Αρχική Greek Ιδέες, έπαινοι και κριτική

hotfix

καλησπέρα σας,
μετά από το σύντομο hotfix σήμερα έγιναν αλλαγές στα βιβλία για τα γάλατα και τα γουρούνια...οι παραγωγές πήραν τον κατήφορο...αφήστε το τουλάχιστον όπως ήταν...
τι τα αγόρασα αυτά τα βιβλία στο φουλ! :'(
και στις καινούριιες τροφές που είναι το μπόνους;;; που είχα πχ στα γουρούνια με 100 παραπάνω; το ίδιο συμβαίνει και με τα γάλατα!.... :'(



Σχόλια

  • rena40 (GR1)rena40 (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 83
    Καλησπέρα!!!
    Συμφωνώ με τη jannali
    Ας γυρίσουν τα βιβλία όπως ήταν...χωρίς ποσοστά!!!
    Γι αυτό εξάλλου κοστίζουν και τόσο ακριβά τα βιβλία για να υπάρχει μια διαφορά (αρκετά μεγάλη από τους μη έχοντας τα χρυσά βιβλία!!!)
    Φιλικά
  • stathisp (GR1)stathisp (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 41
    επεξεργάστηκε 11.03.2016

    και πανω  που εχει δημιουργηθεί  ένα  καλο  <<κλιμα>>  σχετικα  με τις  αλλαγες  στο  τουρνουά...το  εχει αποδεχθει  σχεδόν ολη  η κοινοτητα του big farm  θετικα και ολοι περιμενουν να  παιξουν  ανανεωνοτας το  ενδιαφερον  μας   μαλιστα  αρκετοι  κανουν και ανακατατάξεις  στις  φαρμες για τις  νεες  προκλησεις....να  τα  μας  παλι  τα  ιδια <<παντελακη  μου  τα ιδια  παντελη  μου>> τελικα οφειλω να  παραδεχθω ότι  ξερουν  να  χαλουν την διαθεση  του παικτη  ...χαχαχαχα...η  απλα   τους αρεσει  να  μας  δυσαρεστουν και να μας  κανουν να γκρινιάζουμε...μιλαω  για το τελευταιο  hotfix.. το οποιο  εγω θα  μετονομασω  σε   hot-kleftix....

    τι είναι τουτο  το  ποσοστο  πεινας...γιατι να  δωσει ο άλλος τοσα  σε μια βιβλιοθηκη που ζηταει χιλιαδεσ  χρυσου  γιαυτα τα ψίχουλα.  γιατι αλλαξαν οι βιβλιοθήκες  μονο σε αυτά τα δυο...?

    Θελω τα 100 γουρούνια μου,,,και  τα   110 γαλατα  μου  πισω.........χαχαχαχαχαχ

    και προπαντων  χανεται την αξιοπιστια  σας  γιατι ετσι  δεν ξερουμε τι άλλο θα μας  ξεφουρνισετε...σε λιγο  παλι.....

    εταιρεια  μολις εχασες εσυ  100.000  χρυσο  που θα εριχνα  για την βιβλιοθηκη  τους......και όχι μονο....!!!

    και εγω το ενδιαφερον μου για το τουρνουά  ..ετσι επειδή  <<χαλαστηκα>>........

    να το χαιρεστε...!!

