Strona główna Polish Tawerna

Co czytacie?

124

Komentarz

  • Testa (PL1)Testa (PL1) PL1 Posty: 112
    edytowano 27.06.2015
    Co to jest nienawiść? Jest to uczucie, które nie liczy się z nikim ani niczym. Zygmunt Freud określił to w ten sposób: „zero nienawidzi innych liczb.”Nienawiść nie rodzi się z krzywdy. Poddają się jej najczęściej ludzie z rozchwianą tożsamością, którym trudno zbudować własną osobowość, ludzie bardzo słabi. Ludzie ze zdrową tożsamością znają swoją wartość i niedowartościowywują się przez poniżanie słabszych. Zdrowa psyche nie krzywdzi ludzi dla przyjemności.

    RODZINA BORGIOW: autor Mario Puzo.

    Jest to barwnie opisana historia rodziny Borgiów, władającej Rzymem na przełomie XV i XVI wieku, jako pierwszej włoskiej mafii.
    2vim369.jpg

    Jedna z perełek książki:

    Nawet w czasach najgłębszego upadku obyczajów niektórzy ludzie okazywali się gorsi od pozostałych. Okrucieństwo mieli we krwi i ono pobudzało ich do życia, drażniło zmysły. Z taką samą radością torturowali swoich bliźnich, z jaką większość ludzi uprawia miłość.

    Takim człowiekiem był Ferrante I, król Neapolu. Przyczym nieszczęściem dla jego wrogów, szczególnie upodobał sobie psychiczne dręczenie swych ofiar, bardziej nawet niż zadawanie tortur fizycznych. Ujętych wrogów zamykał w klatkach i co dzień odbywał rozkoszną przechadzkę po lochach, które nazywał swoim ZOO, a kiedy dusze owych nieszczęśników, ulegając jego woli, opuszczały wreszcie udręczone ciała, Ferrante kazał balsamować zwłoki i na powrót umieszczać w klatkach. Niech przypominają tym, którym serca biją, że kres ich życia nie oznacza końca jego przyjemności..

    Niewiarygodności całej tej sytuacji przydawał fakt, że Ferrante był wybitnym mężem stanu, politykiem, który umiał obronić integralność terytorialną Neapolu przed roszczeniami Watykanu.


    I dziś wielu psychopatów staje się przestępcami, ale ich destrukcyjne zachowanie z racji posiadanych przez nich pieniędzy i pozycji społecznej, nigdy nie zostaje ujawnione.

    LUKRECJA BORGIA
    v6slz6.jpg

    Lukrecja Borgia była jedną z czworga dzieci kardynała Rodrigo de Borgii i luksusowej kurtyzany Vanozzy Cattanei. Przez dłuższy czas była owiana złą sławą, ale w II połowie XIX w. jej postać została zrehabilitowana przez historiografię.

    O Lukrecji Borgia śpiewa Edyta Geppert (album:” Spiewajmy”)
    https://www.youtube.com/watch?v=0-3JQht2AtA
  • Testa (PL1)Testa (PL1) PL1 Posty: 112
    edytowano 27.06.2015
    „SNIADANIE Z KANGURAMI”: autor Bill Bryson

