Strona główna Polish Pytania ogólne Big Farm Porady i Triki

Mini kompendium gry II

Ania0612 (PL1)Ania0612 (PL1) Posty: 83
edytowano 22.09.2017 w Porady i Triki

Jak sami wiecie w ostatnim czasie w grze wiele się działo, pojawiło się wiele nowych rzeczy. Nowe eventy aż się proszą o ich opisanie, a te stare, które uległy zmianom aż się proszą o ich aktualizację. Bardzo wielu nowych graczy pisze o tym,  że wypadałoby już nasze kompendium gry zaktualizować i uzupełnić, a ponieważ Auraya, która prowadziła poprzednią wersję kompendium od dawna jest nieobecna na forum, wyszłam z inicjatywą podjęcia się próby napisania go od nowa.

Niektórzy pewnie pomyśleli w tej chwili, że łatwiej byłoby zaktualizować ten starszy wątek. Jednak to by wymagało poza moim własnym wkładem pracy również pomocy ze strony moderatorów, a co najważniejsze poświęcenia na to ich cennego czasu. Stąd też inicjatywa założenia nowego wątku, żeby ich nie kłopotać. Może gdyby forum nie przeszło transformacji, wszystko byłoby mniej czasochłonne i łatwiejsze – całkiem możliwe, ale zamiast gdybania trzeba wziąć się do pracy :)

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że kompendium będzie miało identyczną lub bardzo podobną formę do poprzedniej wersji. Postaram się bazować na wcześniejszych informacjach, które będę od razu aktualizować. Nie ma sensu pisać wszystkiego od nowa.  Przyspieszy to również tempo dodawania postów, chociaż materiału i tak jest sporo. Mam nadzieję, że Auraya nie będzie mi miała tego za złe. Nie wiem jeszcze jaki uzyskam efekt końcowy, bo wszystko i tak wyjdzie w praniu.

Postaram się regularnie uzupełniać kompendium. Jak się domyślacie to będzie czasochłonny proces, więc proszę Was o cierpliwość :)

Jedyną różnicą na chwilę obecną jaką chciałabym wprowadzić – z myślą o tym żeby Nasze kompendium było przejrzyste i czytelne – będzie osobny temat do zadawania ewentualnych pytań czy też waszych uwag lub spostrzeżeń :) Ale to z czasem.

Spis treści:

I.       Początki grycz I:  Interfejs gry - ogólny opis farmy i menu gry.

https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/pl/discussion/comment/2847667/#Comment_2847667

II.      Początki grycz II: Jak kupić działkę i oczyścić teren, ceny działek na wszystkich farmach oraz wygląd i działanie menu kołowych w zależności od tego jaki to rodzaj budynku.

https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/pl/discussion/comment/2847725/#Comment_2847725

III.      Opis budynków – Farma Główna cz I: Domy i magazynowanie, Brama i ogrodzenie, Zadowolenie i Dekoracje

https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/pl/discussion/comment/2856060/#Comment_2856060

IV.      Opis budynków – Farma Główna cz II: Budynki hodowlane, pola i sady, budynki produkcyjne.

https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/pl/discussion/comment/2861637/#Comment_2861637

V.       Opis budynków – Farma Główna cz III: Budynki specjalne.

https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/pl/discussion/comment/2866232/#Comment_2866232

VI.     Opis budynków – Farma Smakosza cz I: Początki, domy, pola i sady, budynki specjalne.

https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/pl/discussion/comment/2879399/#Comment_2879399

VII.     Opis budynków – Farma Smakosza cz II: Budynki hodowlane, produkcyjne, brama i ogrodzenie.

https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/pl/discussion/comment/2884351/#Comment_2884351

VIII.     Opis budynków – Farma Kwiatowa cz I: Początki, domy, pola i sady, budynki specjalne.

https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/pl/discussion/comment/2884909/#Comment_2884909

IX.      Opis budynków – Farma Kwiatowa cz II: Budynki hodowlane, produkcyjne, brama i ogrodzenie.

https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/pl/discussion/comment/2885662/#Comment_2885662

X.       Opis budynków – Otoczenie farm cz I: Czytelnia, Drzewo Sojuszu, Targ, Kino, Kopalnia, Garaż, Lotnisko z Centrum Powitalnym, Pole namiotowe.

https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/pl/discussion/comment/2897457/#Comment_2897457

XI.      Opis budynków – Otoczenie farm cz II: Przystań ze Statkiem, Szklarnia, Stadnina, Akademia farmerska Matildy, Sekretna skrytka Lestera.

W przygotowaniu…

Demona/

Edit: Pozwoliłam sobie edytować linki dwóch pierwszych wpisów, ponieważ z jakiegoś powodu forum ich nie odszukiwało. Mam nadzieję, że autorka wątku nie będzie miała mi tego za złe ;)


XII. Kapitan Yarnacle

https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/pl/discussion/comment/3653568/#Comment_3653568

Yalenka/

Edit: Pod tym linkiem znajdziecie mini poradnik Kapitana Yarnacle, którego autorką jest Hiyoona.







Post edited by Yalenka on

Komentarz

  • Ania0612 (PL1)Ania0612 (PL1) Posty: 83
    edytowano 17.03.2016

    I.       Początki gry, Interfejs gry

    Właśnie tak wygląda Twoja farma na samym początku. Jest ona położona w malowniczej i spokojnej  okolicy, niedaleko rzeki. Masz nawet swój własny skrawek morza z latarnią morską w pobliżu, która będzie strzegła bezpieczeństwa w Twojej własnej przystani. Niedaleko latarni usytuowana jest Czytelnia, w której możesz znaleźć pomoc w zwiększeniu zbiorów. Pomiędzy Twoją farmą a Przystanią znajduje się Targ Organiczny, na którym z czasem będziesz mógł sprzedać swoje zbiory i wyroby okolicznym sąsiadom. Ponieważ w niedalekiej okolicy odkryto złoże kamieni szlachetnych, dostałeś więc na własność jedną z okolicznych Kopalni. Znajduje się ona zaraz po prawej stronie farmy. Poniżej Kopalni możesz zobaczyć niewielką Szklarnię, w której będziesz mógł uprawiać specjalne owoce. Na dole farmy znajdziesz Garaż, w którym będziesz trzymał Swoje maszyny rolnicze. A obok Garażu masz Lotnisko, z którego będziesz mógł się udać do odległych farm wyspiarskich. Żeby tego wszystkiego było mało będziesz mógł mieć Swoją własną Stadninę Koni, którą znajdziesz z lewej strony swojej farmy. Wraz ze swoimi przyjaciółmi, którzy są Twoimi dobrymi sąsiadami możesz stworzyć zgraną grupę zwaną sojuszem, ale to za jakiś czas. Wraz z utworzeniem sojuszu koło Czytelni wyrośnie Drzewo sojuszu, które będzie symbolem Waszej przyjaźni. Każdy z tych obiektów z czasem zostanie opisany bardziej szczegółowo, ale to później.

    Jak widzisz, farma jest pełna życia. Na chwilę obecną może nie znajduje się na niej za wiele ale wraz z postępem gry zapełni się ona przeróżnymi budynkami, polami, sadami i dekoracjami. Twoim zadaniem jest zarządzać tym wszystkim tak, by przynosiło zyski a jednocześnie cieszyło Twoje oko. Pytasz, jak to zrobić?

    Po pierwsze musisz zapoznać się z interfejsem gry :)

    1.       Po lewej stronie ekranu znajduje się Menu misji osobistych, które zostaną omówione później.

    2.       Na samej górze, pośrodku, widzisz wszystkie informacje dotyczące Twojej farmy. Mamy tu kolejno:
    A.      Nazwę gracza - jest to login, którym posłużyłeś się podczas rejestracji do gry (UWAGA: loginu nie można zmieniać w trakcie gry!)
    B.      Ilość dolarów zgromadzonych na Twoim koncie, a także ilość posiadanego złota - dolary zarabiasz sprzedając produkty wytworzone na Farmie Głównej, z czasem również na farmie Smakosza i Kwiatowej, oraz realizując misje; z kolei złoto można pozyskać za: realne pieniądze (maleńki niebieski plusik przy ilości złota przeniesie Cię do panelu sprzedaży), regularne logowanie do gry (jest to jeden z codziennych prezentów), za każdy poziom doświadczenia oraz realizację niektórych misji.
    C.      Poziom gracza oraz menu wyboru farmy - poziom gracza jest zapisany w środku niebieskiej gwiazdki, obok, na pasku, widać ilość punktów doświadczenia zebranych od początku gry, a gdy najedziesz myszką na ten pasek wyświetli się komunikat, ile punktów brakuje do następnego poziomu. Jeśli chodzi o menu wyboru farmy jest to rozwijany pasek, który przenosić Cię będzie między Twoimi farmami, zaprowadzi do Twojej Wioski (wioska składa się z farm członków Twojego sojuszu) lub do Kolekcji obiektów Dekoracji gdzie będziesz mógł podejrzeć jak wyglądają Twoje dekoracje w przybliżeniu.
    D.      Ilość wolnych pracowników i zadowolenie - przy ikonce ludzików wyświetla Ci się ilość wolnych pracowników, jeśli ta liczba osiągnie 0 nie będzie można obsadzać rozbudowywanych budynków (UWAGA: aby pozyskać nowych pracowników możesz wybudować nowy dom, rozwinąć już istniejące domy, rozbudować Twoje gospodarstwo czy też budując i ulepszając jedną z maszyn rolniczych - Plonozbieracz); zadowolenie - im wyższe zadowolenie pracowników tym niższe koszty produkcji na farmie. Po najechaniu myszką na wskaźnik pokaże nam się bilans (dodatni – dekoracje, ujemny – domy pracowników) zadowolenia na naszej farmie. (UWAGA: wskaźnik zadowolenia zawsze musi być na zielonym polu, inaczej farma będzie przynosiła straty).

    E.      Ilość zaproszonych znajomych – jest to wskaźnik mówiący ilu znajomych dzięki naszemu zaproszeniu zaczęło grać w BigFarm. Aby zaprosić znajomych, którzy jeszcze ni znają tej gry wystarczy kliknąć na zielony plusik. Otworzy nam się dodatkowe okno.


     Jak widać na zdjęciu naszych znajomych możemy zaprosić na trzy sposoby. Poprzez portal społecznościowy Facebook, wysyłając maila lub poprzez skopiowanie Twojego osobistego linku rejestracyjnego i wysłanie do przyjaciół np. poprzez komunikator.

    F.      Menu podręczne - są to 4 ikonki, które zaprowadzą Cię do Forum gry, wylogują z gry, przekierują do supportu (czyli pomocy) oraz pozwolą na ustawienie kilku opcji. Piąta ikonka przedstawiająca dymek z wykrzyknikiem to miejsce, gdzie możesz podzielić się z Twoimi wrażeniami i opinią  o grze.


    Ikona w górnym lewym rogu naszego kwadratu przekieruje Cię do oficjalnego forum gry (ale przecież już to wiesz, skoro czytasz ten temat :)).

    ikona w prawym górnym rogu wyloguje Cię z gry (UWAGA: Gdy użyjesz wylogowania i na ekranie, który Ci się wyświetli, klikniesz "Połącz ponownie" gra nie połączy Cię automatycznie z Twoją farmą, tylko pozwoli wpisać ponownie login i hasło. Użyj tej opcji, gdy na jednym komputerze gra kilka osób.).

    ikonka w prawym dolnym rogu  to zgłoszenie do supportu,

    zaś ta w lewym dolnym rogu to rozwijane menu opcje, w którym możesz: przybliżyć widok farmy, oddalić widok farmy, rozszerzyć widok na pełny ekran, zmienić podstawowe ustawienia gry (nazwy poszczególnych farm i hasło dostępu), wejść do menu pomocy podręcznej, wyłączyć lub włączyć odgłosy farmy oraz muzykę na farmie.

    3.       Po prawej stronie znajduje się pasek dodatkowy dla wszystkich farm ukazujący czas produkcji na danej farmie. Dzięki temu, nie musisz się przełączać między farmami, żeby sprawdzić, czy na którejś z nich nie zakończyła się już produkcja. Gdy zbiory są gotowe zamiast licznika czasu wyświetli się zielony ptaszek, wystarczy wtedy na niego kliknąć i zostaniemy przeniesieni do budynku, który zakończył produkcję. Ostatnia pozycja w tej kategorii pokazuje nam ile czasu zostało do ukończenia treningu naszego konia w Stadninie lub za ile będą gotowe zbiory ze Szklarni - to która z tych dwóch opcji jest widoczna zależy od czasu jaki pozostał do końca. Poza zbiorami, na pasku tym znajdziemy również informację ile zostało czasu do przypłynięcia lub odpłynięcia statku z Przystani oraz w Polu budynku ile zostało czasu do ukończenia aktualnej budowy lub ulepszenia.


    4.       Na dole ekranu zobaczysz najbogatsze menu. Począwszy od lewej strony znajdziesz tam:


    4.1       Inwentarz (zielone uchylone pudełeczko) - znajdują się tutaj wszystkie Twoje przedmioty. Jest on podzielony na 8 zakładek:


    A.      Zakładka 1 - Dekoracje, które zostały zdjęte z farmy (zwykle są to te o niskim poziomie zadowolenia, które wraz z rozwojem farmy zostają zastąpione lepszymi, można je wyburzyć odzyskując część zainwestowanych pieniędzy, lub schować w inwentarzu)

    B.      Zakładka 2 - Piwnica, w niej znajdziesz dekoracje wygrane w eventach (np. Czas na bajkę) albo zdobyte jako nagrody np. za osiągnięcia. Są to dekoracje, które możesz dopiero wybudować.

