Acasă Romanian Goodgame Big Farm - Jocul Sugestii, laudă, critică

Evenimentul de 6 zile

6 pasi in 6 zile, cate un pas in fiecare zi   ... daa?

Deschid alt topic pt ca am vrut sa comentez si era inchis !!! 

Pasul 6 (nivelul 7 de dificultate) nu se poate finaliza intr-o zi, ci in 6 zile se poate face destula hrana, cu moara de nivel maxim (de unde s-ar scadea o zi, pentru ca trebuie inceputa productia nu asteptat sa finalizeze, daca lasam hrana de vaci s-o incepem la sfarsit de event). Asta inseamna 5 pasi facuti intr-o zi... E absurd si cer modificarea lui... sau macar adaugati un nou nivel la moara (ar scadea 2 zile). 



Comentarii

  • BeoFarmerBeoFarmer Postări: 1,853
    editat 20.07.2017
    E adevarat ca e foarte complicat de facut, dar intrebarea e: CINE te obliga sa joci la dificultate 7?

    Se poate juca la dificultatea 6 ca pana acum sau la dificultati mai scazute, oricum, nu doar ultima deco de la dificultatea 7 are satsifactie sat, au fost adaugate si la altele 
  • CyberJohn (RO1)CyberJohn (RO1) RO1 Postări: 643
    problema este ca sunt cerinte ce nu pot fi finalizate chiar daca stai 24 din 24 pe joc, nu ai cum.
  • BeoFarmerBeoFarmer Postări: 1,853
    Transmit din nou parerea voastra despre dificultate mai departe
  • Dany71772 (RO1)Dany71772 (RO1) RO1 Postări: 445
    editat 20.07.2017
    de cand algele sunt pe dolari beo eu le vad la negustor doar pe gold, si se pare ca postarile tale nu ajuta pe nimeni in legatura cu acest event, cine are nevoie de raspunsuri ca: cine te obliga sa-l faci?:)
  • BeoFarmerBeoFarmer Postări: 1,853
    de cand algele sunt pe dolari beo eu le vad la negustor doar pe gold, si se pare ca postarile tale nu ajuta pe nimeni in legatura cu acest event, cine are nevoie de raspunsuri ca: cine te obliga sa-l faci?:)
    Unde am spus eu ca algele costa dolari?
  • Dany71772 (RO1)Dany71772 (RO1) RO1 Postări: 445
    editat 20.07.2017
    BeoFarmer a zis:
    Unde am spus eu ca algele costa dolari?
    Deci daca iti zic sa ignori evenimentul, nu e bine
    Sa folosesti putin gold ca sa il termini, nu e bine
    Ai cerut o metoda de a face evenimentul fara gold, nu e bine
    a treia varianta(referindu-se la alge) suna a dolari bineinteles daca nu sti o alta metoda sa scoti 120 humus alge in 6 zile (sunt generos ca ai nevoie de ele in primele 2-3 zile), daca sti te rog frumos sa o impartasesti cu noi
  • rxn. (RO1)rxn. (RO1) Postări: 97
    Tu nu intelegi ca nivelul acela este gresit !!! 

    Nu e vorba de cine ma obliga sa-l aleg ci "de ce nu se poate finaliza cate un pas in fiecare zi, dupa cum este conceput evenimentul" . Gresesc eu ca mi se pare ca ar trebui finalizat cate un pas in fiecare zi ??? 

    Deci o luam de la capat cu cearta ca nu trebuie facut cum ni se da, ci este facut pentru unii care se folosesc de anumite smecherii si... numai pentru ei exista si restu n-avem voie sa comentam... 
  • BeoFarmerBeoFarmer Postări: 1,853
    editat 20.07.2017
    Ok, sa o luam incetisor, in cinstea naturii:

    Misiunea 1 - Colecteaza  132 lemne 

    Din moment ce toata lumea stie care e prima misiune, merii sunt neculesi la inceperea evenimentului. Ai cules merii, daca ai putini ai bagat cateva zeci ingrasamant  alge(la altceva oricum nu prea ai la ce sa il folosesti), in 5 minute ai facut prima misiune.

    Misiunea 2 - Doneaza 44k mere
    Avand in vedere usurinta cu care se obtin dolarii in prezent, in 3 minute ai cumparat toate merele si ai completat misiunea

    Misiunea 3 - Strange 1420 urme
    Depinde foarte mult si de numarul parcelelor sau de artificii. La dificultatea 6 eu le fac in 3-5 ore, la dificultatea 7 dureaza mai mult - aici sa zicem o zi

    Misiunea 4 - Doneaza 21k porumb si 53koua - idem ca la 2, in 3 minute ai rezolvat

    Misiunea 5 - Gaseste 5400 fragmente de harta
    Asta putem spune ca e cea mai grea parte a misiunii, poate sa dureze chiar 2 sau 3 zile, in functie de activitate, nimeni nu e 24 din 24 pe joc

