Domů Czech Místo pro setkávání hráčů a spolků farmářů

Blog Šedého vlka

Tak jo, dovolím se v krátkosti představit. Jsem Pavel, postarší šedý vlk z Prostějova, který se už nějakou dobu potlouká po webových hrách a zkoumá je. Jak čísílko u mé přezdívky tady na fóru prozrazuje, není Big Farm první hra společnosti GGS, kterou hraji. Začal jsem s Empire, bohužel se ukázalo, že tato hra není pro moje labilní nervy - pořád se tam válčilo - takže jsem ji nakonec opustil, i když jsem do ní investoval spoustu času i peněz. Raději jsem hrál FarmFever, tuhle hru ovšem vedení firmy před nějakým časem odpískalo a další farmářský produkt nazvaný jednoduše Farmer mě nijak zvlášť nenadchl.

U některých her, které se mi obzvláště líbily, jsem na herním fóru zakládal vákna nazvaná obvykle Hospoda u Šedého vlka, kde jsem různě glosoval situaci ve hře a probíral ji se spoluhráči. Jednou jsem ale narazil (u hry jiné společnosti), jelikož tam už měli jinou hospodu a konkurenci nestrpěli. Tak jsem svoje vynálezy začal nazývat jako Blog Šedého vlka, to snad nikoho neurazí.

No a teď jsem tady, Big Farm se mi zatím líbí, a tak doufám, že bude trvat dlouho, než narazím na nějaký "nepřekonatelný odpor", tedy problém, kvůli kterému jsem zatím většinu her musel opustit. Bohužel se ukázalo, že takový problém skoro vždycky existuje, asi už nejsem při svém věku s tímhle světem zcela kompatibilní...

To by pro začátek stačilo, i tak jsem se rozkecal až příliš. Mějte se pěkně a ať vám jde budování vašich farem pěkně od ruky.
Post edited by graywolff4 on

Komentáře

  • Dorian (CZ1)Dorian (CZ1) Komentářů: 32
    upraveno 23.11.2012
    Ahoj šedý vlku, už se těším na tvé glosy :)
  • graywolff4graywolff4 Komentářů: 46
    upraveno 26.11.2012
    V jednom vlákně tohoto fóra jsem objevil termín "začarovaný kruh". Někomu z nás se totiž údajně povedlo přijít o všechny peníze a nemá tak na nákup dalšího osiva. Tyhle zapeklité případy jsou obvykle ve hrách nějak řešeny (a ve skutečném světě existuje možnost úvěru), zde ale zatím podobná ochrana zabudovaná není, proto je potřeba být opatrný.

    Osobně to řeším tak, že mám pořád nějaké cílové produkty ve stodole, takže kdybych zjistil, že jsem se finančně vyčerpal, můžu vždycky ještě něco prodat.

    Asi jste si všimli, že je tato hra členěná na produkty průběžné a produkty cílové. Je to vyřešeno poměrně elegantně a jednoduše, takže těch produktů ani nemusí být mnoho. Skutečné zemědělství je sice podobný "začarovaný kruh", produkty ale obvykle nebývají tak vyhraněné. Běžně je obilí jak produktem průběžným (krmivo zvířat), tak cílovým (prodej pro spotřebu člověkem). Podobně zelenina.

    Zde máme (na nejnižších úrovních) jeden produkt neutrální (polní květiny), tři průběžné (kukuřice, zelí, pšenice), tři cílové s průběžným efektem (slepice, prasata, krávy) a jeden konečný (jablka). Jedině za jablka člověk dostane zaplaceno trošku solidně, aby pak mohl dělat cokoliv ostatního. A aby to nebylo úplně fádní, i tento konečný produkt má jeden průběžný výstup - listí pro výrobu humusu ke hnojení polních plodin. Asi jsem ještě neviděl hru takto důkladně promyšlenou, tak doufám, že pro nás mají tvůrci ještě schováno spoustu překvapení, aby mělo smysl růst a budovat naše farmy, i když nám bude produkce připadat jako začarovaný kruh.
  • hanah (CZ1)hanah (CZ1) CZ1 Komentářů: 2,603
    upraveno 26.11.2012
    graywolff4 napsal: »
    V jednom vlákně tohoto fóra jsem objevil termín "začarovaný kruh". Někomu z nás se totiž údajně povedlo přijít o všechny peníze a nemá tak na nákup dalšího osiva. Tyhle zapeklité případy jsou obvykle ve hrách nějak řešeny (a ve skutečném světě existuje možnost úvěru), zde ale zatím podobná ochrana zabudovaná není, proto je potřeba být opatrný.

    Osobně to řeším tak, že mám pořád nějaké cílové produkty ve stodole, takže kdybych zjistil, že jsem se finančně vyčerpal, můžu vždycky ještě něco prodat.

