Acasă Romanian Goodgame Big Farm - Comunitate Distracţie şi conversaţie

Probleme cu limba romana

irongateirongate Postări: 78
Din pacate nu am vrut sa deschid acest subiect, dar in urma parcurgerii acestui forum am ajuns la concluzia ca avem o mare problema cu limba romana. Dragi prieteni, daca se poate, inainte de a da "trimite" la un post nou, incarcati sa va rupeti un minut din timpul vostru si sa va corectati greselile gramaticale si totodata sa vedeti daca ce a-ti scris poate fi inteles de ceilalti pentru a putea sa primiti un raspuns adecvat fara sa fiti intrebat ce a-ti vrut sa spuneti in topicul respectiv.
Pe acest forum am vazut ca se regasesc si o sumedenie de copii, care incearca sa isi posteze doleantele si e pacat sa vada cat de multe probleme avem cu limba romana. Va multumesc frumos.
Post edited by irongate on
«1

Comentarii

  • MEFISTOFELES2MEFISTOFELES2 Postări: 359
    editat 23.03.2013
    irongate a scris: »
    Din pacate nu am vrut sa deschid acest subiect, dar in urma parcurgerii acestui forum am ajuns la concluzia ca avem o mare problema cu limba romana. Dragi prieteni, daca se poate, inainte de a da "trimite" la un post nou, incarcati sa va rupeti un minut din timpul vostru si sa va corectati greselile gramaticale si totodata sa vedeti daca ce a-ti scris poate fi inteles de ceilalti pentru a putea sa primiti un raspuns adecvat fara sa fiti intrebat ce a-ti vrut sa spuneti in topicul respectiv.
    Pe acest forum am vazut ca se regasesc si o sumedenie de copii, care incearca sa isi posteze doleantele si e pacat sa vada cat de multe probleme avem cu limba romana. Va multumesc frumos.

    Ca bine si delicat zici coane irongate dar din pacate lucrurile sunt un pic mai grave in sensul ca nu timpul le lipseste multora ci pur si simplu necunoasterea, ignoranta, tupeul de manelisti.

    Ca sa ma dau ca si exemplu personal, mi-am dezvoltat, e drept cunostintele de limbi straine, scriind in forumuri in limbile respective, fiind astfel nevoit sa ma corectez daca era nevoie pentru a nu ma face de ras pe forumurile respective.

    Precizez faptul ca eu nu am invatat in scoala nimic, aveam profesori, unii dintre ei mai prosti ca mine, eram 38 de elevi int-o clasa, invatam in trei schimburi, ora dura 45 de minute daca nu ma inseala memoria, cu 5 minute de pauza astfel ca am fost autodidact.
  • elena787 (RO1)elena787 (RO1) RO1 Postări: 1,222
    editat 23.03.2013
    irongate a scris: »
    Din pacate nu am vrut sa deschid acest subiect, dar in urma parcurgerii acestui forum am ajuns la concluzia ca avem o mare problema cu limba romana. Dragi prieteni, daca se poate, inainte de a da "trimite" la un post nou, incarcati sa va rupeti un minut din timpul vostru si sa va corectati greselile gramaticale si totodata sa vedeti daca ce a-ti scris poate fi inteles de ceilalti pentru a putea sa primiti un raspuns adecvat fara sa fiti intrebat ce a-ti vrut sa spuneti in topicul respectiv.
    Pe acest forum am vazut ca se regasesc si o sumedenie de copii, care incearca sa isi posteze doleantele si e pacat sa vada cat de multe probleme avem cu limba romana. Va multumesc frumos.

    Daca tot ai deschis acest topic, pe care il consider necesar, dar in care nu imi pun prea multe sperante, te rog sa imi permiti sa fac o corectie la post-ul tau.
    Corect gramatical se scrie "ati scris", "ati vrut".
    Forma cu cratima, "a-ti" se foloseste in momentul in care urmeaza un verb la modul infinitiv ( a-ti da seama etc).

    Sper ca nu te-a deranjat comentariul meu.
    Ai tot respectul meu pentru acest topic si poate chiar va schimba ceva.

