Join the official Goodgame Big Farm Discord today!
Are you looking for a community of like-minded farmers to discuss your farming experience with? Look no further than the GoodGame Big Farm Discord Server!
Our server is the perfect place to connect with other farmers from around the world. Whether you're looking to chat about strategy, share tips and tricks, or just make new friends, our community has got you covered.
And that's not all - as a member of our Discord server, you'll also have access to exclusive giveaways and other special events. It's the perfect way to stay up to date on all the latest news and updates from GoodGame Studios.
So what are you waiting for? Join the GoodGame Big Farm Discord Server today and start connecting with fellow farmers from all over the world. Just click here to join the fun!
Comments
Jos kysyy suomeksi miksi vastaus tulee englanniksi??
Edit by PINJO: merged posts, please use edit button
Hmm, siis tarkoitatko liittohaastetta, vai sitä karkkikeräystä.
Karkkikeräys loppui jo.
Liittohaaste tuntuu aina välillä katoavan, samoin saattaa käydä hevosturnaukselle.
Uudelleenlataus auttaa yleensä. Se kirjaa sinut ulos pelistä, ja lataa sivun uudelleen.
Monethan käyttävät googlen kääntäjää kysymyksiin ja vastauksiin. Englantia käyttävät eivät tietenkään suomeksi osaa vastata, mutta saattavat kääntää kysymyksen kääntäjällä ja antaa vastauksen englanniksi..... liekö siinä syy?
Den officielle annoncering på engelsk findes her.
Opdateringen handler om en ny midlertidig farm... en slikfarm.
En dansk oversættelse af hele opslaget med flere detaljer findes her
Tiistaina, kesäkuun 9. päivä saadaan "Karkki farmi"
Englanniksi täällä: Update - June 9th - The Candy Farm!
Sen verran nyt, että se tulee olemaan täysin erilainen, kuin esim viikinki saari ja muut saaritapahtumat.
Katsotaan mitä tuleman pitää
Saatan yrittää jonkunlaista suomennosta lyhennettynä, aikaa ei vaan oikein ole....
Seuraava päivitys on 9.6. mutta siinä vasta valmistellaan karkkifarmia, eli farmin avautumisen tarkkaa päivää ei vielä ole julkistettu. Voi olla heti päivityksen jälkeen tai vaikka vasta loppuviikosta.
Muutamia huomioita karkkifarmista:
- karkkifarmilla on uudet "rahat", joilla ostetaan kasvihuoneelle siemeniä (ei simpukoita/riimukiviä)
- laiva alkaa pyytää uusia tuotteita (ei saaren/viikingin marjoja/hedelmiä)
- karkkifarmin tehtävät ovat erilaisia kuin saarella/viikingissä
- karkkifarmin muoto on erilainen, eli ei rakenneta neliön muotoiselle alueelle
Tässä ehkä nuo tärkeimmät. Karkkifarmi on saatavilla tasolta 30 lähtien.
Aloitustehtävät:
* Vaihda dollareita sokeridollareiksi // Kokemuspisteet x 50
* Vieraile karkkitilalla // 50 000 x sokeridollarit
Tehtävät ( järjestys voi muuttua, riippuu siitä missä järjestyksessä tehtävät suorittaa):
* Aloita viinirypäleiden tuotanto x1 // 20 000 sokeridollaria + 1 x makea multa + Viinirypäleet x 6
* Aloita herkkukirsikoiden tuotanto x1 // 32 000sokeridollaria + Herkkukirsikat x6
* Aloita hedelmäherkkujen tuotanto x 1 // 40 000 sokeridollaria + Hedelmäherkut x 6
* Lahjoita hedelmäherkkuja karkkipalatsiin x1 // 56 000 sokeridollaria + 20 000 kuponkia
* Laajenna farmiasi // 80 000 sokeridollaria + 2 000 kuponkia
* Omista 1 ensimmäisen tason sokerimylly // 48 000 sokeridollaria + 1 purkkapalloautomaatti - koriste
* Omista 1 ensimmäisen tason herkkumantelitarha ja 1 ensimmäisen tason jauhatusmylly // 56 000 sokeridollaria + Herkkumantelit x 20
*Omista 2 ensimmäisen tason sokeripeltoa // 60 000 sokeridollaria + 3 x makea multa
* Omista 1 ensimmäisen tason alpakka-aitaus // 36 000 sokeridollaria + 10 x alpakanrehu + 70 x laidunruoho
* Aloita mantelirouheen tuotanto // 40 000 sokeridollaria + 15 x sokeriruoko
* Omista 1 ensimmäisen tason kompostori // 32 000 sokeridollaria + 20 x makeita lehtiä
* Omista 1 ensimmäisen tason kaakaopuutarha // 32 000 sokeridollaria + 20 x alpakanrehu + 20 x kaakaojauhe
* Lahjoita marsipaania karkkipalatsiin // 72 000 sokeridollaria + 40 000 kuponkia
* Käytä kohdetta makea multa // 20 000 sokeridollaria + 2 x premium-multa
* Lahjoita suklaata karkkipalatsiin // 96 000 sokeridollaria + 60 000 kuponkia
Kun on saanut karkkipalatsin rakennettua tasolle 2 niin tehtäviä ei ainakaan itselleni enää tullut näiden jälkeen lisää kun oli kaikki saanut suoritettua.