  • jennyxe2 (GR1)jennyxe2 (GR1) Αναρτήσεις: 40
    Καλησπέρα σας και απο μένα

    Εχασα κάτι γουρούνια μήπως τα είδατε? Επίσης δεν βρίσκω στη βιβλιοθήκη τα γογγύλια και τα ΑΑ . Το hotfix έγινε απλώς για να μειώσουν τις ήδη αγορασμένες ποσότητες? Δεν φτάνει που είναι πανάκριβα αναλογικά με τις ποσότητες που έδιναν το κάνατε ακόμα χειρότερο....
    Και αν ολο αυτό είναι στα πλαίσια του "δίκαιου" παιχνιδιού να τονίσω ότι οπου υπάρχει χρήμα τίποτα δεν μπορεί να είναι 100% δίκαιο. Το χρήμα υπερισχύει. Οποιος έχει και διαθέτει έχει προβάδισμα είτε στη ζωή είτε σε ένα απλό παιχνίδι 
  • -NEMESIS--NEMESIS- Moderator, Guest Αναρτήσεις: 7,753
    επεξεργάστηκε 11.03.2016
    Γεια σας ,
    θα ήθελα να σας πω , ότι κανείς μας δεν είχε καμία πληροφορία για αλλαγές στην βιβλιοθήκη , ότι ενημέρωση είχαμε για το σημερινό hotfix σας τις έδωσα στην σχετική επίσημη ανακοίνωση .
    Έχουμε την δέσμευση για δίκαιη αντιμετώπιση του θέματος από το σχεδιαστικό .
    Να ενημερώσω τέλος , ότι ποτέ δεν είχαμε βιβλία στην βιβλιοθήκη για γογγύλια και άλφα άλφα , θα έχουμε εν καιρό
    Φιλικά
  • GuestΦιφι (GR1)GuestΦιφι (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 587
    Για μια ακομα φορα η εταιρεια φερθηκε με απρεπεια στους παικτες πελατες της.Μας εβαλε και αγορασαμε βιβλια (με χρυσο οπως παντα) για να εχουμε οπως μας ειπε περισσοτερη παραγωγη.Εγω αφτο ο εξελαβα ως μια <συμφωνια>Δωσε τοσο χρυσο και θα σου δωσω μια επιπλεον ποσοτητα.Ξαφνικα μας μειωνει αφτη την ποσοτητα σε γουρουνια και γαλατα αρα την <συμφωνια>που ειχαμε κανει την αθετησε.Λιγο σεβασμο στους παικτες πελατες δεν κανει κακο.
    Ελπιζω να ειναι <<τεχνικο>> λαθος και να διορθωθει αμεσα.
  • -NEMESIS--NEMESIS- Moderator, Guest Αναρτήσεις: 7,753
    Όπως σας έχω ενημερώσει και στο παρελθόν , πολύ δύσκολα παραδέχονται τα λάθη τους , μετά το σημερινό hotfix είχαμε μια σειρά από προβλήματα και σε εμάς και σε άλλους κόσμους του παιχνιδιού, μάλιστα μέχρι λίγο πριν το 2 κλείσιμο των servers υπήρχαν χώρες που είχανε σχεδόν νεκρή την βασική τους φάρμα
    Σήμερα όμως τους πιέσαμε πολύ όλοι οι CM/GGS και είχαμε την δέσμευση ότι θα το αλλάξουν προς το δικαιότερο , μάλλον με διαχωρισμό σε  βιβλία για παλιές και ταχείες τροφές .
    Φιλικά
  • stathisp (GR1)stathisp (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 41

    να  φανταστουμε  δλδ  βιβλιο γουρουνια  βασικης  τροφης  και  γουρούνια  γρηγορης τροφης....?

    δεν γινονται  αυτά ...συγνωμη  αλλα ειναι αστεια  πραγματα  ....ολη αυτή η αναστατωση  στο ονομα του δικαιου...?  ποιο δικαιο...?  θα αρχισουμε να παρανοουμε  στο τελος  κάθε εννοια  .....ο πληρωνων   παντα  θα εχει το πλεονεκτημα  και στο φιναλε  αυτό πρεσβευει και η εταιρεια  οταν  δινει  deals εξτρα παροχων  ζητωντας  να αγορασεις  παροχες....αμα  θελουν δικαιοσυνη  αφου ολα  γινονται στο ονομα  της  ας καταργησουν  τελειως την χρηση  χρυσου......

    Υ.Γ

    να δουμε  και  τέτοιους διαχωρισμούς  δλδ  και στα καλαμποκια  στα αγριολούλουδα....αν είναι  από απλο σπορο άλλο  βιβλιο  αν είναι από ειδικο άλλο  βιβλιο.....καθως  και στις παραγωγες  των αλλων ζωων  ...άλλο το γαλα  κατσικας  άλλο το γαλα  αγελαδας  να  καταντησουμε  στο τελος  η βιβλιοθηκη της αλεξανδρειας  εδώ  μεσα...από τα τοσα  βιβλια.... χαχαχααχα

     ειδατε   αμα θελει να τα κανει καποιος   μπαχαλο  ποσες  ιδεες  κατεβάζει ενας  ανθρωπος  στην δικαιη εφαρμογή  κολλαμε  όμως.......χαχαχαχαχα

    τελειωνωντας...γιατι  πλεον αδυνατω  να παρακολουθησω ολη  αυτή την  εκρηξη  ιδεων  και δημιουργικοτητας 

    θα  παραφρασω  μια  αρχαια  φραση.....που λεει  << φοβου τους δαναους δωρα  φεροντες...>>

    σε  <<φοβου  τους  γερμανους  ιδεες  φεροντες>>

    είμαι περίεργος  μεχρι να αρχισει το τουρνουά  τι άλλο   θα δουμε.......