    C.      Zakładka 3 - Przedmioty kolekcji, są potrzebne sojuszom do robienia projektów (więcej o przedmiotach będzie w temacie sojuszy).

    D.      Zakładka 4 - Wyposażenie, ukrywa certyfikaty (które otrzymujesz za wykonane misje), skrzynki z narzędziami (potrzebne do budowy oraz uruchamiania maszyn rolniczych),  żetony do Koła Fortuny, licencje do Kopalni (zwykłe oraz na wydobycie złota), wodę oraz uprawy nasion potrzebne do Szkółki, podkowy zwykłe i konkursowe do Twojej Stadniny Koni, oraz przedmioty potrzebne do okresowych wydarzeń takie jak: muszelki, kamienie runiczne, kupony, punkty karmy, części dekoracji. Dodatkowymi przedmiotami są monety przyjaźni, które możesz uzyskać za zaproszenie znajomych do gry.

    E.       Zakładka 5 - Flagi, które możesz zdobyć jako nagrodę za ukończenie konkretnego eventu. Jak już uzbierasz ich ładną kolekcję możesz bez limitu wymieniać flagę na swojej farmie, nawet jeśli tylko dla kaprysu.

    F.       Zakładka 6 – Prezenty i psikusy, znajdziesz tutaj prezenty i psikusy, które zakupiłeś za złoto lub wymieniłeś za punkty karmy podczas eventu Psotnik lub pomocnik.

    G.     Zakładka 7 – Budynki tematyczne, jest to miejsce w które trafiają budynki i dekoracje zakupione w ramach wydarzeń okresowych za muszelki, kamienie runiczne i kupony. W tym miejscu znajdziesz również nagrody specjalne które możesz wygrać np. podczas Wyzwania Sojuszniczego.

    H.     Zakładka 8 – Horyzonty, znajdziesz tutaj horyzonty zakupione za złoto lub dolary w wydarzeniu Odkryj nowe horyzonty u Fridy Flower.

    Uwaga: Jeśli najedziesz myszką na dany przedmiot wyświetli Ci się informacja, skąd możesz go zdobyć.

    4.2.       Osiągnięcia (złoty pucharek na zielonym tle), którym zostanie poświęcony osobny post

    4.3.       Wiadomości (biała koperta) to ikonka, której przedstawiać raczej nie trzeba. Interfejs wiadomości pozwala komunikować się z pojedynczymi graczami a także wysłać wiadomość grupową do członków sojuszu.
    4.4.       Funkcje trybu wieloosobowego (trzy kolorowe ludziki) to rozwijane menu, które przenosi Cię do:

    A.      Mojej Wioski (trzy domki) przenosi Cię do widoku Twojej wioski, czyli farm wchodzących w skład Twojego sojuszu

    Uwaga: Przycisk aktywny tylko dla osób należących do sojuszu.

    B.      Klasyfikacji (podium) gdy w nią klikniesz otworzy ci się okno ukazujące listę graczy i miejsce, w którym się, aktualnie, na owej liście znajdujesz. Możesz tu także przełączyć się między klasyfikacją indywidualną, sojuszową, wyszukać konkretnego gracza lub sojusz.

    C.        Misji (notes z niebieskim kotylionem) - przeniesie Cię do wyboru misji publicznej (więcej o na ten temat później)

    D.       Sojuszu (dwie złączone ręce)  – o Sojuszach będzie post później.

    4.5.       Bustery farmy – niebieska książka – przenosi Cię do Czytelni, gdzie możesz zakupić za złoto podręczniki zwiększające zbiory. Aktualnie jest tam 6 zakładek, które odpowiadają kolejno: Farmie Głównej, Farmie Smakosza, Farmie Kwiatowej, Wyspiarskiej Farmie, Farmie Wikingów i Farmie Cukierkowej.


     4.6.       Zarządzanie farmą - lista z ołówkiem – Znajduje się tutaj 6 zakładek:


     A.      Zakładka 1 - Targ organiczny – tutaj znajdziesz listę dostępnych kontraktów, które możesz zrealizować i zarobić (Poza dolarami możesz również dostać punkty doświadczenia, punkty karmy, podkowy, części dekoracji a czasami nawet kilka sztuk złota). Więcej o Targu organicznym później.

    B.      Zakładka 2 – Płody rolne – w tej zakładce znajdziesz wszystkie zbiory ze swoich pól na farmie głównej oraz ogrodów na farmie smakosza i łąk na farmie kwiatowej. Dodatkowo w tej zakładce znajdziesz swoje zbiory specjalnych owoców ze szklarni.

    C.      Zakładka 3 – Towary – w tej zakładce znajdziesz pozostałe zbiory z wszystkich farm czyli z budynków hodowlanych (Kuniki, chlewy, obory, stajni dla osłów, koziarni lub pasieki), oraz sadów (jabłoniowych, wiśni, brzoskwiniowych, cytrusowych, plantacji migdałów czy gajów oliwnych).

    D.      Zakładka 4 – Potrzeby farmy – tutaj zobaczysz wszystko, co potrzebne do obsługi Twojej farmy: karma dla zwierząt, karma premium, super karma, karma z wodorostów, nawóz, nawóz premium, super nawóz, nawóz z wodorostów, humus, humus premium, super humus, humus z wodorostów, spadź, spadź Premium, super spadź, płynny nawóz, płynny nawóz premium, super płynny nawóz oraz obornik i liście.

    E.       Zakładka 5 – Nasiona – znajdziesz tu wszystkie nasiona jakie posiadasz od zwykłych nasion, poprzez te specjalne do nasion owoców specjalnych oraz nasion związanych z wydarzeniami.

    F.       Zakładka 6 – Produkty – znajdziesz tutaj wszystkie produkty jakie wyprodukujesz w Piekarni na farmie smakosza oraz w Destylarni i Sklepie na farmie kwiatowej.


      Każde okienko dotyczące produktu składa się z kilku rzeczy. Po pierwsze obrazek przedstawiający dany produkt z ilością posiadaną w magazynie/pojemność magazynu oraz jego nazwą. Po najechaniu kursorem na ikonkę informacji (białe i w niebieskim kółeczku) wyświetla nam się opis gdzie dany produkt jest jest wytwarzany i na co może zostać przetworzony. Pod nazwą produktu masz cenę zakupu oraz sprzedaży i odpowiednio z prawej obok ikonkę zakupy (koszyk na zakupy) lub ikonkę sprzedaży (kasa fiskalna).

    Gdy klikniesz na ikonkę sprzedaj otworzy Ci się okno, w którym domyślnie ustawiona jest maksymalna ilość do sprzedaży (czyli sprzedasz wszystko, co masz). Natomiast gdy klikniesz ikonkę zakupu, domyślnie ustawia się jedna jednostka do kupna.

    Dodatkowo wszystkie zbiory z nasion wydarzeniowych mają swoje miejsce na początku listy. Otoczone są specjalną kolorową ramką. W tym przypadku możesz je tylko i wyłącznie sprzedać, dlatego też nie ma przy nich ikonki kupna.

    4.7.       Buduj – żółty kask – przenosi nas do menu budowy, które jest indywidualne dla każdej z farm. Podzielone jest na 5 zakładek:


    A.      Zakładka 1 - Obiekty produkcyjne - mamy tu sady i budynki dla zwierząt, pola i ogrody.

    B.      zakładka 2 - Dekoracje - wszystko, co piękne dla naszej farmy, ułożone od najtańszych (i dających najmniejsze zadowolenie) do tych najdroższych, najlepszych. Dodatkowo na początku listy masz dekoracje ograniczone czasowo związane z aktualnym eventem tygodniowym – są one oznaczone dodatkowo w lewym górnym rogu ikonką budzika.

    C.      Zakładka 3 – Domy i magazyny - znajdują się tutaj dwa rodzaje domów - podstawowy dostępny za dolany (daje nam 10 pracowników i obniża zadowolenie o 35 punktów) oraz dom luksusowy dostępny za złoto ( daje 12 pracowników i obniża zadowolenie o 25 punktów). Taki sam podział dotyczy naszych magazynów – Magazyn (czerwony – 200 jednostek przestrzeni magazynowej na start) oraz Obszerny Magazyn (niebieski – 300 przestrzeni magazynowej na start).

    D.      Zakładka 4 - Przetwarzanie – mamy tutaj młyn, młyn wodny, silos, kompostownik, destylarnia, mieszalnia.

    E.       Zakładka 5 -  Budynki specjalne – to szkółka, buda dla psa, piekarnia i sklep dostępne za dolary oraz warsztat i wieża ciśnień - dostępne za złoto.

    4.8.       Kursor – to menu rozwijane pod którym ukryte są opcje takie jak obróć i przesuń, dzięki którym możemy na swoich farmach przemieszczać nasze budynki i dekoracje jak tylko chcemy.

    4.9.       Okno budowy – telewizor -  jest to element paska który ma aktualnie dwie funkcje.

    Pierwsza z nich jest taka że podczas budowy jakiegokolwiek obiektu w tym właśnie telewizorku pokazany jest obiekt w tej chwili kiedy jest budowany/ulepszany. Pod spodem okienka wyświetla się czas pozostały do ukończenia procesu budowy oraz błękitna strzałka, która umożliwia pominięcie budowy za złoto (UWAGA: Jeśli chcesz sprawdzić, ile kosztuje pominięcie budowy NIE KLIKAJ niebieskiej strzałki, tylko NAJEDŹ na nią myszką! Kliknięcie spowoduje zakończenie procesu i odliczenie złota.)

    Druga funkcja jest taka, że kiedy są dostępne reklamy do obejrzenia, na ekranie pojawia się przycisk, który przenosi nas do okna Pokazu filmowego (obiekt poza farmą, w jej prawym górnym rogu, przedstawiający kino). Ta druga funkcja u początkujących prawdopodobnie nie występuje.

    4.10.       Menu misji i projektów – ostatni element paska dolnego. Jest to chowane menu z dwiema zakładkami.

    4.11.       Nad paskiem z ikonami znajduje się dodatkowy, wąski pasek. Jest to Okno czatu. Gdy klikniesz myszką na białą strzałkę rozwinie się okno rozmów. Kiedy czat jest zwinięty, migający na zielono dymek obok niego oznacza, że ktoś coś napisał. Okno czatu dokładniej omówione zostanie przy temacie opisującym sojusz.

    Post edited by Ania0612 (PL1) on
  • Ania0612 (PL1)Ania0612 (PL1) Posty: 83
    edytowano 17.03.2016

    II.            Początki gry - cz II

    Znamy już całe menu gry to teraz przyjrzymy się ROZBUDOWIE FARMY.

    Na początku gry, tylko część pól uprawnych jest dostępna, reszta znajduje się poza granicami Twojej działki. Są to, tak zwane, krzaki. Każda działeczka z krzakami ma wymiar 10 x 10 kratek i możesz ją kupić za dolary albo za złoto.

    Pamiętaj, że możesz kupić tylko taką działkę, która przylega bezpośrednio do Twojej farmy.


    Tak wygląda granica posiadanego przez Ciebie terenu ze wspomnianymi wyżej krzakami. Kiedy najedziesz myszką na działkę pokaże się komunikat "Kup pole uprawne". Kliknij na nią. Oto okno, które się wyświetli:

    Widzisz tutaj ile kosztuje wykupienie działki (czerwone kwoty oznaczają, że Cię nie stać na zakup). Wystarczy teraz kliknąć odpowiedni wózek na zakupy, żeby działka przeszłą na Twoją własność a kwota została odjęta z Twojego konta.

    Kupno za dolary jest możliwe dopiero po osiągnięciu odpowiedniego poziomu doświadczenia, który odblokowuje nam możliwość zakupu. Zanim to nastąpi możesz kupić takie pole wcześniej ale za złoto – jednak dopiero po osiągnięciu poziomu 5, co widać powyżej. Zanim go zdobędziesz na polu kupna za złoto będzie widoczna zamknięta kłódka, informująca nas, że ta opcja jest jeszcze zablokowana.

    Jeśli od razu - pozostając na poziomie 4 -  chcieli byśmy kupić kolejne pole uprawne otworzy nam się okno gdzie obie możliwości będą zablokowane z informacją jaki poziom musimy osiągnąć, żeby daną opcje odblokować. Jak sam widzisz na tym poziomie gry widać już, że możesz kupić pole poziom wcześniej za złoto. W poniższym przypadku opcja kupna za złoto odblokuje się po osiągnięciu poziomu 5, natomiast za dolary poziomu 6.


    Udało się :smile: Co teraz?
    Teraz granica wygląda tak:



    Płot się przesunął a krzaki znalazły się już na Twojej posesji. Nie wygląda to jednak zbyt estetycznie, no i nie da rady na tym niczego postawić. W związku z tym kliknij na krzaki.



    Na kole poleceń wybierz znaczek koparki i kliknij go. Zostaniesz zapytany, czy, na pewno, chcesz zburzyć krzaki. Jeśli klikniesz "Przerwij" powrócisz do widoku farmy a nieużytek nadal pozostanie nieużytkiem. Kliknij więc "Zburz". Rozpocznie się proces burzenia krzaków, który wyświetla się dokładnie tak samo jak budowa dekoracji czy domów, zaś jego czas zależy od poziomu Twojego gospodarstwa (im wyższy tym krócej).

    Po zakończeniu wyburzania teren będzie pusty i możesz już budować na nim budynki. Jednak nie bądź zaskoczony, jeśli po zburzeniu krzaków znajdziesz jakąś dekorację. Są to dekoracje z reguły o niskim poziomie jakości i dające mało zadowolenia, ale na początku gry każda z nich na pewno się przyda.