    Asi jste si všimli, že je tato hra členěná na produkty průběžné a produkty cílové. Je to vyřešeno poměrně elegantně a jednoduše, takže těch produktů ani nemusí být mnoho. Skutečné zemědělství je sice podobný "začarovaný kruh", produkty ale obvykle nebývají tak vyhraněné. Běžně je obilí jak produktem průběžným (krmivo zvířat), tak cílovým (prodej pro spotřebu člověkem). Podobně zelenina.

    Zde máme (na nejnižších úrovních) jeden produkt neutrální (polní květiny), tři průběžné (kukuřice, zelí, pšenice), tři cílové s průběžným efektem (slepice, prasata, krávy) a jeden konečný (jablka). Jedině za jablka člověk dostane zaplaceno trošku solidně, aby pak mohl dělat cokoliv ostatního. A aby to nebylo úplně fádní, i tento konečný produkt má jeden průběžný výstup - listí pro výrobu humusu ke hnojení polních plodin. Asi jsem ještě neviděl hru takto důkladně promyšlenou, tak doufám, že pro nás mají tvůrci ještě schováno spoustu překvapení, aby mělo smysl růst a budovat naše farmy, i když nám bude produkce připadat jako začarovaný kruh.

    Ahoj, tleskám. Moc pěkně napsané. Hanka
  • Dorian (CZ1)Dorian (CZ1) Komentářů: 32
    upraveno 26.11.2012
    Já věděl že si hezky počtu ;)
  • graywolff4graywolff4 Komentářů: 46
    upraveno 05.12.2012
    Nejnovětší úprava hry se nesetkala s úplným pochopením. Někomu vadí blikající vykřičníky u auta nabízejícho výměnu zlatých za dolary, jinému omezení množství krmiva uchovávaného ve stodole.

    Osobně jsem u denních akcí klidný, ale podotýkám, že mi animace a podobné věci nevadí - a navíc mám notebook, kde se mi nezobrazuje na úzké obrazovce při běžném rozlišení ani celá farma, takže můžu klidně auto a podobné věci poslat s klidem "za roh" obrazovky. Jinak to není špatný nápad umožnit nákup herní měny za měnu prémiovou - většina her, které jsem hrál, podobný princip obsahují. Říkám to i přesto, že při svém částečném invalidním důchodu nemám na rozhazování, takže podobné vylepšení asi moc nevyužiji. Stačí, že jsem kdysi nastrkal spoustu peněz do Empire - ale to je zase jiná pohádka.

    U té stodoly je situace ošemetnější. Přiznejme si, že neomezená stodola není asi ani ve Star Treku, takže nastavení limitu pro krmiva je vlastně oprava chyby. Druhý problém ovšem vzniká s tím, jak stodolu plnou krmiva rychle vyprázdnit. Takové opravy chyb vytvořením nového problému jsou ale u některých vývojářů časté. Ono promyslet důkladně nějaký aspekt hry dá práci - a přitom je to tak jednoduché - stačilo by zavést možnost krmivo prodávat (jak tu na fóru už padlo několikrát) a vše by bylo v pořádku. Osobně se ale při představě stodoly plné krmiva jen křivě usměju - nestačím krmit, ani když pořád vyrábím, ne tož aby mi zůstávaly nějaké přebytky...

    Tož tak, probrali jsme drby, což by asi pro dnešek stačilo. Dodám jen, že jsem úspěšně dosáhl 18. levelu a měl bych se asi pomalu rozhlížet po nějakém tom spolku. Sám spolek zakládat nebudu. Zkusil jsem si s vlastní aliancí v Empire svoje a už bych to v podmínkách této firmy znovu neriskoval. A to i přesto, že možnost rozšiřování spolku výzkumem přece jen přináší naději, že spolek nebude jen vysavačem na zlaťáky.
  • Viki615 (CZ1)Viki615 (CZ1) Komentářů: 23
    upraveno 11.12.2012
    nejsi ty i s empire?
  • Quid231Quid231 Komentářů: 8
    upraveno 11.12.2012
    Tak s tim začarovaným kruhem se nediv, protože to je hra stará asi dva měsíce, takže se toho ještě moc nevychytalo.

