Αρχική Greek Συζήτηση σχετικά με επίσημες ανακοινώσεις

Συζήτηση σχετικά με το ράντζο αλόγων & γενικά τα άλογα

124

Σχόλια

  • -NEMESIS--NEMESIS- Moderator, Guest Αναρτήσεις: 7,753
    επεξεργάστηκε 01.05.2020
    Καλημέρα και καλό μήνα
    δείτε ξανά τώρα που έχετε ασχοληθεί με το ράντζο το παρακάτω σχετικό video
         

                                                     Goodgame Big Farm - New Horse Ranch

    πειραματιστείτε με τις νέες επιλογές , δν θα χάσετε κάτι
    δώστε χρόνο στο δρώμενο για να το κατανοήσετε καλύτερα
    και ότι θέλετε με ρωτάτε 

    Φιλικά
  • Kathykary (GR1)Kathykary (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 15
    Καλησπέρα και πάλι. Είδα το βίντεο αλλά συνεχίζει να μου βγάζει "το άλογο δεν μπορεί να εξοπλιστεί με αυτό το αντικείμενο", όποιον εξοπλισμό και αν πάω να προσθέσω. Μήπως υπάρχει κάποιο λάθος με τη φάρμα μου;

  • -NEMESIS--NEMESIS- Moderator, Guest Αναρτήσεις: 7,753
    Γεια σας,
    γνωρίζω ότι οι αλλαγές στο ράντζο σχετικά με τον εξοπλισμό τους στον διαγωνισμό , είναι αρκετά περίπλοκες.Το έχω συζητήσει το θέμα με τον προϊστάμενο του σχεδιαστικού και έχει γίνει κατανοητό ότι πολύ δύσκολα μπορώ να εξηγήσω στους παίκτες τις διαδικασίες εξοπλισμού .Ελπίζω να υπάρξει κάποια αλλαγή προς το ευκολότερο , γιατί μιλάμε για ένα παιχνίδι , όχι για"πυρηνική φυσική", όλες οι διαδικασίες σε ένα παιχνίδι πρέπει να είναι εύκολα κατανοητές σε όλους και να μν χρειάζονται τα μέλη μας, πτυχίο σχεδιαστή ή τεχνικού  προγραμμάτων.Μπορεί να είναι υπερβολικοί οι παραπάνω χαρακτηρισμοί μου , αλλά προσπαθώ να καταδείξω την δυσκολία κατανόησης του δρώμενου , που έχει αφήσει μέχρι στιγμής , περισσότερες απορίες από απαντήσεις

    Θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω κάποια πράγματα , είμαι όμως σίγουρος ότι και πάλι δν θα μπορέσω να σας λύσω όλες τις απορίες
    Ας αρχίσουμε λοιπόν
    • Θα ήθελα πρώτα όλοι να δείτε το παρακάτω σχετικόvideo που έχει φτιάξει το σχεδιαστικό για τις αλλαγές στο ράντζο
                                                        Goodgame Big Farm - New Horse Ranch

    και μετά να τα δούμε βήμα βήμα 

    • Τα άλογα σας μπορούν λοιπόν να διαγωνιστούν με άλογα ανταγωνιστών στα εξής αθλήματα







    1. στην υπερπήδηση
    2. στο ντρεσάζ
    3. και στις ιπποδρομίες


    • Εξοπλισμό για αυτές τις αναμετρήσεις μπορείτε να κατασκευάσετε στο εργαστήριο σας





    • το κάθε ένα από αυτά χρησιμοποιείται σε συγκεκριμένο αγώνισμα, αν πατήσετε επάνω στο καθένα από αυτά , σας αναφέρει που ακριβώς








    • επίσης στην καρτέλα του είδους αναγράφει τους πιθανούς περιορισμούς του συγκεκριμένου εξοπλισμού






    • ή τι διαδικασία χρειάζεται για την χρήση τους 




    • δν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε δηλαδή τον εξοπλισμό σας παντού ακόμη και αν έχετε αντικείμενα ήδη στην αποθήκη σας




    και φυσικά αν δν έχετε και πάλι δν μπορείτε να ενεργοποιήσετε το κουμπί "χρήση"








    • Θα πρέπει να πηγαίνετε λοιπόν στο άλογο του αντιπάλου και να επιλέγετε τα πράσινα + , ένα ένα κάθε φορά 



    • και πατώντας επάνω σε κάθε ένα από τα πράσινα +, να αρχίσετε κατασκευή του κατάλληλου εξοπλισμού ανάλογα με το άθλημα στο οποίο μπορεί θα χρησημοποιειθεί 





    • Διαγράψετε πιθανόν αντικείμενα που σας γεμίσουν τις θυρίδες αποθήκευσης σας, κρατήστε κενές θυρίδες για ανάλογη κατασκευή ανά άθλημα 





    • και έτσι θα μπορέσετε να έχετε πράσινη /ικανή την επιλογή "χρήση" για να εξοπλίσετε το άλογο σας με τον εξοπλισμό που θα το βοηθήσει να έχει περισσότερες επιλογές για νίκη











    με τελικό αποτέλεσμα 





    Ξέρω τι θα λέτε τώρα από μέσα σας,όπως είπα και στον προϊστάμενο σχεδιασμού , είναι πολύ εύκολα όλα αυτά έπρεπε αν τα κάνουμε πιο δύσκολα.
    Ελπίζω να σας βοήθησα , (όσο αυτό είναι εφικτό) ,νομίζω ότι διαβάζοντας τα παραπάνω και αρχίζοντας τους πειραματισμούς θα το κατανοήσετε καλύτερα