  • BiaGamer (GR1)BiaGamer (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 108
    καλημερα σας
    θα συμφωνησω με τους απο πανω, ειχα σκοπο να αγορασω περισσοτερα βιβλια,
    με βαση τα τελευταια γεγονοτα θα το αποφυγω. 
  • Jannali (GR1)Jannali (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 37
    επεξεργάστηκε 16.03.2016
    Αυτό φτάνει στα σύνορα,αγόρασα με χρυσό την προσφορά tous έτσι όπως την είχαv...κατά την συγκομιδή των αγελάδων 110 γάλατα παραπάνω και των γουρουνιών 100...
    τώρα αλλάζouv την ετικέτα στα μέτρα tous;;;
    βάλαvε παραπάνω κοπριά για να λύσouv τη διαφορά;;;
    Αυτό  αγόρασα εγώ και όλοι όσοι τα αγοράσανε;;; μας περνάvε για *******;;;; <------  "τα ακατάλληλα τα έβγαλα μou "
    εμείς πρέπει  να εναρμονιζόμαστε με τους Γ.Ο.Χ. (Γενικούς Όρους Χρήσης)
    και auτoi;;; ....στα μέτρα tous όλα επιτρέπονται;
    Post edited by Jannali (GR1) on
  • -NEMESIS--NEMESIS- Moderator, Guest Αναρτήσεις: 7,753
    Γεια σας ,
    κατανοώ την αγανάκτηση σας , αλλά σας παρακαλώ να αποφεύγεται χαρακτηρισμούς .
    Από το hotfix και μετά , όλοι οι CM/GGS κάνουμε τεράστια προσπάθεια , για να επανέλθουν τα ήδη αγορασμένα βιβλία στην προηγούμενη κατάσταση τους .
    Ελπίζω την Δευτέρα να έχω  θετικές ειδήσεις για αυτό , αλλά ότι και να γίνει τελικά , σας παρακαλώ δημόσια όχι χαρακτηρισμούς .
    Φιλικά
  • Jannali (GR1)Jannali (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 37
    Τέλοςπάντων...νιώθω ότι με έκλεψε η εταιρία ...αυτό είναι όλο!
    ας ελπίσουμε να επανορθώσουν :|
  • stathisp (GR1)stathisp (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 41
    επεξεργάστηκε 15.03.2016

     η ανακοινωση  της  εταιρειας...

    Γεια σας ,
    αύριο Τρίτη 15/3 θα έχουμε ένα σύντομο hotfix , στην θέση της καθιερωμένης μας ενημέρωσης για την αντιμετώπιση και επίλυση των παρακάτω θεμάτων : 

    • Τα μπόνους των βιβλίων στην βιβλιοθήκη θα επιστρέψουν στην προηγούμενη μορφή τους .Αυτό σημαίνει ότι δεν θα είναι σε % ποσοστά , αλλά σε απόλυτες τιμές , όπως ακριβώς πριν τις αλλαγές της Παρασκευής .


    • Τα μπόνους από τα βιβλία για τις ταχείες  τροφές, αγελάδων και χοίρων , δεν θα ισχύουν , ούτε σε απόλυτες τιμές ούτε και σε % αναλογία , θα ισχύουν μόνο για τις παλιές τροφές , θα  υπάρξουν νέα βιβλία για τις ταχείες  τροφές στο μέλλον .


    • Το τρακτέρ "μονάδα ισχύος " , θα σας δίνει κατά την ενεργοποίηση του  τα αντίστοιχα μπόνους , και για τους δύο τύπους τροφών  που θα  έχετε επιλέξει να χρησιμοποιήσετε στις μονάδες παραγωγής σας.


    η απορια  μου....

    τα βιβλια  που αγορασε  ο κοσμάκης  και τα εσκασε  <<χοντρα >>είναι  γουρούνια  και γαλατα....ναι  η  όχι  ?

    τι παει να πει γουρούνια  με  παλιες  τροφες  και γουρούνια  με νεες  τροφες...?

    τι παει να πει  γαλατα  με  παλια τροφη αγελαδας  και  γαλα  με  νεα τροφη αγελαδας...?

    άλλο γουρουνι   δινει η μια τροφη και άλλο η άλλη ( γουρουνι  νανακι..? )...το γαλα το παλιο είναι εβαπορέ  και η νεα  τροφη  δινει  ζαχαρουχο..?

    τι παει να πει το τρακτέρ θα δινει και στα 2  ειδη  μπονους  ...αλλα οι βιβλιοθηκη  όχι...

    δεν περασε  διημερο  και δυστυχως  δικαιωθηκα  στην φραση  που αναρτησα σε προηγουμενο   post   μου  ..

    <<φοβου τους γερμανους  ιδεες  φεροντες..>>

    μαλλον δεν τα υπολογισαv  σωστα  και πανε   να μπαλωσουν   την μια αστοχια   με  μια  δευτερη  χειροτερη..τι να πω...  ουδεν  σχολιο  πλεον  ...  <<στου κουφου την πορτα  οσο  θελεις  βροντα....>>

    παντως να  ξερετε   ότι  η νοημοσυνη  μας  είναι πολύ ανωτερη των αγελαδων και των γουρουνιών.....

    καλες νεες  ιδεες


    Post edited by stathisp (GR1) on
  • -NEMESIS--NEMESIS- Moderator, Guest Αναρτήσεις: 7,753
    επεξεργάστηκε 15.03.2016
    Ο χρήστης stathisp (GR1) είπε:

     



    μαλλον δεν τα υπολογισατε  σωστα  και πατε  να μπαλωσετε  την μια αστοχια   με  μια  δευτερη  χειροτερη..τι να πω...  ουδεν  σχολιο  πλεον  ...  <<στου κουφου την πορτα  οσο  θελεις  βροντα....>>

    παντως να  ξερετε  ότι  η νοημοσυνη  μας  είναι πολύ ανωτερη των αγελαδων και των γουρουνιών.....