    Ceny poszczególnych działek rosną w miarę rozwoju i kształtują się następująco:

    Uwaga! Wraz ze zmianami wprowadzonymi z aktualizacją z dnia 8 marca 2016 zakup Pól uprawnych za złoto jest możliwy już od początkowego etapu gry, zaraz po ukończeniu samouczka. Zmiana ta dotyczy jedynie kupna rozszerzeń farmy za złoto a ich cena będzie spadać wraz z wysokością poziomu doświadczenia gracza. W normalnym trybie – za dolary – nic się nie zmieniło. Sytuacja ta dotyczy trzech farm podstawowych: Głównej, Smakosza oraz Kwiatowej.

    Ponieważ zmieniły się koszty kupna Pól uprawnych za złoto i różnią się one w zależności od Poziomu Doświadczenia Gracza, nie ma sensu uwzględniać ich w zestawieniu kosztów. Dlatego też poniższe zestawienie zawiera tylko koszty zakupu rozszerzeń farmy za dolary:


    *FARMA SMAKOSZA - jestem w trakcie zbierania informacji na temat aktualnych cen smakosza, które uległy zmianie. Jak zbiorę wszystkie dane to ceny zostaną zaktualizowane. Jeśli chcielibyście pomóc to serdecznie zachęcam :) Proszę pisać w wiadomości prywatnej :)

    Zanim przejdziemy do opisu budynków, poświęcimy chwilę czasu na krótki przewodnik po INTERFEJSIE BUDYNKU jako takiego czyli MENU KOŁOWYM.



    Na powyższym obrazku widzicie jak wygląda "menu kołowe" do budynku, który aktualnie pracuje. Pośrodku okna wyświetla nam się czas pozostały do końca produkcji.
    W budynku zajętym mamy dostęp do:

    1.       Informacji - literka i – znajdziesz tutaj dwie zakładki:

     A.      Zakładka 1 – Informacje „ogólne” – tutaj dowiesz się, jakie właściwości ma Twój budynek, ile zajmuje miejsca na farmie, ile i jakie są następne poziomy rozbudowy (w tym jaki jest wymagany poziom doświadczenia do odblokowania ulepszenia) oraz wszystkie informacje z nią związane czyli kolejno: czas budowania, wymagani pracownicy, koszty produkcji, jednostki produkcji (czyli ile jednostek produktu będzie można wyprodukować maksymalnie w jednym nastawieniu) oraz liczba punktów doświadczenia za wybudowanie/ulepszenie.


    B.      Zakładka 2 – Informacje o produkcie –tutaj z kolei dowiesz się ile potrzebujesz surowca żeby uruchomić produkcję dla pojedynczego cyklu produkcji, jego czas produkcji oraz liczba punktów doświadczenia jakie uzyskasz podczas zbioru. W zależności od poziomu budynku liczba surowca jaką potrzebujesz do uruchomienia w tym przypadku silosu jest inna.


    Analogicznie przy poziomie 5 silosu:

    1 cykl - 192 x obornik = 10 x nawóz

    10 cykli - 1920x obornik = 100x nawóz

    2.       Przesunięcia budynku - skrzyżowana strzałka - gdy ją klikniesz budynek "przyklei" się do kursora myszki i będzie można przesunąć go na inne miejsce na farmie.

    3.       Obrócenia budynku - żółte, wygięte strzałki - kliknięcie tego polecenia spowoduje przekręcenie budynku (Uwaga: budynek przekręca się tylko w dwóch kierunkach - w prawo i w lewo)

    4.       Zakończenia produkcji - niebieska podwójna strzałka - służy do szybkiego zakończenia produkcji za posiadane złoto

    (Uwaga: jeśli chcesz tylko sprawdzić, ile złota będzie kosztowało Cię pominięcie produkcji NIE KLIKAJ na strzałkę a jedynie najedź na nią kursorem myszki. Kliknięcie spowoduje natychmiastowe pominięcie produkcji i odjęcie złota z Twojego konta. Takiej operacji nie da się cofnąć!)

     

    Ten obrazek pokazuje "menu kołowe" do budynku, który jest pusty. Jak widzisz, niebieska strzałka pominięcia produkcji nie jest aktywna. Doszły natomiast następujące polecenia:

    1.       Produkuj młotek – przenosi nas do okna wyboru produkcji. W zależności od tego jaki to budynek okno produkcji jest inne.

    2.        Wyburz - żółty spychacz - za jego pomocą możesz zburzyć budynek. Odzyskasz za to część kosztów jego postawienia.


    Uwaga: budynki możesz burzyć z poziomu farmy, natomiast dekoracje możesz chować do magazynu i tam zburzyć (wtedy nie dostaniesz za nie zwrotu pieniędzy) albo burzyć je tradycyjnie na farmie (wtedy dostajesz część dolarów jako zwrot poniesionych kosztów). Ostatnio doszła nam jeszcze nowa opcja czyli wydarzenie tymczasowe - Architektka Krajobrazu, u której będziesz mógł rozłożyć swoje dekoracje na części pierwsze, a następnie wykorzystać je do ulepszenia wybranych przez Ciebie dekoracji, czyli podniesienia ich poziomu zadowolenia ( więcej na ten temat później.)

    3.        Magazynuj - zielone pudełko - służy do przeniesienia dekoracji do magazynu. Pojawia się tylko przy dekoracjach


    4.        Ulepsz - strzałka z plusem - jeżeli jest podświetlona na zielono lub niebiesko oznacza to, że dany budynek można rozbudować(zielona za dolary, niebieska za złoto - budynki specjalne). Gdy najedziesz na nią kursorem wyświetlą Ci się warunki rozbudowy (ilość potrzebnych pracowników, cena oraz czas budowy). Jeżeli strzałka jest wyszarzona (jak na zdjęciu poniżej) oznacza to, że budynku nie można rozbudować. Najedź myszką a dowiesz się dlaczego (np. osiągnięto poziom maksymalny rozbudowy, brak architekta na farmie lub za niski lvl).



    Pamiętaj, że wszystkie budynki, które wytwarzają gotowe produkty (silos, młyn, piekarnia i t.p.) mają opcję włączenia jednorazowo więcej niż jedna jednostka produkcji. Wystarczy kliknąć strzałkę "maksymalna ilość" widoczną przy ilości do produkcji. Widać to na poniższym rysunku:


    Uwaga: jeśli nie wiesz, ile czego masz w magazynie, nie musisz wychodzić z menu produkcji i wchodzić do magazynu. Wystarczy tylko najechać na obrazek produktu i wyświetli Ci się jego ilość w magazynie / na ilość, którą możesz posiadać. Oto ilustracja tej czynności:


    W przypadku budynków hodowlanych zamiast Produkuj na naszym MENU KOŁOWYM pojawiają się dwie kolejne opcje:


    1.        Nakarm - worek z karmą i ilością - na woreczku wyświetla Ci się ilość dostępnej karmy, gdy najedziesz na niego myszką, pośrodku "menu kołowego" wyświetli się informacja o czasie produkcji danego budynku, ilości potrzebnej karmy oraz kosztach uruchomienia produkcji.

    2.       Karma Premium/Super Karma/ Karma z wodorostów - jest to menu rozwijane. W zależności jakie karmy masz w magazynie na naszym kole pojawia się zawsze ta o lepszym efekcie. Po najechaniu na tą co znajduje się na naszym kole pojawią się pozostałe o słabszym działaniu, które były pod nią ukryte.

    Ta sama zasada jest przy sadach gdzie mamy 3 typy nawozu oraz przy polach, ogrodach i łąkach gdzie mamy 3 typy humusu.

    Post edited by Ania0612 (PL1) on
  • DemonaDemona Posty: 2,160
    Dziękuję Aniu, że zechciałaś zająć się aktualizacją "Mini Kompendium do gry" i niejako zamieścić na forum jego nową odsłonę. Wiem, że wymaga to wiele pracy, ale także na pewno przyniesie Ci sporo zadowolenia i satysfakcji, a także uznania w oczach naszych Graczy :)

    Powodzenia w dalszej pracy!
    Demona

    P.S. Pozwolę sobie czasami trochę "poczarować" w Twoich postach i pousuwać zbędne miniaturki wstawionych już wcześniej grafik.
  • Oczywiście, że nie mam nic przeciwko, moim zdaniem tylko miejsce zajmują :) A dodaję tego dużo :)
  • stas17 (PL1)stas17 (PL1) PL1 Posty: 4
    Bardzo dziekuję za wyjasnienia,duzo mi to dało ,ale nadal nie wiem co sie dzieje z moim obornikiem, bo wyglada na to,że tylko liczy sie ten produkowany z kurnika. Ciągle jest go za mało. , a są jeszcze krowy i świnie.
  • Ania0612 (PL1)Ania0612 (PL1) Posty: 83
    edytowano 21.02.2016
    stas17 (PL1) powiedział(a):
    Bardzo dziekuję za wyjasnienia,duzo mi to dało ,ale nadal nie wiem co sie dzieje z moim obornikiem, bo wyglada na to,że tylko liczy sie ten produkowany z kurnika. Ciągle jest go za mało. , a są jeszcze krowy i świnie.
    Z obornika jest produkowany w silosie nawóz do sadów :) Więc jeśli produkowałaś/łeś już nawóz w silosie to normalne, że jego liczba się zmniejszyła. Nie wiem czy Ci pomogłam. Z czasem na pewno zostanie również opisany obieg na farmie.
  • Ania0612 (PL1)Ania0612 (PL1) Posty: 83
    edytowano 12.05.2016

      III.            Opis budynków – Farma Główna cz I

    Domy i Magazynowanie:

    1.       Budynek Główny

    Jest to jedyny budynek, który jest na naszej farmie od samego początku, dlatego też nie znajdziemy go menu Buduj. Od jego poziomu zależy SZYBKOŚĆ BUDOWY budynków na farmie, mieszka w nim kilku dodatkowych pracowników, a także stanowi niewielką przestrzeń magazynową dla towarów produkowanych na farmie. Budynek ma wymiary 10 x 8 kratek. W zależności od poziomu tego budynku zmienia się jego nazwa oraz wielkość wspomnianej wcześniej przestrzeni magazynowej.

    UWAGA: Nie ma możliwości usunięcia tego budynku!

    2.       Zwykły dom


    Jest mieszkaniem dla naszych pracowników. Nowe domy oraz ulepszenia starych zwiększają liczbę ludzi do pracy, równocześnie znacznie zmniejszając zadowolenie. Budynek ma wymiary 5 x 5 kratek. Zwykłe domy kupujemy za dolary.


     Podsumowując - dom na 5 poziomie da Ci 30 pracowników i obniży zadowolenie o 145 punktów.

    3.       Luksusowy dom


    To taka Big Farm'owa willa. Mieści się tutaj więcej pracowników niż w Domu zwykłym, ale poziom zadowolenia mniej spada ze względu na luksus domostwa. Wielkość domu to także 5 x 5 kratek. Kupujemy je za złoto.
     

    Podsumowując : dom na 5 poziomie da Ci 32 pracowników i obniży zadowolenie o 95 punktów.

     4.       Magazyn


    Służy do przechowywania wszystkich produktów i zapasów na Twojej farmie. Ma wymiary 7 x 6 kratek. Możesz go kupić i ulepszyć za dolary.


     5.       Obszerny magazyn


    Bardziej luksusowa wersja magazynu, która różni się od zwykłej zwiększoną przestrzenią magazynową. Możesz go kupić i ulepszać za złoto.


    Ogrodzenie oraz Brama:

    Tak jak w przypadku Budynku Głównego gdy rozpoczynamy grę nasza farma ma swoje ogrodzenie wraz z bramą, które dają nam dodatkowe zadowolenie. Tabelki poniżej obrazują nam jak rośnie ono wraz z kolejnymi ulepszeniami.

    Ogrodzenie


    Brama


    Uwaga: Brama i ogrodzenie są od siebie uzależnione - żeby podnieść bramę na dany poziom trzeba najpierw rozbudować ogrodzenie.

     Zadowolenie:
    Ponieważ domy ściśle się wiążą z zadowoleniem pracowników przyszła pora żeby i jemu poświęcić chwilę czasu.
    Twój wskaźnik zadowolenia znajduje się na górze okna gry, nieco po prawej stronie, i wygląda następująco:



    Zielone pole po prawej stronie oznacza, że pracownicy są zadowoleni a, co za tym idzie, koszty produkcji spadają. Pomarańczowe pole wręcz przeciwnie. Gdy wskaźnik (biała strzałka) znajdzie się na pomarańczowym polu zaczniesz do swojej farmy dokładać.

    Gdy najedziesz kursorem na wskaźnik, wyświetli Ci się tabelka podsumowująca.

    Przyjrzyj się jej dokładnie.


    W pierwszym wierszu masz zsumowane domy. Razem obniżyły zadowolenie pracowników o 2166 punktów.
    Drugi wiersz to suma wszystkich dekoracji, która wyniosła 767 punktów.
    Odrobina matematyki informuje nas, że -2166+767=-1399. Jak widać w tym przypadku koszty produkcji to 454% czyli jesteśmy sporo na minusie, przez co będziemy musieli dokładać do farmy.

    Ogólnie nie ma co się przejmować jeśli masz już w posiadaniu dość dobrze rozwinięte Farmy Smakosza i Kwiatową. Ponieważ nasze dolary głównie zarabiamy z tych dwóch farm możesz sobie pozwolić żeby farma główna miała większe koszty produkcji :)

    Jeśli dopiero zaczynasz grę istotne jest żebyś zmniejszył koszty do minimum.

    Co to oznacza w praktyce?

    Przy kosztach utrzymania = 0 koszt zasiewu kukurydzy wynosi 54 dolary.
    Przy -44% będzie to już 52 dolary
    Zaś przy -100% cena siewu wyniesie 50 dolarów

    Zyskujesz, tym samym, 4 dolary na jednym polu, a to jest najtańsze ziarno. Przy pszenicy różnica ta będzie już znacząca.