    Φιλικά



  • -NEMESIS--NEMESIS- Moderator, Guest Αναρτήσεις: 7,753
    Είχα μια συζήτηση με τον υπεύθυνο σχεδιασμού ,
    του εξήγησα ότι χρειάζεται
    πολύς κόπος
    πολύς χρόνος
    πολλές εξηγήσεις σε κάτι δυσνόητο
    για κάποιες ελάχιστα καλές ανταμοιβές
    και έτσι σχεδιάζουμε κάποιες αλλαγές , προς το ευκολότερο για εσάς

    Θέλουμε λοιπόν για αρχή,

    να επιλέγετε την πειθαρχία (π.χ. άλμα) όταν πηγαίνετε στον εξοπλισμό

    έτσι ώστε να  βλέπετε ι μόνο τον σωστό εξοπλισμό

    και επίσης, στο εργαστήριο - θέλουμε να αλλάξει η σειρά

    έτσι ώστε το άλμα να εμφανίζεται πρώτα και οι παίκτες να  φτιάχνουν  πρώτα τον εξοπλισμό άλματος

    Θα ήθελα και τα δικά σας σχόλια /ιδέες , γτ σίγουρα η βοήθεια σας είναι πολύτιμη, πολλά μυαλά σκέφτονται καλύτερα από ένα

    Φιλικά
  • -NEMESIS--NEMESIS- Moderator, Guest Αναρτήσεις: 7,753
    επεξεργάστηκε 06.05.2020
    Γεια σας
    θα ενεργοποιήσουμε ένα πακέτο αποζημίωσης για το ζήτημα με το συνεταιριστικό  λιβάδι αλόγων και την προπόνηση αλόγων που είχε αποκλειστεί λόγω ορισμένων σφαλμάτων. Ως αποτέλεσμα, οι επηρεαζόμενοι παίκτες δεν μπόρεσαν να ξεκινήσουν προπόνηση σε άλογα. Εφαρμόσαμε μια επείγουσα επιδιόρθωση για να επιλύσουμε το ζήτημα χθες περίπου στις 15:15  Τώρα, το συνεταιριστικό λιβάδι αλόγων και η κατάρτιση αλόγων πρέπει να λειτουργούν όπως πρέπει.
    Σήμερα, θα αποζημιώσουμε τους παίκτες που έχουν επηρεαστεί με ένα πακέτο αποζημίωσης.
    Οι λεπτομέρειες αποζημίωσης είναι οι ακόλουθες:
    12000 x Πέταλα αλόγων
    12h x μειωμένο χρόνο εκπαίδευσης
    5 x αγκύλες οπλών 
    5 x Εμπόδιο άλματος
    5 x λιχουδιές





    Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση σας και ζητούμε συγγνώμη για την αναστάτωση που προκλήθηκε.

    Φιλικά
  • BiaGamer (GR1)BiaGamer (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 108
    εγω διαβαζω τις πληροφορειες πιο πανω κ επιμενω σε αυτα που εχεις αναφερει κ εσυ 
     στο πολυ κοπος με πολυ χρονο ,πολλες εξηγησεις 
    για μενα
    ειναι  κουραστικο σε καθε γυρω να κανεις ολη αυτη την διαδικασια ,κ αρκετα συνθετο
    προσεχε αυτο , προσεχε εκεινο, αυτο κανει ,αυτο δεν κανει ,φτιαξε εκεινο ,οχι αυτο δεν παει ,φτιαξε αλλο, 
    μην ξεχασεις να προετοιμασεις κ το αλογο σε περιπτωση που σε προκαλεσουν αλλοι , 
    σε συνδιασμο οτι αυξησαν τα δωρα τις χρυσης κατα πολυ, 
     με αποτελεσμα οσοι φταναμε στην πλατινενια με μια δυσκολια ναι μεν
     ,αλλα φταναμε ,τωρα εγινε απλησιαστη!!
    και με τα ενδιαμεσα δωρα να μην αποτελουν κανενα απολυτως κινητρο
    δεν ξερω αλλα το παιχνιδι εχει γινει κουραστικο αντι για απολαυστικο, 
    κ προς το παρον δεν βρισκω πια κανενα λογο να ασχολουμε με το τουρνουα αλογων
    εγινε απλα κουραστικο!!! και αρκετα χρονοβορο
    δεν ειναι απολαυση να μπαινεις μεσα κ να σπας το κεφαλι σου για το πως να λειτουργησεις μια φαρμα 
    μαλλον εχουμε διαφορετικη αποψη της διασκεδασης , με αυτους που την φτιαχνουν.