    Uvidíme jaké budou updaty, ale s hrama od Goodgame Studios to je vždycky:1)supr novinka, skvělá grafika, hra má velký potenciál, levly, úkoly,výzkum, spolky atd........2)o 8 měsíců později: přál bych si abych si ty zlatý vůbec nekupoval, takovejch peněz a takovejch bugů(jako u goodgame empire).Tím nijak neurážím Goodgame Studios, nedělá hry špatný jen víceméně zabugovaný.
    Ale nebudu sejčkovat, zatím nic moc bugů není: nato že to je verze 0.1 tak je tu bugů hodně málo, ale uvidíme
  • graywolff4graywolff4 Komentářů: 46
    upraveno 12.12.2012
    Byla jednou jedna hra (no ano, Viki, bylo to Empire) a tam byl jeden hráč, který tak strašně toužil po tom, aby se stal moderátorem diskusního fóra, že se jím sám prohlásil. Jenom tak, prostě já jsem moderátor a všichni, kdo mi nevěří, dostanou ban. No dostal ho on, samozřejmě...

    Proč začínám tak zeširoka? Ono je totiž velice lákavé myslet si, že moderátor je nějaký velký pán. Ale tam v té hře byl moderátor chápán jako něco jako uklízeč (nebo vyhazovač v baru). Jeho úkolem bylo především a pouze udržovat pořádek na fóru. I byla jedna moderátorka, která přesto chtěla hráčům pomáhat. Jak to dopadlo, zúčastnění vědí. Těm ostatním můžu jen říct, že se její iniciativa nesetkala na vyšších místech s patřičným ohlasem a ona skvělá moderátorka raději skončila.

    Pro mě osobně to bylo velké poučení, protože jsem kdysi na místo moderátora taky z nevědomosti aspiroval a naštěstí jsem nebyl vybrán. Moderátor je totiž první kontakt, na kterého se všechno (a všichni) sesypou, když se jim nevede. Jenomže zpravidla jde o člověka, který není za svou práci nijak pořádně honorován (pár zlaťáků do hry - skutečně jen pár - není žádná bůhvíjaká odměna), dělá to z vlastní dobré vůle a ve svém volném čase. Moderátor někdy ani není považován za člena herního týmu, neví tedy o nic víc, než kolik toho vědí ostatní hráči. Má jisté kontakty, ale ty může mít teoreticky každý hráč, když napíše do herního supportu.

    Představa, že nad hrou bdí nějaká stálá služba jako v nemocnici na sesterně, je proto značně naivní. Aby tomu tak bylo, musela by autorská firma všechny takové lidi platit. A to není jen tak. Možná jsou firmy s bohatými strýčky v Jižní Koreji, které si to můžou dovolit. GGS je ale (pokud vím) čistě evropskou firmou, která se snaží prorazit na trh a ne vždy se vše podaří. A pokud to někomu ještě nestačí, pak dodám, že Big Farm je hra ve stádiu zrodu. Ne vše je přesně nalinkováno, neexistuje (aspoň o tom nevím) žádný podrobný manuál (wiki), kde se člověk dozví první poslední.

    Každá pohádka by měla skončit dobře a přinést poučení. Co na to vlčí babička? Hrajeme si, Big Farm je hra. Je to jenom hra. Úspěch potěší, ale neúspěch nezničí. Alespoň by neměl. Vždy se dá najít jiná hra, jsou jich stovky. Ale pořádná farmařina, to je problém. Vždycky (i v reálu) to problém bude, s tím se prostě správný sedlák a selka musejí srovnat. Není kam spěchat. Tedy pokud nevěříte těm indiánům, co prý předpověděli konec světa za stovky let, ale neměli ani potuchy, že je vyhladí konkvistadoři už za pár desítek let...
  • DorianneDorianne Komentářů: 2
    upraveno 12.12.2012
    Tééda, klobouk dolů. Asi začnu být častějším hostem fóra :)
  • Quid231Quid231 Komentářů: 8
    upraveno 13.12.2012
    Ano šedý vlku, přesně vím o které moderátory se jedná(ten první byl VELKEJ ... a ta druhá byla nejlepší moderátorka).
    Krásně napsané to máš.
  • slunickoLucieslunickoLucie Komentářů: 1
    upraveno 13.12.2012
    moc heký konečně sem si početla a mám s toho radost jen tak dál a jinak spolek hm to tu je asi problém žádala sem o členství v některejch a ani nebyli schopný odepsat že mě tam nechtěj tak budu dál bez spolku i tak mě hra zatím baví :-)
  • graywolff4graywolff4 Komentářů: 46
    upraveno 14.12.2012
    Všiml jsem si, že zde občas někdo žehrá, že si pod Big Farm představoval pohodovou hru na odreagování - a on je to místo toho divoký hon za penězi. Myslím si, že tato hra pohodová je, jen je potřeba ji v pohodě hrát.

    Nejsem asi příkladem skvělého farmáře, já si sem opravdu chodím odpočinout. Podle toho taky moje aktivita vypadá. V pohodě obsloužím své chlévy a políčka, pak zase dělám něco jiného, po chvilce se vrátím - no a tak pořád dokola.