    To pisarska ekstraklasa podana z rozbrajającym humorem.
    2ppxbab.jpg

    Uwierzcie mi, to ciekawy kraj.... Terra Australis Incognita

    ...W żadnym miejscu na ziemi nie żyje tyle stworzeń, które mogą zabić. Dziesięć najbardziej jadowitych węży zamieszkuje właśnie Australię. Pięcioro zwierzęcych przedstawicieli tego kontynentu –pająk, atraks, kubomeduza, ośmiornica prążkowana, kleszcz i ryba szkaradnica-należy w swoich kategoriach do najbardziej śmiercionośnych dla człowieka. W tym kraju nawet urocza, mechata gąsienica może cię unieszkodliwić toksycznym ukłuciem.
    Jeśli nie zostaniesz śmiertelnie ukąszony lub dźgnięty, możesz zostać schrupany przez rekiny albo krokodyle, porwany przez niepchamowane prądy morskie lub spalony na śmierć przez słońce pośród odludnych pustkowi...
  • Testa (PL1)Testa (PL1) PL1 Posty: 112
    edytowano 27.06.2015
    Były więzień nazistowskiego obozu koncentracyjnego był w odwiedzinach u przyjaciela, który wraz z nim dzielił to ciężkie doświadczenie. Czy przebaczyłeś nazistom? zapytał przyjaciela. Tak. A ja nie. Ciągle trawi mnie nienawiść do nich. W takim razie, powiedział łagodnie przyjaciel, oni nadal Cię więżą.
    ..naszymi wrogami nie są ci, którzy nas nienawidzą, lecz ci, których my nienawidzimy.

    „Wojny wywiadów”. Nie uwierzysz , dopóki nie przeczytasz.
    2lniib7.png

    W 1960 roku agenci izraelskiego wywiadu uprowadzili z Argentyny Ricardo Klementa. Pod tym nazwiskiem ukrywał się poszukiwany od lat nazistowski zbrodniarz.
    2r7yc7p.jpg

    Zainteresowała mnie historia Adolfa Eichmanna.

    Patrzę na jego zdjęcie..włosy ciemny blond, oczy niebiesko szare, wysokie czoło. Nie bije od niego wyjątkowe zło. Wydaje się bezbarwnym, beznamiętnym, prostym człowiekiem. A jednka był odpowiedzialny za zagładę 6 milionów istnień.
    To co przeraża w Eichmannie, że doskonale wiedział co robi i że uważał to za słuszne.
    Ten tchórzliwy kat milionów, kiedy sprawa była gorąca, schował się w norze i jak gdyby nic stał się szanowanym obywatelem...

    Gdy Eichmann pokazał Wisliceny (w kwietniu 1942 roku) pisemny rozkaz eksterminacji podpisany przez Himmlera, ten wypowiedział:
    Niech Bóg nas strzeże , by nasi wrogowie nie zrobili niczego podobnego narodowi niemieckiemu.
  • Testa (PL1)Testa (PL1) PL1 Posty: 112
    edytowano 27.06.2015
    Czy miłość trwa wiecznie?Autor: Stephen A.Mitchell
    Wydaje mi się, że największa słabość współczesnej myśli leży w przesadnym szacunku dla tego, co już wiemy, w porównaniu z tym, czego jeszcze nie wiemy. Andre Breton

    wlrwk9.png

    „...W romantycznej sferze życia, podobie jak w samym życiu, być może nie ma lepszego sposobu na określenie własnej tożsamości , ustanowienie symbolu własnej unikalności, niż skatalogowanie blizn, które są pozostałościami i pamiątkami naszych ran z przeszłości....

    Stephn zaprasza czytelnika do współpracy, a tym samym uznaje jego inteligencję i rozwija nie tylko ją, ale i zdolność skuteczniejszego decydowania o własnym życiu. Jeśli się temu poddasz, być może okaże się, że zajrzysz w najskrytsze zakamarki swojego związku-obszary, których nie znasz i nad którymi nigdy się nie zastanawiałeś. Być może nie tylko zainteresują cię one, lecz nawet zadziwią, poczujesz się, jakby coś się w tobie otwarło, jakbyś uchylił drzwi do pomieszczenia, z którego istnienia nawet nie zdawałeś sobie sprawy...
  • Testa (PL1)Testa (PL1) PL1 Posty: 112
    edytowano 27.06.2015
    Zapomniany ogród: autor Kate Morton

    Trzy pokolenia kobiet i łącząca je tajemnica. Powieść o poszukiwaniu korzeni i własnej tożsamości.