  • efikuk (GR1)efikuk (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 45
    Καλημέρα σε όλους! 
    Να ρωτήσω εγώ, μεταξύ των πολλών αποριών βέβαια, το εξής: Γιατί υπάρχουν τόσα διαφορετικά, για κάθε είδος εξοπλισμού; Δηλαδή, γιατί υπάρχει για παράδειγμα, "γρήγορο σαμάρι υπερπήδησης", "αξιόλογο σαμάρι υπερπήδησης", "ισχυρό σαμάρι υπερπήδησης", κ.ο.κ.;;Αν είχε ένα από όλα δεν θα ήταν πιο απλό;Λέω τώρα.Αλλά για να υπάρχουν τόσα διαφορετικά από το καθένα, κάποιος λόγος θα υπάρχει, δε μπορεί.
  • -NEMESIS--NEMESIS- Moderator, Guest Αναρτήσεις: 7,753
    Ο χρήστης BiaGamer (GR1) είπε:
    εγω διαβαζω τις πληροφορειες πιο πανω κ επιμενω σε αυτα που εχεις αναφερει κ εσυ 
     στο πολυ κοπος με πολυ χρονο ,πολλες εξηγησεις 
    για μενα
    ειναι  κουραστικο σε καθε γυρω να κανεις ολη αυτη την διαδικασια ,κ αρκετα συνθετο
    προσεχε αυτο , προσεχε εκεινο, αυτο κανει ,αυτο δεν κανει ,φτιαξε εκεινο ,οχι αυτο δεν παει ,φτιαξε αλλο, 
    μην ξεχασεις να προετοιμασεις κ το αλογο σε περιπτωση που σε προκαλεσουν αλλοι , 
    σε συνδιασμο οτι αυξησαν τα δωρα τις χρυσης κατα πολυ, 
     με αποτελεσμα οσοι φταναμε στην πλατινενια με μια δυσκολια ναι μεν
     ,αλλα φταναμε ,τωρα εγινε απλησιαστη!!
    και με τα ενδιαμεσα δωρα να μην αποτελουν κανενα απολυτως κινητρο
    δεν ξερω αλλα το παιχνιδι εχει γινει κουραστικο αντι για απολαυστικο, 
    κ προς το παρον δεν βρισκω πια κανενα λογο να ασχολουμε με το τουρνουα αλογων
    εγινε απλα κουραστικο!!! και αρκετα χρονοβορο
    δεν ειναι απολαυση να μπαινεις μεσα κ να σπας το κεφαλι σου για το πως να λειτουργησεις μια φαρμα 
    μαλλον εχουμε διαφορετικη αποψη της διασκεδασης , με αυτους που την φτιαχνουν.


    Από την πρώτη στιγμή που έμαθα για αυτές τις αλλαγές , είπα ακριβώς τα ίδια και έχω ζητήσει  την αλλαγή τους προς το ευκολότερο



    Ο χρήστης efikuk (GR1) είπε:
    Καλημέρα σε όλους! 
    Να ρωτήσω εγώ, μεταξύ των πολλών αποριών βέβαια, το εξής: Γιατί υπάρχουν τόσα διαφορετικά, για κάθε είδος εξοπλισμού; Δηλαδή, γιατί υπάρχει για παράδειγμα, "γρήγορο σαμάρι υπερπήδησης", "αξιόλογο σαμάρι υπερπήδησης", "ισχυρό σαμάρι υπερπήδησης", κ.ο.κ.;;Αν είχε ένα από όλα δεν θα ήταν πιο απλό;Λέω τώρα.Αλλά για να υπάρχουν τόσα διαφορετικά από το καθένα, κάποιος λόγος θα υπάρχει, δε μπορεί.
    Αν πάτε σε ένα από τα αγωνίσματα , 
    για παράδειγμα στις ιπποδρομίες , θα δείτε ότι έχει κάποια εμπόδια που πρέπει να περάσετε , 
    • όπως λακκούβες λάσπης ή
    • σωρούς με άμμο




    για την λακκούβα λάσπης μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον αντίστοιχο εξοπλισμό
    για παράδειγμα σαμάρι για αυτό το εμπόδιο

       


    ή σαμάρι για τους σωρούς άμμου


    κάτι αντίστοιχο ισχύει για όλα τα αγωνίσματα και τα εμπόδια που έχουν 
    φτιάχνετε τον αντίστοιχο εξοπλισμό για κάθε ένα από αυτά

    Φυσικά θα μπορούσε να είναι κάτι ευκολότερο και όχι τόσο μπερδεμένο , που τελικά δν δίνει και κάποιο ιδιαίτερο πλεονέκτημα η χρήση του εξοπλισμού (πολύς κόπος για ελάχιστο κέρδος)
    αλλά αυτά σας τα ανέφερα παραπάνω και προς αυτή την κατεύθυνση προσπαθώ για σχετικές αλλαγές


    Φιλικά





  • Jenny1979 (GR1)Jenny1979 (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 1,639
    καλημέρα, θα συμφωνήσω με τα σχόλιά σας 
    εκτός του ότι τα βλέπω όλα αυτά χρονοβόρα κ άσκοπα...
    εκτός βέβαια κ ο σκοπός ήταν να χάνουμε την άδεια απο την πλατινένια κατηγορία (γιατι εγώ μόνο αυτό το σκοπό βλέπω εδώ κ τπτ άλλο)
    αμφιβάλλω ότι λειτουργεί κ σωστά 
    δεν είναι δυνατόν να χάνω απ όλα τα άλογα που προκαλώ... και από το πιο μικρό επδ
    αλλά αντιθέτως όταν πηγαίνω στον πίνακα με τις ανακοινώσεις κ κοιτάζω όσους με προκάλεσαν να τους έχω κερδίσει όλους!!! μα όλους!!!
    με προκαλούν άλογα επδ 180 και 200 κ όμως κερδίζω, ζήτημα αν θα βρεθεί μία ήττα
    άρα κάτι δε πάει καλά εδώ
    χώρια που τελευταία πρόσεξα ότι ενώ φτιάχνω κράνη κ σέλες όταν πάω να εξοπλίσω το άλογό μου μόνο τα κράνη είναι διαθέσιμα, οι σέλες πουθενά ενώ θέση έχω,
    που πηγαίνουν? τις τρώει το άλογό μου γιατι πεινάει?
    νομίζω ότι αυτό το ιβεντ εκτός απο κακοσχεδιασμένο είναι και  Χ Α Λ Α Σ Μ Ε Ν Ο!!!!
  • -NEMESIS--NEMESIS- Moderator, Guest Αναρτήσεις: 7,753
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα 
    Ο χρήστης Jenny1979 (GR1) είπε:
    καλημέρα, θα συμφωνήσω με τα σχόλιά σας 
    εκτός του ότι τα βλέπω όλα αυτά χρονοβόρα κ άσκοπα...
    εκτός βέβαια κ ο σκοπός ήταν να χάνουμε την άδεια απο την πλατινένια κατηγορία (γιατι εγώ μόνο αυτό το σκοπό βλέπω εδώ κ τπτ άλλο)