    Aby byl člověk v pohodě, musí některé křiklavé podněty prostě přehlížet. Příkladem je třeba televizní reklama - pochybuji, že ji někdo sleduje se zaujetím. Jednoduše ji přehlížíme. Jak to souvisí s touto hrou? Tak já třeba úplně přehlížím soutěže. Nehlásím se do nich, protože vím, že při svém pohodovém stylu nemám šanci vyhrát. Tak proč si tím kazit radost? Nechávám taky v klidu odjet autíčka se všelijakými lukrativními nabídkami. Zatím jsem se obešel i bez nákupu zlaťáků, prostě si šetřím, ty co mám, na budoucí činnost spolku (do něhož se ovšem budu hlásit, až usoudím, že je ten pravý čas), nekupuji žádné speciality a zatím mi to ve hraní nepřekáží.

    Osobně se vždy pokouším v každé hře hledat možnosti a rozmanitosti. Ve farmařině moc rozmanitostí člověk nenajde, ale přesto má vždy na výběr. Honit se za penězi opravdu nemá smysl - v reálném životě ani ve hře. Důležité je vydržet. A žít podle svého, pokud to jde. Přeji vám všem, aby se to vždy dařilo.
  • Quid231Quid231 Komentářů: 8
    upraveno 15.12.2012
    Přesně tak to dělám i já, tady se totiž naštěstí nikde nebojuje(ale GGS je schopný to sem i dát:-D), takže tohle se dá hrát absolutně v klidu.Taky jsem si ještě žádný zlaťáky nekoupil a jen vzkvétám, mám dobrý spolek farmářů(15.nejlepší)a jsem HAPPY.
  • Kong DoanKong Doan Komentářů: 6
    upraveno 23.12.2012
    Tedy Vlku, úplně souhlasím s tím Empire, s tím rozdílem, že jsem tam neutratil ani haléř. Za to zde už ano (bez vodárenzské věže to jde mnohem hůř). A taky souhlasím, že se tahle hra dá hrát v pohodě, pokud člověk tu pohodu chce. Taky se nehrnu do soutěží, pracuji i doma a jak se zahrabu dp práce, tak zapomenu na všechny soutěže a skončil bych poslední. :) Jinak přeji tvůrcům této hry, aby vydrželi, ono to je celkem pěkné se vracet ke kořenům, když člověk žije a pracuje ve velkoměstě a občas se může starat o svou farmu.
    Jo a rád bych se sem vracel, a bych si početl. :D
  • graywolff4graywolff4 Komentářů: 46
    upraveno 28.12.2012
    Říká se, že trpělivost i růže přináší, ale tady v Big Farm nám růže přinášejí včely. A ty zrovna moc často nelétají, tedy alespoň podle vlastní zkušenosti tak soudím. I když je pravda, že jsem věčný smolař, který kdyby hrál jakoukoliv hru, vždycky bude hluboko v poli poražených. Nu což, v téhle fázi hry ke mně přiletěla zatím jen jedna včela, což znamená, že se růží opět nedočkám. Tak si apoň pustím hubu na špacír.

    Sleduji situaci v nabídce a poptávce spolků, a tak mne napadá, že lidé přicházející do této hry touží po kolektivu, ale vyškrábat se na solidní úroveň, aby mělo smysl hlásit se do zavedeného spolku, to chvilku trvá. Proto bych navrhoval zřídit něco jako "spolek juniorů" - prostě volné sdružení začínajících hráčů, které by sice nemohlo provádět výzkumy, ale jeho členové by přesto byli v kontaktu a mohli by si pomáhat.

    Tento spolek juniorů by mohl mít neomezený počet členů, nemusel by mít společnou pokladnu, stačil by spolkový chat, kde by si členové mohli radit a hledat optimální polohu pro budoucí přihlášení do již "skutečného" spolku. Tím by se k nabídce solitérního hraní a elitní spolkové činnosti přidalo něco navíc, co by mohlo naplnit touhu po kolektivu a přátelství. Osobně bych se klidně "doživotně" vzdal všech výhod skutečného spolku a rád bych pomáhal juniorům v jejich počátečním zápase jako "věčný začátečník".

    Je mi ovšem jasné, že něco takového nehrozí. Jistě se najde spousta seriozních důvodů, které existenci takového spolku juniorů zamezí, znám už programátory (koncekonců jsem kdysi mezi ně sám patřil). Specifikem webové hry ale je sociální vrstva, takže je škoda, když se spolky stanou kvůli vysokým finančním nákladům elitními organizacemi, kam se začátečník nemá moc šancí dostat. Vede to pak k tomu, že nabídka i poptávka přetékají, ale požadavky a očekávání se nesetkají a lidé jsou zklamaní.