    Dla porównania koszt zasiewu kukurydzy przy kosztach utrzymania 454% wynosi 77 dolarów. Jak widać musimy dopłacić.

    Gdy wejdziesz w menu siewu i najedziesz kursorem myszki na kalkulator wyświetli Ci się zestawienie siewu. Masz tu podany koszt nasion, koszty utrzymania, wskaźnik zadowolenia i ogólną kwotę, jaka z tych wyliczeń wynika.

    Ceny nasion:
    Polne kwiaty 0 dolarów
    Kukurydza 50 dolarów
    Kapusta 115 dolarów
    Pszenica 450 dolarów
    Nasiona specjalne 0 dolarów

    Podobnie sprawa ma się z budynkami produkcyjnymi:
    Przy kosztach -100% kury czy świnki włączasz za darmo, podobnie sad jabłkowy.
    Przy kosztach w okolicy 0 za włączenie produkcji kur zapłacisz 32 dolary a świnek 147 dolarów. Za uruchomienie sadu jabłkowego będzie to 3019 dolarów zaś 1267 dolarów będzie Cię kosztowało uruchomienie 10 szt. nawozu.

    Jak widzisz, żeby farma prosperowała dobrze i przynosiła dochody należy dbać, by pracownicy byli zadowoleni. Jedynym sposobem, żeby to osiągnąć są dekoracje oraz ogrodzenie wraz z bramą./b>

    Dekoracje:

    To obiekty ozdobne kupowane za dolary lub za złoto, a także przyznawane jako nagrody w Osiągnięciach czy Eventach wydarzeniowych.


    W menu Buduj w Zakładce 2 – Dekoracje znajdziesz stałe dekoracje za dolary i złoto oraz dekoracje o ograniczonym czasie kupna oznaczone turkusową ramką i budzikiem. Te ostatnie są powiązane z Wydarzeniami, które w danej chwili są aktywne. Gdy skończy się dane Wydarzenie, z naszej zakładki znikną również dekoracje z nim związane.

    Z kolei dekoracje jakie udało nam się wygrać w Osiągnięciach lub Eventach znajdziemy w Zakładce 2 – Piwnica, która znajduje się w naszym Inwentarzu.


    Uwaga: Dekoracje są takie same dla wszystkich farm, ale na każdej musisz je stawiać osobno, ponieważ zadowolenie jest indywidualne dla każdej farmy.<.font>

    Post edited by Ania0612 (PL1) on
  • Ania0612 (PL1)Ania0612 (PL1) Posty: 83
    edytowano 26.05.2016

     IV.            Opis budynków – Farma Główna cz II

    OBIEKTY HODOWLANE:

    1.      KURNIK:


    Intuicyjnie wiemy, że w kurniku hoduje się kury, kury znoszą jajka a jajka można sprzedać lub przerobić w Piekarni i Sklepie. Żeby kury niosły trzeba je nakarmić a nasze kury szczególnie upodobały sobie karmę produkowaną z kukurydzy. Kurnik na pierwszym poziomie wymaga 5 pracowników, buduje się 12 minut i kosztuje 1500 dolarów. Wymiary budynku to 5x5 kratek. Czas produkcji jajek to 13 minut.


    Poza normalną karmą mamy jeszcze 3 typy karm specjalnych, które mają różną efektywność.


    2.      CHLEW:


    Produktem chlewu są świnie, które możesz tylko sprzedać (na razie nie ma ich na co przetworzyć). Świnie jedzą karmę wytworzoną z kapusty lub lucerny w młynie a w zamian dają obornik potrzebny do produkcji nawozu do sadów. Budynek ma wymiary 7x6 kratek. Czas produkcji świnek to 1 godzina 10 minut lub w przypadku Błyskawicznej Karmy dla świń produkowanej z lucerny 5min.


    Poza normalną karmą mamy jeszcze 3 typy karm specjalnych, które mają różną efektywność.


    3.      OBORA:


    W tym budynku mieszkają krowy. Żywią się karmą wyprodukowaną z pszenicy lub brukwi w młynie a w zamian dają mleko, które przetwarza się w Piekarni  i Sklepie lub sprzedaje. Czas produkcji to 7 godzin lub w przypadku Błyskawicznej Karmy dla krów produkowanej z brukwi 7min 30s. Budynek ma wymiary 8x5 kratek.


    Poza normalną karmą mamy jeszcze 3 typy karm specjalnych, które mają różną efektywność.


    POLA I SADY:

    1.      POLE


    Jak sama nazwa wskazuje służy do uprawy roślin. Ma wymiary 8x6 kratek. Na polu sadzi się nasiona roślin, zbiera z nich plony a później sprzedaje je lub przetwarza. Ilość zebranych plonów zależy od poziomu pola.


    Po posadzeniu możesz dodać humusu, który zwiększa plony.


    Skąd się bierze humus? Otóż:

    • Zwykły humus produkujesz w kompostowniku. Zbierasz liście z sadów i przerabiasz je na humus.
    • Humus premium można go kupić za złoto w Ofercie specjalnej, 1szt kosztuje 125szt złota a także wygrać w zadaniach, misjach, eventach.
    • Super humus - można go kupić za złoto w Ofercie specjalnej, 1szt kosztuje 350szt złota a także wygrać w zadaniach, misjach, eventach.
    • Humus z wodorostów - można go kupić za złoto w Ofercie specjalnej, 1szt kosztuje 990szt złota a także wygrać w zadaniach, misjach, eventach.
    Uprawy:

    Nasiona zwykłe:

    • Polne kwiaty - siejemy je za darmo. Potrzebne są, gdy mamy farmę kwiatową do tworzenia bukietów. Czas produkcji 2min.
    • Kukurydza - siejemy za 50 dolarów. Kukurydza jest nam potrzebna do produkcji karmy dla kur, którą robi się w młynie. Czas produkcji 5min.
    • Kapusta - siejemy za 115 dolarów. Z kapusty wytwarza się karmę dla świń w młynie.
      Czas produkcji 45min.
    • Pszenica - siejemy za 452 dolary. Pszenica, po przerobieniu w młynie będzie pyszną karmą dla naszych krów. Czas produkcji 6h.

    Wraz z aktualizacją z 8 marca 2016 doszły nam  dwie kolejne rośliny do wytwarzania nowego rodzaju karmy – Błyskawicznej karmy.

    • Lucerna – siejemy za 60 dolarów. Jest nam potrzebna do produkcji Błyskawicznej karmy dla świń. Czas produkcji  3min.
    • Brukiew – siejemy za 80 dolarów. Jest nam potrzebna do produkcji Błyskawicznej karmy dla krów. Czas produkcji  9min.
    Nasiona specjalne:
    • Specjalne nasiona kwiatów – Nasiona specjalne umożliwiające większy zbiór, które powstają ze zmodyfikowania zwykłych nasion w naszej szkółce. Czas produkcji 30min.
    • Specjalne nasiona kukurydzy - Nasiona specjalne umożliwiające większy zbiór, które powstają ze zmodyfikowania zwykłych nasion w naszej szkółce. Czas produkcji 1h.
    • Specjalne nasiona kapusty - Nasiona specjalne umożliwiające większy zbiór, które powstają ze zmodyfikowania zwykłych nasion w naszej szkółce. Czas produkcji 4h.
    • Specjalne nasiona pszenicy - Nasiona specjalne umożliwiające mniejszy zbiór w krótszym czasie, które powstają ze zmodyfikowania zwykłych nasion w naszej szkółce. Czas produkcji 30min.
    Wraz z aktualizacją z 8 marca 2016 doszły nam dwie kolejne rośliny a tym samym powiększył się nam arsenał specjalnych nasion:
    • Specjalne nasiona lucerny – specjalne umożliwiające większy zbiór, które powstają ze zmodyfikowania zwykłych nasion w naszej szkółce. Czas produkcji 14min.
    • Specjalne nasiona brukwi – specjalne umożliwiające większy zbiór, które powstają ze zmodyfikowania zwykłych nasion w naszej szkółce. Czas produkcji 45min.
    Nasiona wydarzeniowe:

    Są nagrodą w Prime Day, eventach lub osiągnięciach. Nie przetwarza się ich a jedynie sprzedaje, ale podczas trwania eventów tematycznych pomagają w zbieraniu różnych przedmiotów (np. żurawi origami, okruszków lub świetlików) - dużo więcej tych przedmiotów z nich wypada niż ze zwykłych upraw.

    Siejąc te nasiona, a następnie dokonując zbioru w czasie trwania konkretnego eventu, zwiększycie częstotliwość wyłaniania się elementów wyskakujących z pól. Siejąc np. różyczki możecie się spodziewać, że z ich zbiorów częściej wyskoczą pewne elementy kolekcji.
    Ponadto należy mieć na uwadze, że każdy event tematyczny ma odpowiadające mu nasiona specjalne. Nasiona te będą miały silniejsze właściwości dla okresu trwania tego eventu i przyczynią się do zwiększenia częstotliwości wyskakiwania różnych elementów ze zbioru. Stąd np  ryż będzie silniej działał dla eventu azjatyckiego, a siejąc go w tym czasie zwiększycie szansę na szybsze zebranie elementów niezbędnych do ukończenia danego etapu zadania lub zyskacie więcej przedmiotów kolekcjonerskich, które z pewną częstotliwością zawsze wyskakują podczas zbiorów.

     

    Nasiona Premium:

    • Nasiona złotniczka – możemy je dostać w postaci premii podczas specjalnych ofert Prime Time na kupno złota lub też jako jedną z nagród w Mistrzostwach Sojuszniczych. Czas produkcji 2h 20min.

    Jeśli siejemy złotniczka podczas trwania eventu, nie wyskoczą z niego dodatkowe bonusy w postaci świetlików, śladów czy żurawi.

    Podczas zbioru złotniczka poza kwiatami Złotniczka jako bonus wypada  z każdego pola złoto w ilości losowej od 300 do 2000 sztuk. Zebrany Złotniczek można sprzedać za 400$/szt. W moim przypadku nie zdarzyło się jeszcze, żeby z któregoś pola wypadły same kwiaty bez złota.

    Uwaga! Zbioru nasion złotniczka nie możesz zwiększyć poprzez zastosowanie na polach jakiegokolwiek nawozu.

    2.      UŻYŹNIONE POLE


    Jest to bardziej ekskluzywna wersja pola zwykłego. Ma mniejsze wymiary czyli 6x4 kratki, jednak można je kupić jedynie za złoto. Jest to inwestycja dzięki której możemy uzyskać sporo miejsca na naszej farmie.

     

    3.      SAD JABŁONIOWY


    W odpowiednio pielęgnowanym sadzie urosną nam dorodne jabłka. Żeby je mieć musimy podsypać drzewka najzdrowszym nawozem na świecie, czyli tym produkowanym w silosie z obornika. Zebrane jabłka możesz sprzedać lub przerobić w restauracji. Budynek ma wymiary 7x7 kratek. Czas produkcji to 3 godziny.


    Tak jak w przypadku obiektów hodowlanych poza normalnym nawozem mamy jeszcze 3 typy nawozów specjalnych, które mają różną efektywność.


    4.      SAD WIŚNIOWY


    W odpowiednio pielęgnowanym sadzie urosną nam dorodne wiśnie. Żeby je mieć musimy podsypać drzewka najzdrowszym nawozem na świecie, czyli tym produkowanym w silosie z obornika. Zebrane wiśnie możesz sprzedać lub przerobić w restauracji. Budynek ma wymiary 7x7 kratek. Czas produkcji to 12 godzin.


    Tak jak w przypadku obiektów hodowlanych poza normalnym nawozem mamy jeszcze 3 typy nawozów specjalnych, które mają różną efektywność.


    OBIEKTY PRODUKCYJNE:

    1.      MŁYN

     

    To obiekt produkcyjny, który przetwarza zebrane plony z pól na karmę dla Twoich zwierząt. Ma wymiary 6x4 kratki. Wraz z jego poziomem skraca się czas produkcji karmy oraz zmniejsza ilość potrzebnego do produkcji surowca.


    Produkował trzy rodzaje karm dla zwierząt, jednak wraz z aktualizacją z 8 marca 2016 doszły nam dwie kolejne rośliny a tym samym powiększył się nam arsenał produkowanych w młynie karm o dwie nowe. Na chwilę obecną młyn produkuje łącznie pięć rodzajów karm.


    Te dwie nowe karmy to Mokra karma dla świń produkowana z lucerny i Kiszonka dla krów produkowana z brukwi.

    Uwaga: Młyn można mieć tylko jeden na farmie.

    2.      SILOS

    To obiekt produkcyjny, który przetwarza obornik uzyskany z zagród na nawóz potrzebny do rozpoczęcia produkcji w sadach oraz plantacjach migdałów na Farmie Głównej i Farmie Smakosza. Natomiast na Farmie kwiatowej jest dalej przetwarzany na Płynny nawóz. Zajmuje 4x4 kratki. Wraz z kolejnymi poziomami tego obiektu skraca się czas produkcji oraz zmniejsza się ilość obornika potrzebna do produkcji.

    Uwaga: silos możesz mieć tylko jeden na farmie.

    3.      KOMPOSTOWNIK

    Właśnie tutaj przerabiasz liście zebrane z sadów (jabłkowy i wiśniowy) na kompost, czyli humus, którym podsypujesz zasiane na polu nasionka, by lepiej rosły i hojniej plonowały. Zajmuje on 5x3 kratki.
    Uwaga: kompostownik możesz mieć tylko jeden na swojej farmie.


