresa face dovada existenței mai multor conturi la același IP) conturile vor rămâne blocate.

Ca și contraargument, cineva ar putea spune că acele documente cu adresa nu dovedesc mai nimic pentru că un jucător poate trimite un buletin al unei persoane din familie care nu joacă. Cine stă în fața calculatorului nu putem dovedi nici noi, nici el, însă cert este că la acea adresă de IP apar două conturi, iar conform actelor există la acea adresă două persoane care pot juca.

b) Dacă nu este vorba de mai multe persoane, ci tu ai jucat de pe mai multe conturi este recomandat să fii sincer cu cei de la suport și poate se va găsi o soluție (dacă este prima abatere de la regulament.


Toate cele bune!
Alik.M :)
Aceasta discutie a fost inchisa comentariilor!