    καλες νεες  ιδεες


    Η διαφωνία μου είναι στο "δεν τα υπολογίσατε σωστά"
    και σε παρακαλώ να το αλλάξεις , σε "
    δεν τα υπολόγισαν σωστά"
    σας έχω ενημερώσει δεκάδες φορές , ότι δεν λαμβάνω μέρος στον σχεδιασμό του παιχνιδιού (ούτε και κανένας CM/GGS) και στο συγκεκριμένο θέμα , δώσαμε βαρύτητα στην αποκατάσταση των όσων ίσχυαν στο παρελθόν .
    Ακριβώς επειδή τα βιβλία αγοράστηκαν με χρυσό , όλα στο παρελθόν , για συγκεκριμένο σκοπό και λόγο , θέλαμε αν επιστρέψουν οπωσδήποτε στην πρωτύτερα κατάσταση.
    Βήμα βήμα προσπαθούμε να πετύχουμε πράγματα , όλα μαζί δεν γίνονται .Να γυρίσουν τα βιβλία σε ότι έδιναν και μετά θα διεκδικήσουμε ότι είναι δυνατό για το καλό των παικτών 
    Φιλικά

  • stathisp (GR1)stathisp (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 41

    δεν ειχα εσενα  υποψιν  μου  νεμεσις  όταν εγραφα το <<δεν τα υπολογισατε σωστα>>

    αντιλαμβανωμαι  ότι εσυ εισαι ο ενδιαμεσος  κρικος   στον << ελληνικο  κοσμο >> μεταξυ παικτων και εταιρειας.....

    και ότι  δεν  σχεδιάζεις ουτε αποφασιζεις   τα  δρωμενα...( αλλωστε το εχεις πει και σε post   σου )

    .επισης αναγνωρίζω τις φιλοτιμες  προσπαθειες  που κανεις  κατα  καιρους  προς οφελος  των  παικτων ....δεν διαφωνω   ετσι  απλα  για να  διαφωνησω  ουτε εχω καμμια  προκαταληψη  μαζι  σου...( διευκρινηση για αποφυγη παρεξηγήσεων. ) .αναφερωμουν  μονο  στην GGS...απλα χρησιμοποιησα  πληθυντικο  γιατι φανταστικα  ότι στη <<εδρα> >  υπαρχουν πολλοι  με  δημιουργικο  οιστρο.....

    οκ ηδη το αλλαξα  ....... make   farm  not  war.....xaxaxaxaxa

  • ΦΟΥΤΣΕΣ ΜΠΛΕ (GR1)ΦΟΥΤΣΕΣ ΜΠΛΕ (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 136

    Καλη σας εσπερα κι από εμενα .

    Ωραια , γκρινιαξαμε και μας δινουν πισω τις ποσοτητες των βιβλιων .

    Τωρα αντε να αγοράσουμε αλλα με χρυσο .

    Μηπως τελικα τωρα ειμαστε εμεις οι χαμενοι και η εταιρια κερδισμενη που θα κερδισει κι αλλα χρυσα από την αγορα των νεων βιβλιων ?

  • -NEMESIS--NEMESIS- Moderator, Guest Αναρτήσεις: 7,753
    επεξεργάστηκε 15.03.2016
    Το πρώτο μέλημα μας , ήταν να γυρίσουν τα βιβλία στην προηγούμενη κατάσταση τους και αυτό γιατί
    • ήταν αγορασμένα με χρυσό
    • ήταν συμφωνία -συμβόλαιο αγοράς συγκεκριμένων μπόνους προϊόντων και δεν ήταν σωστό αυτό να αναιρεθεί 
    • πουθενά σε αυτή την αγορά ποτέ δεν υπήρχε η υποσημείωση ότι αυτές οι ποσότητες θα ήταν πιθανό στο μέλλον να μειωθούν 

    Γιατί το άλλαξαν ?
    Φυσικά γιατί εισήγαγαν στο παιχνίδι τις ταχείες τροφές , και αν τα βιβλία ίσχυαν και για αυτές , όπως έγινε στην αρχή, αν έμεναν οι απόλυτες ποσότητες , τότε θα είχαμε το φαινόμενο , τα βιβλία να δίνουν 2-3 και 4 φορές περισσότερη παραγωγή από την ίδια την τροφή και σκέφτηκαν (λανθασμένα) να αλλάξουν τις απόλυτες ποσότητες σε επί % ποσότητες.
    Εφόσον όταν αγοράσαμε τα βιβλία , είχαμε συγκεκριμένα δεδομένα , σε ποιες τροφές λειτουργούν , τι μπόνους δίνουν, πόσο κοστίζουν κ.τ.λ , το σωστό είναι τα δεδομένα αυτά να μην αλλάξουν 
    Όταν λοιπόν αποφασίσουν να βάλουν βιβλία για τα νέα προϊόντα , σπόρους - τροφές , τότε σε κάτι νέο θα πάρουμε και εμείς νέες αποφάσεις , αν μας συμφέρει  ή όχι να κάνουμε  χρήση αυτών των μπόνους αγοράζοντας τα νέα βιβλία .
    Αυτό θα είναι μια άλλη συμφωνία , μια προσωπική επιλογή κάθε παίκτη και θα αφορά  νεοεισαχθέντα προϊόντα και παραγωγές 
    Φιλικά

