Αρχική Greek Ιδέες, έπαινοι και κριτική

Αρνητική ψήφο για το νησί

147

Σχόλια

  • dimizach2dimizach2 Αναρτήσεις: 52
    επεξεργάστηκε 09.10.2014
    eleni19782 έγραψε: »
    -1 Και από εμένα για το νησί με την σημερινή του μορφή..

    Η προσωπική μου άποψη είναι πως για να έχει κάποιο νόημα και κάποια λογική το νησί δεν θα έπρεπε σε καμία περίπτωση να καταστρέφονται οι εγκαταστάσεις. Το πιο λογικό και το πιο δίκαιο θα ήταν να παραμένουν οι εγκαταστάσεις και τα διακοσμητικά στην κατάσταση που τα είχαμε αφήσει και να ξεκινούν από την αρχή τα βιβλία, ακριβώς όπως συμβαίνει με τα υπόλοιπα event και αν θέλουν να είναι πιο δύσκολο για τους πιο προχωρημένους παίκτες ας φτιάξουν επίπεδα δυσκολίας όπως έφτιαξαν και για τα υπόλοιπα event, λύσεις μπορούν να βρουν πάρα πολλές αλλά αυτοί προτίμησαν την εύκολη λύση της επαναφοράς στην αρχική μορφή του και όχι στο πάγωμα της προόδου μας στο στάδιο που είχαμε μείνει πριν τελειώσει ο χρόνος που είχαμε στην διάθεση μας (την οποία λύση θεωρούσαν και πιο κερδοφόρα αλλά δεν νομίζω κανείς μας να χαλάσει τον ίδιο χρυσό που χάλασε την πρώτη φορά για το νησί οπότε μάλλον την πάτησαν) . Είναι παράλογο να αγοράζουμε ξανά και ξανά τα ίδια οικόπεδα να γκρεμίζουμε ξανά ξανά τα ίδια πουρνάρια να χτίζουμε και να αναβαθμίζουμε ξανά και ξανά τα ίδια σπίτια αν απλά πάγωναν την φάρμα και μας έβαζαν από την αρχή τα βιβλία κανείς δεν θα παραπονιόταν αλλά αυτό που έκαναν είναι παράλογο και άδικο προσπαθώ να βρω κάποια άλλη λέξη να το χαρακτηρίσω και δεν βρίσκω οι μόνες λέξεις που μου έρχονται στο μυαλό είναι η λέξη παράλογο και άδικο.
    Συμφωνώ απόλυτα με όλα! -2 και από εμένα!
  • kkk2 (GR1)kkk2 (GR1) Αναρτήσεις: 37
    επεξεργάστηκε 11.10.2014
    -1 από εμένα
  • semeli32semeli32 Αναρτήσεις: 343
    επεξεργάστηκε 11.10.2014
    Θέλω πολύ να δω,αν μετά ΤΟ κράξιμο που έχουν φάει από παντού,σε όλους τους servers,αν θα επαναφέρουν και 3η φορά το νησί,ακριβώς με την ίδια δομή όπως τις δύο πρώτες,δηλαδή γκρέμισμα και φτιάξιμο από την αρχή.
    Ειδικά μετά την εξαιρετική ιδέα που τους δώσαμε,να απενεργοποιούν το νησί μόλις τελειώνει το event και να μένει το νησί του καθενός όπως το άφησε και απλά να επαναλαμβάνονται τα βήματα,έστω με βαθμούς δυσκολίας ανάλογα του επιπέδου,όπως είπε και η φίλη πιο πάνω.