    όχι σας διαβεβαιώνω δν ήταν αυτός ο σχεδιασμός , ναι ισχύει ως αποτέλεσμα , αλλά από λανθασμένες σχεδιαστικές κινήσεις , όχι όμως με δόλο για να χάνετε την κάρτα χρυσού της πλατινένιας 
    αμφιβάλλω ότι λειτουργεί κ σωστά 
    δεν είναι δυνατόν να χάνω απ όλα τα άλογα που προκαλώ... και από το πιο μικρό επδ
    αλλά αντιθέτως όταν πηγαίνω στον πίνακα με τις ανακοινώσεις κ κοιτάζω όσους με προκάλεσαν να τους έχω κερδίσει όλους!!! μα όλους!!!
    με προκαλούν άλογα επδ 180 και 200 κ όμως κερδίζω, ζήτημα αν θα βρεθεί μία ήττα
    άρα κάτι δε πάει καλά εδώ
    χώρια που τελευταία πρόσεξα ότι ενώ φτιάχνω κράνη κ σέλες όταν πάω να εξοπλίσω το άλογό μου μόνο τα κράνη είναι διαθέσιμα, οι σέλες πουθενά ενώ θέση έχω,
    που πηγαίνουν? τις τρώει το άλογό μου γιατι πεινάει?

    λίγο πιο πάνω , σας εξήγησα όσο πιο αναλυτικά μπορούσα γτ συμβαίνει αυτό που λέτε,
    ναι είναι το κατανοώ ότι είναι δυσνόητο , 
    ναι είναι σχεδιασμένο με ατέλειες και ιδιαίτερα δύσκολο
    και για αυτό , πριν δείτε τις αλλαγές όταν μας τις έδωσε το σχεδιαστικό , τοποθετήθηκα αρνητικά και χαρακτηριστικά είχα πει
    "δν θα το καταλάβει κανείς , ακόμα και αν πάμε στον υπολογιστή του κάθε παίκτη και του δείχνουμε τι πρέπει να κάνει ακριβώς"

    νομίζω ότι αυτό το ιβεντ εκτός απο κακοσχεδιασμένο είναι και  Χ Α Λ Α Σ Μ Ε Ν Ο!!!!

    προσπαθώ από τν πρώτη στιγμή και θα συνεχίσω να  τους εξηγώ τα θέματα στο ράντζο και να τους ζητάω αλλαγές προς το ευκολότερο και πιο κατανοητό

    Φιλικά

  • HipTasos2 (GR1)HipTasos2 (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 339
    Ξυπνάω το πρωι,φτιάχνω καφεδακι και καθομαι λιγο στη φαρμα να χαλαρωσω .
    Φορτωνω το καραβι να φυγει,ταϊζω τον σκυλο να μη φωναζει,παω και στη συνεταιριστικη βαρκα να δω τι εχω να δωσω και καταληγω στα αλογα ,που τα εκπαιδευω ανελλιπως, για να αγωνιστουμε.Ξεκιναω με υπερπηδηση,κοιταζω,τι κριμα! Δεν εχω υλικα! Παω στον σαμαρά,Φτιαχνω σαμάρι,το βαζω στο αλογο,ξαναγυριζω,φτιάχνω κρανος,το προσθετω κι αυτο,παω για γκετες,δε μπορω να φτιαξω,δεν πειραζει,φτιαχνω κοβερτουλα,τη βαζω στον εξοπλισμο.Πατάω εκκινηση,χανω.Ξαναδοκιμαζω,με την ιδια διαδικασια.Στο τελος,πηγαινω στις προκλησεις χωρις εξοπλισμό.Πού παμε αφεντικό ετσι; Θα χασουμε! δεν πειραζει Κεραυνέ,σημασία εχει η συμμετοχή,οχι η νίκη! Αυτή τη φορά μας υπερπήδησαν οι αλλοι,την επόμενη θα τους υπερπηδησουμε εμεις! Καλημερα σε ολους!
  • kyra (GR1)kyra (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 4
    δεν μπορω καθολουν να καταλαβω τι συμβαινει με το εργαστηριο του σαμαρα αυτα που φτιαχνονται στο εργαστηριο τα χρησιμοποιουν τα αλογα? πρεπει να φτιαχνουμε συναιχεια καινουργια?
    .Θα ηθελα να αγορασω χρυσο αλλα επισης δεν καταλβαινω τι πρεπει να κανω
  • -NEMESIS--NEMESIS- Moderator, Guest Αναρτήσεις: 7,753
    Ο χρήστης kyra (GR1) είπε:
    δεν μπορω καθολουν να καταλαβω τι συμβαινει με το εργαστηριο του σαμαρα αυτα που φτιαχνονται στο εργαστηριο τα χρησιμοποιουν τα αλογα? πρεπει να φτιαχνουμε συναιχεια καινουργια?

