Αρχική Greek Διάφορα

Στερνο αντιο στον αδικοχαμενο Βαγγελη Γιακουμακη

AΓΑΠΗ30 (GR1)AΓΑΠΗ30 (GR1) Αναρτήσεις: 2
επεξεργάστηκε 20.03.2015 σε Διάφορα
«Ένα δίκοπο μαχαίρι μπήκε απόψε στη ζωή μου
και μου είπαν πως θα φύγω για ταξίδι μακρινό
στάζει αίμα η ψυχή μου που θα αφήσω τους γονείς μου
να μετρούνε τη ζωή τους μέχρι να τους ξαναδώ.

Μάνα ηρέμησα και δεν πονάω πια
θέλω να ξέρεις πως σε βλέπω από ψηλά.

Μάνα με ζήλεψε ο Θεός
μου παν με πήρε δίπλα του για άγγελο και αυτός.

Θα είμαι δίπλα σας σε κάθε σας στιγμή
θα σας προσέχω από κει πάνω όλους μαζί
και αν θελήσεις τώρα κάτι να μου πεις
τα μάτια σήκωσε ψηλά για να με δεις.
Παραπονεμένα λόγια θέλω να σας τραγουδήσω
για τους ψεύτικους μου φίλους θέλω να σας πω.

Ήταν δήθεν κολλητοί μου
μα πισώπλατα εχθροί μου
μα τους άφηνα μαζί μου,
ήταν φίλοι με σκοπό.
Μάνα ηρέμησα και δεν πονάω πια, μάνα ηρέμησα και δεν πονάω πια...».

Με αυτα τα λογια αποχαιρετησαν οι συμμαθητες του τον αδικοχαμενο 20χρονο φοιτητη Βαγγελη Γιακουμακη που καταγοταν απο το Σελι Ρεθυμνου και εχασε τη ζωη του υστερα απο τραμπουκισμο που δεχθηκε απο καποιους που οπως υποστηριζουν οι ιδιοι ηταν κολλητοι του φιλοι . Αναρωτιεμαι, εχουν εστω και τωρα επιγνωση των πραξεων τους? Αμφιβαλλω...τετοιου ειδους υπανθρωποι δεν εχουν ηθικες αξιες ουτε αναστολες. Αλλα και οι ευυποληπτοι πολιτες? Απλοι θεατες ενος δραματος που ξεκινησε απο τοτε που εφυγε ο Βαγγελης απο την αγκαλια της οικογενειας του. Και η οικογενεια? Αφησε το Βαγγελη βορα στους θυτες του χωρις να αφουκραζεται τα " θελω " του.
Η ελληνικη δικαιοσυνη εχει ιερο χρεος να μην αφησει ατιμωρητους τους υπαιτιους για το θανατο του Βαγγελη. Εμεις οι υπολοιποι εχουμε χρεος να αντιδρουμε σε καθε μορφη βιας πριν αυτη χτυπησει και τα δικα μας σπιτικα. Ως γονεις εχουμε υποχρεωση να ακουμε τα παιδια μας και οταν δεν μιλουν, ποσο μαλλον οταν μιλουν και να τα μεγαλωνουμε με αξιες οχι με το γνωμικο " καλυτερη η μανα του φονια παρα του σκοτωμενου ".
Γεια σου Βαγγελη στο στερνο σου ταξιδι. Λυπαμαι που δε σε γνωριζα για να σου απλωνα ενα χερι να κρατηθεις. Ελαφρυ να ειναι το χωμα που σε σκεπασε. Α Ν Τ Ι Ο !!!
Ο Θεος να δωσει παρηγορια και δυναμη στους δικους σου να πορευτουν απο εδω και μπρος.
Μια συμπατριωτισσα σου

Post edited by AΓΑΠΗ30 (GR1) on

Σχόλια

• dimizach2dimizach2 Αναρτήσεις: 52
    επεξεργάστηκε 20.03.2015
    Δεν έχω λόγια.. μόνο δάκρυα.
    Attachment not found.
  • elpidamou (GR1)elpidamou (GR1) Αναρτήσεις: 18
    επεξεργάστηκε 20.03.2015
    O Θεος να αναπαυσει την ψυχουλα του και να μας συγχωρησει ολους που δεν μπορέσαμε να το προστατεψουμε του ζηταω ένα μεγαλο ΣΥΓΝΩΜΗ κι ευχομαι να με συγχωρεσει
  • rena40 (GR1)rena40 (GR1) GR1 Αναρτήσεις: 83
    επεξεργάστηκε 20.03.2015
    Άλλος ένας σιωπηλός άγγελος που πληγώθηκε από το μίσος του κόσμου και πιο γρήγορα επέστρεψε στην αγκαλιά Του Δημιουργού του...........!!!
    Αντίο γλυκέ μου Άγγελε....καλή αντάμωση!!!!!!!!!

Σχολιάστε

Έντονη γραφήΠλάγια γραφήΔιαγραφήOrdered listΜη ταξινομημένη λίστα
Χαρακτήρες Emoji
Εικόνα
Στοίχιση αριστεράΣτοίχιση στο κέντροΣτοίχιση δεξιάΕναλλαγή προβολής HTMLΕναλλαγή πλήρους σελίδαςΕναλλαγή φωτισμού
τοποθέτησε την εικόνα/αρχείο