Anasayfa Turkish Goodgame Big Farm - Topluluk Konuyla Dışı

Azerbaycanli kimlerdi burda?

cosqun44cosqun44 Gönderiler: 163
09.06.2015 düzenlendi kategorisi Konuyla Dışı
Bir movzu acaq. Meqsedim burda olan AZERBAYCANlilari tanimaqdi.:):):):)
Post edited by cosqun44 on
«1314

Yorumlar

• cosqun44cosqun44 Gönderiler: 163
    16.04.2014 düzenlendi
    Meselen Azerbaycan dilinde bir sozun Türk dilinde ferqli menası.Bilenler yazsın meselen biri menden usagı tapsırıb ıse getdı :) tapsirib sozunun qarsiligini bilen var?:) birde dur sozu bizde dur mektebe get-dur gitme kimi:)
    16.04.2014 düzenlendi
    trip atmagin menasini bilen var?:):):)
  • Aygun92 (TR1)Aygun92 (TR1) Gönderiler: 3,403
    17.04.2014 düzenlendi
    Men Azerbaycanliyam :) trip atmaq-naz elemekdi mence :D
    17.04.2014 düzenlendi
    Aygun922 yazdı: »
    Men Azerbaycanliyam :) trip atmaq-naz elemekdi mence :D

naz sozu bunlarda da var tripin basqa menasi var kusmekle naz etmeyin ortasidi mence:D
  • GirlDelifb--liGirlDelifb--li Gönderiler: 2,760
    17.04.2014 düzenlendi
    mende azerbaycanliyamm:)
    17.04.2014 düzenlendi
    mende azerbaycanliyamm:)
    xos geldin :) eyni sozun her iki dilde ferqli menasini bildiyin soz varsa yaz:)
  • GirlDelifb--liGirlDelifb--li Gönderiler: 2,760
    17.04.2014 düzenlendi
    olsa yazacam:)
  • sweet2sweet2 Gönderiler: 250
    17.04.2014 düzenlendi
    Salam Coşqun mende AzerbayCanlı
    17.04.2014 düzenlendi
    sweet2 yazdı: »
    Salam Coşqun mende AzerbayCanlı[/QUOTE

lap yaxsi yuxardaki yaziya numune yaza bileren?
  • ilkbay24 (TR1)ilkbay24 (TR1) Gönderiler: 100
    17.04.2014 düzenlendi
    tapşırmak - almak anlamında kullanılır
    trip- naz yapmaktan farklıdır trip söz kullanmadan yüz hareketleri ile küskün kırgın olduğunu belirtmek anlamında kullanılır :)
    Dur - hareket etme anlamındadır . dur gitme - dur kıpırdama gibi örnekler verebiliriz
    17.04.2014 düzenlendi
    ilkbay24 yazdı: »
    tapşırmak - almak anlamında kullanılır
    trip- naz yapmaktan farklıdır trip söz kullanmadan yüz hareketleri ile küskün kırgın olduğunu belirtmek anlamında kullanılır :)
    Dur - hareket etme anlamındadır . dur gitme - dur kıpırdama gibi örnekler verebiliriz

tapsirmak sozunu yanlis yazdin oyle degil dur kelimesinin anlami bizde oyle degil ayagaa kalk ve.s anlaminda kullaniliyo :)
  • ..VuSka....VuSka.. Gönderiler: 16,623
    17.04.2014 düzenlendi
    Mən dəəəəəə :D:D Biri mənə uşağı tapşırıb işə getdi - yəni - Birisi çocuğu bana emanet edip işe gitti :D
    17.04.2014 düzenlendi
    ..VuSka.. yazdı: »
    Mən dəəəəəə :D:D Biri mənə uşağı tapşırıb işə getdi - yəni - Birisi çocuğu bana emanet edip işe gitti :D

Budaaaa :D yadima o seir dusdu biri vare :gel gedek baga məndə məndə ;) nihhaayyy
    17.04.2014 düzenlendi
    ..VuSka.. yazdı: »