    Multumesc!
  • ki9kitzaki9kitza Postări: 48
    editat 23.03.2013
    m-a nomesc Jenel Zeamagroasa si a-mi place jocurile da pa net. da lok sant da pa la Sculenii da Campie si anu halalant kreo trecut neor bagat astia kablu da net fara fir. vrieau sh ieu sa m-a jok k si aialanti copi si vrieau s-a stiu dice v-a loati da mn k nu vorbeste bn k sh voi an scris
  • Eveline132Eveline132 Postări: 19
    editat 23.03.2013
    ki9kitza a scris: »
    m-a nomesc Jenel Zeamagroasa si a-mi place jocurile da pa net. da lok sant da pa la Sculenii da Campie si anu halalant kreo trecut neor bagat astia kablu da net fara fir. vrieau sh ieu sa m-a jok k si aialanti copi si vrieau s-a stiu dice v-a loati da mn k nu vorbeste bn k sh voi an scris


    Vezi dragutza, daca ai postat la misto, exact acest tip de scriere incercam sa o eradicam, nici macar nu mi-am batut capul sa-ti citesc postul, dar cred ca daca te-ai muta in Sculenii de Deal, ai putea sa dai un exemplu bun.

    Deci cum ai scris tu, este ASA NU ;) Eu una nu voi raspunde la acest gen de postari, incercati sa jucati pe servere internationale, acolo nu o sa intilniti acest gen de scris ;)

    P.S. Sint convinsa ca nu asa v-au invatat sa scrieti in clasa I ;)
  • ki9kitzaki9kitza Postări: 48
    editat 23.03.2013
    dak nu a-i cetit da unde shti ce ie an sufletelu mieu? nu mai egzista uameni, ieste numa lupi pa forumuri kre anceark sa vaneze copi buni kre nu a-u bani da fundu clasii si fundu scoalei si da manuoale k sa anvete sh iei kum a-ti anvatat voi gratis sa-u cu parintz bogatani kre sa le cumpere da tuate
  • Eveline132Eveline132 Postări: 19
    editat 23.03.2013
    ki9kitza a scris: »
    dak nu a-i cetit da unde shti ce ie an sufletelu mieu? nu mai egzista uameni, ieste numa lupi pa forumuri kre anceark sa vaneze copi buni kre nu a-u bani da fundu clasii si fundu scoalei si da manuoale k sa anvete sh iei kum a-ti anvatat voi gratis sa-u cu parintz bogatani kre sa le cumpere da tuate

    Daca nu ai citit, de unde stii ce e in sufletelul meu? Nu mai exista oameni, sint numai lupi pe forumuri care incearca sa vineze copii buni, care nu au bani de fundul clasei si fundul scolii si de manuale ca sa invetze si ei cum ati invatat voi gratis si parinti bogati care sa le cumpere de toate.

    Bun, poate daca ai fi atent/atenta la scoala ai pleca cu lectia invatata pe jumatate. Ingaduie-mi sa fiu rea, vad ca bani de internet ai, poti invata si de pe internet, ca mai nou doar asta aud ca se fac lectiile pe internet ;)

    Aici m-ai nimerit sint lupoaica dar nu vinez copii haaahahhhaaa.
  • elena787 (RO1)elena787 (RO1) RO1 Postări: 1,222
    editat 23.03.2013
    ki9kitza a scris: »
    dak nu a-i cetit da unde shti ce ie an sufletelu mieu? nu mai egzista uameni, ieste numa lupi pa forumuri kre anceark sa vaneze copi buni kre nu a-u bani da fundu clasii si fundu scoalei si da manuoale k sa anvete sh iei kum a-ti anvatat voi gratis sa-u cu parintz bogatani kre sa le cumpere da tuate