Du kan även rensa historiken i webbläsaren (cache) och Flash-minnet.
Om inget hjälper bör du nog kontakta supporten..
Du kan prova att ladda om spelet genom att markera adressen i webbläsarens adressfält och sedan trycka "ctrl F5" på tangentbordet.
Om inte det hjälper kan du rensa webbläsarens historik (cache) och även Flash-minnet. Se till att stänga ner spelet först.
Hi Mia,
Unfortunately, that task has a translation error in the text on the SKN server, it should ask you to build a sweet almond orchard, not another cherry orchard. Sorry for the confusion, it has been reported.
@Mina0o, please feel free to translate this post, thankyou.
Of course I will!
Tyvärr har den uppgiften ett översättningsfel på den skandinaviska servern, uppgiften borde be dig att bygga en sötmandelsträdgård, inte ytterligare en bigarråträdgård. Förlåt för förvirringen, felet har rapporterats.
Eli kun olet suorittanut karkkipalatsin päivitystason 5, saanut 10 000 edistymispistettä.
Lyhyesti:
- herkkukirsikkatarha taso 2 / 38 000 sokeridollaria, 40 herkkukirsikkaa, 20 lehteä
- herkkumantelitarha taso 2 / 44 000 sokeridollaria, 75 herkkumantelia, 20 lehteä
- kaakaopuutarha taso 2 / 46 000 sokeridollaria, 120 kaakaopapua, 30 lehteä
- 2 sokeripeltoa taso 2/ 48 000 sokeridollaria, 5 makeaa premium multaa
Tarhojen jälkeen: sokerimylly taso 2 / 50 sokeriruokoa, 30 sokerijuurta
Peltojen jälkeen: Jauhatusmylly taso 2 / 38 000 sokeridollaria, 20 mantelijauhetta, 30 kaakaojauhetta
Myllyjen jälkeen: 2 alpakka-aitausta taso2 / 50 000 sokeridollaria, 40 premium alpakanrehua, 120 laidunruohoa
Karkkitehdas taso 2 / 60 000 sokeridollaria, 10 marsipaania, 5 piparkakkua
Toivottavasti muistin kaikki, saa sanoa ja korjaillaan sitten, jos jotain meni pieleen
Löytyy asetuksista, peliruudun oikea ylänurkka. (ne työkalut)
Siellä, "muuta farmien nimiä", karkkimaatilakin on listalla. Ja tietenkin ensimmäisen kerran voi nimetä ilman kultaa.
Tällä sivulla hyvää pohdintaa: http://en.board.goodgamestudios.com/bigfarm/showthread.php?140765-Maximum-Performance-at-the-Candy-Farm
toki englanniksi
Parhaiten tikettejä siemenkauppiaalle ja edistymispisteitä palatsia varten saa kerättyä tuottamalla tehtaassa suklaata ja hedelmäkarkkeja sekä hedelmävanukasta.
Parempia ideoita otan mielelläni vastaan.
Kesänlämpöä kaikille farmareille
Update June 23rd - More ways to invite friends!
Eli kaikkien noiden kritiikkien pohjalta GGS päätti fixata sokerimyllyn tuotantoaikoja.
Ja ehkä, Huom. EHKÄ, saamme lisäaikaa karkkifarmile muutaman päivän.