    A to je škoda, proto jsem při tom dnešním čekání na včely trošku popustil uzdu své fantazii. Schválně teď budu čekat, co na to řeknou ostatní.
  • hanah (CZ1)hanah (CZ1) CZ1 Komentářů: 2,603
    upraveno 28.12.2012
    Ahoj, tvůj požadavek ráda předám :D Jestli projde nevím.
    A co kdyby sis založil vlastní spolek?
    Jinan se mi moc líbí, jak píšeš. Děkuji Hanka
  • nosatec2nosatec2 Komentářů: 1
    upraveno 28.12.2012
    Ahoj, chtěl bych se zeptat, jak mám rozumět této větě?

    "Specifikem webové hry ale je sociální vrstva, takže je škoda, když se spolky stanou kvůli vysokým finančním nákladům elitními organizacemi, kam se začátečník nemá moc šancí dostat."
  • Alienta (CZ1)Alienta (CZ1) CZ1 Komentářů: 3
    upraveno 29.12.2012
    šedý vlku, taky tleskam :o) nadhera. a taky jsem hravala empire, ale jaksi nevim no... ted už to snad ani neni hratelny, moc hraču na malo mista :o(
  • Erina2Erina2 Komentářů: 9
    upraveno 07.01.2013
    Vlku, doporucuji sledovat spolkovou vyvesku a taky farmarskou postu...
  • YaggiaYaggia Komentářů: 3
    upraveno 21.01.2013
    Ahoj Vlku,

    trefné poznámky dlouho jsem si tak hezky nepočetla. Dělala jsem moderátorku jedné nejmenované hry a mohu ti říci, že jsem denně měla telefonní hovory na pár hodin co a jak ... stíhat k tomu dělat moderátora, překlady, fóra a vychytávat bugy ve hře a do toho všeho pracovat a mít i svůj život bylo takřka nad moje síly. A odměna? Nu dobrý pocit z toho že jsem se nezbláznila a hráčům se usnadnilo spoustu věcí. Ale je to nevděčná práce.

    K spolkům. Také v tom trochu plavu zařídila jsem si vlastní spolek což je dřina ale jde to. Nicméně tvoje varianta je rozumnější. Ten chat, který navrhuješ je vynikající. Pomohlo by to mnoho začínajícím hráčům s orientací ve hře a zařazení do různých spolků. Ne každý totiž navštivuje fórum. Já jsem tu třeba teď poprvé a to jsem na 17 lvl. Pokud budeš chtít můžeš se přidat ke mě. Mám podobný názor na hru jako ty. Nic moc nehrotit a hrát pro zábavu a odpočinek. Můj spolek je Prérie hráč Yaggia :-)
  • Dadika (SK1)Dadika (SK1) Komentářů: 561
    upraveno 21.01.2013
    Ahojte.
    Príjemné čítanie takto zrána, vcelku pekné myšlienkové pochody, kde sa pozná minulosť a skúsenosť z iných hier. Tiež ich mám za sebou niekoľko, ale táto je odlišná v tom, že je pohodová, kto chce, môže sa hnať s úrovňou, kto chce môže si klikať bez nutnosti stresu. Čo sa týka spolkov, keď občas pozerám vstupné podmienky, tak mi to pripomína jednu hru, ktorú klikám už viac ako rok a kde som pred rokom založila klan (niečo ako spolok tu) no a po tom roku, keď sa dostal na krásne druhé miesto, som si uvedomila, že už nie je za čím ísť(kvôli nezáujmu tvorcu tá hra stagnuje). Hráči už túto hru hrajú len dá sa povedať z povinnosti a vernosti. Bolo nás tak veľa, že sme si založili niečo ako ty, Vlk, navrhuješ tu, nazvali sme to akademii a po krátkom čase som zistila, že s týmito hráčmi sa oveľa lepšie spolupracuje, pretože ešte majú pred sebou ciele a tak na nich vidno, že ich hra baví, majú konštruktívne návrhy a snažia sa niečo pre túto skupinku ľudí urobiť. Tak je to i tu so spolkami. Vidím, aké prísne majú podmienky na vstup spolky, ktoré sú tu takpovediac od začiatku, verím, že chcú veľa dosiahnuť, ale ja som sa rozhodla ísť trochu iným smerom. Tiež som si založila spolok, jeho predstavenia sa dočkáte v priebehu možno 2 dní, ale chcem ho viesť trochu inak, ako len v súťaživom duchu. Spolok je na to, aby ľudia spolu mohli komunikovať, aby sa zabavili a podieľali na spoločnej práci (projekte), ale nie sa bezhlavo rútiť dopredu, aby to ľudí po čase omrzelo. Pretože potom sa môže rýchlo stať, že i zaujímavá hra človeka omrzí, ak už nemá za čím ísť.
    Táto hra je nová a príjemná, verím, že má toho ešte veľa pred sebou, tak dúfam, že sa jej bude dariť, aby hráčov, čo nad ňou trávia svoj čas neomrzela a nehľadali si iné hry pre zábavu.
  • graywolff4graywolff4 Komentářů: 46
    upraveno 05.02.2013
    Děkuji za všechny vaše předchozí příspěvky v tomto vlákně. Jak jste si asi všimli, některými jsem se tak trošku řídil a vymyslel jsem Projekt Akademie. Je to tedy i vaše zásluha.