    Στην αρχή  αυτής της σελίδας , έχω προσπαθήσει να σας εξηγήσω , όσο πιο αναλυτικά μπορούσα την διαδικασία παραγωγής και εξοπλισμού στα άλογα σας.


    .Θα ηθελα να αγορασω χρυσο αλλα επισης δεν καταλβαινω τι πρεπει να κανω

    Πατάτε επάνω σε μια εκ των επιλογών αγοράς χρυσού
    επιλέγετε το ποσό και τον τρόπο αγοράς 
    και το αντίστοιχο ποσό πιστώνετε στον λογαριασμό σας

  • farm maniac (GR1)farm maniac (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 215
    πολυς κοπος και βαβουρα για το τιποτα, χειροτερο εγινε παρα καλητερο, 1 καρτα χρυσου κερδιζα απο τα αλογα παει και αυτη. σταματηστε της  καρτες και απο κουτια και το τροχο να σταματησουμε το παιχνιδι για εκει το πατε!!!!! το παιχνιδι αντι να καλητερευει χειροτερευει , με οτι αυτο συνεπαγαιτε
  • wilmaflintstone (GR1)wilmaflintstone (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 731
    Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες.
    Διπλάσιος χρόνος, περισσότερα κλικ για ένα κ μόνο αγώνα, ακατανόητα όλα τα βήματα, χωρίς ικανοποιητική εξήγηση - βοήθεια (μέσα στο παιχνίδι), άχρηστος εντελώς ο εξοπλισμός αφού χάνουμε όταν προκαλούμε εμείς.
    Δν είναι διασκεδαστικό, είναι κουραστικό κ εκνευριστικό.
    Καλό είναι να γνωρίζουν οι σχεδιαστές ότι αν χάνεις συνέχεια, δν έχει ενδιαφέρον. Στην προκειμένη περίπτωση, δν με νοιάζει που όταν με προκαλούν οι άλλοι κερδίζω εγώ, γιατί έτσι δν προχωράω.
    Έχουμε πολλά στο κεφάλι μας για να λύνουμε τέτοιες σπαζοκεφαλιές σε ένα παιχνίδι φάρμας.
  • -NEMESIS--NEMESIS- Moderator, Guest Αναρτήσεις: 7,753
    Γεια σας,
    συμφωνώ με όλα τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας και όπως σας ενημέρωσα από την αρχή, όταν έμαθα για τους σχεδιασμούς και τις αλλαγές στο ράντζο αλόγων, είχα εκφράσει  τις ίδιες επιφυλάξεις για το νέο δρώμενο, προς τον προϊστάμενο του σχεδιαστικού.
    Η αρχική σκέψη ήταν πως το ράντζο αλόγων , ήταν "άδειο" , μαι φάρμα ανενεργή ουσιαστικά , με τους παίκτες πολλές φορές να την "ξεχνούν" και να μν την επισκέπτονται .Από το ένα άκρο όμως , περάσαμε στο άλλο , με σχετικά "βιαστικές"αλλαγές και όσο αφορά τον εξοπλισμό των αλόγων , και τις αναμετρήσεις , ιδιαίτερα δυσνόητες και χρονοβόρες.
    Έχω μεταφέρει όλα τα σχόλια και τις αντιδράσεις σας, έχω εξηγήσει αναλυτικά που "πάσχει" το όλο εγχείρημα , έχω συντάξει αναλυτικό πίνακα (excel)με αναλυτικά στατιστικά που περιέχουν 
    • τον αριθμό των αναμετρήσεων
    • τα επίπεδα αντιπάλων αλόγων
    • την αναλογία νικών -ηττών
    • τον χρόνο και τον κόπο που χρειάζεται ένας με΄σος παίκτης για να εξοπλίσει τα άλογα του
    • και την τελική κατάταξη κατηγορίας πριν και τώρα
    για να δείξω με τον πιο επεξηγηματικό και τεκμηριωμένο τρόπο , πως , γτ και που πρέπει να γίνουν αλλαγές, ελπίζω να γίνουν δεκτές οι προτάσεις μου και να μείνετε ικανοποιημένοι

    Φιλικά

  • VasilisPlayer2 (GR1)VasilisPlayer2 (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 137
    Ο χρήστης HipTasos2 (GR1) είπε:
    Ξυπνάω το πρωι,φτιάχνω καφεδακι και καθομαι λιγο στη φαρμα να χαλαρωσω .
    Φορτωνω το καραβι να φυγει,ταϊζω τον σκυλο να μη φωναζει,παω και στη συνεταιριστικη βαρκα να δω τι εχω να δωσω και καταληγω στα αλογα ,που τα εκπαιδευω ανελλιπως, για να αγωνιστουμε.Ξεκιναω με υπερπηδηση,κοιταζω,τι κριμα! Δεν εχω υλικα! Παω στον σαμαρά,Φτιαχνω σαμάρι,το βαζω στο αλογο,ξαναγυριζω,φτιάχνω κρανος,το προσθετω κι αυτο,παω για γκετες,δε μπορω να φτιαξω,δεν πειραζει,φτιαχνω κοβερτουλα,τη βαζω στον εξοπλισμο.Πατάω εκκινηση,χανω.Ξαναδοκιμαζω,με την ιδια διαδικασια.Στο τελος,πηγαινω στις προκλησεις χωρις εξοπλισμό.Πού παμε αφεντικό ετσι; Θα χασουμε! δεν πειραζει Κεραυνέ,σημασία εχει η συμμετοχή,οχι η νίκη! Αυτή τη φορά μας υπερπήδησαν οι αλλοι,την επόμενη θα τους υπερπηδησουμε εμεις! Καλημερα σε ολους!