    Με αυτό τον τρόπο,αν μένει ως έχει το νησί δηλαδή,αξίζει τον κόπο να ξοδευτεί χρυσός για σπίτια και διακοσμητικά,μιάς και θα πρόκειται για 4η φάρμα ουσιαστικά.
    Φυσικά ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα πρέπει να επανασχεδιάσουν τα μεγέθη των κτιρίων και τους απαιτούμενους εργάτες που ζητάει κάθε εγκατάσταση,διότι τώρα μιλάμε για την προσωποποίηση της παραλογίας.
    Γενικά ή αλλάξτε το ή βουλιάξτε το..αλλιώς θα μείνει στην ιστορία ως η πλέον αποτυχημένη αναβάθμιση στην ιστορία του Big Farm.
    Ζητήσαμε δράση,...όχι ρόδα για τα ποντίκια..
  • dinos01 (GR 1)dinos01 (GR 1) Αναρτήσεις: 590
    επεξεργάστηκε 11.10.2014
    semeli32 έγραψε: »
    Θέλω πολύ να δω,αν μετά ΤΟ κράξιμο που έχουν φάει από παντού,σε όλους τους servers,αν θα επαναφέρουν και 3η φορά το νησί,ακριβώς με την ίδια δομή όπως τις δύο πρώτες,δηλαδή γκρέμισμα και φτιάξιμο από την αρχή.
    Ειδικά μετά την εξαιρετική ιδέα που τους δώσαμε,να απενεργοποιούν το νησί μόλις τελειώνει το event και να μένει το νησί του καθενός όπως το άφησε και απλά να επαναλαμβάνονται τα βήματα,έστω με βαθμούς δυσκολίας ανάλογα του επιπέδου,όπως είπε και η φίλη πιο πάνω.

    Με αυτό τον τρόπο,αν μένει ως έχει το νησί δηλαδή,αξίζει τον κόπο να ξοδευτεί χρυσός για σπίτια και διακοσμητικά,μιάς και θα πρόκειται για 4η φάρμα ουσιαστικά.
    Φυσικά ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα πρέπει να επανασχεδιάσουν τα μεγέθη των κτιρίων και τους απαιτούμενους εργάτες που ζητάει κάθε εγκατάσταση,διότι τώρα μιλάμε για την προσωποποίηση της παραλογίας.
    Γενικά ή αλλάξτε το ή βουλιάξτε το..αλλιώς θα μείνει στην ιστορία ως η πλέον αποτυχημένη αναβάθμιση στην ιστορία του Big Farm.
    Ζητήσαμε δράση,...όχι ρόδα για τα ποντίκια..

    Εάν θυμάμαι καλά είχα βάλει αυτή την ιδέα στις 12/08.........
  • semeli32semeli32 Αναρτήσεις: 343
    επεξεργάστηκε 11.10.2014
    dinos012 έγραψε: »
    Εάν θυμάμαι καλά είχα βάλει αυτή την ιδέα στις 12/08.........

    Eσυ Ντινούκο,καλά το θυμόσουν..εγώ δεν το θυμόμουν! Και σου είχα σχολιάσει κιόλας..!!
    10584455_1568186250076789_621333308_n.jpg?oh=6799fcbcf299f5910f3a1b922f553318&oe=543B4801&__gda__=1413165409_10f1c6b9408211dfb098374676f132c2
  • BoomGR5BoomGR5 Αναρτήσεις: 91
    επεξεργάστηκε 11.10.2014
    το νησί πιστεύω δεν θα αλλάξει, μπορεί μέχρι τότε να έχουν προσθέσει και άλλη θεματολογία στο μηνιαίο event όμως και πάλι η σειρά του νησιού θα ξανά έρθει κάποια στιγμή :)
  • dinos01 (GR 1)dinos01 (GR 1) Αναρτήσεις: 590
    επεξεργάστηκε 12.10.2014
    BoomGR5 έγραψε: »
    το νησί πιστεύω δεν θα αλλάξει, μπορεί μέχρι τότε να έχουν προσθέσει και άλλη θεματολογία στο μηνιαίο event όμως και πάλι η σειρά του νησιού θα ξανά έρθει κάποια στιγμή :)

    Θα συμφωνήσω για ακόμα μία φορά με τον Αχιλλέα..... (άρρωστος θα είμαι μάλλον.....)
  • poparaole (GR1)poparaole (GR1) Αναρτήσεις: 97
    επεξεργάστηκε 12.10.2014
    dinos012 έγραψε: »
    Θα συμφωνήσω για ακόμα μία φορά με τον Αχιλλέα..... (άρρωστος θα είμαι μάλλον.....)