Täähän oli helppo kun heinän teko, lastasin laivaan ne tuotteet mitä pyydettiin ja sinne läx
Edit by PINJO: merged posts, please use edit button
Tee ensimmäiset tehtävät siinä järjestyksessä kuin ne tulevat.
Kehitä pankki ja karkkiasuntovaunu (päärakennus) maksimiin mahdollisuuksiesi mukaan. Krkkiasuntovaunuhan lyhentää rakennusaikaa farmilla.
Rakenna kaikkea, (tarhat ja alpakat) kaksi. Kehitä ne vähintään tasolle 2. (tulevat tehtävät)
Kehitä sokerimylly ja jauhatusmylly tasolle 2 vähintään (tulevat tehtävät)
Rakenna peltoja ainakin 4, kehitä niin korkealle kuin pystyt.
Kehitä karkkitehdas maksimiin heti kun pystyt
Lisää työläisiä ja koristeita joka välissä tarpeen mukaan. Muista, että talon rakentaminen laskee tyytyväisyyttä enemmän kuin kehittäminen. Älä unohda aitaa ja porttia (.....itte meinasin unohtaa
Maata ei kannata ostaa kaikkea heti, vaan tarpeen mukaan.
Seuraavat on ihan omaa pelitaktiikkaa:
Pura kirsikkatarhoista toinen ja rakenna tilalle kolmas alpakka-aitaus ja kolmas kaakaotarha tai mantelitarha.
Riippuen siitä, mikä on oma taktiikkasi, (suklaa vai marsipaani esim).
Kuponkeja voi haalia "kahdella eri tavalla": -Lahjoittaa karkkeja karkkipalatsiin tai
-Myydä kaikki suoraan
Suoraan myymällä niitä kertyy enemmän, mutta silloin jää tietenkin ilman karkkipalatsin palkintoja... eli makuasia
Ja hei, lisätkää vinkkejä kaikki. Karkkitila on ihan kiva, vaikkakin kallis pelattava.
Minulla on nyt tehtävä "Hanki kaksi hevosta joiden jalostusarvo on 30" Minulla on nyt kaksi hevosta joista toisen arvo on yli 30. Onko minun pakko kouluttaa toinenkin hevonen, vai säilyykö tehtävässä 1/2 jos jalostan uuden hevosen ja koulutan sille sitten jalostusarvon 30 ja saanko tehtävän sitten suoritettua?
Eli lyhyesti: Täytyykö minun omistaa ne molemmat hevoset jalostusarvolla 30 samanaikaisesti?
En tiedä onko tuossa tehtävässä bugi vai mistä on kyse. Tehtävässä pyydetään omistamaan YKSI hevonen jalostusarvolla 2. Minulla tehtävä näyttää, että sellaisia hevosia on 1/2. Kuitenkin minulla on tällä hetkellä vain yksi hevonen (tasolla 69) ja sen jalostusarvona on 1.
Mulla on ihan sama juttu, se tarkoittaa sitä, että sulla on tällä hetkellä se jalostuslaatutasoa 1 oleva hevonen. Eli 1/2. Siit tarvitset 2 hevosta, joista toisen pitää olla tasolla 2.
Siis, Niprellä on kyseessä jalostuslaatutaso (ne erimuotoiset kuviot numerolla)ja Iinalla jalostusarvo (sydänkuvio).
Mutta siis Iinan pitää tosiaan omistaa 2 hevosta jalostusarvolla 30 yhtäaikaa.
Mutta älkää vaan kysykö multa hevosista enempää, oon ihan pihalla niistä
http://en.board.goodgamestudios.com/bigfarm/showthread.php?141846-Update-July-10th-No-pain-no-gain-achievements-and-more!
Der kommer en ny event, der er nye ting og ændringer til hestefarmen, og der kommer nogle nye klistermaerker.
En dansk oversættelse af opslaget er tilgængelig her
Vi er en hel del spillere som af forskellige årsager ikke har mulighed for at skaffe nye spillere til spillet, og derfor ikke kan klare opgaven "inviter en ven".
GGS har officielt meddelt at det på et senere tidspunkt vil blive muligt at knytte venskab med eksisterende konti, f.eks. medlemmerne i vores kooperativ.
- Men hvornår det vil ske, har vi ikke fået noget at vide om.