  • -NEMESIS--NEMESIS- Moderator, Guest Αναρτήσεις: 7,753
    επεξεργάστηκε 16.03.2016
    Θέλω να σας ενημερώσω για ένα θέμα που προέκυψε τις τελευταίες 2 ημέρες , οι περισσότεροι παίκτες δεν το ανέφεραν γιατί περίμεναν ότι  θα επιλυθεί με το σημερινό hotfix , αλλά αυτό δεν συνέβη.
    Μόλις ολοκληρώθηκε το μεσημέρι το hotfix , τότε αρκετοί  συμπαίκτες μας , μου ανέφεραν ότι δεν μάζευαν άλφα άλφα για καλλιέργεια (τελάρα  άλφα άλφα )κατά τις συγκομιδές τους στο αντίστοιχο προϊόν.
    Επειδή αυτό δεν συνέβαινε σε όλους τους παίκτες και δεν μου είχε αναφερθεί σαν σφάλμα μέχρι εκείνη την στιγμή  , αρχίσαμε  να ψάχνουμε τον λόγο του προβλήματος , μέσα από μια σειρά ερωτήσεων και ενεργειών με τους παίκτες που είχαν το πρόβλημα.
    Τελικά το μόνο που φαινότανε να διαφοροποιείται , είναι ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα υπήρχε  μόνο σε παίκτες που είχανε απλά (μεγάλα)χωράφια , ενώ όσοι είχαν γόνιμα(μικρά) χωράφια  , δεν είχαν τέτοιο πρόβλημα κατά την συγκομιδή του συγκεκριμένου προϊόντος .
    Το συζήτησα με τους συναδέλφους CMs/mods σε άλλες χώρες  , οι οποίοι μετά από σχετική έρευνα κατέληξαν στο ίδιο συμπέρασμα .
    Ενημερώσαμε άμεσα το τεχνικό τμήμα , και  θα το δούμε αύριο εκ νέου
    Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις .
    Φιλικά 

    Post edited by -NEMESIS- on
  • stathisp (GR1)stathisp (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 41

    καλησπέρα

    κατά  το πρωτον ..

    γνωμη μου είναι  ότι δεν φταιμε εμεις  για την αστοχια   της  εταιρειας στο συγκεκριμενο  θεμα  που   γκρινιαζουμε ... εδώ και μερικες  μερες.... ουτε αν το θεμα  αυτο  ηταν η αιτια  να βαλουν και αλλο  βιβλιο.στο  μελλον ....εγω  αυτό το ακουω  και σαν λιγο  εκφοβιστικο  για να το <<βουλωσουμε>>.η  για να πουν μερικοι  <<τι θελουν αυτοι και το ανακατευουν να τωρα  θα βαλουν και άλλο βιβλιο>>>...και  να υπαρξει  διχογνωμια.....τροπους για να βγαλουν κερδος  βρισκουν ετσι και αλλιως.....το ξερουμε  ολοι πολύ καλα..και στο φιναλε  οσοι τα  δινουν γουσταρουν και τα δινουν  δεν μας τα περνουν με το ζορι  ...αλλα  όχι  ετσι  υποτιμωντας  την νοημοσυνη  μας    ...να μην εχουμε γνωμη  δλδ...?  να  αυθαιρετουν .μονο παντα  κατά  το  δωκουν  ..χωρις κανενα  σχολιο ...από εμας...?