    Trošku jsem kvůli Akademii zanedbával tento blog, tak aspoň pár aktuálních postřehů.

    Prý mám blbou ikonku. No co dodat, dotyčnému jsem to vysvětlil přímo v tom vlákně, ale dvakrát nadšený z takové kritiky být nemůžu. Člověku se jaksi vkrádá do duše otázka - najsem s tím vším tady trošku směšný?

    Zatímco jiní zakládají rodiny, vychovávají děti, pracují na své kariéře, já v invalidním důchodu sedím u počítače a vymýšlím takové hovadiny jako denně aktualizované seznamy zájemců o spolky v jakési webové hře, která vlastně nemá žádný smysl.

    Můj názor je takový, že pro člověka má vždy smysl to, co chce aktuálně dělat. A já jsem si řekl, že budu pomáhat těm virtuálním farmářům a farmářkám, kteří touží po komunitě stejně zaměřených lidí. Proto jsem založil kmenové spolky Projektu Akademie už na dvou serverech. Proto vedu ty seznamy, kde si každý vedoucí spolku může najít lidi, kteří měli aspoň trochu snahy o začlenění do spolku, že o svém zájmu napsali na fórum. Možná to někomu připadá směšné, ale já v tom prostě vidím zábavu. I když to většinou sežere i několik hodin denně...
  • Ylaya2Ylaya2 Komentářů: 369
    upraveno 05.02.2013
    Ahoj Vlku,
    Jen se prosím neměň, mě se líbíš takový jaký jsi. Bohužel se vždy najdou lidi co tě budou kritizovat a hledat na tobě chyby ale také se najde spousta těch co tvou práci ocení. Jsi milý a upřímný člověk a takových šedých vlků jako jsi ty je už opravdu málo a tak se nevzdávej a bojuj dál.
  • graywolff4graywolff4 Komentářů: 46
    upraveno 12.02.2013
    Nedávno se v diskusi o aktualizaci této hry rozpoutala polemika o komerčnosti Big Farm, kupování zlatek a financích vůbec. Jelikož sleduji úplně všechno, co se tu na fóru šustne, nemůže mi uniknout ani neustálá touha po členství ve spolcích. Jak jdou tyto věci dohromady?

    Pravda je, že hra Big Farm opravdu je komerční, a to jak tlakem na nákup prémiové měny, tak vlastním ekonomickým zaměřením. Bez peněz - zlaťáků nebo dolarů - se zde nedá dělat nic. Pokud se ovšem ohlédnete za reálným životem, tak práce na skutečné farmě je taky neustálý shon za financemi. Protože je potřeba platit za stroje, palivo do nich, elektřinu, vybavení chlévů, osivo, krmivo, veterináře - no prostě takový skutečný farmář se musí řádně otáčet, aby na to vše vydělal. Jistě, Big Farm je hra, snadno by se mohlo říct, že by zde podmínky mohly být jaksi změkčené. Jenže ony změkčené jsou, a nikdo si toho nevšímá.

    Třeba jen takový cyklus pěstování na poli. V reálu je potřeba pole zorat, potom zasít, vláčet, zaválet, pohnojit, dlouho čekat, pak teprve sklízet. Tady máme situaci usnadněnou - jenom bleskově zasejeme, když chceme větší výnos, přidáme dalším bleskem trochu humusu a za pár minut, maximálně hodin, jdeme bleskově sklízet. Žádné opravy traktorů, půjčování kombajnů, hádání s pracovníky.

    Prostě je to hodně jednodušší. No a když se pak objeví úkol, že máme vstoupit do spolku, tak je nám ještě nabízena odměna v prémiové měně. Málokdo si ale všimne toho, že kromě vstupu do spolku je možné taky spolek poměrně snadno založit. Úvodní vklad nečítá ani 400 zlatých, to v pohodě i začátečník díky různým dárkům a plnění úkolů získá. Jistě, kolem spolku se musíme otáčet, musíme organizovat projekty, výzkumy, přijímat další členy, komunikovat. Neříkám, že je to snadné.

    Proto jsem se pokusil s Projektem Akademie vyjít vstříc a nabídl partnerství spolkům, které vzniknou nebo se připojí k Partnerům Akademie, aby využily poměrně bohaté seznamy zájemců o spolky, jež jsou denně aktualizovány a nabízejí přehled i o aktivitě oněch zájemců. Myslíte, že někdo reagoval? Ani náhodou.