    Όχι άλλες υπερπηδήσεις


  • efikuk (GR1)efikuk (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 45
    Καλημέρα σε όλους!
    Υπάρχει κάποιος παίκτης, που κατάφερε να μπει στην πλατινένια κατηγορία, να μας πει πώς το χειρίστηκε ίσως, τι έκανε; 
    **Παίζει να είναι και η πιο άκυρη αλλαγή που έχουν κάνει στο παιχνίδι ως τώρα. Απορώ, δεν παίζουν οι υπεύθυνοι της εταιρείας το παιχνίδι καθόλου, έστω ένας από αυτούς; Μόνο ιδέες είναι;
  • farm maniac (GR1)farm maniac (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 215
    ποσο πιο  γελοιο μπορειται να το κανετε αλογο 91 να χανει απο 50 κατι πατε καλα;;;; ουτε με τουρμπο να ετρεχε το αλογο!!! πραγματικα γελαω
  • HipTasos2 (GR1)HipTasos2 (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 339
    Πραγματικά,οι αλλαγές με ενθουσίασαν, μετά άρχισα να διαβάζω πιο προσεκτικά και να τι κατάλαβα : 
     1) Κουτιά διαμαντιών μόνο όσοι μπαίνουν στη διαμαντένια-δε με αφορά γιατί δε μπαίνω στη διαμαντένια
    2) Περισσότερα διαμάντια μόνο αν πάρω εισιτήριο-φτου (λέω) ούτε αυτό με αφορά, δε δίνω τόσο χρυσό για εισιτήριο-θα είναι κι αυτά όπως οι μάρκες μπαλονιών-άφαντα.
    Δε μπορεί,σκέφτομαι, θα ασχολήθηκαν με βάρκες, να μας δώσουν το δικαίωμα να έχουμε περισσότερες ή θα πουν στον βαρκάρη του συνεταιρισμού να μην έρχεται πρωί-απόγευμα και να ζητάει έναν σκασμό σχοινιά ( του χαρίζω και σαπούνι μπας και πιάσει το μήνυμα αλλά που αυτός, τσουπ το απόγευμα ξανάρχεται).
    Παρ' όλα αυτά,έφτιαξα μια τροπαιοθήκη  μούρλια!! Ήταν ό,τι χρειαζόμουν! Πηγαίνω και τη χαζεύω, αλλά μετά βλέπω τα καπόκ φυτρωμένα και φεύγω τρέχοντας-βαρέθηκα να τα μαζεύω!
    Μπράβο πάντως που μας σκέφτονται,τον Ιούνιο ας ξεκουραστούν,μην πάθουν και υπερκόπωση!
  • -NEMESIS--NEMESIS- Moderator, Guest Αναρτήσεις: 7,753
    Οι παρατηρήσεις σας είναι εύστοχες και οι αντιδράσεις σας απόλυτα σωστές ΄.Όπως είναι λογικό, μεταφέρονται (μεταφρασμένες)και αυτούσιες προς το σχεδιαστικό , όπως γίνεται και από τις υπόλοιπες κοινότητες.
    Και σε αυτές τις αλλαγές στο ράντζο και στο τουρνουά αλόγων , είχα εκφράσει από την πρώτη στιγμή την άποψη , ότι για να ενδιαφέρουν αυτές τους παίκτες , πρέπει να αλλάξει η αναλογία νικών - ηττών , γτ με τα μέχρι τώρα δεδομένα , ελάχιστοι (σε παγκόσμια κλίμακα) ,θα μπορέσουν να εκμεταλλευτούν αυτές τις αλλαγές και αυτοί , μετά από  χρήση μεγάλων ποσοτήτων χρυσού , κάτι που δν ενδιαφέρει την πλειοψηφία των παικτών .
    Όπως έχω τοποθετηθεί σχετικά, σε όλα τα event , η επιτυχία των αλλαγών , δν πρέπει να βασίζεται και να υπολογίζεται με βάση την συνολική ποσότητα αγοράς χρυσού από τις κοινότητες , αλλά με την ποσότητα των παικτών που δραστηριοποιούνται  και συμμετέχουν σε αυτές τις αλλαγές .

    Για παράδειγμα , 
    αν μια κοινότητα παρουσιάζει αύξηση αγοράς χρυσού λόγω μιας αλλαγής της τάξης του 1.000
    και αυτή η αύξηση έχει πραγματοποιηθεί από 2-3 μέλη της κοινότητας , ενώ οι υπόλοιποι παίκτες του server έχουν παραμείνει στα ίδια ή σε χαμηλότερα επίπεδα , δν κρίνονται αυτές οι αλλαγές  επιτυχημένες  , αλλά απλά κερδοφόρες για την εταιρία .
    Σαφέστατα κάθε εταιρία ενδιαφέρεται για αύξηση της κερδοφορίας της , αλλά αυτό δν σημαίνει ότι θα αγνοεί την πλειοψηφία των μελών της και θα βασίζεται για αυτή την κερδοφορία σε ελάχιστους, αλλά θα πρέπει να γίνουν οι κατάλληλες κινήσεις , ώστε να αυξηθεί η κερδοφορία με βάση την γενική συμμετοχή και αποδοχή , από την πλειοψηφία  των παικτών.