    Ναι ρε παιδιά ότι δεν θα αλλάξει το πιστεύουμε και εμείς αλλά το θέμα είναι ότι το νησί:
    έρχεται πολύ συχνά, οι διαστάσεις των κτηρίων αλλά και οι ποσότητες των εργατών που ζητάει είναι εξωφρενικές και το γεγονός ότι χωρίς χρυσό δεν τελειώνει παρά μόνο αν είσαι 24 ώρες το 24ωρο, γκρεμίζεται και φτου κι απ την αρχή , και άλλα που Ντίνο μου τα έχεις προτείνει πολύ σωστά σε σχετικό θέμα.

    Το ζήτημα είναι ότι έχουν πολλοί θέμα με το νησί και όσες φορές και να το φέρουν και να το ξαναφέρουν με τις απαιτήσεις που έχει, κάθε φορά που θα έρχεται θα ασχολούνται όλο και λιγότεροι με αυτό.

    Δίνω ένα παράδειγμα:
    Εγώ που πήγα διακοπές το Αύγουστο δεν μάζεψα αρκετά κοχύλια, τα άτομα του συνεταιρισμού μου που πήγαν άλλο μήνα διακοπές μάζεψαν πάρα πολλά και ακόμα γεμίζουν το καράβι στο φουλ. Εγώ τώρα είμαι η μοναδική στον συνεταιρισμό μου που παίζω εντατικά το νησί (εννοείτε χωρίς χρυσό) ενώ οι άλλοι παίζουν ίσα να βγάλουν πορτοκαλάδες ώστε να συντηρήσουν τα κοχύλια. Έχετε τη γνώμη ότι εγώ που θα μαζέψω κοχύλια θα ξανά ασχοληθώ την επομένη; Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, παρά μόνο πορτοκαλαδίτσες κι εγώ.

    Και μια που αναφέρατε τη θεματολογία του event και να αλλάξει, εγώ λέω ότι " άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς ", ότι μορφή και να πάρει, αν δεν αλλάξει το γεγονός απ τη βάση(δηλαδή το όλο σκεφτικό του νησιού όπως ακριβώς πρότεινε ο Ντίνος στο σχετικό θέμα "ιδέα για το νησί") τότε η εταιρία θα λάβει περισσότερη δυσαρέσκεια και παράπονα, παρά χρήματα. Και δεν μιλάω μόνο για την Ελλάδα, τα παράπονα δεν σταματούν εδώ.

    Επίσης, επειδή αναφέρθηκε σε αυτό το θέμα, το event του νησιού, ( που είναι event, σε αυτό συμφωνούμε) είναι ίδιο με τα αλλά (παραμύθι, απόκοσμο, μέλισσες κ.α) ;;;;;; Δεν θα το έλεγα φίλτατοι γιατί έχει μια βασική διαφορά πέρα απ' τη διάρκειά του, το νησί αν το αγνοήσεις δεν προχωράς στο ράντζο με τα άλογα (ότι κι αν είναι αυτά ,ο χρόνος θα δείξει...), ενώ αν αγνοήσεις τα υπόλοιπα event που υπάρχουν απλά δεν παίρνεις τα δώρα που σου δίνουν. Εγώ αυτό το αντιλαμβάνομαι σαν απειλή και σαν τιμωρία και είναι το πρώτο και το κύριο που με χαλάει σε αυτό το event και μετά όλα τ'άλλα.

    Αυτά για την ώρα...
  • kgflfekgflfe Αναρτήσεις: 289
    επεξεργάστηκε 12.10.2014
    poparaole....είναι μακράν η καλύτερη απάντηση και κριτική πάνω στο θέμα του νησιού και γενικότερα του σκεπτικισμού της ggs.....
    :thumbup: :thumbup: :thumbup:
  • elektra 2011 (GR1)elektra 2011 (GR1) Αναρτήσεις: 99
    επεξεργάστηκε 12.10.2014
    κάτι άσχετο : ξέρει κανείς τα βήματα στα κεφάλαια? Τουλάχιστον να ξέρουμε αν συμφέρει να προχωρήσουμε ή όχι..
  • neda71 (GR1)neda71 (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 284
    επεξεργάστηκε 12.10.2014
    elektra 20112 έγραψε: »
    κάτι άσχετο : ξέρει κανείς τα βήματα στα κεφάλαια? Τουλάχιστον να ξέρουμε αν συμφέρει να προχωρήσουμε ή όχι..