    κατά το δευτερον

    εδώ  όμως ...τα βιβλια  λενε  <<οδηγιες  για  γουρούνια>>  και  <<οδηγιες  για αγελαδες,,>>,,οχι  για το τι  τροφες  δωσαμε  στα <<ζωντανα>>.....δεν μιλαμε  για τα  βιβλια  με τις  τροφες..μην τα <<μπερδευουμε >>....ότι και να τα ταισεις  επαναλαμβανω  το προιον  και  το αποτέλεσμα της παραγωγης  εχουμε  αγορασει.... σαν  deal.  τωρα αν εχουν φαει  την μια τροφη η την αλλη  παλι  γουρουνι  θα  βγει.....η  παλι  γαλα..θα ειναι....το ότι είναι πιο γρηγορη  η τροφη  η νεα  δεν  είναι λογος  να μπερδευουν την τροφη στο βιβλιο  με  το  deal που δινει εξτρα  προιον...αλλωστε  γιαυτο  δινουν και μικροτερη  παραγωγη στην γρηγορη  τροφη...λεμε  ότι αργοτερα  πιθανον να βγαλουν βιβλιο αλλο  για το τι  θα το βγαλουν..?  για το γαλα  στις αγελαδεσ  που  υπαρχει ηδη  ..?..η για τα γουρούνια  που υπαρχει ηδη  επισης ....( το σπαμε στα 2  δλδ.?  επειδη  θεωρουν και ειδαν οτι  δεν τους  βγανει ο σχεδιασμος  σωστα  ...?  ) το  σωστο  είναι να  δινουν   από το υπαρχων  ιδιο βιβλιο στην μια  περιπτωση  τα  <<πολλα  γουρούνια  >>+100    και τα <<λιγα γουρούνια >>+100

    τα << πολλα γαλατα>>  +110  και τα <<λιγα γαλατα>>  +110 

    όλα τα αλλα είναι  με <<αλλα λογια  να αγαπιομαστε >> ,  απλες  δικαιολογιες  και εφευρήματα για  κουκούλωμα...







  • Jannali (GR1)Jannali (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 37
    επεξεργάστηκε 16.03.2016
    Γεια σας,
    βασικά για αυτά τα 2 βιβλία που γίνεται το θέμα  και που τα είχα αγορασμένα εκ των υστέρων,
    πριν να βάλouv τις καινούριες τροφές και αποστολές, δεν είχαν κάποια ιδιαίτερη αξία, εκτός του ότι χρυσοπληρώθηκαν!
    είχα ανά σταύλων χοίρων 100 παραπάνω που ισοδυναμεί με 900 δολλάρια παραπάνω σε έσοδα...γελοίο το κέρδος, άχρηστο ήταν και το βιβλίο και ο σταύλος μαζί, γι' αυτό και πολλές φάρμες δεν είχαν καθόλου  μόνιμα χοιροστάσια!
    Στα γάλατα ήταν κάπως καλύτερα τα πράγματα...τουλάχιστον χρειάζονται και κάπου (φούρνο+εγχειρήματα) σε σχέση με τα γουρούνια που δεν χρειαζόταν πουθενά!
    Για 110 γάλατα σε 6 σταύλους πχ παραπάνω, είχα 2 επιλογές...
    α) Αγοράζω τα βιβλία με χρυσό
    β) Προσθέτω 1 σταύλο παραπάνω για να βγάζω την ίδια ποσότητα με αυτόν που έχει βιβλίο

    Θέλω απλός να tous επισημάνεis ότι αυτά τα βιβλία αν και αγοράστηκαν από πολλούς δεν ήταν και τα σούπερ προνόμια σε σχέση με αυτούς που δεν τα είχαν αγοράσει!
    Φυσικά δικαίωμα ήταν του καθενός αυτό!

    Τα πράγματα πήραν μια άλλη τροπή όταν βάλαvε τις ταχείες τροφές  και τις αποστολές...
    μονομιάς πήραν την αξία που αξίζαν τα βιβλία και όλοι οι παίκτες ,τουλάχιστον αυτοί που γράφουνε στο φόρουμ, δώσανε συγχαρητήρια για τις καινούριες αλλαγές,
    δυστηχώς δεν κράτησε για πολύ...από τότε όλο και καινούριες ιδέες κατεβάζouv και τα αλλάζouv μια έτσι μια αλλιώς! 
    Γιατί;;; Ποιο ήταν το χάσιμο tous στις ταχείες τροφές; και άλλοι παίκτες θα αγόραζαν τα βιβλία tous , και κέρδος και έπαινο θα είχαvε!
    Τώρα μας λέvε ότι θα βγάλouv καινούρια βιβλία για τις ταχείες τροφές...θα βγάλουμε άλλα γάλατα και άλλα γουρούνια; ....
    Αυτό αλλοιώνει την εικόνα tous για τίμιο παιχνίδι ....εγώ προσωπικά είμαι δυσαρεστημένη για το χειρισμό tous :(