    Misiunea 6 Produ hrana

    Daca ai moara de 420 hrana la gaini, aproximativ 13 urgentari care costa 19 gold, 13x19= 247 gold
    Porci: Se rezolva in timpul zilei fara gold
    Vite: In timpul noptii, fara gold

    Succes la urmatorul eveniment
  • Dany71772 (RO1)Dany71772 (RO1) RO1 Postări: 445
    multumim, cred ca am inteles toti ca
    e nevoie de alge care costa gold(de la negustor), de artificii care costa gold(cumparate de la omar deoarece nu sunt gratis in fecare zi) si sa urgentam hrana la gaini care cum a si scris beo costa gold
  • BeoFarmerBeoFarmer Postări: 1,853
    Ingrasamantul alge e gratuit, il castigi in evenimente si in cutii cu mistere, iar daca ai castel de apa dezvoltat la maxim ti se cere doar 5 ingrasamant, si folosesti cateva zeci, doar atat, pentru unii jucatori nici nu este necesar sa foloseasca ingrasamant alge deoarece au multe livezi de meri, sau varianta care voua nu va place - asteptati 3 ore
    Artificiile cumparate de la omar functioneaza doar la Campionatul Mondial, misiunea se face bine si fara artificii

    237 gold nu e o suma enorma, ci e una nesemnificativa, daca iti spuneam sa stai la pc si sa astepti iar imi spuneai ca dureaza prea mult timp si vrei solutii rapide

    Ai vrut sa stii cum poti face evenimentul, eu ti-am spus cum, daca nu iti place metoda te sfatuiesc sa alegi un nivel de dificultate la care stii ca iti rezista ferma si timpul, sau cere sfaturi de la colegii tai de cooperativa

    Daca nu iti raspundeam nimic ai fi spus ca tin informatiile pentru mine, acum ca le impartasesc cu comunitatea e problema ca se fac unele investitii nesimnificative. Nu poti sa ai totul fara sa faci nimic, unii jucatori vor totul gratuit, fara macar sa investeasca niste resurse (vreo 50 ingrasamant alge de exemplu care il castigi la campionat, la CM, in cutii mistere,etc)

    Eu atat am putut sa iti spun, daca vrei un raspuns de la un superior poate iti va repeta @Marowit  ce am spus eu mai devreme

    O seara frumoasa

  • rxn. (RO1)rxn. (RO1) Postări: 97
    Acolo erau 550 hrana de gaini, 280 de porci si 114 de vite, se adauga numai cate 28 cand produci max la moara de nivel max (chiar daca ai manuale, deci aurul nu se pune). 
    Singura smecherie care o are moara este "sari peste timpul de asteptare pentru a incepe alta productie" . 
    Sau are jocu niste moduri free de a mari cantitatea de hrana care apare acolo la sarcina, scurta timpul acela, mai noi de care eu inca n-am aflat ?

    Sau pentru asta era oferta de ieri cu 9 milioane de dolari pt 100 galbeni ? (Poate gresesc numerele, nu-s sigura ce numere erau)

    & Dany iti trebuie sute de milioane sa faci laboratorul nivelul 10 si poti face cutie de bronz cu mistere din mixuri si hrana din alge. Nu va iau in seama cu algele pentru ca eu vorbesc de moara... Pentru ca atunci cand e vorba de alge solutia este sa mai construiesti o cladire in plus...
  • daniel fermier (RO1)daniel fermier (RO1) RO1 Postări: 546
    editat 20.07.2017

    multumim, cred ca am inteles toti ca
    e nevoie de alge care costa gold(de la negustor), de artificii care costa gold(cumparate de la omar deoarece nu sunt gratis in fecare zi) si sa urgentam hrana la gaini care cum a si scris beo costa gold


    Algele se pot castiga de la eventul cu palnia... GRATIS

    Algele se pot lua de la negustorul de cochilii.. se pot face fara gold lejer, 20 mil scoici/rune/cupoane.

    In liga de aur se castiga alge la greu din cutii.. de la comp.

    Daca ai o strategie buna ,ajungi la pasul la care ai nev de artif pe weekend,si nu mai ai nev sa iei altele.

    In top la CM, stiu cateva pers... din top 50 care nu au bagat gold deloc, sau foarte putin.  Hrana de gaini e f buna la CM si ne-urgentata..daca ai activitate.

    De gold faci rost si fara sa il cumperi

    2 licente la siloz

    1 licenta la cai

    de la omar daca il ,,gadili,, scoti macar 1

    Total 6500 gold pe luna, fara sa te ..stresezi. Tu participi la jocurile de pe forum,mai scoti cateva k. Si cu putin noroc iei si din cutiile de la comp ceva fl de aur sau licente.. deci calmeaza-te... lasa ciuda asta pe Beo.. ca el la lv lui a facut eventul si tu nu.. in loc sa tot comentezi aiurea, mai bine ai invata sa joci.