    jpbr50.jpg
    Ale dlaczego muszę przynieść trzy kosmyki z włosów królowej Wróżek?-zapytał wiedźmę młody książę.-Dlaczego nie dwa albo cztery?
    Starucha pochyliła się się, nie przestając prząść.
    -Nie ma innej liczby, moje dziecko. Trzy to liczba symbolizująca czas, bo czyż nie mówimy o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości? To także liczba oznaczająca rodzinę: matkę, ojca i dziecko. Trzy to również liczba duszków, bo czyż nie szukamy ich pośród dębów, jesionów i głogu?
    Młody książę pokował głową, wiedział bowiem, że wiedźma mówi prawdę.
    -W takim razie, aby zapleść magiczny warkocz, muszę mieć trzy kosmyki włosów
    .

    Eliza Makepeace Magiczny warkocz
  • Testa (PL1)Testa (PL1) PL1 Posty: 112
    edytowano 29.06.2015
    „Dziennikarze żerują na mojej krzywdzie i niech tak będzie. Jeżeli dostali za to fajną premię, to brawo dla nich. Niech kupią sobie krowę, niech każdy naje się do syta. Takie jest życie”.Łukasz Kadziewicz

    SZKIEŁKO I WOKOŁ: autor Grzegorz Miecugow, Ozminkowski Violetta

    Biograficzna opowieść Grzegorza Miecugowa, polskiego dziennikarza, redaktora radiowej Trójki, wydawcy i prezentera Wiadomości w TVP1, twórcy i prezentera Faktów w TVN, felietonisty „Dziennika Polskiego” i publicysty „Przekroju”.
    Od stycznia 2005 Grzegorz Miecugow współprowadzi „Szkło kontaktowe”, jest również jednym z prowadzących program „Gość poranny” oraz „Inny punkt widzenia”.

    6rofao.jpg


    Książka napisana jest lekko, ciekawie i z przekonywującym autentyzmem, chociaż niezupełnie. Podziwiam niesamowitą pamięć w odtwarzaniu faktów, raz tylko była kompletna amnezja, ta o rozmowie z esbekami.

    Wyjątek z książki, który nasuwa refleksje: Jak dobierałeś komentatorów?
    Dobierałem ich wspólnie z Tomkiem Sianeckim. Szukałem ludzi dobrodusznych. To jest bardzo staroświeckie słowo. ...

    Kim jest człowiek dobroduszny?
    Człowiek dobroduszny to jest taka osoba, która jeśli poczuje zapach krwi, nie ma ochoty za nim gnać, tylko szuka plastra. Nie ma ochoty chłeptać krwi, tylko szuka sposobu na jej zatamowanie. Wszyscy komentatorzy w „Szkle” są takimi ludźmi, którzy nie mają ochoty komuś dokopać, a leżącemu jeszcze stanąć na gardle, ale starają się znaleść wytłumaczenie, dlaczego tak głupio robi.
  • Mała Spryciara (PL1)Mała Spryciara (PL1) Posty: 3,131
    edytowano 17.07.2015
    Po dłuższej przerwie wróciłam do lektury, która bawi mnie od lat i ciągle, tak samo, niezmiennie. Serię "Swiat Dysku Terrego Pratchetta polecam każdemu kto lubi się inteligentnie pośmiać.
    1265083604_by_olsenboss_500.jpg
  • Mala Spryciara2_Mala Spryciara2_ Posty: 119
    edytowano 01.08.2015
    A ja czytam:


    15015175_1024.jpg
  • mina2013mina2013 Posty: 152
    edytowano 03.08.2015
    hrabia-monte-christo_0_b.jpg