    Καλησπέρα,
    δες το παρακάτω λίνκ στις ερωτήσεις για το παιχνίδι στην κατηγορία : συμβουλές και κόλπα

    τα κεφάλαια στο νησί
  • kgflfekgflfe Αναρτήσεις: 289
    επεξεργάστηκε 13.10.2014
    καλημέρα....τα μέλη που είναι υπέρ του νησιού έτσι όπως είναι τώρα...είναι η μειονότητα....άρα η πλειοψηφία ζητάει αλλαγές στο νησί..και έχουν ειπωθεί κάποιες ιδέες....οι συντονιστές που είναι??..να μας απαντήσουν...θα προωθηθούν οι ιδέες?...αυτό να μας ενδιαφέρει...αν δεν υπάρχουν συντονιστές...να κλείσει το φορουμ....δεν μπορεί να είμαστε το μοναδικό φόρουμ που γίνεται αυτό το μπάχαλο....
  • ANTEGEIA01 (GR1)ANTEGEIA01 (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 74
    επεξεργάστηκε 13.10.2014
    +1 από εμένα
  • neda71 (GR1)neda71 (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 284
    επεξεργάστηκε 13.10.2014
    Καλησπέρα,
    Πολλοί συμπαίκτες έχουν αναφέρει ότι χρειάζεται χρυσός για να ολοκληρώσεις όλα τα κεφάλαια του νησιού. Σας βάζω το παρακάτω λινκ από το αγγλικό φόρουμ με συμβουλές :

    πως να ολοκληρώσεις όλα τα κεφάλαια του νησιού χωρίς χρυσό
  • kgflfekgflfe Αναρτήσεις: 289
    επεξεργάστηκε 13.10.2014
    neda712 έγραψε: »
    Καλησπέρα,
    Πολλοί συμπαίκτες έχουν αναφέρει ότι χρειάζεται χρυσός για να ολοκληρώσεις όλα τα κεφάλαια του νησιού. Σας βάζω το παρακάτω λινκ από το αγγλικό φόρουμ με συμβουλές :

    πως να ολοκληρώσεις όλα τα κεφάλαια του νησιού χωρίς χρυσό

    πόσες ώρες παιχνιδιού είναι αυτό..?..αν ξέρεις...
  • neda71 (GR1)neda71 (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 284
    επεξεργάστηκε 13.10.2014
    kgflfe έγραψε: »
    πόσες ώρες παιχνιδιού είναι αυτό..?..αν ξέρεις...