ama her zaman emanet menasini vermir seirler edebiyyatinda rastlamisdim 3 menasi var idi:) Ama yadimda deyil ama duzdu biri emanet idi ;)
    17.04.2014 düzenlendi
    bu verdiyim suallar cetin oldu :) letife yazaq:)?
  • ManagerDelifb--ManagerDelifb-- Gönderiler: 503
    17.04.2014 düzenlendi
    mende azerbaycanliyam
    17.04.2014 düzenlendi
    mende azerbaycanliyam
    burda nece nefer Azerbaycanlıdı?:)
    17.04.2014 düzenlendi
    sayim leyla vefa arzu men sen vusale svet bildiklerim bunlardi:D
    17.04.2014 düzenlendi
    lap yaxsi:)
    17.04.2014 düzenlendi
    hardadilar?:)
  • ilkbay24 (TR1)ilkbay24 (TR1) Gönderiler: 100
    18.04.2014 düzenlendi
    Tapşırmak kelimesi aslında sözlük anlamı ile şair mahlası anlamındadır :Ancak uyarınız üzerine Türk Dil Kurumunun sözlüğüne baktım. Sözlükte de emanet etmek-tanıştırmak- emaneti iade etmek- ulaştırmak hatta kumaşı içe doğru katlayıp elde dikmek anlamlarında da kullanılmaktadır. Yerle kullanımlarda tapşırmak almak anlamıda içermektedir .Ancak almak genelde geri almak anlamı içerdiğinden kısa ifadesini yazdım :)Dil farklılıkları zenginliğin en güzeli ve en anlamlısı galiba, zira bilmediğimiz yada günlük hayatımızda sıradan kullandığımız bir çok kelime bir çok dilde çok farklı kullanıldığından bize bilmediğimiz anlamlarını da öğretmekte kelime hazinemize yenilikler katmaktadır:) Ayrıca uyarınız için de teşekkür ederim:) Coşgun44
    18.04.2014 düzenlendi
    sayim leyla vefa arzu men sen vusale svet bildiklerim bunlardi:D

Murad'da var :) sen meni hardan taniyirsan????
    18.04.2014 düzenlendi
    Tapşırmak kelimesi aslında sözlük anlamı ile şair mahlası anlamındadır :Ancak uyarınız üzerine Türk Dil Kurumunun sözlüğüne baktım. Sözlükte de emanet etmek-tanıştırmak- emaneti iade etmek- ulaştırmak hatta kumaşı içe doğru katlayıp elde dikmek anlamlarında da kullanılmaktadır. Yerle kullanımlarda tapşırmak almak anlamıda içermektedir .Ancak almak genelde geri almak anlamı içerdiğinden kısa ifadesini yazdım :)Dil farklılıkları zenginliğin en güzeli ve en anlamlısı galiba, zira bilmediğimiz yada günlük hayatımızda sıradan kullandığımız bir çok kelime bir çok dilde çok farklı kullanıldığından bize bilmediğimiz anlamlarını da öğretmekte kelime hazinemize yenilikler katmaktadır:) Ayrıca uyarınız için de teşekkür ederim:) Coşgun44

Anlamini indi dogru yazdin :D mende ilk yazdigina baxmisdim almaq ele bizdede almaq kimi kullanilir tapsirmaq emanet etmek anlaminda :)
    Yusufcandan anlamini ogrendigim bir sozu yazacam garip hemde :"Emi" turklerde anlami yok sadece oyle saka anlamli kimi bisey esasinda kullanilir,azerilerde ise Emi~amca demek sizdeki amca :D
    18.04.2014 düzenlendi

rica ederim sadece Turkiye de kullanilmiyor diye bu tur sozler burda cevaplansin isdedim ve isdeyime nail oldum bak arasdirmirsin :)
    18.04.2014 düzenlendi
    Anlamini indi dogru yazdin :D mende ilk yazdigina baxmisdim almaq ele bizdede almaq kimi kullanilir tapsirmaq emanet etmek anlaminda :)
    Yusufcandan anlamini ogrendigim bir sozu yazacam garip hemde :"Emi" turklerde anlami yok sadece oyle saka anlamli kimi bisey esasinda kullanilir,azerilerde ise Emi~amca demek sizdeki amca :D

aferin birde bunlarda hala bizde bibi yeni ""turkce hala-azerbaycanca bibi'', ''turkce teyze Azerbaycanca hala '':)
    18.04.2014 düzenlendi

sizdeki baba bizde ata bizdeki baba sizde dede :)
  • SEBNEM17SEBNEM17 Gönderiler: 5
    18.04.2014 düzenlendi
    mende azerbaycanliyam :D:D
    18.04.2014 düzenlendi
    Murad'da var :) sen meni hardan taniyirsan????
    burdan taniyiram
  • SystemSystem Gönderiler: 106,969
    18.04.2014 düzenlendi
    mende vefa:) xos geldin formumuza cosqun:)
    18.04.2014 düzenlendi
    mende vefa:) xos geldin formumuza cosqun:)

xos gorduk:) masallah cox imis Azerbaycanlilar :)

Bir Yorum Bırak

KalınİtalikÜstü çizgiliOrdered listSırasız liste
Emoji
Görsel
Sola hizalaOrtalaSağa hizalaHTML görünümüne geçTam sayfaya geçIşıkları aç/kapat
Görsel/dosya bırak