    Πάντα φιλικά 



    Post edited by Jannali (GR1) on
  • -NEMESIS--NEMESIS- Moderator, Guest Αναρτήσεις: 7,753
    επεξεργάστηκε 16.03.2016
    Γεια σας ,
    θα απαντήσω σε όλες τις απορίες και τα σχόλια σας , αφού πρώτα κάνω μια παρατήρηση-επισήμανση 
    Σας έχω παρακαλέσει δεκάδες φορές , να μην αναφέρεστε στο δεύτερο πληθυντικό πρόσωπο στις τοποθετήσεις σας, "κάνατε , βάλατε , αποφασίσατε κ.τ.λ ", και σας παρακαλώ να τα αλλάξετε σε τρίτο πληθυντικό .Δεν έχω ούτε την δυνατότητα , ούτε και την αρμοδιότητα να σχεδιάζω , αποφασίζω , αλλάζω θέματα στο παιχνίδι .
    Οι δυνατότητες μου σαν CM/GGS , όπως και κάθε CM είναι συγκεκριμένες , και θα επαναλάβω ότι πουθενά άλλος συνάδελφος συντονιστής ή διαχειριστής , δεν καταδεικνύει με τόσο έντονη κριτική τα σφάλματα και τα προβλήματα στο παιχνίδι .
    Το ότι εξηγώ τον σχεδιασμό και τους λόγους που έγινε κάτι , δεν σημαίνει ότι συμφωνώ και απαραίτητα , σας αναλύω την πορεία και την ροή των αποφάσεων , κάτι που και πάλι δεν το κάνει  , τόσο αναλυτικά και επεξηγηματικά ,κανένας CM/mod  σε κανένα άλλο φόρουμ .
    Εφόσον λοιπόν θέλετε να εκφράσετε την αγανάκτηση σας  απευθείας προς την εταιρία , γιατί δεν το κάνετε με μήνυμα προς την υποστήριξη ," δεν δαγκώνουν ", την δυσαρέσκεια σας θα εκφράσετε , δεν είναι κακό .
    Δεν έχω καμία διάθεση να ¨κουκουλώσω " το παραμικρό , αν λοιπόν θέλετε , σύμφωνα με τις αρμοδιότητες μου να μεταφέρω τις κριτικές σας , θα τοποθετήστε σας παρακαλώ στον τρίτο πληθυντικό , αλλιώς να το κάνετε μόνοι σας ,
    δεν θέλω να επανέλθω σε αυτό , νομίζω έγινα σαφής .
    Ας πάρουμε τα θέματα με την σειρά.
    • Δώσαμε προτεραιότητα στην επιστροφή των βιβλίων στην αρχική τους μορφή , και τους πιέσαμε πάνω σε αυτό, γιατί ήταν τελείως άδικο και λανθασμένο να αλλαχτεί μια συμφωνία εκ των υστέρων,σε κάτι που είχαμε αγοράσει με χρυσό ,δηλαδή με πραγματικά €
    • Αυτό δεν σημαίνει ότι θα σταματήσουμε να προσπαθούμε για το καλύτερο , αλλά όπως είχαμε σαν επιχείρημα ότι ήταν μια συμφωνία -αγορά για κάτι που ίσχυε  πριν τις νέες τροφές , έτσι και η εταιρία αντιτάσσει το επιχείρημα ότι κρατάει αυτή την συμφωνία και για τις νέες τροφές , που δεν υπήρχαν μέχρι σήμερα , σκέφτεται να βάλει νέα βιβλία ,Άλλωστε από τις αρχικές ενημερώσεις και συζητήσεις , πριν ακόμα εισαχθούν οι νέες τροφές , σε ερωτήσεις μας για το αν θα υπάρξουν βιβλία στην βιβλιοθήκη για τα νέα προϊόντα , είχαν απαντήσει"ναι , προβλέπεται στο μέλλον "
    • Επίσης το θέμα είναι και σχεδιαστικό , αν τα βιβλία για αγελάδες και χοίρους , ίσχυε και σε συγκομιδές με τις ταχείες τροφές , όπως σας εξήγησα , η συγκομιδή θα ήταν 3 και 4 φορές μεγαλύτερη από ότι η ίδια η τροφή και αυτό θα ήταν τρομερά άδικο για όσους δεν μπορούσαν στο παρελθόν να αγοράσουν με χρυσό ενισχυτικά για αυτές τις συγκομιδές 
    • Ο κάθε παίκτης κρίνει τι τον συμφέρει και τι όχι.Όσοι είχανε λοιπόν αγοράσει σχετικά βιβλία , το έκαναν για να έχουν μεγαλύτερες συγκομιδές που θα τους βοηθούσαν όπου ο καθένας έκρινε , στα εγχειρήματα , στα θεματικά event , στις ημερήσιες εργασίες , στην οργανική αγορά , στο σιλό του σκληρά εργαζόμενου κ.τ.λ
    Έτσι και τώρα , αν τελικά δώσουν την δυνατότητα για βιβλία στις νέες τροφές , πάλι ο κάθε παίκτης θα αποφασίσει τι τον συμφέρει , που και πως .

    Φιλικά
    Post edited by -NEMESIS- on
  • Jannali (GR1)Jannali (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 37
    Ίσως να το βλέπouv και έτσι...με την προώθηση καινούριων βιβλίων για τις ταχείες  σιγουρεύouv  και ένα πιο επικερδές μέλλον...ταχείες και για αλλού ,έχουμε και άλλους σταύλους....κατσίκια,γαϊδούρια,μέλισσες,πάπιες...
    και άλλα βιβλία για το ίδιο προϊόν δεν το βλέπω δίκαιο :(

    κοπριά!;...ή οποία θα έπρεπε λογικά σε όλα τα βιβλία να είναι συμπεριλαμβανόμενη, πιο πολλά ζωάκια επομένος και περισσότερη κοπριά:) όπως όταν ενεργοποιούμε την μονάδα ισχύος!