    Připadá mi to, že jsme opravdu takový národ Švejků, který si pořád stěžuje, ale když má příležitost přiložit ruku k dílu, raději to nechá na "těch ostatních". Jenže kdo jsou ti ostatní? Jsme to zase my všichni a když se na věc vykašlou všichni, pak není spokojený nikdo.

    Každá komerce se dá přežít, když je dobrá vůle. Tak využijte dobré vůle šíleného šedého vlka, který hodiny denně pracuje na tom, abyste měli vstup do spolkové činnosti usnadněný.
  • Dadika (SK1)Dadika (SK1) Komentářů: 561
    upraveno 12.02.2013
    ahoj šedý vlku,
    čítala som nedávno tvoju ponuku združenia spolkov a chvíľu som o nej aj premýšľala. Lenže..zo skúseností s náborom hráčov viem, že spolky, ktoré majú už niečo za sebou a tým aj stanovené určité presné podmienky nie sú až také obletované, ako spolky typu - berieme hocikoho. V silnejších spolkoch je totiž výber o niečo prísnejší.Ide o to, že hráči dostali úlohu a tak sa ju snažia splniť, lenže čo to obnáša, to veľa z nich nevie. Alebo sa snažia dostať do spolku, alebo si ho založia. A tu je druhý problém veci: mnohí hráči zakladajú spolok z povinnosti splniť danú úlohu a potom sa tu dočítame veci, kde zakladatelia daných spolkov vôbec nevedia, čo v danom spolku môžu robiť. Hráčska komunita je tu veľká a spolkov stále málo. Človek by aj prijal hráčov, ale ak vezmem do úvahy, že na výskum ďalších miest potrebujem 1 600 000, tak pokiaľ všetko zvládneme plniť v momentálnom počte, tak nad tým výskumom ani neuvažujem. Pre mňa je prednejšie skúmať veci, ktoré sú prospešné pre stávajúcich členov, už len ako odmena za ich snahu a spoluprácu. Nemyslím si, že rozšírenie spolku o dve miesta je adekvátne sume, ktorú za to spolky musia platiť a tak bude vždy ponuka miest menšia ako počet členov túžiacich po spolku.
    Tvoja ponuka združenia spolkov by podľa môjho názoru mala byť adresovaná spolkom, ktorých zakladatelia nevedia mnohé základné veci, lenže pravdou zas je, že mnohí z nich sa na fore ani neukážu. Čo sa týka zoznamu hráčov, myslím, že je to veľmi dobrá vec, je to šanca pre hráčov so snahou začleniť sa, aby boli zobrazení na jednom mieste a nie v 30 topicoch, kde sa ich žiadosti o deň, dva stratia. Mojich posledných dvoch členov som videla nedávno tiež v tvojom zozname, jednu z nich som získala cez hráčku v spolku, druhá tu mala viac žiadostí a jej aktivita sa mi páčila. Myslím, že tvoje označenie (hviezdičkovanie) bolo adekvátne ich snahe a aktivite a som za obe rada. Tvoj projekt akademie je v časti zábava, kde sa tiež ďalšími príspevkami v iných topicoch stratí. Možno to nie je ani tak nezáujem spolkov, skôr si mnohí hráči prečítajú oznámenia a pár tém k hre a do hráčskej komunity ani nezablúdia. Myslím, že je to veľmi prospešná vec a aby bola viac na očiach, potrebovala by zvýrazniť dôležitosť danej témy
  • graywolff6graywolff6 Komentářů: 2
    upraveno 11.08.2015
    Zvědavosti kopec...

    Přišel jsem se ze zvědavosti po létech podívat. Někde jsem totiž viděl pár obrázků z Big Farm a zaujalo mě, co všechno se změnilo. Pro mě se třeba změnilo to, že jsem přišel o farmu i o účet, ale to se dá po dvou letech absence očekávat. Tak teďka jsem graywolff s pořadovým číslem 6.

    Jen málokdo si asi vzpomene, že jsem tu kdysi zakládal poněkud šílený projekt Akademie. Bylo to šílené hlavně pro mě, protože jsem musel udržovat spoustu externích tabulek (aby se to nepletlo, Akademie fungovala na českém i slovenském serveru), no nakonec to moje chatrná psychika nevydržela a odpadl jsem. Kdo si vzpomíná, tomu se dnes omlouvám. Člověk by si na sebe měl brát jen úkoly, které zvládne...

    Tentokrát ode mě žádnou velkou aktivitu nečekejte. Po mnoha peripetiích jsem na tom zdravotně pořád hodně špatně, hry už beru jen jako relaxaci a nesnažím se zachránit svět. Zatím si jen tak stavím farmičku, když to půjde, zůstanu, když bude tlak veliký, zase zmizím.