    Cred ca te-ai chinuit un pic sa scrii chestia asta de mai sus! :)
    Eu o sa o iau ca pe o gluma, pentru ca am mai citit postari de ale tale si nu asta este stilul tau.
  • Eveline132Eveline132 Postări: 19
    editat 23.03.2013
    stiu si eu ca o face la misto :D
  • ApolodorApolodor Postări: 35
    editat 23.03.2013
    Si eu am trait aceeasi oroare in a citi forumul... sunt anumite persoane complet paralele cu limba romana si mi-e teama ca nu o vor intersecta niciodata, oricat le-am face noi morala. Nu imi vine sa cred ca au ajuns sa aiba bani de computer, internet si galbeni in conditiile astea. Cred ca tot ce se poate face este sa nu li se mai raspunda la mesaje. Mi-e mila de saracul Mariachi, cu cate postari fara sens are de-a face in fiecare zi...
  • ki9kitzaki9kitza Postări: 48
    editat 23.03.2013
    m-a cita-ti de park asi fiii Perpessicius, ceia ce ma flatuleaza:P. nu am bani da net k scriu dala loku unde muncesk k sa fac bani sa avem da mancare ieu sh frati mei, k de manuoale nu mai ajung.va pup, fetelor cochetelor! s-a nu mai fi-ti rele cu copi k si moi:D chear dak nu stie s-a scrie bn;)
  • ApolodorApolodor Postări: 35
    editat 23.03.2013
    :)) ki9kitza esti funny:))
  • Eveline132Eveline132 Postări: 19
    editat 23.03.2013
    he he nu mai sta pe net in timpul serviciului ca te da afara si dupa aia le dai rabdari prajite fratilor tai :p:rolleyes:
  • RunnerGood2RunnerGood2 Postări: 66
    editat 29.03.2013
    ki9kitza a scris: »
    dak nu a-i cetit da unde shti ce ie an sufletelu mieu? nu mai egzista uameni, ieste numa lupi pa forumuri kre anceark sa vaneze copi buni kre nu a-u bani da fundu clasii si fundu scoalei si da manuoale k sa anvete sh iei kum a-ti anvatat voi gratis sa-u cu parintz bogatani kre sa le cumpere da tuate


    mi-am permis sa iti corectez greselile:
    1.dak trebuia scris daca.
    2.cetit trebuia scris citit
    3.da trebuia scris de
    4.shti trebuia scris sti
    5.ieste trebuia scris este
    etc...
    dar tu scri la misto
  • RunnerGood2RunnerGood2 Postări: 66
    editat 29.03.2013
    macar daca si-ar lua 2-3 minute pe zi sa citeasca si sa scrie ar fi mai bine.
    pana si colega mea de la scoala care citeste prost citeste mai bine decat ki9kitza
    dar macar daca ar invata cinevaSA-SI CORECTEZE GRESELILE:)
  • ki9kitzaki9kitza Postări: 48
    editat 29.03.2013
    era un admirator de-al meu, nepotelul din partea surorii, pe care l-am angajat la stana pt a-l invata sa-si castige existenta de mic. din pacate a dat iama la laptopul pe care-l tin pe pianul de langa butoiul cu branza si.. s-a logat pe contul meu. iertaciune asadar, maestre!
  • fermier22fermier22 Postări: 53
    editat 30.03.2013
    [post editat de mariachi]
  • fermier22fermier22 Postări: 53
    editat 29.04.2013
    ki9kitza a scris: »
    era un admirator de-al meu, nepotelul din partea surorii, pe care l-am angajat la stana pt a-l invata sa-si castige existenta de mic. Din pacate a dat iama la laptopul pe care-l tin pe pianul de langa butoiul cu branza si.. S-a logat pe contul meu. Iertaciune asadar, maestre!
    da bine zis :)
  • HsYDoDyHsYDoDy Postări: 31
    editat 29.04.2013
    Ar fi bine daca toti ar posta corect.. ( sau ma rog.. cat sa se inteleaga )
    Eu zic ca ar fi mai bine sa nu mai raspundem la posturile pe care nu le intelegem sau trebuie sa ne chinuim sa le descifram..
  • montzik_pufmontzik_puf Postări: 70
    editat 06.05.2013
    Mai luati cite un calmant cind va displac unele lucruri chiar cu limba Romina cum toti intra pe forum intre doua recoltari nu o sa stau sa gindesc unde trebue pusa liniuta ca e verb sau nu nu prea are inportanta important e ce am scris si cit de bine mam facut inteles durerile de cap vi le lasam voua cei cu carte multa daca aveti timp puteti sa va ocupati de alfabetizarea celor ce scriu pe forum :):)
  • ahomahom Postări: 7
    editat 07.05.2013
    montzik_puf a scris: »
    limba Romina
    asta a fost buna. rusinica
  • Eduard0072Eduard0072 Postări: 90
    editat 07.05.2013
    montzik_puf a scris: »
    Mai luati cite un calmant cind va displac unele lucruri chiar cu limba Romina cum toti intra pe forum intre doua recoltari nu o sa stau sa gindesc unde trebue pusa liniuta ca e verb sau nu nu prea are inportanta important e ce am scris si cit de bine mam facut inteles durerile de cap vi le lasam voua cei cu carte multa daca aveti timp puteti sa va ocupati de alfabetizarea celor ce scriu pe forum :):)