    Τότε κρίνεται κάτι επιτυχημένο και γενικά αποδεκτό .Με βάση τα σχόλια , τις αντιδράσεις  και την συμμετοχή σας,  οι αλλαγές στο ράντζο κρίνονται αποτυχημένες και ανεπιτυχείς , άσχετα αν έχει αυξηθεί, από το συγκεκριμένο δρώμενο , η αγορά χρυσού .Το γενικό συμπέρασμα είανι , ότι οι παίκτες έχασαν το ενδιαφέρον τους για το τουρνουά , κανείς δν θέλει να συμμετέχει σε κάτι , που χάνει συνέχεια  ότι και να κάνει , ενώ πριν το συγκεκριμένο event ήταν πιο ενδιαφέρον και κερδοφόρο για όλους όσους συμμετείχαν  ,Όσο περισσότερο  έπαιρνε μέρος κάποιος  παίκτης στο τουρνουά, τόσες περισσότερες ανταμοιβές κέρδιζε  , ενώ τώρα , δίνεται η εντύπωση ότι το παιχνίδι όσο περισσότερο συμμετέχουμε , μας τιμωρεί , δίνοντας μας περισσότερες ήττες .

    Από την πρώτη στιγμή που ανέλαβα αυτή την θέση , στόχος μου ήταν  , οι αλλαγές να είναι προς όφελος της πλειοψηφίας και γενικής αποδοχής  των κοινοτήτων  και προς αυτή την κατεύθυνση θα συνεχίσω να προσπαθώ 

    Φιλικά



  • farm maniac (GR1)farm maniac (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 215
    δεν κερδιζω αγωνα στ αλογα ουτε με πρωθυπουργικη αιτηση, οπως παει  θα φτασω  στο μειον  στους βαθμους καταταξης!!!!! αλλο ενα πραγμα που τα απαξιωσαν τα τσακαλια του παιχνιδιου
  • farm maniac (GR1)farm maniac (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 215
    ξερετε επομενη κινηση πια ειναι μειωστε της τιμες στα  ψαρια ειναι υπερβολικα υψηλες
  • farm maniac (GR1)farm maniac (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 215
    ερωτηση αν φτασω στπυς -875 βαθμους καταταξης θα παρω  την καρτα χρυσου ;;;;;;; ποιο ευκολο θα φτασω στους -875 βαθμους καταταξης  παρα στους 875!!!!!! για γελια εισται
  • mava (GR1)mava (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 6
    επεξεργάστηκε 21.06.2020
    Κκαλήμερα

    μία ερώτηση - σχόλιο : μονό σε μένα η γενικά συμβαίνει, με την καινούρια φάρμα άλογων να μην κερδίζω καμία κούρσα , ακόμα και στα μικροτέρα σε εκπαίδευση αλόγα ? πολύ σπάνια κερδίζω και φυσικά η κατηγορία και τα μετάλλια ανεβαίνουν πολύ αργά.
    Post edited by -NEMESIS- on
  • -NEMESIS--NEMESIS- Moderator, Guest Αναρτήσεις: 7,753
    επεξεργάστηκε 21.06.2020
    Ο χρήστης mava (GR1) είπε:
    Κκαλήμερα

    μία ερώτηση - σχόλιο : μονό σε μένα η γενικά συμβαίνει, με την καινούρια φάρμα άλογων να μην κερδίζω καμία κούρσα , ακόμα και στα μικροτέρα σε εκπαίδευση αλόγα ? πολύ σπάνια κερδίζω και φυσικά η κατηγορία και τα μετάλλια ανεβαίνουν πολύ αργά.
    Όχι δν συμβαίνει μόνο σε εσάς, μετά τις αλλαγές στο ράντζο αυτός είναι δυστυχώς  ο σχεδιασμός στο τουρνουά αλόγων και μέχρι να  αποφασίσει η διαχείριση να το αλλάξει, θα πορευτούμε έτσι.

    Σας παρακαλώ θερμά μν γράφετε ποτέ κεφαλαία στα φόρουμ 

    Φιλικά

    Post edited by -NEMESIS- on
  • -NEMESIS--NEMESIS- Moderator, Guest Αναρτήσεις: 7,753
    Καλημέρα σας,
    όπως σας έχω ενημερώσει και σε προηγούμενες δημοσιεύσεις μου, από την πρώτη στιγμή που είδα το αποτέλεσμα των σχεδιαστικών αλλαγών στο τουρνουά αλόγων, κατέθεσα στους αρμόδιους τις ενστάσεις και τις διαφωνίες μου για αυτές τις αλλαγές.
    Φυσικά και μετέφερα , όπως και όλοι οι υπεύθυνοι κοινοτήτων , τα αρνητικά σχόλια και την δυσαρέσκεια σας για τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων με αντίπαλα άλογα.
    Τις τελευταίες  εβδομάδες , μαζί με κάποιους από τους πιο  παλιούς mods του εξωτερικού , κάναμε μια μεγάλη προσπάθεια  , να κρατάμε στατιστικά .Έτσι σε πίνακες excel ,δώσαμε αναλυτικά και παραστατικά τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων , στον προϊστάμενο του σχεδιαστικού .Εξηγήσαμε το λάθος στον σχεδιασμό , την μεγάλη διαφορά μεταξύ νικών -ηττών  σε βάρος των νικών , ότι αυτή η συντριπτική διαφορά δν επηρεάζεται από την χρήση εξοπλισμού και φυσικά καταστήσαμε σαφές , ότι όλο αυτό απογοητεύει τους παίκτες και τους αναγκάζει τελικά , να μν ασχολούνται καθόλου με το ράντζο .
    Έγινε μια πολύ μεγάλη προσπάθεια από το σχεδιαστικό τμήμα , για να γίνει το ράντζο αλόγων, από μια ανενεργή και άδεια φάρμα , μια φάρμα με δρώμενα και ενδιαφέρον και όλη αυτή η προσπάθεια ακυρώθηκε ουσιαστικά  από τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων στο τουρνουά.
    Κανείς μα κανείς, δν θέλει να ασχολείται με κάτι , όχι μόνο στο B.F  αλλά παντού , στο οποίο ότι και να κάνει ,  το τελικό αποτέλεσμα θα είναι η ήττα  και μόνο η ήττα .
    Πιστεύω αυτό να έγινε κατανοητό από τους υπεύθυνους για το συμφέρον του παιχνιδιού και των παικτών.