    Ještě musím poděkovat spolku Akademie, který nejen že stále existuje, ale je poměrně úspěšný. Zachovali se tehdy ke mně velice pěkně, jak až teď zjišťuji, dokonce mě ani nevyloučili a platili za mě členské příspěvky. Jednou jsem se vrátit pokoušel, ale nezvládl jsem to.

    Tak se mějte pěkně, rostlinky ať pěkně rostou, zvířata ať kypí zdravím a hlavně ať se daří a nikdo se netrápí, když to zrovna nejde podle jeho plánů. Big Farm je jen hra. Není třeba se trápit.
  • skoumal (CZ 1)skoumal (CZ 1) Komentářů: 1,548
    upraveno 11.08.2015
    Ahoj, vlku, vítej zpět. Cos tu nebyl, se hra poněkud změnila, přibylo bugů a tvůrci se nás snaží uštvat neustálými "akcemi". Ale není třeba se tím denervovat. Zdraví je přednější, tak se drž.
  • Hadak (CZ1)Hadak (CZ1) CZ1 Komentářů: 4,342
    upraveno 11.08.2015
    Ahoj vlku.
    Bylo to někdy v zimě, když jsem při "uklízení" na fóru narazil i na Tvoje vlákno a začetl jsem se do něho. Pomyslel jsem si tenkrát, jaká je to škoda, že někdo s takovým nadhledem, pozorovacím talentem a s takovými nápady už nehraje.
    S potěšením jsem dnes zaregistroval Tvůj návrat mezi farmáře. smileys-cz-1.gif

    Těším se, že jsi "přišel pobejt" nejen na dobu nezbytně nutnou k prohlídce novinek,
    ale že se s Tebou a s Tvými glosami budeme setkávat často a dlouho... smileys-cz-61.gif

    smileys-cz-33.gif Miki
  • black-.-angel (FormerMod)black-.-angel (FormerMod) Guest Komentářů: 19,044
    upraveno 14.08.2015
    graywolff6 napsal: »
    Zvědavosti kopec...

    Přišel jsem se ze zvědavosti po létech podívat. Někde jsem totiž viděl pár obrázků z Big Farm a zaujalo mě, co všechno se změnilo. Pro mě se třeba změnilo to, že jsem přišel o farmu i o účet, ale to se dá po dvou letech absence očekávat. Tak teďka jsem graywolff s pořadovým číslem 6.

    Jen málokdo si asi vzpomene, že jsem tu kdysi zakládal poněkud šílený projekt Akademie. Bylo to šílené hlavně pro mě, protože jsem musel udržovat spoustu externích tabulek (aby se to nepletlo, Akademie fungovala na českém i slovenském serveru), no nakonec to moje chatrná psychika nevydržela a odpadl jsem. Kdo si vzpomíná, tomu se dnes omlouvám. Člověk by si na sebe měl brát jen úkoly, které zvládne...

    Tentokrát ode mě žádnou velkou aktivitu nečekejte. Po mnoha peripetiích jsem na tom zdravotně pořád hodně špatně, hry už beru jen jako relaxaci a nesnažím se zachránit svět. Zatím si jen tak stavím farmičku, když to půjde, zůstanu, když bude tlak veliký, zase zmizím.

    Ještě musím poděkovat spolku Akademie, který nejen že stále existuje, ale je poměrně úspěšný. Zachovali se tehdy ke mně velice pěkně, jak až teď zjišťuji, dokonce mě ani nevyloučili a platili za mě členské příspěvky. Jednou jsem se vrátit pokoušel, ale nezvládl jsem to.

    Tak se mějte pěkně, rostlinky ať pěkně rostou, zvířata ať kypí zdravím a hlavně ať se daří a nikdo se netrápí, když to zrovna nejde podle jeho plánů. Big Farm je jen hra. Není třeba se trápit.

    Páni, při dloooooooooooooooouhém úklidu ve spolkové sekci jsem často narážela na tvé příspěvky a říkala si, kéž bych tomuhle člověku mohla za jeho snahu a práci poděkovat. Tak snad si to tu ještě někdy přečteš: DÍKY ZA VŠE, CO JSI PRO NAŠI KOMUNITU UDĚLAL! :)

    A třeba i v novém směru hry najdeš její kouzlo a hlavně klid :)
  • Sadlikova (CZ1)Sadlikova (CZ1) Komentářů: 16
    upraveno 14.08.2015
    Ahoj Šedý taky jsem tvé příspěvky moc ráda četla a ještě radši jsem že jsi zpět Přeji hlavně pevné zdraví :)
Sign In to comment.