    Post edited by Ania0612 (PL1) on
  • Ania0612 (PL1)Ania0612 (PL1) Posty: 83
    edytowano 13.05.2016

    V.       Opis budynków – Farma Główna cz III: Budynki specjalne.

    BUDYNKI SPECJALNE:

    1.       Buda dla psa


    Mieszka w niej nasz osobisty pupil, czyli Twój wierny pies. Buda ma wymiar 6 x 4 kratki i 7 poziomów rozbudowy. Może być postawiona tylko na głównej farmie. Jest dostępna od 7 lvl'u a jej budowa kosztuje 500 dolarów.
    Co daje nam pies? Każdy poziom budy to dodatkowe zadowolenie pracowników (oczywiście jeśli pies jest nakarmiony) a także dodatkowe sztuczki do nauczenia (za wykonanie sztuczki dostajesz punkty doświadczenia).  Dodatkowo jeśli Twoja buda jest rozbudowana na poziom 5-7 dostajesz drobne upominki (plony, dolary oraz rzeczy które kolekcjonujemy w aktualnym evencie, czasem również żetony z koła fortuny - wraz ze wzrostem poziomu budy zwiększa się ich ilość). Oto jak wyglądają poszczególne poziomy:


    2.       Szkółka


    Jest dostępna za dolary ale jej rozbudowa to już opłata w złocie. Ma wymiary 7 x 5 pól.

    UWAGA: SZKÓŁKĘ NA 1 POZIOMIE MOŻNA WYBURZYĆ ALE PODNIESIONĄ ZA ZŁOTO JUŻ NIE!

    Jak działa szkółka? Przy produkcji zbieranej z pól, prócz normalnych produktów (np. kukurydzy) zbieramy także nasiona "uprawne". Te nasiona połączone ze zwykłymi oraz Wodą dadzą nam nasiona specjalne. Jeśli zasiejemy je na polu jak normalne nasiona otrzymamy plon w dłuższym lub krótszym od nasion zwykłych czasie produkcji.

    Przykład: siejemy na polu kukurydzę, która rośnie nam 5 minut i daje plon w wysokości 19 szt. Podczas zbioru, oprócz kukurydzy, zbieramy paczkę nasion "uprawa kukurydzy" (kukurydza w skrzyneczce). Wchodzimy do naszej szkółki. Tam, za 10 szt. nasion zwykłych + 50 szt. wody + 10 szt. nasion specjalnych produkujemy "specjalne nasiona kukurydzy" Sadzimy je na polu i po 1 godzinie czasu zbieramy 260 szt. kukurydzy (wartości są podane dla pól na poziomie 5). Jeśli dodatkowo podsypiemy plony humusem otrzymamy dużo więcej nasion niż przy sianiu zwykłych co 5 minut przez godzinę. Wodę zbierasz z całej produkcji na farmie - wypada tak z pól jak i z budynków produkcyjnych.

    W zależności od poziomu rozbudowania do wyprodukowania nasion specjalnych wymagana jest mniejsza ilość surowców:


    3.       Wieża ciśnień


    Dostępna wyłącznie za złoto i jest to budynek, w który warto to złoto zainwestować. Każdy poziom wieży ciśnień zmniejsza nam zapotrzebowanie budynków produkcyjnych na karmę i nawóz. Jej wymiary to 4 x 4 kratki.

    Z osobistego doświadczenia wiem, że na niższych poziomach można się bez niej obejść jednak wraz z rozwojem naszej farmy i tym samym z większym poziomem doświadczenia ten budynek jest wręcz wskazany, żeby nasza farma ładnie prosperowała i miała zawsze w zapasie karmy dla naszych zwierząt i nawozu dla sadów.


     4.       Warsztat

     

    Dostępny również tylko za złoto. Jego budowa i rozbudowa powoduje zmniejszenie ilości produktów potrzebnych do dalszego przetwarzania, np. ilość obornika potrzebnego do produkcji jednostki nawozu czy ilość liści przeznaczonych na jednostkę humusu (np. 200 szt. obornika jest potrzebne do wyprodukowania 10 szt. nawozu a po postawieniu warsztatu na 1 poziomie 10 szt. nawozu wyprodukujesz już ze 190 szt. obornika). Jego wymiary to 4 x 5 pól.

    Sytuacja podobna jak w  Wieży Ciśnień, jednak jeśli już ją masz to posiadanie również warsztatu nie jest aż tak naglącą potrzebą.


    Post edited by Ania0612 (PL1) on
  • Ania0612 (PL1)Ania0612 (PL1) Posty: 83
    edytowano 18.03.2016

    VI.     Opis budynków – Farma Smakosza cz I

    POCZĄTKI:

    Farma jest dostępna od 25 lvlu i kosztuje 50 000 Dolarów (za złoto od 20 lvlu).

    Gdzie ją znajdziesz? Masz trzy sposoby na znalezienie Farmy Smakosza.

    1.      Z prawego panelu bocznego, na którym znajdziesz wszystkie Twoje farmy w kategorii „kolejne zbiory”.

    2.      Klikając na odpowiedni drogowskaz, który znajduje się na skrzyżowaniu dróg nad naszą farmą. Na samym początku masz dwa takie drogowskazy. Ten po lewej stronie prowadzi Cię do farmy Głównej. Na dole natomiast mamy drogowskaz, który przenosi nas do Wieży z Twoją kolekcją dekoracji. Pozostałe dwa pojawią się w chwili gdy osiągniesz odpowiedni level pozwalający na zakup danej farmy. Ten na górze prowadzi Cię farmy Smakosza, zaś ten po prawej stronie na farmę Kwiatową.

     

    3.      Jeśli należysz do jakiegoś sojuszu możesz przejść do farmy poprzez Widok Wioski, który znajdziesz w Funkcjach Trybu Wieloosobowego w panelu dolnym gry.

    Jak łatwo zauważyć od Twojej farmy odchodzą trzy ścieżki. Na wschód (po prawej stronie) usytuowana jest Farma Kwiatowa (najedź myszką a dowiesz się, od którego poziomu i za ile możesz ją kupić). Na zachód od Farmy Głównej (po lewej stronie) znajduje się Twoja Farma Smakosza. Wystarczy kliknąć na Farmie a przeniesiesz się na nią, lub pokażą Ci się opcje zakupu. Wszystkie pozostałe wioski oznaczone na pomarańczowo to wioski twoich przyjaciół z Sojuszu.

    A wygląda to tak:

    WSKAZÓWKA:

     Jak zmienić nazwę swojej farmy? Jest to bardzo proste. Po prawej stronie na górze rozwiń menu "opcje" (te dwa zębate kółka). Wybierz "ustawienia" (czwarta ikonka od góry). Wyświetli Ci się takie okienko:


    Jak widzisz, na dole, masz opcję "zmiana nazwy". Gdy na nią klikniesz wyświetli Ci się okno z nazwami wszystkich swoich farm. Wystarczy wpisać taką, jaką chcesz mieć i zatwierdzić zmianę. Gotowe


    Uwaga: Tylko pierwsza zmiana nazwy (z systemowej na naszą własną) jest darmowa. Dobrze się zastanów nad nazwą swojej farmy - jej zmiana będzie Cię kosztowała 2000 złota!

    Tytułem wstępu kilka zdań o samej Farmie.
    Smakosz jest, pod względem działania, klonem Głównej. Mamy tutaj Piekarnię, mamy pola, sady i zwierzaki. Mamy również budynki produkcyjne i specjalne.

    Uwaga - jajka, mleko, nawóz i humus pozyskiwane na farmie Smakosza zalicza się do projektów sojuszowych!

    Przejdźmy więc do opisu budynków:

    DOMY:

    1.      DRUGI DOM


    Tak jak w przypadku Farmy głównej mieliśmy Budynek główny zwany Gospodarstwem, tak na Farmie Smakosza i Farmie Kwiatowej mamy tzw. „Drugi dom”. Spełnia te same funkcje, czyli dostarcza nam nowych pracowników oraz skraca czas budowy pozostałych budynków na Farmie Smakosza. Jedyną różnicą jest fakt, że Drugi dom nie zwiększa naszej przestrzeni magazynowej. Jego wymiary to 8 x 6 kratek.


    2.      ZWYKŁY DOM I LUKSUSOWY DOM

    Są to te same domy co na Farmie Głównej, więc nie będę powielać informacji. Wszystko na ten temat znajdziecie w tutaj.

    https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/pl/discussion/comment/2856060/#Comment_2856060

    POLA I SADY:

    1.      OGRÓD


    Produkuje warzywa potrzebne do wyrobu karmy dla zwierząt. Ma 8 poziomów rozbudowy. Na farmie zajmuje 9x7 pól. Uprawiamy na nim mniszka, roszponkę i jęczmień.


    Tak jak w przypadku Farmy Głównej po posianiu możesz dodać humusu, który zwiększa plony.



     Uprawy:

    Nasiona zwykłe:

      • Mniszek - siejemy za 200 dolarów. Z mniszka produkujemy w młynie wodnym karmę dla kóz. Czas produkcji 28min.
      • Jęczmień - siejemy za 130 dolarów. Jęczmień jest nam potrzebny do produkcji karmy dla osłów, którą robi się w młynie wodnym. Czas produkcji 3h.
      • Roszponka - siejemy za 650 dolarów. Z roszponki wytwarza się w młynie wodnym karmę dla kaczek. Czas produkcji 7h.

        Nasiona specjalne:

          • Specjalne nasiona mniszka – Nasiona specjalne umożliwiające większy zbiór, które powstają ze zmodyfikowania zwykłych nasion w naszej szkółce. Czas produkcji 7h.
          • Specjalne nasiona jęczmienia- Nasiona specjalne umożliwiające większy zbiór, które powstają ze zmodyfikowania zwykłych nasion w naszej szkółce. Czas produkcji 8h.
          • Specjalne nasiona roszponki - Nasiona specjalne umożliwiające mniejszy zbiór, które powstają ze zmodyfikowania zwykłych nasion w naszej szkółce. Czas produkcji 45min.

            2.      SAD BRZOSKWINIOWY


            Tutaj, produkujemy brzoskwinie, które można przetworzyć w Piekarni lub sprzedać. Ma 8 poziomów rozbudowy i na farmie zajmuje 7x7 pól. Brzoskwinie rosną 14 godzin.


            Tak jak w przypadku Farmy Głównej poza normalnym nawozem mamy jeszcze 3 typy nawozów specjalnych, które mają różną efektywność.


            3.      PLANTACJA MIGDAŁÓW


            Jak sama nazwa wskazuje, zbieramy z niej migdały, potrzebne do przepisów w Piekarni a także na Farmie Kwiatowej. Ma 8 poziomów rozbudowy i na farmie zajmuje 7x7 pól. Migdały rosną 4 godziny.


            Tak jak w przypadku Farmy Głównej poza normalnym nawozem mamy jeszcze 3 typy nawozów specjalnych, które mają różną efektywność.


            BUDYNKI SPECJALNE:

            1.      PIEKARNIA


            Jest to budynek co prawda z kategorii produkcyjnych i jednocześnie specjalnych. Jej wymiary to 10 x 7 kratek. Jest miejscem, w którym możesz wytwarzać wspaniałe wypieki z dostępnych na Farmie Głównej i Smakoszu składników.


            Żeby wyprodukować w Piekarni słodkości, musimy najpierw dostarczyć składniki, które trafiają wcześniej do magazynu. Czyli np. migdały, po zebraniu, znajdują się w magazynie głównym (zakładka "zarządzanie farmą"), zaś po przekazaniu trafiają do "magazynu" Piekarni, który ma pojemność 10 000 jednostek.

            Ale UWAGA - towar, który zostanie przekazany do Piekarni zostaje tam aż do wykorzystania na wypieki! Nie można z nim wrócić do magazynu, co oznacza, że np. owe migdały, jeśli wrzucimy wszystkie, nie będą mogły być wykorzystane na Kwiatowej lub sprzedane!

            Jak przenieść nasze składniki do magazynu Piekarni? Jest na to kilka sposobów:

            • Podczas zbierania plonów, kiedy mamy pełny magazyn otworzy nam się okienko z dwiema opcjami: Sprzedaży lub Przeniesienia do piekarni. Wystarczy kliknąć na drugą zakładkę :)
            • Z menu budynku piekarni możemy wejść bezpośrednio do „Magazynu Piekarni”
            • Lub też wejść najpierw w polecenie produkcji i tam u góry okienka również jest możliwość przeniesienia produktów poprzez kliknięcie na czerwony samochód.
            • Aby skorzystać z czwartej opcji trzeba wejść najpierw w „Zarządzanie farmą” w menu dolnym gry a następnie w prawym dolnym rogu okna które się pojawi kliknąć czerwony samochód.

            UWAGA! Jest to również podpowiedź jak wykonać jedno z „Tajemniczych osiągnięć” – Ekspert ds. logistyki! O tajemniczych osiągnięciach dowiecie się później.

            Wraz z kolejnymi poziomami Piekarni zmniejsza się ilość składników potrzebnych do produkcji słodkości, jednak czas produkcji i liczba punktów doświadczenia pozostaje bez zmian.

            *Wszystkie dane zawarte w powyższym zestawieniu zaczerpnięte zostały z informacji w menu kołowym Piekarni.

            **Z własnych obserwacji zauważyłam, że ilość PD przyznawanych za wyprodukowane słodkości kształtują się troszkę inaczej: Jabłkowe przekładańce - 2xPD, Migdałowe babeczki - 6xPD, Szarlotka - 10xPD, oraz Ciasto owocowe - 16xPD. Nie wiem jeszcze czym ta rozbieżność jest spowodowana.