    απλά μία σκέψη κάνω!


    Πάντα φιλικά

    Πάντοτε απευθύνομαι στην εταιρεία και όχι σε εσένα  Nemesis...μη με μαλώνεις :)
    εσύ απλώς διαβιβάζεις τα μυνήματα το ξέρω,μη το παίρνεις προσωπικά....είσαι  ο καλύτερους GM ,χαρά στην υπομονή σου! 
    Έχει μεγάλη φασαρία να τα αλλάξω τώρα όλα στον τρίτο πλυθηντικό αλλά θα προσπαθήσω γιατί δεν έχω ελληνικό πληκτρολόγιο...από εδώ και στο εξής όμως θα το προσέξω:)


  • hhhjjj (GR1)hhhjjj (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 417
    καλημερα και απο μενα 
    στα γογγυλια μου βγαζει τελαρα σε ολα τα χωραφια ενω στα αλφα αλφα δεν μου βγαζει ουτε στα μικρα ουτε στα μεγαλα
  • -NEMESIS--NEMESIS- Moderator, Guest Αναρτήσεις: 7,753
    Ούτε στα μικρά ?
    Μέχρι τώρα υπήρχε θέμα μόνο στα απλά χωράφια
    Δες το σε παρακαλώ και πες μου ξανά
    ευχαριστώ 
  • hhhjjj (GR1)hhhjjj (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 417
    λοιπον νεμεσις το ξαναδοκιμασα απο δυο φορες
    στα γογγυλια μου βγαζουν ολα τα χωραφια, στο αλφα αλφα δεν μου βγαζει κανενα ουτε τα μικρα ουτε τα μεγαλα και μαλιστα πολυ πριν το hotfix απλως δεν το ειχα προσεξει πριν γινει θεμα, αναρρωτιομουν ομως γιατι δεν μπορω να φτιαξω ειδικους σπορους αλφα αλφα
  • -NEMESIS--NEMESIS- Moderator, Guest Αναρτήσεις: 7,753
    Ναι είναι γιατί είναι επιπέδου 8( το είχα αναφέρει στο θέμα πολυχρηστικές λειτουργίες) , για αυτό δεν σου δίνουν
    Θα μου πεις τώρα μας τιμωρούν που έχουμε δυνατές μονάδες παραγωγής?
    Όχι βέβαια , αναφέρω γιατί συμβαίνει αυτό 
    Το πρωί , χρειάστηκα 2 ώρες να εξηγήσω αναλυτικά το πρόβλημα , είχα την διαβεβαίωση ότι μέχρι το απόγευμα θα είχε λυθεί , δυστυχώς δεν κατέστει δυνατό , ελπίζω στην οριστική του επίλυση το συντομότερο δυνατό  .
    Εκ μέρους ης εταιρίας , σας ζητούμε συγγνώμη για την ταλαιπωρία που έχετε από το συγκεκριμένο σφάλμα.
    Φιλικά

  • hhhjjj (GR1)hhhjjj (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 417
    και βεβαια η καλη μας εταιρεια δεν θα σκεφτει να με αποζημιωση που δεν θα μπορω να παλεψω ισαξια με τους αλλους αφου δεν θα εχω προλαβει να φτιαξω ειδικους σπορους στο πρωταθλημα ετσι?
  • -NEMESIS--NEMESIS- Moderator, Guest Αναρτήσεις: 7,753
    Ο χρήστης hhhjjj (GR1) είπε:
    και βεβαια η καλη μας εταιρεια δεν θα σκεφτει να με αποζημιωση που δεν θα μπορω να παλεψω ισαξια με τους αλλους αφου δεν θα εχω προλαβει να φτιαξω ειδικους σπορους στο πρωταθλημα ετσι?
    το έχω υπόψη μου και αυτό , θέλω να πηγαίνω βήμα βήμα , πρώτα να λύνεται το ένα θέμα και μετά να ζητάω το επόμενο , μόλις λυθεί το σφάλμα , θα συζητήσω για αποζημιώσεις 
    Φιλικά
  • hhhjjj (GR1)hhhjjj (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 417
    ευχαριστω πολυ νεμεσις!!!

Σχολιάστε

Έντονη γραφήΠλάγια γραφήΔιαγραφήOrdered listΜη ταξινομημένη λίστα
Χαρακτήρες Emoji
Εικόνα
Στοίχιση αριστεράΣτοίχιση στο κέντροΣτοίχιση δεξιάΕναλλαγή προβολής HTMLΕναλλαγή πλήρους σελίδαςΕναλλαγή φωτισμού
τοποθέτησε την εικόνα/αρχείο