    Din intamplare am dat de discutiile voastre. Se subintelege faptul ca acest mesaj inclusiv cele anterioare acestuia dau dovada de foarte multa atentionare la ideea ca trebuie sa ne manifestam intr`o oarecare metoda si sa iesim in evidenta. Greselile, scrise sau vorbite, de ortografie le facem tot timpul, fie ca vrem fie ca nu. Dar daca metoda asta de a ne arata tuturor cu greseli de ortografie intentionate, nu mai tine de greseli neintetionate, tine de prostie omeneasca si de a ne arata tuturor ca scoala pentru noi a fost doar o metoda de a trece ca gasca prin apa. Vreti sa va aratati desteptaciunea, aratati adevarata cale. Vreti sa va aratati prostia, stati in banca voastra si cautati modalitati de a sti cand sa fie scos porumbelul din gura sau nu.
  • montzik_pufmontzik_puf Postări: 70
    editat 07.05.2013
    Ca bine ai mai grait dar vezi tu acest joc dupa cum poate ai citit pe forum il joaca copii parintii si uni bunici mai ales la acestia ma refer poate din cauza ca sunt trasi mereu de atentie cu felul cum se exprima si scriu pe acest forum care este si al lor ca si al vostru nu intreaba mai nimic si se chinue singuri sa descifreze jocul ei nefiind generatia electronica si poate nusi mai aduc aminte unde sa puna virgula si toate alea ale gramaticii romine din respect pentru ei ar trebui sa nu mai facem albie de porcipe toata lumea nefiind fata in fata cu cel ce scrie pe forum cunosc cel putin doua persoane in virsta care au fost trase de urechii mai ceva ca la scoala si ce sa zic bravo voua ca nu stiti cui faceti observatie.
  • MEFISTOFELES2MEFISTOFELES2 Postări: 359
    editat 07.05.2013
    montzik_puf a scris: »
    Ca bine ai mai grait dar vezi tu acest joc dupa cum poate ai citit pe forum il joaca copii parintii si uni bunici mai ales la acestia ma refer poate din cauza ca sunt trasi mereu de atentie cu felul cum se exprima si scriu pe acest forum care este si al lor ca si al vostru nu intreaba mai nimic si se chinue singuri sa descifreze jocul ei nefiind generatia electronica si poate nusi mai aduc aminte unde sa puna virgula si toate alea ale gramaticii romine din respect pentru ei ar trebui sa nu mai facem albie de porcipe toata lumea nefiind fata in fata cu cel ce scrie pe forum cunosc cel putin doua persoane in virsta care au fost trase de urechii mai ceva ca la scoala si ce sa zic bravo voua ca nu stiti cui faceti observatie.
    dispariiaalbinelor.png


    ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~


    Oare acei bunici la care te referi tu nu au şi pretenţia de a-şi educa nepoţii, că pe ei îi recomandă anii pe care îi au dar nu specifică şi faptul că viaţa a trecut pe lângă ei şi nu au realizat nimic în viaţă?

    Oare chestiile elementare se pot uita odată cu vârsta sau nu cumva nu le-au ştiut niciodată dar de tupeu şi pretenţii sunt plini şi au pretenţii cum că ei au muncit o viaţă dar culmea nu se vede nimic din munca lor?

    Oare bunicii care învaţă de la nepoţei nu sunt tot bunici, ei de ce pot să se educe indiferent de vârstă în timp ce alţii doar caută scuze la lenea ce i-a caracterizat toată viaţa şi tu când ai de gând să scrii cât de cât corect?


    ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~


    lillylittlefootbymefist.png
  • montzik_pufmontzik_puf Postări: 70
    editat 07.05.2013
    Niciodata asa vreau eu ai ceva inpotriva???? regret ca nu dau satisfactie la nimeni e optiunea mea.
  • KorrynaKorryna Postări: 488
    editat 07.05.2013
    irongate a scris: »
    Din pacate nu am vrut sa deschid acest subiect, dar in urma parcurgerii acestui forum am ajuns la concluzia ca avem o mare problema cu limba romana. Dragi prieteni, daca se poate, inainte de a da "trimite" la un post nou, incarcati sa va rupeti un minut din timpul vostru si sa va corectati greselile gramaticale si totodata sa vedeti daca ce a-ti scris poate fi inteles de ceilalti pentru a putea sa primiti un raspuns adecvat fara sa fiti intrebat ce a-ti vrut sa spuneti in topicul respectiv.
    Pe acest forum am vazut ca se regasesc si o sumedenie de copii, care incearca sa isi posteze doleantele si e pacat sa vada cat de multe probleme avem cu limba romana. Va multumesc frumos.
    sunt de acord cu tine
  • Eduard0072Eduard0072 Postări: 90
    editat 07.05.2013
    montzik_puf a scris: »
    Ca bine ai mai grait dar vezi tu acest joc dupa cum poate ai citit pe forum il joaca copii parintii si uni bunici mai ales la acestia ma refer poate din cauza ca sunt trasi mereu de atentie cu felul cum se exprima si scriu pe acest forum care este si al lor ca si al vostru nu intreaba mai nimic si se chinue singuri sa descifreze jocul ei nefiind generatia electronica si poate nusi mai aduc aminte unde sa puna virgula si toate alea ale gramaticii romine din respect pentru ei ar trebui sa nu mai facem albie de porcipe toata lumea nefiind fata in fata cu cel ce scrie pe forum cunosc cel putin doua persoane in virsta care au fost trase de urechii mai ceva ca la scoala si ce sa zic bravo voua ca nu stiti cui faceti observatie.

    Sunt de acord ca generatia tehnologiei este mult mai complicata decat ce inseamana a spune corect "Buna ziua" sau "La revedere". In acelasi timp sa intri in aceeasi "oala" cu toata lumea implicata in conversatii stupide si sa incerci sa arati spunand: "Ai grija ca ai gresit un cuvant" nu tine de ideea in care incerci sa ajuti pe cineva, tine de faptu` ca vrei sa te amuzi spunand, intr`un fel sau altul: "i`a uite si asta ce poate vorbi". Sunt multe laturi pe acest forum care te pun in ipostaze care mai de care: amuzante, ciudate, enervante etc. dar din lipsa de, dupa cum spuneam in mesajul anterior, a iesi in evidenta, trebuie sa facem la un fel, nu?
  • montzik_pufmontzik_puf Postări: 70
    editat 08.05.2013
    Sigur nu trbue sa facem toata ziua observatii unii altora aratind vai cit de desteptii suntem unii si cum sunt de ignoranti alti in concluzie si cu asta inchei sasi vada fiecare de mamaliga lui.
  • RulerMocanuloloRulerMocanulolo Postări: 19
    editat 12.05.2013
    eu cred ca acesti copii copaci isi bat joc de educatie si se vede ca nu au cei 7 ani de acasa , daca asta credeti si voi , ripostati
  • ki9kitzaki9kitza Postări: 48
    editat 13.05.2013
    da-da, ripostati! copchiii astia copaci si sclifositi... vor tv si net? le tragem strimfii pe ochi sa vaza cum e fara corent ielectric platit de babacii..vor pemparsi cu arici si dalin care face popou' fin? reclamam ca-i inundatie sa se-nchiza apa-n toata zona si-i trimitem la privata ecologica din spatele blocului; vor guma si bomboane din alocatie? le prindem o ciunga-n par si-i trimitem la cersit prin vecini, iar de-alocatie ne luam bere si tutun sa vaza cine-i sefu'; daca scot limba la noi si fac mascari, ne batem si noi fundurile la ei( doara limbajul semnelor e mai elocvent decat limbajul articulat), iar de-ndraznesc sa chiuleasca la scoala, cate un ciocolax si-o cana de zeama de varza pt fiecare ora pierduta! howgh!
  • montzik_pufmontzik_puf Postări: 70
    editat 13.05.2013
    :d:d:d:d:d

Lasati un comentariu

BoldCursivTăiat cu o linieOrdered listListă neordonată
Emoticon
Imagine
Aliniere la stângaAliniere la centruAliniere la dreaptaComutați vizualizarea HTMLComutați întreaga paginăLumini de comutare
Adăugați imagine/fişier