CONCURS - GHICI GHICITOAREA MEA!

IRISIRIS Postări: 652Moderator, ModDarkGreen
editat 31.03.2019 în Concursuri Forum

GHICI GHICITOAREA MEA

- prima editie -                         

Buna ziua dragi fermieri!
Azi va propun un concurs amuzant, care ne va reintoarce in lumea magica a copilariei. Despre ce este vorba? Eu voi posta 10 ghicitori a caror tematica are legatura cu Big farm: fructe, legume, plante, animale, iar voi imi transmiteti raspunsurile voastre prin mesaj privat aici, pe forum. 
Raspunsul corect pentru fiecare intrebare este cotat cu cate un punct, iar punctajul maxim care se poate obtine este de 10 puncte. Voi acorda 10 premii care constau fiecare din: 4.000 galbeni, 10 humus din alge, 2000 carti de vizita (obiect de colectie) si 4.000 de potcoave. Astept raspunsurile voastre pana luni seara, iar marti voi afisa castigatorii.

GHICITORILE:                                                  RASPUNSURI CORECTE

1. După ploaie, la plimbare,
Cu umbrele mici… de soare!                                    CIUPERCILE

2.  Balon dezumflat,
Galben colorat,
Are mustăcioară
Și se cheamă…                                                         PARA         

3.  După deal, dintr-un tezaur
Au ţâşnit săgeţi de aur.                                             GRAUL / RASARITUL / RAZELE SOARELUI
                                                                               (am luat in considerare oricare dintre aceste variante)
4. În grădina lui Pandele
E un pom plin cu mărgele,
La culoare-s roșii toate
Cu codițe-mperecheate.                                             CIRESELE 

5. Sade mandra-ntr-un picior,
Laudandu-se oricui,
Ca ea poarta-n al ei spate
Camasi albe si verzui!                                                 VARZA   

6. Pare ca-i un patrunjel,
Fiindca-i alb, la fel ca el;
Când il gusti, te strambi, tusesti
Si indata il ghicesti!                                                     HREANUL         

7. Animalele din casa
Umbla adesea pe sub masa,
Dar când se întâlnesc,
Tare rau se mai sfadesc!                                            CAINELE SI PISICA

8. Clai de lana-n patru bete
Pasc razlete prin fanete.                                             OILE

9. In noroi se tavaleste
Cu porumb el se hraneste
Are coada covrigel
Si la rât are inel.                                                        PORCUL

10. Caraus vestit în turma,
Duce oile din urma.                                                  MAGARUL

SA VI SE SAU SA VA CADA
Post edited by Artemis on

Comentarii

• IRISIRIS Postări: 652Moderator, ModDarkGreen

Buna seara,
    Concursul *Ghici ghicitoarea mea* a constituit o mare bucurie si placere atat, pentru mine, cat si pentru cei 15 participanti, care mi-au transmis ca s-au amuzat si au participat cu mult entuziasm la descoperirea raspunsurilor corecte. Chiar nu m-am asteptat la o participare atat de numeroasa si ma gandeam cum sa procedez la extragerea  castigatorilor intr-un mod cat mai corect si transparent. Si pentru ca timpurile au evoluat si colega mea a avut generozitatea de a-mi pune la dispozitie un generator de numere aleatoare pe care l-a folosit si ea la extragerea castigatorilor, am hotarat sa aplic si eu aceasta metoda.
    Numerele generate au fost urmatoarele: 

Aceste numere au fost atribuite mesajelor primite de la jucatori, in ordinea sosirii lor. Cred ca va dati seama ca nu am putut sa postam raspunsurile participantilor pe forum deoarece isi batea capul si muncea doar primul participant, iar restul ar fi copiat ceea ce ar fi considerat ca este corect. 
    Asadar, numerelor generate le corespund urmatorii jucatori (le postez in ordinea generata mai sus):

Numărul   8: scorpio73
    Numărul   2: farmerstars                          
    Numărul   1: Markoni
    Numărul   3: David Nepot
    Numarul 13:  mitica 2                                                    
    Numărul   4: Denisa Atos
    Numarul   7: Musti
    Numărul 11: dana-s
    Numărul 12: Mutzy  
    Numarul   5: TitiOana

Fiecare castigator va intra in posesia premiului care consta din cate 4.000 galbeni, 10 humus din alge, 2000 carti de vizita (obiect de colectie) si 4.000 de potcoave.

Voi transmite lista castigatorilor la GGS pentru ca premiile sa intre in conturile voastre si va voi informa când se va intampla acest lucru.
    In final vreau sa ii multumesc lui Artemis ca m-a ajutat si m-a scos din impas si ii felicit pe castigatori, care au vazut ca pentru ca sa castigi este nevoie ca in primul rand sa participi la concurs.

PS Va urma si o a doua editie a acestui concurs.

• Markoni (RO1)Markoni (RO1) Postări: 93RO1
    Multumesc anticipat pentru premiu! 
    Markoni @ ro 1
  • IRISIRIS Postări: 652Moderator, ModDarkGreen
    editat 27.02.2019
    Buna seara,
    Am placerea sa va anunt ca premiile au intrat in conturile castigatorilor!
    Sa aveti o seara placuta!

Sign In to comment.