            2.      SZKÓŁKA


            Szkółka na Smakoszu od tej na Farmie Głównej różni się jedynie dwiema rzeczami: wyglądem oraz tym, że jej budowa oraz wszystkie poziomy ulepszeń są dostępne od 30lvlu. A skoro pozostałe dane są takie same nie będę ich powielać. Szczegóły znajdziecie dział wcześniej:

            https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/pl/discussion/comment/2866232/#Comment_2866232

            3.      WIEŻA CIŚNIEŃ

            Jest to ten sam budynek co na Farmie Głównej, więc nie będę powielać informacji. Wszystko na ten temat znajdziecie w tutaj.

            https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/pl/discussion/comment/2866232/#Comment_2866232

            4.      WARSZTAT

            Jest to ten sam budynek co na Farmie Głównej, więc nie będę powielać informacji. Wszystko na ten temat znajdziecie w tutaj.

            https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/pl/discussion/comment/2866232/#Comment_2866232


            Post edited by Ania0612 (PL1) on
          • Ania0612 (PL1)Ania0612 (PL1) Posty: 83
            edytowano 08.03.2016
            Wprowadziłam zmiany dotyczące włączenia wraz z dzisiejszą aktualizacją do obiegu farmy lucerny i brukwi :)
            https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/pl/discussion/comment/2861637/#Comment_2861637

            Post edited by Ania0612 (PL1) on
          • Ania0612 (PL1)Ania0612 (PL1) Posty: 83
            edytowano 17.03.2016

            VII.     Opis budynków – Farma Smakosza cz II:

            BUDYNKI HODOWLANE:

            1.      STAJNIA DLA OSŁÓW


            Produktem stajni dla osłów jak sama nazwa wskazuje są osły, które możesz tylko sprzedać (na razie nie ma ich na co przetworzyć). Osły jedzą karmę wytworzoną z jęczmienia w młynie wodnym a w zamian dają obornik potrzebny do produkcji nawozu do sadów. Budynek ma wymiary 8 x 7 kratek. Czas produkcji osłów  to 3 godziny 30 minut.


            Tak samo jak na Farmie Głównej poza normalną karmą mamy jeszcze 3 typy karm specjalnych, które mają różną efektywność.


            2.      ZAGRODA DLA KACZEK


            Intuicyjnie wiemy, że w takich zagrodach hoduje się kaczki, te z kolei znoszą jajka a jajka można sprzedać lub przerobić w Piekarni i Sklepie. Żeby kaczki niosły trzeba je nakarmić a te szczególnie upodobały sobie karmę produkowaną z roszponki. Wymiary budynku to 8 x 6 kratek. Czas produkcji jajek to 8 godzin. W porównaniu z Kurnikiem czas produkcji jest mocno wydłużony, jednak daje nam o wiele więcej jajek i obornika.


            Jak w przypadku wyżej poza normalną karmą mamy jeszcze 3 typy karm specjalnych, które mają różną efektywność.


            3.      KOZIARNIA


            W tym budynku mieszkają kozy. Żywią się karmą wyprodukowaną z mniszka w młynie wodnym a w zamian dają mleko, które przetwarza się w Piekarni  i Sklepie lub sprzedaje. Budynek ma wymiary 6 x 6 kratek. Czas produkcji to 52 minuty.


            Oczywiście i w tym przypadku poza normalną karmą mamy jeszcze 3 typy karm specjalnych, które mają różną efektywność.

             

            BUDYNKI PRODUKCYJNE:

            1.      MŁYN WODNY


            To obiekt produkcyjny, który przetwarza zebrane plony z ogrodów na karmę dla Twoich zwierząt. Ma wymiary 8 x 6 kratki. Wraz z jego poziomem skraca się czas produkcji karmy oraz zmniejsza ilość potrzebnego do produkcji surowca.

            Produkuje trzy rodzaje karmy dla zwierząt:


            Uwaga: Młyn można mieć tylko jeden na farmie.

            2.      SILOS


            To obiekt produkcyjny, który działa identycznie jak Silos z Farmy Głównej. Zajmuje 7 x 5 kratki. Wraz z kolejnymi poziomami tego obiektu skraca się czas produkcji oraz zmniejsza się ilość obornika potrzebna do produkcji.


            Uwaga: silos możesz mieć tylko jeden na farmie.

            3.      KOMPOSTOWNIK


            Właśnie tutaj przerabiasz liście zebrane z sadów brzoskwiniowych i Plantacji migdałów na humus, którym podsypujesz zasiane na polu nasionka. Działa na tej samej zasadzie jak Kompostownik z Farmy Głównej. Zajmuje on 6 x 6 kratki.


            Uwaga: kompostownik możesz mieć tylko jeden na swojej farmie.

            BRAMA I OGRODZENIE:

            Tak jak w przypadku Farmy Głównej, gdy kupimy już naszą Farmę Smakosza posiada ona swoje ogrodzenie wraz z bramą, które dają nam dodatkowe zadowolenie. W porównaniu do bramy i ogrodzenia z Farmy Głównej różni się ona znacznie wyglądem. W zależności od ich poziomu wzrasta ich zadowolenie, które jest porównywalne z zadowoleniem Bramy i Ogrodzenia na Farmie Głównej, dlatego też nie będę powielać informacji. Więcej:

            https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/pl/discussion/comment/2856060/#Comment_2856060


            Post edited by Ania0612 (PL1) on
          • Mała poprawka, czeski błont ;)
            W tabelce z osiołkami pomiliła się kolejnośc wielkości produkcji kłapouchów i kupek :)
            A tak poza tym szapoba, czapki i szacun za włożoną pracę :)
          • Ania0612 (PL1)Ania0612 (PL1) Posty: 83
            edytowano 09.03.2016
            Pasigroch (PL1) powiedział(a):
            Mała poprawka, czeski błont ;)
            W tabelce z osiołkami pomiliła się kolejnośc wielkości produkcji kłapouchów i kupek :)
            A tak poza tym szapoba, czapki i szacun za włożoną pracę :)
            Dziękuję za zwrócenie uwagi i za słowa uznania :D Błąd został poprawiony. Teraz powinno być dobrze.
          • Ania0612 (PL1)Ania0612 (PL1) Posty: 83
            edytowano 17.03.2016
            VIII.     Opis budynków – Farma Kwiatowa cz I

            POCZĄTKI:

            To trzecia z Twoich farm. Jest dostępna od 40 levelu za 120 000 dolarów lub od 35 levelu za 8 400 złota. Znajdziesz ją dokładnie w tym samym miejscu co farmę Główną i Smakosza, czyli w widoku Twojej wioski, w prawym panelu bocznym lub na jednym z drogowskazów przy farmie Głównej.

            Po zakupie farmy Kwiatowej zastaniesz na niej niewielki Sklepik, w którym przerobisz produkty zebrane z wszystkich trzech farm na produkty, które będziesz mógł sprzedać później Sąsiadom przychodzącym na Twoją Farmę, lub wypełnić dzięki nim kontrakty na pobliskim Targu. Dzięki tym produktom Twoja działalność zacznie przynosić zyski. Więcej informacji o Sklepie znajdziesz w dalszej części posta.

            Podobnie też jak na Smakoszu, dostaniesz początkowe misje, które pomogą Ci zrozumieć, jak działa Twoja nowa farma. Ja przybliżę Ci teraz Twoje nowe budynki.

            DOMY:

            1.      DRUGI DOM

            Jest to ten sam budynek co na Farmie Smakosza i spełnia te same funkcje. Jedyna różnica jest taka, że aktualnie ma tylko 5 poziomów rozbudowy, gdzie ten na Smakoszu ma tych poziomów aż 8. Wszystko na ten temat znajdziecie w tutaj:

            https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/pl/discussion/comment/2879399/#Comment_2879399

            2.      ZWYKŁY DOM I LUKSUSOWY DOM

            Są to te same domy co na Farmie Głównej i Farmie Smakosza, więc nie będę powielać informacji. Wszystko na ten temat znajdziecie w tutaj:

            https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/pl/discussion/comment/2856060/#Comment_2856060

            POLA I SADY:

            1.      ŁĄKA

            To pierwszy obiekt, który będzie Ci potrzebny, żeby zacząć porządnie zarabiać na sprzedaży produktów wytworzonych w sklepie. Łąka ma wymiary 13 x 10 kratek i działa podobnie jak Pole czy Ogród – siejemy na niej różne odmiany kwiatów i roślin, by później przetworzyć je w sklepie.

            Tak jak w przypadku Farmy Głównej po posianiu możesz dodać humusu, który zwiększa plony.


            Uprawy:

            Nasiona zwykłe:

            • Lawenda – siejemy ją za 2500 dolarów. Z lawendy produkujemy w Destylarni Esencję lawendową, która jest jednym ze składników Perfum kwiatowych wytwarzanych w Sklepie.
            • Jaśmin – siejemy za 1500 dolarów. Jaśmin jest nam potrzebny do produkcji Esencji jaśminowej, którą robi się w destylarni, a z niej produkowane są w Sklepie Perfumy kwiatowe oraz Zestaw mydełek.
            • Wanilia – siejemy ją za 2000 dolarów. Wanilia jako produkt, który nie jest przetwarzany w Destylarni, wchodzi w skład receptury Słodkiego olejku zapachowego oraz Kremu miodowego wytwarzanych w Sklepie.
            • Aloes – sadzimy go za 3000 dolarów. Z aloesu produkujemy w Destylarni Żel aloesowy, który jest jednym ze składników Kremu miodowego wytwarzanego w Sklepie.

            2.      GAJ OLIWNY

            Pozyskujesz z niego oliwki (do produkcji oliwy) oraz spadź, która jest pokarmem dla pszczół. Zajmuje powierzchnię 10 x 10 kratek i jest zasilany płynnym nawozem (tym, który robisz w mieszalni). Produkcja trwa 6 godzin.

            Tak jak w przypadku poprzednich dwóch farm poza normalnym płynnym nawozem mamy jeszcze 2 typy płynnych nawozów specjalnych, które mają różną efektywność.



            3.      SAD CYTRUSOWY

            Rosną tutaj różne owoce cytrusowe. Także i one potrzebują płynnego nawozu produkowanego w mieszalni. Sad ma wymiary 10 x 10 kratek zaś produkcja w nim trwa 6 godzin.


            Tak jak w przypadku poprzednich dwóch farm poza normalnym płynnym nawozem mamy jeszcze 2 typy płynnych nawozów specjalnych, które mają różną efektywność.



            BUDYNKI SPECJALNE:

            1.      SKLEP

            Jest to budynek co prawda z kategorii produkcyjnych i jednocześnie specjalnych. Możemy go spokojnie nazwać głównym budynkiem na Farmie Kwiatowej, ponieważ to właśnie na nim będą się opierały nasze zarobki. W nim przerobisz polne kwiaty na Bukiet polnych kwiatów, a jeśli dorzucisz do nich odrobinę pszenicy stworzysz Letni bukiet. Z dodatkiem jeszcze kilku jajek możesz ułożyć Kosz z makaronowymi prezentami. W ten właśnie sposób Twoja działalność zaczyna nabierać tempa. Wraz z kolejnymi poziomami rozbudowy Twojego Sklepu Twój asortyment wytwarzanych produktów będzie się poszerzał, a tym samym Twoje zyski ze sprzedaży będą rosły. Sklep jest najbardziej opłacalnym obiektem ze wszystkich jakie mamy dostępne na naszych trzech Farmach „Stałych”.
            Budynek zajmuje 12 x 15 kratek
            .

            Wraz z rozbudową Sklepu poza poszerzeniem naszego asortymentu o nowe produkty zwiększa się ilość sztuk produktów, które zostały już opracowane, a także wzrasta liczba Punktów Doświadczenia za ich wyprodukowanie. Natomiast ilość składników potrzebna do produkcji pozostaje taka sama bez względu na poziom Sklepu. Niezmienny jest też czas produkcji. Zależności te przedstawi poniższa tabelka.

            2.      WARSZTAT

            Jest to ten sam obiekt co na Farmie Głównej i Farmie Smakosza, więc nie będę powielać informacji. Wszystko na ten temat znajdziecie w tutaj.

            https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/pl/discussion/comment/2866232/#Comment_2866232

             3.      WIEŻA CIŚNIEŃ

            Jest to ten sam obiekt co na Farmie Głównej i Farmie Smakosza, więc nie będę powielać informacji. Wszystko na ten temat znajdziecie w tutaj.

            https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/pl/discussion/comment/2866232/#Comment_2866232

            Post edited by Ania0612 (PL1) on
          • Ania0612 (PL1)Ania0612 (PL1) Posty: 83
            edytowano 17.03.2016

            IX.      Opis budynków – Farma Kwiatowa cz II:

             

            BUDYNKI HODOWLANE:

            1.      PASIEKA


            Stanowi dom dla pracowitych pszczół. Jeżeli nakarmisz je spadzią zbieraną z sadu cytrusowego i gaju oliwnego, odwdzięczą Ci się miodem i woskiem, które są składnikami Kremu miodowego i Zestawu mydełek produkowanych w Sklepie. Budynek zajmuje 11 x 6 kratek. Wraz ze wzrostem poziomu rozbudowy wzrasta również ilość wytwarzanego przez pszczoły miodu i wosku. Czas produkcji jest niezmienny i wynosi 2 godziny 30 minut.

            Tak jak w przypadku poprzednich dwóch farm poza normalną spadzią mamy jeszcze 2 typy spadzi specjalnych, które mają różną efektywność.


            BUDYNKI PRODUKCYJNE:

            1.      DESTYLARNIA

            W tym budynku przetworzysz kwiaty czy owoce na półprodukty tj: esencje zapachowe, oliwę i żel, które wykorzystasz później w Sklepie do produkcji bardziej skomplikowanych wyrobów. Budynek ma wielkość 12 x 10 kratek.