    Bafta la CM tuturor!!!

  • rxn. (RO1)rxn. (RO1) Postări: 97
    Da gata am scris incet, alge sau o noua constructie... cam asta fac algele acelea. 
  • Dany71772 (RO1)Dany71772 (RO1) RO1 Postări: 445
    editat 20.07.2017
    ce dragut daniel, mi-ar da lacrimile daca ai avea aceeasi conceptie ca mine despre investitia goldului sau oameni, totusi ai sansa sa castigii un loc mai bun si mai multe premii pana sa compari sau sa bati o strategie de joc fara gold sau alte investitii
    Bafta la cm si o seara frumoasa!
  • cristi si ferma (RO1)cristi si ferma (RO1) RO1 Postări: 1,062
    editat 28.07.2017
    Beo sterge postul
    Post edited by cristi si ferma (RO1) on
  • Mutzy (RO1)Mutzy (RO1) RO1 Postări: 358
    editat 24.07.2017

    Moara la niv. 8 produce 28 hrana. Manualele nu se iau in considerare.

    Pentru niv. 7, cerintele sunt:

    -550 hrana gaini

    -280 hrana porci

    -114 hrana vaci. Pentru ca se contorizeaza inceperea productiei de hrana, la vaci, in timpul evenimentului trebuie facut 114-28=86 (ultima transa de 28 se poate incepe cu 1 min. inainte de finalizarea evenimentului)

    Productia morii este: -gaini 1buc./1 min.

                                       -porci 1buc./5 min

                                       -vaci  1buc./33 min.

    Timpul necesar producerii hranei pt. gaini este: 550x1=550 min.

    Timpul necesar producerii hranei pt. porci este: 280x5=1400 min.

    Timpul necesar producerii hranei pt. vaci este: 86x33=2838 min.

    Timpul total este: 4788 min.=3 zile,7 ore si 48 min. Asta reprezinta aproximativ jumatate din timpul total al evenimentului.

    Post edited by Mutzy (RO1) on
  • kalahari (RO1)kalahari (RO1) RO1 Postări: 61

    -114 hrana vaci. Pentru ca se contorizeaza inceperea productiei de hrana, la vaci, in timpul evenimentului trebuie facut 114-28=86 (ultima transa de 28 se poate incepe cu 1 min. inainte de finalizarea evenimentului)


    Timpul necesar producerii hranei pt. vaci este: 86x33=2838 min.

    Timpul total este: 4788 min.=3 zile,7 ore si 48 min. Asta reprezinta aproximativ jumatate din timpul total al evenimentului.

    Si totusi in ultima misiune se putea intra cu 28 hrana de vaci, asa ca timpul corect este de 3824 min. Asta nu schimba semnificativ datele. Acest eveniment mi s-a parut cel mai greu de pana acum, mai dificil decat cel cu Asia, unde totusi cantitatea de porci putea fi obtinuta cu hrana de alge.
    Acest CM a inceput bine, dar s-a remediat pe parcurs, cand au scos cele 20 de cutii de la lvl 66 de la ferma (cutii unde avedai sanse sa obtii vreo autorizatie) si le-au inlocuit cu un cadou mult mai modest, de 700 humus de sera. Daca problema era cu caii, nu inteleg de ce au umblat la rasplatile de la ferma.
    Altfel, au fost evenimente mai bune, cu rezultate imediate si cu galbeni (cel cu oalele, spre exemplu).
  • Mutzy (RO1)Mutzy (RO1) RO1 Postări: 358
    Nu inteleg cum poti intra in misiune cu 28 hrana pt. vaci. Se contorizeaza cand incepi sa produci hrana nu cand o recoltezi.
  • kalahari (RO1)kalahari (RO1) RO1 Postări: 61
    Nu inteleg cum poti intra in misiune cu 28 hrana pt. vaci. Se contorizeaza cand incepi sa produci hrana nu cand o recoltezi.
    Ai dreptate. m-am lasat indus in eroare de acest comentariu:
    https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/ro/discussion/comment/3544552/#Comment_3544552
    unde scrie ca sa produci, nu sa incepi sa produci, ceea ce este o mare diferenta.
    Eu mi-am luat tzeapa in doua randuri cu sfaturile si informatiile lui @BeoFarmer (o data cu informatia ca monedele norocoase trebuie cheltuite pana la terminarea evenimentului in cadrul caruia le procurai, a doua oara cu inversarea misiunilor de la un eveniment saptamanal), dar se pare ca nu m-am lecuit.


Lasati un comentariu

BoldCursivTăiat cu o linieOrdered listListă neordonată
Emoticon
Imagine
Aliniere la stângaAliniere la centruAliniere la dreaptaComutați vizualizarea HTMLComutați întreaga paginăLumini de comutare
Adăugați imagine/fişier