    Klasyka
  • malaga (PL1)malaga (PL1) PL1 Posty: 1,407
    edytowano 06.08.2015
    Seria książek o łowczyni nagród '' Stephanie Plum''. Polecam:D
  • wieśniok7wieśniok7 Posty: 8,839
    edytowano 11.08.2015
    Akurat ostatnio czytam "Silmarillion" Tolkiena :)
  • wieśniok7 powiedział(a):
    Akurat ostatnio czytam "Silmarillion" Tolkiena :)
    Uwielbiam, zastanawiam się jak żył człowiek który miał tak doskonale wymyślony świat od samego stworzenia.   ;)
  • Cussler, Cussler i jeszcze raz Cussler, przeczytałam wszystko oprócz skarbu Czyngis Chana bo za droga jak na razie ;) Teraz czytam Jamesa Rollinsa. w ogóle wszystko co przygodowe, lekkie i przyjemne :)
  • A ja czytam dzieciom na dobranoc 


  • Gloriana (PL1)Gloriana (PL1) Posty: 1,204
    Moja "Tajemniczy ogród" przeczytała sama, w końcu lektura szkolna. Razem czytamy coś takiego...

  • mina2013 (PL1)mina2013 (PL1) Posty: 369
    edytowano 06.12.2015


    Pierwsza moja książka tej autorki, mam nadzieję że będzie dobra.

    Po przeczytaniu stwierdzam że mogło być lepiej, jak to się potocznie mówi ( d...,czyli tyłka nie urywa)
    Post edited by mina2013 (PL1) on
  • Gloriana (PL1)Gloriana (PL1) Posty: 1,204
    Kogo Wam mogę polecić, to Kena Folleta... Świetnie się to czyta, naprawdę...










  • Coś pociesznego ????   Oby po ostatniej  pozycji. Z "braku laku" wygrzebałam ze sterty oddanych książek w bibliotece, ponieważ mają remont i można było wypożyczyć tylko to co inni oddali. 
  • Lunari78 (PL1)Lunari78 (PL1) PL1 Posty: 105
    mina2013 (PL1) powiedział(a):


    Pierwsza moja książka tej autorki, mam nadzieję że będzie dobra.

    Po przeczytaniu stwierdzam że mogło być lepiej, jak to się potocznie mówi ( d...,czyli tyłka nie urywa)
    polecam serie kroniki wampirów tej pisarki Lestat żądzi:))


  • I kto tu teraz zwariuje :)
  • Gloriana (PL1)Gloriana (PL1) Posty: 1,204
    Jeden z moich ulubieńców...




  • Dla nadrabiających, klasyk nad klasykami 


  • mina2013 (PL1)mina2013 (PL1) Posty: 369
    edytowano 13.05.2016
    To teraz proponuję coś z innej kultury, przepiękna opowieść może troszkę (jak dla mnie) mało ciekawe zakończenie, ale bardzo polecam 

  • mina2013 (PL1)mina2013 (PL1) Posty: 369
    edytowano 13.05.2016
    Bardzo proszę o usunięcie tego wpisu. Z powodu błędów został zamieszczony dwa razy.


    Post edited by mina2013 (PL1) on
  • Gloriana (PL1)Gloriana (PL1) Posty: 1,204
    A wiesz, przypomniałaś mi o świetnej książce którą niedawno przeczytałam. Również we wschodnich klimatach...


  • Dziękuję Ci Glori za polecenie tej pozycji, bo Wyznania Gejszy tak mi się spodobały, że bardzo chciałam przeczytać coś jeszcze w takim klimacie 

  • Gloriana (PL1)Gloriana (PL1) Posty: 1,204
    A to w takim razie polecam jeszcze to:


    To jest biografia, ale bardzo bardzo ciekawa
  • Może to niezbyt grzeczne z mojej strony ale zaczne pytaniem  nie czytujecie nic polskiego? Fantastyka ok ale i w rodzimym języku mamy co poczytać ,polecam np nieśmiertelnego  Lema , bardziej współczesnie Piotra Owcarza ,Anne Brzeźińską.
    Zresztą jest tylu doskonałych polskich autorów  .Wiecie co czytuje po raz wtóry każdego roku ? Chłopów  W.Reymonta ,Sienkiewicza np Trylogie  Dzikowy Skarb  to K.Bunscha  Owszem zagraniczne też czytuje  ale przyznaje że mało jest takich potem ulubionych jak te  nasze rodzime . Słowem chce was zachęcić do czytania polszczyzny warto.
  • viilemo (PL1) powiedział(a):
    Może to niezbyt grzeczne z mojej strony ale zaczne pytaniem  nie czytujecie nic polskiego? Fantastyka ok ale i w rodzimym języku mamy co poczytać ,polecam np nieśmiertelnego  Lema , bardziej współczesnie Piotra Owcarza ,Anne Brzeźińską.
    Zresztą jest tylu doskonałych polskich autorów  .Wiecie co czytuje po raz wtóry każdego roku ? Chłopów  W.Reymonta ,Sienkiewicza np Trylogie  Dzikowy Skarb  to K.Bunscha  Owszem zagraniczne też czytuje  ale przyznaje że mało jest takich potem ulubionych jak te  nasze rodzime . Słowem chce was zachęcić do czytania polszczyzny warto.
    Rozwiewając wszelkie wątpliwości i przyznaję się do tego wszem i wobec, że często czytam książki polskich autorów. Oczywiście, wiele bestsellerów jest autorów zagranicznych, ale to nie znaczy,że skupiamy się tylko na nich. Często brak czasu nie pozwala przeczytać nam takiej ilości książek, jaką byśmy chcieli.

    Przedstawię kilka pozycji polskich autorów, które przeczytałam przez wakacje:

    1.Grzegorz Uzdański - Wakacje

    Powieściowy debiut Pana Grzegorza, brawurowy, przenikliwy i bezkompromisowy.
    Książka przyjemna, bardzo szybko się czyta. Autor skąpo używa znaków interpunkcyjnych, ale zachowuje przejrzystość tekstu. Głównymi bohaterkami książki są dwie kobiety- Marta i jej córka Justyna, które postanawiają spędzić tydzień w gospodarstwie agroturystycznym na Kujawach.


    2.Anna Onichimowska - Koniec Gry

    Powieść bardziej kierowana do młodzieży, lecz ma szansę spodobać się wielu dorosłym.
    Pozycja opowiada o siedemnastoletnim Alku, który zaczyna wchodzić w dorosłość. Powoli zaczyna zauważać swoje zainteresowanie mężczyznami, jednocześnie spotykając się z płcią przeciwną. Książka porusza problem homoseksualizmu i ukazuje drogę jaką musi przejść młoda osoba, by zaakceptować siebie.

    3.Beata Ostrowicka - Świat do góry nogami

    Kolejna książka kierowana bardziej do młodzieży, Szesnastoletnia Ola po dramatycznej śmierci mamy dostaje na głowę nowe obowiązki. Mieszkając razem z młodszym bratem i młodszą siostrą stara się w miarę normalnie żyć. Jest bardzo pogrążona brakiem czasu i zadaniami, których jej rówieśnicy nie posiadają.


    Z bólem serca przyznaję się, że czasami nie zwracam uwagi jakiej narodowości jest autor pozycji jaką akurat czytam. Odwiedzając bibliotekę, jednak częściej są mi polecane książki polskie niż zagraniczne.

    Tłumacząc ostatnie dwa punkty, są to książki kierowane bardziej do osób w wieku gimnazjalnym, a spotkałam się z nimi na konkursie w bibliotece, który miał promować świetne książki utalentowanych autorów. Śmiało mogę przyznać, że polscy autorzy swoimi książkami dorównują poziomem do tych z zagranicy.

Zostaw komentarz

PogrubionyKursywaPrzekreślenieOrdered listLista nieuporządkowana
Emoji
Obraz
Wyrównaj do lewejWyśrodkujWyrównaj do prawejPrzełącz widok HTMLPrzełącz pełna stronaPrzełącz światła
Upuść obraz/plik