            Wraz ze wzrostem poziomu budynku skraca się czas produkcji półproduktów. Natomiast ilość potrzebnych do produkcji składników oraz Punktów Doświadczenia za wyprodukowanie pozostaje bez zmian.


            Produkty:

            • Esencja lawendowa rozpoczęcie 1 cyklu produkcji kosztuje 3000$, w ramach którego z 18 sztuk lawendy otrzymasz 120 sztuk esencji. Ta z kolei jest składnikiem potrzebnym do wykonania Perfum Kwiatowych w Sklepie.
            • Esencja jaśminowa rozpoczęcie 1 cyklu produkcji kosztuje 1000$, w ramach którego z 62 sztuk jaśminu otrzymasz 120 sztuk esencji. Ta z kolei jest składnikiem potrzebnym do wykonania Perfum Kwiatowych oraz Zestawu mydełek w Sklepie.
            • Oliwa z oliwek rozpoczęcie 1 cyklu produkcji kosztuje 1500$, w ramach którego ze 160 oliwek otrzymasz 80 sztuk oliwy. Ta z kolei jest składnikiem potrzebnym do wykonania Słodkiego olejku zapachowego i Zestawu mydełek w Sklepie.
            • Żel aloesowy rozpoczęcie 1 cyklu produkcji kosztuje 6250$, w ramach którego z 210 sztuk aloesu otrzymasz 100 sztuk żelu. Ten z kolei jest składnikiem potrzebnym do wykonania Kremu miodowego w Sklepie.

             2.      MIESZALNIA


            Przetwarza nawóz produkowany w silosie na Farmie Głównej i Farmie Smakosza, na nawóz płynny potrzebny do rozpoczęcia produkcji w gaju oliwnym i sadzie cytrusowym. Budynek zajmuje 4 x 4 kratki. Wraz ze wzrostem poziomu obiektu skraca się czas produkcji płynnego nawozu.


            UWAGA: JAK PRZY WSZYSTKICH BUDYNKACH SPECJALNYCH MIESZALNIĘ I DESTYLARNIĘ MOŻESZ MIEĆ TYLKO 1!

            BRAMA I OGRODZENIE:

            Tak jak w przypadku Farmy Głównej i Farmy Smakosza, gdy kupimy już naszą Farmę Kwiatową posiada ona swoje ogrodzenie wraz z bramą, które dają nam dodatkowe zadowolenie. W porównaniu do bramy i ogrodzenia z dwóch poprzednich farm różni się ona znacznie wyglądem. W zależności od ich poziomu wzrasta ich zadowolenie, które jest prawie identyczne z zadowoleniem Bramy i Ogrodzenia na poprzednich farmach, dlatego też nie widzę sensu, żeby powielać informacje. Więcej:

            https://community.goodgamestudios.com/bigfarm/pl/discussion/comment/2856060/#Comment_2856060

            Post edited by Ania0612 (PL1) on
          • Ania0612 (PL1)Ania0612 (PL1) Posty: 83
            edytowano 22.03.2016

            X.       Opis budynków – Otoczenie farm cz I

            1.      CZYTELNIA


            Do naszej farmerskiej wioski zawitała czytelnia. Niewielki budynek, stylowy i przyjemnie wiejski w klimacie, mieści się poza granicami Farmy Głównej i jest dostępny po uzyskaniu przez Ciebie 16 Poziomu Doświadczenia. Klikając na Czytelnię przechodzisz do okienka zakupu tzw. Busterów farmy. Możesz tutaj zakupić Podręczniki, które pomogą Ci zwiększyć liczbę zbiorów, produkowanych karm oraz wyrobów z Piekarni, Destylarni i Sklepu. Do budynku prowadzi także zakładka z Niebieskim Podręcznikiem w menu dolnym, tuż obok zarządzania farmą. Okno z Busterami wygląda w ten sposób:


            Jak widać na załączonym obrazku w busterach mamy 6 zakładek, które odpowiadają 6 dostępnym farmom – zarówno tym głównym jak i czasowym: Farma Główna, Farma Smakosza, Farma Kwiatowa, Farma Wyspiarska, Farma Wikingów oraz Farma Cukrowa.

            Wszystkie ulepszenia są dostępne za złoto. Po kliknięciu na konkretny podręcznik, z prawej strony wyświetlają nam się wszystkie informacje na jego temat. Jak widać na przykładzie Podręcznika do Polnych Kwiatów, każdy podręcznik ma 5 poziomów. Wraz z wzrostem poziomu podręcznika rośnie oczywiście jego koszt w złocie oraz ilość dodatkowych polnych kwiatów.

            Ale Uwaga! Ilość dodatkowych kwiatów podawana jest w sztukach, a nie procentach! Taka sama zasada dotyczy również pozostałych podręczników!

            Podsumowując - kupujesz 1 poziom podręcznika dot. Kwiatów polnych a ich zbiór z jednego Pola zwiększa się o 10 sztuk. Po zakupie paseczek postępu zmienia się z niebieskiej obwódki na wypełniony zielony, a przyznanie ulepszenia trwa zaledwie chwilę.

            Wraz z ilością zakupionych podręczników wygląd Twojej Czytelni ciągle się zmienia.

            2.      DRZEWO SOJUSZU


            Drzewo sojuszu znajduje się nad Twoją farmą, zaraz przy Czytelni i jest aktywne jedynie kiedy założysz Swój własny Sojusz lub dołączysz do już istniejącego sojuszu. Wraz z Twoimi przyjaciółmi z sojuszu możecie podlewać drzewko, co zaowocuje zbiorem z drzewa dolarów oraz Przedmiotów Kolekcji potrzebnych do aktywowania Projektów.

            Jego wygląd zależy od wysokości Poziomu Twojego Sojuszu.

            Więcej na temat sojuszu przeczytasz za jakiś czas.

            3.      TARG ORGANICZNY


            Początkowo na Twoim Targu nic się nie dzieje. Wraz z osiągnięciem przez Ciebie 10 Poziomu Doświadczenia zaczną przychodzić do Ciebie pierwsi sąsiedzi, którzy będą chcieli kupić coś z Twoich zbiorów i produktów. Ale możesz być spokojny. Sąsiedzi żądają od Ciebie tylko te produkty, które masz już zgromadzone w swoim Magazynie. Im szybciej zadowolisz swojego klienta, tym większą premię dostaniesz za sprzedaż – maximum to 20%. Jeśli nie chcesz sprzedać jakiegoś produktu, musisz poczekać aż sąsiad odejdzie, co niekiedy może trochę potrwać.

            Wraz z osiągnięciem przez Ciebie 14 Poziomu doświadczenia odblokowuje się Twój pierwszy stragan (Pozostałe pojawią się wraz odblokowaniem Farmy Smakosza i Kwiatowej). Gdy na niego klikniesz zostaniesz przeniesiony do pierwszej zakładki w menu Zarządzania farmą – dotyczy ona właśnie Twojego Targu.


            Z lewej strony okna masz listę dostępnych w tej chwili Kontraktów. W tym przypadku są dwa kontrakty. Z czasem będzie ich więcej. Na tą chwilę Twoje kontrakty są kontraktami na poziomie 0, o czym informuje nas liczba w prawym górnym rogu każdego kontraktu. Jak najedziesz na nią myszką wyświetli Ci się informacja jaka premia z tytułu poziomu kontraktu Ci przysługuje po jego wypełnieniu. W przypadku poziomu 0 premia też wynosi 0.

            Jak widzisz każdy kontrakt ma swoją nazwę, pod którą jest informacja o nagrodzie jaką dostaniesz za jego wypełnienie. W tych obu przypadkach są to dolary, ale z czasem trafisz na kontrakty za których wypełnienie poza dolarami dostaniesz inne bonusy: Podkowy, Punkty Karmy, Części dekoracji a nawet kilka sztuk złota. Po kliknięciu w kontrakt z prawej strony okna pojawią się jego szczegóły, czyli jakie produkty musisz dostarczyć i w jakiej ilości. Na dole znajdziesz zielony przycisk, który przekieruje Cie do okna przekazywania produktów. W nim suwakiem ustalasz jaką ilość konkretnego produktu chcesz przekazać.


            W oknie tym przy każdym produkcie poza suwakami znajdują się dwie informacje. Pod suwakiem ile danego produktu posiadasz na magazynie, a nad suwakiem ile tego produktu musisz jeszcze przekazać aby ukończyć kontrakt.

            Uwaga! Jeśli już przekażesz jakieś produkty na kontrakt to po zatwierdzeniu przekazania, nie będziesz ich mógł odebrać! Dlatego ważne jest żeby robić to z rozmysłem.

            Jeśli stwierdzisz, że jakiegoś kontraktu nie jesteś w stanie wykonać, masz jeszcze opcję jego odrzucenia – pomarańczowy przycisk kosza w prawym dolnym rogu. Jednak zwróć uwagę, że poprzez odrzucanie kontraktów Twój Targ będzie się rozwijał o wiele wolniej, dlatego ja osobiście odradzam korzystanie z tej opcji. Po wykonaniu lub odrzuceniu kontraktu kolejny pojawi się za 30min. Oczywiście możesz sobie skrócić również czas oczekiwania jednak będzie Cię to kosztować max 60 sztuk złota.

            Ciekawostka: Wraz z kolejnymi poziomami kontraktów zmienia się również wygląd Twojego Targu.

            4.      KINO(Wraz aktualizacją z dnia 22.03.2016 kino zostało wycofane z gry)


            Kino pojawia się na naszej farmie po osiągnięciu 12 Poziomu Doświadczenia i nie jest aktywne przez cały czas.

            Możesz tutaj obejrzeć tzw. Pokazy filmowe, które są krótkimi spotami reklamowymi. Za każdą obejrzaną w całości reklamę otrzymujesz nagrodę w postaci Czerwonego Pudełka Niespodzianki, działającego w ten sam sposób jak nasze Tajemnicze Skrzynie. Z pudełek możesz dostać losowe ilości sztuk Złota (max. chyba 30szt), Dolary, Podkowy, Punkty Karmy, Karmy Premium, Super Karmy, Karmy z wodorostów, Liście, Obornik, itp.

            A same Pudełka znajdziesz tak jak Tajemnicze Skrzynie w Twojej Piwnicy w Inwentarzu.

            Dostępność reklam jest losowa pod każdym względem. Nigdy nie przewidzisz dnia i godziny, w której mogą się pojawić Pokazy filmowe. Nie są również dostępne u wszystkich graczy jednocześnie. O dostępności reklam do obejrzenia świadczy fakt, że wszystkie neony i lampki na naszym Kinie zaczynają się świecić, a także w Telewizorku na naszym menu dolnym pojawi się komunikat „Obejrzyj filmik” z ikonką małego prezentu i przyciskiem z niebieskim klapsem, który przenosi nas bezpośrednio do okna reklam.

            Miłego oglądania!

            5.      KOPALNIA


            Zostaje odblokowana po osiągnięciu przez Ciebie 8 Poziomu Doświadczenia. Możesz w niej pomnażać dolary oraz złoto. Inwestujesz 2 000 dolarów a odbierasz 4 000. Podobnie jest ze złotem. Schemat ten jest niezmienny bez względu na poziom rozbudowy Kopalni. Żeby jednak zacząć produkcję, oprócz złota lub dolarów, potrzebujesz także Licencji Górniczej.



            Jak widać na grafice powyżej, początkowo mamy dostępną opcję tylko na pomnażanie dolarów. Opcja pomnażania złota jest możliwa dopiero po podniesieniu Kopalni na 2 Poziom.

            Na górze mamy zwykłą licencję. Można zdobyć ją stosunkowo łatwo, ponieważ WYPADA z Młyna podczas produkcji karmy.


            Natomiast gdy nasza kopalnia jest już na 2 Poziomie na dole będziemy mieć dostępną licencję na wydobycie złota.

            Jedną dostajesz za darmo wraz z kopalnią. Kolejne licencje możesz zdobyć:
            • podczas niektórych Prime Day , Gorących Ofert i Ekskluzywnych Ofert – za  zakup złota, możesz dostać właśnie owe licencje,
            • możesz wylosować ją w Kole Fortuny,
            • wylosować z Tajemniczej Skrzyni,
            • uzyskać w Sezonie Turniejowym Koni w Stadninie za dotarcie do Ligi Platynowej,
            • dostać w postaci nagród z eventów, np.: w Maszynie George’a

            Kopalnia także ma swoje poziomy:


            6.      GARAŻ


            Garaż to obiekt poza farmą, w którym za pomocą certyfikatów, narzędzi i dolarów możemy budować maszyny rolnicze. Dostępny jest on dla graczy, którzy zdobyli już 8 Poziom Doświadczenia w grze. Jego wygląd zmienia się wraz z ilością dokonanych ulepszeń Maszyn Rolniczych.

            • Poziom 1 – dostępny jest po osiągnięciu 8 Poziomu Doświadczenia.
            • Poziom 2 – uzyskamy po wybudowaniu 3 maszyn/ ulepszeń
            • Poziom 3 – uzyskamy po wybudowaniu 7 maszyn/ ulepszeń
            • Poziom 4 – uzyskamy po wybudowaniu 14 ulepszeń
            • Poziom 5 – uzyskamy po wybudowaniu 28 ulepszeń
            • Poziom 6 – uzyskamy po wybudowaniu 42 ulepszeń
            • Poziom 7 – uzyskamy po wybudowaniu 56 ulepszeń

            Dostępnych mamy 8 maszyn rolniczych, które podzielone są na 2 grupy, a każda z maszyn ma 7 poziomów:

            Maszyny rolnicze – dające stały efekt:

            • Retroklasyk – Zabytkowy traktor przywrócony do świetności, ale przede wszystkim zwiększający poziom zadowolenia na Twojej Farmie Głównej.
            • Glebołamacz – Pług, dzięki któremu zdobędziesz jeszcze więcej Certyfikatów za ukończone misje.
            • Multifarmer – Maszyna, dzięki której zdobędziesz jeszcze więcej Punktów Reputacji za ukończone misje.
            • Plonozbieracz – Kombajn zbierający plony w zastraszającym tempie, a tak w rzeczywistości zwiększa ilość naszych pracowników na Farmie Głównej.