    Φιλικά
  • farm maniac (GR1)farm maniac (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 215
    αν θελουν να ασχολουμασται ας τα αλλαξουν, αλλοιως ετσι θα μεινει!!!! πριν της αλλαγες επαιζα συχνα την φαρμα μετα την αλλαγη σχεδον δεν ασχολουμαι 
  • Ερμής (GR1)Ερμής (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 302
    Ερώτηξη:

    Τα άλογα δεν έχουν πρόβλημα από τότε που τα "έφτιαξαν"; Δηλαδή εσείς θεωρείτε ότι είναι καλά; Γιατί εγώ με άλογο επιπέδου 114 κατηγορίας 4, χάνω στις 9 από τις 10 προκλήσεις που κάνω και από άλογο με 0. 
    Επίσης ενώ πάντα έμπαινα στην πλατινένια κατηγορία, τώρα με δυσκολία μπαίνω στην αργυρή.

    Άνοιξα εισητήριο στην υποστήριξη και η απάντησή τους ήταν ότι θα προωθήσουν την πρότασή μου στο αρμόδιο τμήμα, αλλά να μην περιμένω αλλαγή γιατί δεν μπορούν να κάνουν όλες τις προτάσεις των παιχτών. χαχααχαχ

    Δηλαδή αυτό που τους έγραψα δεν το θεωρούν δεδομένο και ότι είναι απλά μια πρόταση ενός παίχτη... 
  • Ερμής (GR1)Ερμής (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 302
    Ο χρήστης -NEMESIS- είπε:
    Καλημέρα σας,
    όπως σας έχω ενημερώσει και σε προηγούμενες δημοσιεύσεις μου, από την πρώτη στιγμή που είδα το αποτέλεσμα των σχεδιαστικών αλλαγών στο τουρνουά αλόγων, κατέθεσα στους αρμόδιους τις ενστάσεις και τις διαφωνίες μου για αυτές τις αλλαγές.
    Φυσικά και μετέφερα , όπως και όλοι οι υπεύθυνοι κοινοτήτων , τα αρνητικά σχόλια και την δυσαρέσκεια σας για τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων με αντίπαλα άλογα.
    Τις τελευταίες  εβδομάδες , μαζί με κάποιους από τους πιο  παλιούς mods του εξωτερικού , κάναμε μια μεγάλη προσπάθεια  , να κρατάμε στατιστικά .Έτσι σε πίνακες excel ,δώσαμε αναλυτικά και παραστατικά τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων , στον προϊστάμενο του σχεδιαστικού .Εξηγήσαμε το λάθος στον σχεδιασμό , την μεγάλη διαφορά μεταξύ νικών -ηττών  σε βάρος των νικών , ότι αυτή η συντριπτική διαφορά δν επηρεάζεται από την χρήση εξοπλισμού και φυσικά καταστήσαμε σαφές , ότι όλο αυτό απογοητεύει τους παίκτες και τους αναγκάζει τελικά , να μν ασχολούνται καθόλου με το ράντζο .
    Έγινε μια πολύ μεγάλη προσπάθεια από το σχεδιαστικό τμήμα , για να γίνει το ράντζο αλόγων, από μια ανενεργή και άδεια φάρμα , μια φάρμα με δρώμενα και ενδιαφέρον και όλη αυτή η προσπάθεια ακυρώθηκε ουσιαστικά  από τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων στο τουρνουά.
    Κανείς μα κανείς, δν θέλει να ασχολείται με κάτι , όχι μόνο στο B.F  αλλά παντού , στο οποίο ότι και να κάνει ,  το τελικό αποτέλεσμα θα είναι η ήττα  και μόνο η ήττα .
    Πιστεύω αυτό να έγινε κατανοητό από τους υπεύθυνους για το συμφέρον του παιχνιδιού και των παικτών.

    Φιλικά
    Αμ δε νομίζω ότι έγινε κατανοητό... Αυτή είναι η χθεσινή τους απάντηση στο ticket που άνοιξα: "My name is Artorias and I will be helping you with your case today. Thank you for your feedback and I'm sorry to hear that you're having issues with the horse ranch. We rely on the constructive feedback of players and as a direct result, I have passed along your message to the appropriate department. Unfortunately, we cannot reflect and implement every player’s feedback in-game. However, we do our best to consider and accommodate all constructive comments received. "
Sign In to comment.