    Από άποψη χρόνου, το μόνο που αναφέρει είναι ότι ... χρειάστηκε 10 πάνω κάτω ημέρες για το 3ο κεφάλαιο.
    Φαντάζομαι ότι ο χρόνος έχει να κάνει με τη διάρκεια κάθε παραγωγής μια που δεν χρησιμοποιεί χρυσό για να τελειώσει πιο γρήγορα. Βάζεις και περιμένεις... Δεν έχουμε να κάνουμε με ένα παιχνίδι που πρέπει να είσαι από πάνω και να κάνεις κλικ.
    Πάντως αν διαβάσεις όλα τα ποστ, οι συμβουλές του παίκτη είναι με βάση το 1ο νησί. Και ο ίδιος απογοητεύτηκε από τις ελάχιστες αλλαγές που έκαναν στο 2ο νησί. Και αναφέρει για όσους θέλουν να πάρουν για δώρο την ειδική στάνη αγελάδων (πρέπει να μαζέψεις 90.000.000 κοχύλια) ότι είναι αδύνατο χωρίς να χαλάσεις χρυσό. Στο 1ο νησί τα πιο πολλά κοχύλια που μαζεύτηκαν ήταν περίπου 50.000.000.
    Οπότε υπάρχει διαχωρισμός ανάλογα με τι στόχους βάζει ο κάθε παίκτης.
  • kgflfekgflfe Αναρτήσεις: 289
    επεξεργάστηκε 13.10.2014
    neda712 έγραψε: »
    Από άποψη χρόνου, το μόνο που αναφέρει είναι ότι ... χρειάστηκε 10 πάνω κάτω ημέρες για το 3ο καφάλαιο.
    Φαντάζομαι ότι ο χρόνος έχει να κάνει με τη διάρκεια κάθε παραγωγής μια που δεν χρησιμοποιεί χρυσό για να τελειώσει πιο γρήγορα. Βάζεις και περιμένεις... Δεν έχουμε να κάνουμε με ένα παιχνίδι που πρέπει να είσαι από πάνω και να κάνεις κλικ.
    Πάντως αν διαβάσεις όλα τα ποστ, οι συμβουλές του παίκτη είναι με βάση το 1ο νησί. Και ο ίδιος απογοητεύτηκε από τις ελάχιστες αλλαγές που έκαναν στο 2ο νησί. Και αναφέρει για όσους θέλουν να πάρουν για δώρο την ειδική στάνη αγελάδων (πρέπει να μαζέψεις 90.000.000 κοχύλια) ότι είναι αδύνατο χωρίς να χαλάσεις χρυσό.

    αυτό που λείπει από το παιχνίδι και έχει ειπωθεί σε άλλο θέμα..δεν είναι καθόλου ανταγωνιστικό .... και να σου φτιάχνουν ένα νησί με timeline δεν του προσθέτει κάποιο νέο στοιχείο ως προς τον ανταγωνισμό...ας δουμε τι εγινε αυτή την εβδομάδα...νησί-2 event-αρχιτέκτονας-μελισσες και προσφορές για χρυσό!!!!......τυχαίο?...... το 3ο κεφάλαιο θέλει 10 μέρες για τις αναβαθμίσεις του νησιού..τι γίνεται με τις υπόλοιπες φάρμες?...1 μήνα λοιπον...καμιά αναβάθμιση.......μπορεί να υπάρχει στρατηγική στο νησί..για να βγει...αλλά σε θέλει συνέχεια εδώ....και ξαναλέω δεν προσθέτει ανταγωνισμό....δηλαδή 2η φορά και ήδη είναι βαρετό!!!!
  • ΑΓΓΕΛΙΚHTZ (GR1)ΑΓΓΕΛΙΚHTZ (GR1) Αναρτήσεις: 97
    επεξεργάστηκε 14.10.2014
    :thumbdown:
    -1 για το νησι την πρωτη φορα ηταν κατι διαφορετικο και αφιερωσα πολλες ωρες την δευτερη φορα απλα βαρεθηκα να ξαναχτιζω τα ιδια καταλαβαινω οτι ηταν αναγκαιο για παιχτες που δεν ειχαν προλαβει να παιξουν και επισης καταλαβαινω οτι ειναι αναγκαιο για να συνεχισει η λειτουργια του θερμοκηπιου απλα ειναι απογοητευτικο να αρχιζεις ξανα και ξανα απο την αρχη το ξεραμε ολοι οτι θα εξαφανιζοταν η προοδος μας απλα οταν το ειδαμε εγινε ακομα πιο απογοητευτικο......
  • TATSIS2 (GR1)TATSIS2 (GR1) Αναρτήσεις: 81
    επεξεργάστηκε 14.10.2014
    -1 καλο ηταν την πρωτη φορα ενδιαφερον για κατι κανουργιο δεν προλαβα να το ολοκληρωσω γιατι οι απαιτησεις σε εργατες εξωφρενικες και οι αναβαθμισεις επισης αργες. Δραματικη η κατασταση στα δολλαρια που ρουφαει απο τις αλλες φαρμες, αν εισαι μικρο επιπεδο δεν προχωραει με τιποτε.Την δευτερη φορα βαρετο μεχρι αηδιας με το ζορι το παιζω για να μαζεψω τα πεταλα για αυτη το περιβοητο ραντζο με τα αλογα.Την τριτη φορα θα φτιαχνω και εγω πορτοκαλαδες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • VersusVersus Αναρτήσεις: 26
    επεξεργάστηκε 16.10.2014
    AgapipavManager ολα καλα φιλε το ξερω +20 για το νησι
  • Luiza ELuiza E Αναρτήσεις: 12
    επεξεργάστηκε 16.10.2014
    για πιω νισι μιλατε? πολι μου αρεσουν τα νισια εμενα ιδικα το καλοκερακι ινε τελια :love:
  • VersusVersus Αναρτήσεις: 26
    επεξεργάστηκε 16.10.2014
    για τιν μυκονο λενε καλε απλα δεν τους αρεσει σαν νησι και λενε να πανε κατα την τηνο
  • semeli32semeli32 Αναρτήσεις: 343
    επεξεργάστηκε 16.10.2014
    Δεν ξέρω για εσάς..αλλά εγώ μπαίνοντας σ'αυτό το forum τελευταία, νομίζω ότι ζω σε έναν σουρεαλισμό...! Αλλα ντ'ἀλλα της Παρασκευής το γάλα..t1870.gif