            Maszyny rolnicze produkcyjne – których efekt jest czasowy i trwa 1h od momentu ich uruchomienia:

            • Siłacz – Ten traktor ułatwia Twoim pracownikom najcięższe zadania, dzięki czemu zwiększa on Twoje zbiory z budynków hodowlanych na Farmie Głównej.
            • Humus pro – Maszyna, dzięki której możesz zamienić Zwykły Nawóz w Nawóz Premium dający jeszcze więcej zbiorów.
            • Specjalna prasa – Prasa wspomagająca produkcję specjalnego Humusu Szklarniowego, który zwiększy Twoje zbiory wymagających Owoców specjalnych
            • Rolniczy ekspres – dzięki temu drobnemu przyśpieszeniu Twoi pracownicy w Piekarni będą mieli czas upiec kilka smakołyków więcej.

            Wszystkie Maszyny rolnicze z tej grupy posiadają 4 opcje aktywacji dające mniejszy lub większy efekt. W zależności od tego jaką opcję wybierzemy poniesiemy inne koszty aktywacji:


            Wraz z kolejnym poziomem skraca się czas oczekiwania do ponownego użycia, czyli tzw. Czas Konserwacji Maszyny:


            7.      LOTNISKO Z CENTRUM POWITALNYM


            LOTNISKO jest obiektem dostępnym od 30 Poziomu Doświadczenia. Po jego odblokowaniu będziesz mógł uruchomić swoją pierwszą farmę czasową – oczywiście pod warunkiem, że będzie ona w tej chwili dostępna. Ogólnie farmy czasowe są trzy: Wyspiarska Farma, Farma Wikingów oraz Cukrowa. Jednak Farma Wikingów(wersja dzienna) jako farma typowo zimowa ma jeszcze swoje dwie inne odsłony: Farma Zorzy Polarnej (wersja nocna) oraz Farma Świąteczna (nocna wersja bożonarodzeniowa).

            Wraz z dostępnością farmy czasowej w menu kołowym lotniska pojawia się kilka nowych narzędzi:

            • Przegląd wydarzenia – Znak zapytania – umożliwia zapoznanie się z wszystkimi etapami wydarzenia. Po najechaniu na każdy z etapów wyświetli Ci się jego krótki opis.
            • Przyspieszenie wymiany waluty – Dwie strzałki – za opłatą w postaci złota skraca nam czas oczekiwania do kolejnej wymiany waluty (dolarów na muszelki, kamienie runiczne, kupony
            • Wymiana waluty – Bank – przenosi nas do okna wymiany waluty, z którego można również przejść do „Banku wyspiarskiego”
            • Ikonka aktywnej farmy – w powyższym przypadku ikonka Farmy Wikingów
            • Klasyfikacja – Podium – przenosi nas do okna klasyfikacji. Możesz tutaj określić swoją pozycję w rankingu, ile już zebrałeś muszelek, kamieni runicznych lub kuponów, ile zostało czasu do końca wydarzenia oraz jakie możesz zdobyć nagrody za miejsca 1-5 i tzw.  Nagrody za wysiłek.
            • Nagroda – Skrzynia ze znakiem zapytania – przenosi nas do okna, w którym zobaczysz jakie możesz zdobyć nagrody za ukończenie poszczególnych rozdziałów wydarzenia.

            Na lotnisku znajduje się również dodatkowy obiekt dostępny już od 23 Poziomu Doświadczenia. Jest to CENTRUM POWITALNE.


            Klikając na ten obiekt, zostaniesz przeniesiony do okna, w którym możesz zaprosić swoich znajomych do gry. Dziesięć pierwszych osób, które zarejestrują się do gry po raz pierwszy z Twojego polecenia pojawią się na liście w tym właśnie oknie. Kiedy poczynią postępy w grze, Ty w ramach nagrody otrzymasz tzw. Monety przyjaźni, które z kolei możesz wymienić na nagrody w Sklepie z nagrodami.

            8.      POLE NAMIOTOWE


            Pole namiotowe znajdziesz na górze farmy. Jest to miejsce, którym widoczne są aktywne w danej chwili eventy. W pierwszej kolejności eventy zajmują wolne 4 miejsca z przodu Pola namiotowego. Jednak zdarza się też tak, że eventów jest więcej i wtedy zajmują one miejsca również z tyłu, zastępując tamtejsze stoły i namioty.

            Eventom będą później przeznaczone osobne posty z opisami.

            Post edited by Ania0612 (PL1) on
          • DemonaDemona Posty: 2,160
            edytowano 11.05.2016
            W uzupełnieniu tematu powyżej, zamieszczam podane niedawno przez CM Asię informacje dotyczące czytelni i targu organicznego.

            CZYTELNIA:

            Czytelnia ma 20 poziomów, jej wygląd ewoluuje w następujący sposób: 

            Począwszy od zablokowanego obiektu:



            do najbardziej zaawansowanej wersji, przewidzianej przez Zespół Big Farm na ten moment: 



            Pośrednie etapy prezentują się następująco: 







            TARG ORGANICZNY:

            Wygląd targu organicznego zmienia się wraz z wykonywaniem kolejnych kontraktów i jego zabudowa rośnie wraz ze zmieniającymi się kolorami obrazującymi poziomy kontraktów:




          • Ania0612 (PL1)Ania0612 (PL1) Posty: 83
            edytowano 12.05.2016
            Na dniach z pewnością wezmę się za wprowadzenie zmian  PD w tabelkach :) Cały czas aktualnie zbieram informacje na temat stadniny oraz kosztów kupna pól Farmy Smakosza. Po skompletowaniu danych dot. Stadniny wrzucę informacje na jej temat wraz z informacjami o Przystani i Szklarni :)
            Dodatkowo pomału zbieram też informacje na temat eventów podstawowych, jednak na skompletowanie wszystkich danych potrzeba czasu :)

          • Dzięki :D  
          • YalenkaYalenka Guest Posty: 2,496
            edytowano 22.09.2017


            Hiyoona (PL1) powiedział(a):

            Na początek - definicje (aby każdy wiedział o czym mówię) :

            Na czerwono są ośmiorniczki i poziom przyjaźni ze wskaźnikiem.


            Po prawej masz wskaźnik przyjaźni z kapitanem ;)  Początkowo strzałka jest na samym dole i ośmiorniczka jest smutna = kapitan Cię nie lubi :p
            Jak przekażesz jakieś materiały na naprawę łodzi (sterówka, ładownia lub kadłub, wszystko jedno, tylko aby zejść poniżej 100% uszkodzeń ;) ), pokazuje się możliwość przekazania dodatkowym produktów z Twojej farmy:

            Te produkty zaznaczone na zielono możesz przekazywać od razu, te na niebiesko później i właśnie te na niebiesko zwiększają Ci poziom przyjaźni z kapitanem.

            Przekazałam 100 bukietów i ten czerwony wskaźnik od razu powędrował w górę (strzałka). Startuje za każdym razem od dolnej gwiazdki i jak osiągnie górną gwiazdkę to kapitan Cie już lubi, jesteście przyjaciółmi i następnym razem przywozi skrzynkę tylko dla Ciebie :)
            Dalej:

            Na niebiesko po prawej mamy (jakby w tle) prostokąty oznaczające znasz zasobnik wspólny dla wszystkich sojuszników (oznaczony niebieskimi rombami). Jego wielkość i stan widzimy po stronie lewej. Ilość tych woreczków, czyli ilość prezentów dla wszystkich zależy (najprawdopodobniej, bo mam łódź na 1poziomie) od poziomu łodzi. Im wyższy tym więcej woreczków/prezentów możliwych (czyli wraz z ulepszaniem łodzi odblokowywane są te woreczki, które u mnie sa szare) . Natomiast ich stan (czyli czy są połamane - oznacza, że dostaniemy ilość -1, np. zamiast 10 karmy - 9 karmy, mogą tez być ilości np. +1 na zielono czyli więcej niż norma) zależy od poziomu uszkodzenia ładowni (poniżej patrz :) ).

            I w końcu mamy jeszcze te prostokąty na pierwszym planie (oznaczone żółtymi serduszkami), które pokazują wielkość naszego zasobnika osobistego, który powinien byc pokazany po lewej na dole (duże serce). Jeżeli tego zasobnika nie widzimy to znaczy, że jeszcze na niego nie zarobiliśmy pomimo tego, że kapitan nas lubi :)

            Zaczynajmy od początku teraz. Najpierw przekazujemy produkty sojuszowe do naprawy łodzi, proponuje zacząć od sterówki - zaraz wytłumaczę dlaczego.  W miarę przekazywania produktów zmniejsza nam się uszkodzenie i rośnie ten wskaźnik przy ośmiorniczce, a po pewnym czasie pojawi się możliwość przekazywania produktów z farmy oraz taki obrazek:

            Jak widzimy wskaźnik czerwony troszkę wzrósł, po lewej pojawił się zasobnik przyjaźni (to ta nasza osobista skrzynka, którą musimy następnym razem odebrać bo przepadnie), a po prawej zielony "ptaszek" przy kwadracikach. I dopiero teraz jak mamy ten zasobnik po lewej to dostaniemy osobistą skrzynkę.
            Poza tym widzimy, że są trzy kwadraciki po lewej a tylko jeden woreczek,prawda? To znaczy ze nasza skrzynka może pomieścić 3 prezenty, ale żeby tak było to musimy "uszczęśliwić" ośmiorniczkę (patrz link).
            Produkty z farm = uszczęśliwianie ośmiorniczki
            Produkty z wioski = naprawianie łodzi i jednocześnie odblokowywanie osobistych zasobników.
            Czyli aby dostać prezenty osobiste trzeba przekazać jedno  i drugie, zrozumiałe? :) Dalej.......

            Im więcej przekażemy produktów wioskowych tym większa pojemność naszego zasobnika osobistego. Na pierwszym obrazku (patrz wyżej) po prawej stronie są młotki, tak? to oznacza, że trzeba przekazać więcej, aby odblokować większy zasobnik. Po odblokowaniu zamiast młotka pojawia sie ten zielony "ptaszek" (rysunek drugi). Zaznaczają się od dołu (3, 6 i 9 miejsc w zasobniku) - tak to wygląda zrobione na maxa:

            Zasobnik przyjaźni odblokowany największy (serduszko na górze oznaczone zielonym "ptaszkiem"), więc mam 9 prezentów. Ośmiorniczka jest super szczęśliwa (czerwony wskaźnik), więc wszystkie kwadraciki mają woreczki plus jeszcze te woreczki mają dodatkowe ilości (zielone +1).

            Chyba powinno to trochę rozjaśnić. :)  więc dalej................

            Najlepiej zacząć ładować łódź od
            Musimy mieć ją chodź trochę sprawną, aby mieć nasze osobiste prezenty :) Przy uszkodzeniu 100% faktycznie wystarczy podładwać do ok. 75% aby otrzymać mozliwość przekazywania produktów z farmy i otrzymania zasobnika przyjaźni, ale (jak u mnie) masz mniejsze uszkodzenia to te liczby już nie są takie oczywiste ;)
            Od tego zależy czy wszystkie kwadraciki w zasobniku wspólnym                                                                            (niebieski romb) będą zajęte przez woreczki/prezenty, czy będą puste.
            Tu regulujemy czas przepływu i dokowania łodzi.
            Np. przy uszkodzeniu 100% czas rejsu 9 godz, czas przebywania w wiosce - 3 godz, przy naprawie czas postoju w wiosce się wydłuża,a  czas rejsu zmniejsza (razem zawsze 12godz) i tak np. przy ok. 50% - czas rejsu 7godz i czas postoju już 5 godz. Nie wiem jak jest przy 0% uszkodzeniu.

            Jeszcze jedna uwaga: jeżeli mamy na maxa odblokowane zasobniki przyjaźni (jak pokazałam wyżej) to i tak, jak następnym razem przypłynie kapitan to wygląda to tak:

            Niby mam środkowy osobisty zasobnik odblokowany (żółte serce po prawej), ale nie widać po lewej tego zasobnika, czyli prezentu nie dostanę (widać też że jest sterówka tylko z 17% uszkodzeń)..... Muszę od początku przekazać produkty sojuszowe, do oblokowania zasobnika (taka sytuacja jest pokazana na drugim obrazku, gdzie pomimo zielonego ptaszka na największym zasobniku - na górze, to zasobnik po lewej na dole ma tylko 3 miejsca i 1 woreczek), potem uszczęśliwić ośmiorniczkę i dopiero znowu będę miała taki max zasobnik osobisty jak wyżej pokazałam (trzeci obrazek).

            Mam nadzieję, że wyczerpałam temat.... ;)
            Obecnie jeżeli nie odbierzemy skrzynki osobistej  to będzie ona na nas czekała na kapitańskiej łodzi aż to zrobimy... nie przepada :)


            Post edited by Yalenka on

          Zostaw komentarz

          PogrubionyKursywaPrzekreślenieOrdered listLista nieuporządkowana
          Emoji
          Obraz
          Wyrównaj do lewejWyśrodkujWyrównaj do prawejPrzełącz widok HTMLPrzełącz pełna stronaPrzełącz światła
          Upuść obraz/plik