    Ασχετο ...Αγαπητέ Versus,απλή ερώτηση,διότι μ'αρέσουν οι εγκυκλοπαιδικές γνώσεις...
    Αναφέρει η υπογραφή σου,ότι όσοι διαθέτουν πνεύμα,είναι ενοχλητικοί ηλίθιοι!
    Αλήθεια.. ποιούς ενοχλούν;; Τους ..σκέτους λόγω ανταγωνισμού ή γιατί τους χαλάνε την πιάτσα;;
    t1851.gif
  • VersusVersus Αναρτήσεις: 26
    επεξεργάστηκε 16.10.2014
    αναφερετε σε ολα τα πλατι και μικη κανενος εξερουμενου δεσποινις σεμελι
  • semeli32semeli32 Αναρτήσεις: 343
    επεξεργάστηκε 16.10.2014
    Κυρία,παρακαλώ...m1204.gif

    Ααα μηδενός εξαιρουμένου..δηλαδή όλοι οι ηλίθιοι γενικώς,ενοχλούνται από τους πνευματώδεις!!
    Οκ..με καλύψατε φίλτατε,ευχαριστώ!!
    t2042.gif
  • dinos01 (GR 1)dinos01 (GR 1) Αναρτήσεις: 590
    επεξεργάστηκε 16.10.2014
    Σε είπε και δεσποινίς χαχαχαχα να της στείλεις λουλούδια στην γιορτή της...........

    Semeli είναι γυναίκα η Versus
  • semeli32semeli32 Αναρτήσεις: 343
    επεξεργάστηκε 16.10.2014
    dinos012 έγραψε: »
    Σε είπε και δεσποινίς χαχαχαχα να της στείλεις λουλούδια στην γιορτή της...........

    Semeli είναι γυναίκα η Versus

    Αμ δεν θα στείλω;; Ανθοκολώνα ολόκληρη!! χαχα

    Πάλι άλλαξα το φύλο;; Mόνο εγώ και ο Βουκίδης τα κάνουμε αυτά!! :p:p
  • ευαα2ευαα2 Αναρτήσεις: 236
    επεξεργάστηκε 16.10.2014
  • ευαα2ευαα2 Αναρτήσεις: 236
    επεξεργάστηκε 16.10.2014
  • VersusVersus Αναρτήσεις: 26
    επεξεργάστηκε 16.10.2014

Σχολιάστε

Έντονη γραφήΠλάγια γραφήΔιαγραφήOrdered listΜη ταξινομημένη λίστα
Χαρακτήρες Emoji
Εικόνα
Στοίχιση αριστεράΣτοίχιση στο κέντροΣτοίχιση δεξιάΕναλλαγή προβολής HTMLΕναλλαγή πλήρους σελίδαςΕναλλαγή φωτισμού
τοποθέτησε την εικόνα/αρχείο